معرفی کتاب

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

در این مقاله می خواهیم به معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل بپردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی ناپلئون هیل، نویسنده ی کتاب

ناپلئون هیل در 26 اکتبر سال 1883 میلادی که معادل سال 1262 شمسی می باشد، در خانواده‌ ای فقیر در کلبه‌ ای یک ‌اتاقه در یکی از روستاهای ویرجینیا به‌ دنیا آمد. او در 12 سالگی یتیم شد و در کنار اقوامش بزرگ شد.

در 13 سالگی، به ‌عنوان خبرنگار روزنامه‌ ی منطقه‌ ای، حرفه‌ ی نویسندگی را آغاز کرد. به علت تلاشش برای غلبه بر فقر، فکر و ذهنش این شده بود که چرا مردم نمی ‌توانند در زندگی‌ خود به خوشبختی و موفقیت مالی واقعی برسند.

او برای امرار معاش تصمیم گرفت حرفه‌ هایی در زمینه ‌ی حقوق و روزنامه ‌نگاری هم انتخاب کند. حرفه ‌ی نخستین او به ‌عنوان گزارشگر کمکش کرد تا هزینه ‌ی تحصیل در دانشگاه حقوق را فراهم كند.

خوش‌اقبالی بزرگ زندگی ‌اش وقتی بود که او را موظف کردند مجموعه داستان ‌هایی از مردان موفق و مشهور بنویسد.

یکی از افرد موفقی که با او مصاحبه کرد آقای اندرو کارنگی، معروف به غولِ آهن دنیا بود. آقای اندرو کارنگی بسیار تحت‌ تأثیر این روزنامه ‌نگار جوان قرار گرفت و برای همین به او مأموریتی داد که 25 سال بعد، زندگی هیل را تحت تأثیر خود قرار داد.

آن مأموریت این بود که با بیش از 500 میلیونر مصاحبه کند تا فرمول موفقیت ‌آمیزی پیدا کند که می ‌توانست برای هر شخص معمولی كاربرد داشته باشد. ناپلئون هیل هم این کار را انجام داد.

برخی از افراد موفقی که ناپلئون هیل با آنها مصاحبه کرد:

 توماس ادیسون

الکساندر گراهام بل

هنری فورد

چارلز ام. شواب

تئودور روزولت

ویلیام ریگلیِ پسر

جان وانامیکر

ویلیام اچ. تفت

جان دی. راکفلر

اف. دبلیو. ولوورت

ویلیام جنینگز بریان

جرج ایستمن

وودرو ویلسون

و بسیاری افراد دیگر که امروز خیلی معروف نیستند.

در طول این دوره اندرو کارنگی مربی ناپلئون هیل بود و به او کمک کرد تا فلسفه ‌ی موفقیت را تنظیم کند و در این خصوص افکار و تجربه ‌ی افرادی را که مصاحبه شدند به کار گیرد و نتیجه ی این 500 مصاحبه را در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، آورده است.

ناپلئون هیل در نوامبر سال 1970 میلادی که معادل سال 1349 شمسی می باشد در سن 87 سالگی از دنیا رفت و کار او به‌عنوان چراغ راهی به سوی موفقیت فردی شناخته شده است و هنوز هم پس از 70 سال خوانندگان را تحت ‌تأثیر قرار می ‌دهد.

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

یک سری کتاب ها هستند که ویژگی بین نسلی دارند. یعنی طوری نوشته شده اند که هر نسل به تناسب شرایطش می تواند از آنها استفاده کند و به موفقیت برسد.  ناپلئون هیل با کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید دقیقاً همین کار را کرده است و در جایگاه بزرگترین متفکرین قرن بیستم جهان قرار گرفته است.

این کتاب تعالیمی در خود دارد که به خواننده کمک می کند توسط نیروی فکرش به ثروت و موفقیت در زندگی اش دست یابد.

اولین نسخه ی این کتاب را ناپلئون هیل در سال ۱۹۳۷ و در سن 54 سالگی نوشته است. او گفته است که این کتاب را در تاثیر گرفتن مستقیم از اندرو کارنگی یکی از ثروتمندترین مردان جهان در قرن بیستم نوشته است.

این کتاب به گفته ی خود ناپلئون هیل حاصل تحقیق ۲۰ ساله اش بر زندگی افراد ثروتمند و موفق است که توانسته ۱۶ قانون موفقیت را کشف کند که هر فردی فقط با اجرای این قوانین می تواند به موفقیت دست یابد. بنابراین این کتاب 16 فصل دارد و در هر فصل آن رازهایی در خصوص ثروتمندشدن بیان شده است.

  معرفی جامع کتاب اثر مرکب دارن هاردی

ناپلئون هیل در ادامه می گوید:

«در هر بخش این کتاب من به راز رسیدن به ثروت اشاره کرده ام که خودم به شخصه از مطالعه ی زندگی ۵۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد کره زمین کشف کرده ام.»

این کتاب در دوران رکود و یأس اجتماعی سال های جنگ جهانی نوشته شد و در زمان مرگ نویسنده آن، توانست ۲۰ میلیون نسخه بفروشد و تا سال ۲۰۱۳ این رقم به ۹۰ میلیون کپی رسید و امروزه هم جزو پرفروش ترین کتاب ها در حوزه ی موفقیت و ثروت فردی به شمار می رود.

لازم به ذکر است که این کتاب راجع به قانون جذب نیست اما به اصولی اشاره میکند که قدرت فوق العاده ای دارند. این کتاب بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد.

او در کتاب برای اثبات تمام حرف هایش مثال هایی می زند و تمرین های کاربردی به شما می دهد تا خودتان اصول را تجربه کنید.

این كتاب به نقشه ‌ی راه برای میلیون ‌ها نفر تبدیل شد تا از فقر دوران رکود اقتصادی بیرون بیایند و برای خود، خانواده ‌و در موارد بی‌شماری کارمندان خود رفاه فراهم کنند.

موضوع فصل های کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

در بخش بعدی معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید می خواهیم سرفصل های این کتاب را با هم مرور کنیم:

در فصل اول کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، ناپلئون هیل بیان نموده است که افکار قابلیت تبدیل شدن به اشیاء را دارند. به این توضیح که وقتی افکار با پافشاری برای رسیدن به خواسته ها ترکیب می شوند به صورت قابل ملاحظه ای توانمند می شوند. ناپلئون هیل در این فصل به گفته روانشناسان اشاره می کند و می گوید:

وقتی کسی واقعا آماده چیزی یا هدفی باشد آن هدف واقعا محقق می شود.

برای شروع برای رسیدن به هر موفقیتی فرد باید عزم و اراده کافی داشته باشد و به عبارتی خواهان موفقیتی باشد که آرزوی آن را دارد. در فصل دوم کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، ناپلئون هیل ۶ گام عملی برای ثروتمند شدن بیان می کند که به شرح زیر است:

1- ابتدا در ذهن خود مشخص کنید که مقدار پولی که می خواهید چقدر است. صرف اینکه بگویید «پول زیاد می خواهم» کافی نیست.
2- به طور کامل و دقیق مشخص کنید با پولی که می خواهید داشته باشید قرار است چه کار کنید.
3- برای دست یابی به ثروت و داشتن آن تاریخ معینی را مشخص کنید.
4- برای دست یابی به ثروت طرح مشخصی را بریزید و در خصوص انجام آن دست بکار شوید.
5- در خصوص مقدار پولی که می خواهید داشته باشید عبارت دقیقی را بنویسید، محدوده زمانی رسیدن به آن را هم تعیین کنید. همچنین هدف خود را نیز از داشتن پول بنویسید و در نهایت طرحی را که به کمک آن قرار است، ثروتمند شوید را هم توصیف کنید.
6- عبارتی را که نوشته اید روزی دو بار، یعنی قبل از استراحت شبانه و بعد از بیدار شدن از خواب با صدای بلند بخوانید. و قبل از خواندن عبارت خود را صاحب پول و دارایی تصور کنید و به آن باور داشته باشید.

  معرفی کتاب معجزه شکرگزاری اثر راندا برن

در تعریف ناپلئون هیل منظور از ایمان، ماده شیمایی ذهنی است که وقتی با ارتعاش فکری مثبت ترکیب می شود منجر به باور افزایش رسیدن به خواسته می شود.

در این فصل راهکارهای چگونگی تقویت ایمان، فرمول اعتماد به نفس و… نیز توضیح داده می شود.

خودالقایی منجر به افزایش اشتیاق برای رسیدن به خواسته محسوب می شود. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که هر دستوری را که ضمیر ناخودآگاه انسان به او بدهد به آن یقین پیدا می کند و تمام تلاش خود را می کند تا آن را محقق نماید.

به عقیده ناپلئون هیل دانش دو بخش است.

1- دانش عمومی 

2- دانش تخصصی

دانش عمومی در جذب ثروت کاربرد ندارد. افراد موفق در همه زمینه ها مدام برای کسب دانش تخصصی خود تلاش می کنند. کسی که مطالعه را صرفا به به دلیل پایان یافتن دوره تحصیلی خود متوقف کند، محکوم به عدم موفقیت است.

هر چیزی را که بتوانیم تخیل کنیم توان رسیدن به آن را به دست می آوریم. تخیل دارای دو نوع ساختگی و خلاق است. لذا به کمک تخیل سازی به راحتی می توانید به ثروت برسید.

در این فصل کتاب راهکارهایی برای عملی کردن خواسته ها به مخاطب آموزش داده می شود.

در صورتی که راهکار اول مناسب نبود باید به سرعت راهکار دوم را امتحان کرد و به همین ترتیب پیش رفت.

ناپلئون هیل در این قسمت ادیسون را مثال می زند و می گوید:

ادیسون قبل از این که لامپ را اختراع کند، ده هزار بار شکست خورد و در نهایت به موفقیت رسید.

در فصل هشتم کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، تعلل نقطه مقابل تصمیم گیری محسوب شده است.

برای موفقیت لازم است که همه بر آن چیره شوند. در نتیجه به راحتی نباید تحت تاثیر خواسته ها و نظرات دیگران قرار گرفت.

از نظر ناپلئون هیل، پیگیری عنصری ضروری برای تبدیل خواسته به واقیعت است. به نظر هیل پشتکار هیچ جایگزینی ندارد و هیچ ویژگی جای آن را نمی گیرد. کسانی که به پشتکار عادت دارند در مقابل شکست بیمه شده اند.

از دیگر راهکارهای کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ضرورت برخورداری از قدرت برای موفقیت در ثروت است. قدرت هم برای کسب پول لازم است و هم برای حفظ آن پس از به دست آوردن.

از آنجایی که تمایل جنسی یکی از قدرتمندترین خواسته های بشر است، نباید به هیچ وجه آن را سرکوب و یا مهار نمود.

با روش های خلاقانه ای می توان انرژی جنسی را به سمتی هدایت کرد که زمینه ساز موفقیت شود.

تبدیل انرژی جنسی به تمرین، قدرت اراده و اصمینان نیاز دارد و پاداش آن ارزش تلاش را دارد.

روزانه بدون اینکه بدانید همه نوع تکانه های فکری به شما هجوم می آورند که برخی از آنها مثبت بوده و برخی هم منفی هستند.

شما باید تلاش کنید تا فکرهای منفی را خفه کنید و با کمک افکار مثبت بر ضمیر ناخوداگاه خود، برای رسیدن به خواسته های تان تاثیر بگذارید.

اصل خبر رسانی عاملی است که با آن احساس یا هیجان خود را با افکار خود ترکیب می کنید و آن را به ضمیر ناخودآگاه خود می دهید. بدین صورت برای موفقیت خود گام مهمی را بر می دارید.

  معرفی جامع کتاب اثر مرکب دارن هاردی

در این کتاب، منظور از حس ششم بخشی از ضمیر ناخودآگاه دانسته شده است که به آن تجسم خلاق می گویند.

با پرورش حس ششم فرشته ای نگهبان به سراغ شما می آید که در تمام مدت درِ معبد حکمت را برای تان می گشاید و راه را برای ثروت اندوزی شما هموار می کند.

در این فصل، 6 ترس پایه ای شامل:

ترس از فقر،

انتقاد،

بیماری،

از دست دادن عشق کسی،

پیری و

ترس از مرگ

ذکر شده است و نحوه ی مهار این ترس ها با هدف کسب ثروت آموزش داده شده است.

آخرین فصل کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از شیطان بزرگی سخن می گوید که به راحتی قابل رویت نیست و توان بالایی در کاشت بذرهای شکست در زمین حاصل خیز دارد.

این شیطان بزرگ همان تاثیرات منفی است که غفلت از آن می تواند یکی از عناصر اصلی شکست به شمار آید.

چه کسانی این کتاب را تحسین کرده اند؟

افراد مشهوری مثل:

و ده ها افراد مشهور دیگر این کتاب را تحسین کرده اند و راز موفقیت شان دانسته اند. در ادامه نظر باب پراکتور را در قالب یک ویدیو در مورد این کتاب خواهید دید.

چرا باید این کتاب را چند بار بخوانید؟

شما قبل از اینکه جیب هایتان پر از پول شوند باید فکرتان را ثروتمند کنید، به همین منظور این کتاب قصد دارد باورهای ذهنی قدیمی شما را تخریب و یک باور قدرتمند و ثروتمند برای شما ایجاد کند.

برای مثال، شما باید یاد بگیرید به هر کسی کمک کنید! حتی کسی که کمک به او برای شما سودی ندارد. چون در این کتاب می خوانید:

«هرکاری برای دیگران و این دنیا انجام دهید، در واقع برای خودتان انجام داده اید، حتی اگر تاثیر آن را به صورت ملموس درک نکنید…»

برای اینکه این باورهای قدرتمند در ذهن شما تثبیت شود و جایگزین باورهای قدیمی شود، باید چند بار این کتاب را بخوانید.

باب پراکتور در مورد کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید چه می گوید؟

باب پراکتور در مورد این کتاب گفته است که سالی 2 بار این کتاب را می خواند تا تمام قوانین وارد ضمیر ناخودآگاه اش شود.

یک ویدیو از باب پراکتور که در باب معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید و درواقع در مورد تصویرسازی یعنی فصل ششم این کتاب صحبت می کند را ببینید:

چگونه این کتاب را بخوانیم؟

این کتاب طوری نوشته شده است که شما هر بار که آن را می خوانید با موضوعات جدیدی آشنا می شوید. انگار که قبلا آن را نخوانده اید!

در واقع با هر ذهنیتی که کتاب را مطالعه کنید دقیقاً همان نتیجه را که می خواهید به شما می دهد. یعنی:

 اگر به دنبال کسب ثروت هستید و با این ذهنیت آن را مطالعه کنید، راه های رسیدن به ثروت را به شما خواهد گفت.

اگر به دنبال کسب روابط خوب هستید، همان را به شما می دهد.

در حقیقت می توان گفت کتاب به ذهن شما پاسخ می دهد.

خرید کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

دیگر کتاب های ناپلئون هیل

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها