چرا احساس کمبود انرژی و خستگی دارید؟

بفرست برای دوستت
راه های افزایش انرژی

فهرست مطالب

قبل از اینکه بدانیم چطور می توان انرژی بدن را افزایش دهیم، ابتدا می خواهیم مشکل را شناسایی کنیم و با دلایل کمبود انرژی بدن آشنا شویم. مدیریت زمان و مدیریت انرژی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. وقتی بر انرژی خود مسلط می شوید، اساساً کنترل زمان را به دست می گیرید و سپس روز، وظایف و در نهایت زندگی خود را هدایت می کنید.

اگر تا به حال احساس کرده اید که زمان از بین انگشتان شما در حال گذر است، این فقط مربوط به تیک تاک ساعت نیست، بلکه این مربوط به انرژی شماست. به بسیاری از ما آموخته اند که مدیریت زمان عصای جادویی برای افزایش بهره وری است. اما لایه دیگری وجود دارد که ما اغلب از دست می دهیم: مدیریت انرژی.

وقتی به انرژی فکر می کنید، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ آیا انرژی فقط استقامت فیزیکی لازم برای راه رفتن، رانندگی یا حرکت است؟ یا همان ذوق ذهنی است، چیزی که باید تمرکز کنید، فکر کنید و احساس کنید؟

حقیقت این است که تلاش‌های روزانه ما به دو منبع انرژی متمایز می‌رسد: جسمی و ذهنی.

✔ حالت فیزیکی کاملاً ساده است. حالت فیزیکی، انرژی ای است که عضلات و اندام های ما برای راه رفتن، دویدن یا حتی نشستن به آن نیاز دارند.

✔ اما پس از آن، انرژی ذهنی وجود دارد. انرژی ذهنی به احساسات، تمرکز و ظرفیت شما برای جذب و پردازش داده ها قدرت می دهد.

در حالی که ممکن است این دو دنیاهایی جدا از هم داشته باشند، (یکی بیرونی، که توسط عملکردهای بدن هدایت می شود و دیگری به سمت درون، که توسط مغز تغذیه می شود)، باید بدانید که در واقع این دو انرژی در هم تنیده شده اند. یکی می تواند دیگری را تقویت یا تخلیه کند.

به آن حالت هیجانی بعد از تمرین فکر کنید: پاهای شما ممکن است لاغر باشند، اما ذهنتان؟ بسیار تیز است. وقتی که ذهن شما خسته می شود یا استرس دارد، حتی برداشتن یک خودکار هم ممکن است به عنوان یک وظیفه سنگین به نظر برسد.

اما اینجا یک چرخش جالب وجود دارد. این دوقلوها، انرژی جسمی و ذهنی، در شرایط مساوی نیستند. با اینکه یک تمرین سخت ممکن است باعث خستگی فیزیکی شما شود ولی بر عکس، تأثیری بر وضعیت ذهنی شما نخواهد داشت. تقریباً همیشه یک روز استرس ‌زا بر انرژی فیزیکی شما تأثیر می ‌گذارد.

چرا؟ بدن ما محدودیت هایی دارد. شما نمی توانید غذا بخورید، بخوابید یا فراتر از یک نقطه بدوید. در واقع، تحقیقات نشان می ‌دهد که انسان ‌ها تنها می ‌توانند حدود دو و نیم برابر انرژی مصرف ‌شده خود در هنگام استراحت، انرژی مصرف کنند.

اما ذهن؟ این یک گستره وسیع و بی حد و حصر است. تنها زنجیرهایی که می توانند آن را ببندند، آنهایی هستند که خودمان تحمیل می کنیم. بنابراین، همانطور که راه ‌هایی برای افزایش انرژی خود را در نگرش نیک بررسی می ‌کنیم، به یاد داشته باشید: افزایش انرژی فقط به بدن ارتباط ندارد، بلکه به رهاسازی ذهن نیز مرتبط است.

در این سری مقالات آموزشی نگرش نیک می خواهیم در مورد راه های افزایش انرژی و همچنین دلایل کمبود انرژی بدن صحبت کنیم. تا انتهای این دوره آموزشی با ما همراه باشید.

 

اهمیت از بین بردن کمبود انرژی

این مورد را تصور کنید: باتری تلفن شما 1٪ است، کند است و به سختی پاسخگو است. این شما هستید که با انرژی کم کار می کنید، اما وقتی شارژ می شود، مثل یک نیروگاهی هست که در اوج خود کار می کند.

شما نیز متفاوت نیستید. مدیریت انرژی شما نیازی به روش جدیدی ندارد. این موضوع به اندازه بنزین برای ماشین و شارژ برای موبایل مهم است. پس چرا باید به پر نگه داشتن مخزن انرژی خود اهمیت دهید؟ بیایید آن را تجزیه کنیم:

انرژی بیشتر = زمان بیشتر

انرژی بیشتر برابر با بهره وری بهتر است. تونی رابینز به بهترین نحو این را بیان کرد:

“هرجا تمرکز ما برود، انرژی ما جاری می شود.”

اگر خواب آلود و خسته باشید، نمی توانید تمام کارها را انجام دهید، درست است؟

اگر شما با خستگی و بی‌ حوصلگی وارد دفتر کار شوید، نه تنها عملکردتان ضعیف خواهد بود، بلکه خود را در مقابل تمامی مهلت ‌ها می‌ بینید و با گذشت زمان، به خاطر دقیقه‌ ای بیشتر عصبانی خواهید شد.

اما اگر با انرژی وارد شوید، چطور؟ شما نه تنها وظایف را به اتمام می‌رسانید، بلکه صاحب روز هستید.

برای این موضوع به حرف من گوش ندهید. یک مطالعه که بیش از ۴،۰۰۰ کارگر آمریکایی در آن شرکت کرده‌ اند نشان داد که خواب ناکافی منجر به عملکرد ضعیف می ‌شود و بر بهره‌ وری و حتی ایمنی تأثیر می‌گذارد. هزینه این امر، تقریباً ۲،۰۰۰ دلار ضایعه برای هر کارگر در سال است. انرژی خوب، نه تنها بهترین حالت روحی را برای شما ایجاد می ‌کند، بلکه صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها را نیز به همراه دارد.

 

انرژی بیشتر = زندگی بیشتر

زندگی تنها درباره ورود و خروج از محل کار نیست. شما رویاها، سرگرمی ها و زمان را در اختیار دارید که به انرژی نیاز دارد. یک باتری خالی شما را به دور دست ها می ‌برد. شما به سختی می ‌توانید کار را تمام کنید، و برای چیزهای دیگر انرژی ندارید.

اما وقتی شارژ می ‌شوید، حتی چالش ‌هایی که زندگی برایتان ایجاد می ‌کند، قابل کنترل هستند. شما می توانید واضح فکر کنید، عاقلانه واکنش نشان دهید، و بله، حتی فضا برای شادی هم داشته باشید.

 

انرژی بهتر = سلامتی بهتر

در زمان کمبود انرژی، خطرات برای سلامتی شما نیز بیشتر است. انرژی کم فقط یک ناراحتی نیست؛ بلکه یک خطر برای سلامتی است.

هورمون های استرس بالا می روند. سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود. حتی مواد شیمیایی مغز که باید شما را خوشحال کنند، در دسترس نیستند. با گذشت زمان، این کمبود انرژی می تواند منجر به مشکلات بزرگتری مانند فشار خون بالا و بیماری قلبی شود.

خطرات به همین جا ختم نمی شود. تحقیقات نشان داده است که خستگی حتی می تواند بر تیزبینی ذهنی شما تأثیر بگذارد و احتمال بروز برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد.

به طور خلاصه، انرژی فقط برای گذراندن روز نیست. افزایش انرژی لازمه بهره برداری بیشتر از زندگی است.

حال، بیایید عمیق ‌تر به دلایل کمبود انرژی بدن و استراتژی‌ هایی که می ‌توانید برای افزایش انرژی خود استفاده کنید، بپردازیم.

 

آیا همیشه خسته اید؟ 15 علت کمبود انرژی بدن

آیا تا به حال احساس کرده اید که مانند یک بادکنک خالی شده اید و پاهای خود را در طول روز می کشید؟ یا شاید شما به سادگی به صفحه کامپیوتر خود خیره شده اید و منتظر هستید تا کلمات جامه عمل بپوشانند تا متوجه شوید که ذهنتان به اندازه یک فنجان قهوه خالی است؟ اگر این تصاویر برای شما طنین انداز هستند، باید بگویم که شما تنها نیستید.

  خلاصه کتاب ترن هوایی کارآفرینی دارن هاردی - پارت اول

تعجب‌آور است که از 10 کارگر آمریکایی، 4.8 نفر اعتراف می ‌کنند در حالی که در محل کار حضور دارند، خسته و سنگین هستند. علاوه بر این، در یک نظرسنجی بیان شده است که، با پایان یافتن روز، این تعداد به تقریباً 7 از 10 می رسد.

اما نکته اینجاست که این کمبود انرژی فقط به سنگینی استخوان های شما یا میل برای خمیازه کشیدن مربوط نمی شود. این خستگی حتی عمیق تر می شود.

فراتر از خستگی فیزیکی، سایه “خستگی ذهنی” وجود دارد که اغلب در نظر گرفته نمی ‌شود، اما به همان اندازه واقعی است که پس از یک دویدن طولانی احساس خستگی می‌کنیم. هر فردی در مقطعی، تحت تأثیر آن قرار می گیرد. دلایل آن متفاوت است و ماندگاری آن بسیار قوی است.

هدف این مقاله کشف دلایل کمبود انرژی بدن و احساس خستگی مداوم شماست و به شما این امکان را می ‌دهد که با آنها مقابله کنید و سرزندگی خود را بازیابید.

 

دلایل کمبود انرژی بدن: روانی یا ذهنی

اگر احساس می ‌کنید دائماً بدون انرژی و شور و شوق هستید، به احتمال زیاد مقصر اصلی ذهن شما است. در واقع، بازی روانشناختی قدرتمند است و اغلب پشت پرده ی خستگی بی ‌پایان شما است.

۱- استرس: تخلیه باتری بی صدا

اغلب، استرس را به عنوان بخشی از زندگی نادیده می گیریم. اما یک لحظه توقف کنید و در نظر بگیرید: استرس فقط یک ناراحتی نیست. استرس، یک خون آشام انرژی بی امان است. چه چیزی این طوفان آتش داخلی را شعله ور می کند؟ خب، یک لیست وجود دارد:

 • محیط پرفشار شغلی
 • طوفان هیجانی یک طلاق
 • ابری تهدیدآمیز از بدهی
 • یا حتی گردبادهای عاطفی مانند اضطراب، افسردگی و ترس ‌های نامعلوم.

همه اینها و موارد دیگر سایه یکسانی را ایجاد می کنند. خستگی عمیق و فراگیر که مانند لنگر است، بطوری که به پاهای شما بسته می‌شود و وقتی در این تار و پود گره خورده ‌اید، اموری مانند تمرکز و خواب خوب شبانه به رویاهای دور تبدیل می شوند. چرا؟ زیرا استرس نه تنها ذهن شما را خسته می‌ کند؛ بلکه تجربه ‌ای برای تمام بدن است.

این مورد را تصور کنید: هر بار که استرس به شما وارد می شود، بدن شما برای نبرد آماده می شود. هورمون ‌ها سرازیر می‌ شوند و شما را برای یک مسابقه یا خروج سریع آماده می‌کنند. شما ضربان قلب، نفس های سریع، ماهیچه های منقبض و عرق درخشندگی را احساس می کنید.

حالا اگر این اتفاق به ندرت رخ دهد، شما به سرعت به حالت عادی بر می گردید و برای دور بعدی آماده خواهید بود. این یک بازی کاملاً متفاوت است. استرس مزمن باعث می ‌شود کورتیزول (Cortisol) یعنی هورمون استرس، در یک حلقه بماند و این مهمان ناخوانده فقط روی مبل شما نمی ‌نشیند؛ بلکه بر سلامتی شما نیز تأثیر می‌گذارد.

 

2- احساسات منفی: منابع قدرت ناشناخته

گاهی آسان است فکر کنیم که احساسات فقط “احساسات” هستند. یک خلق بد اینجا، یک تحریک حسادت آنجا. اما اگر به شما بگویم این احساسات فراتر از لحظات زودگذر هستند، چه می شود؟ اینکه آنها می توانند انرژی شما را چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی از بین ببرند.

احساس افسردگی را در نظر بگیرید. ما ممکن است آن را به عنوان غم و اندوه طولانی ببینیم، اما بیشتر شبیه یک لنگر است که بر زندگی روزمره شما سنگینی می کند و انرژی شما را تخلیه می کند.

 

3- نداشتن انگیزه: وقتی انرژی وجود ندارد

یکی دیگر از دلایل کمبود انرژی بدن نداشتن انگیزه است. آیا تا به حال سعی کرده اید ماشین را بدون بنزین روشن کنید؟ زمانی که انگیزه در زندگی از دست رفته باشد، شما می توانید چنین احساسی داشته باشید. ارتباطی به تنبل بودن یا بی اهمیت بودن ندارد.

برخی به دلیل هیولاهای ذهنی مانند اضطراب یا افسردگی، پاهای خود را روی زمین می کشند. آنها مانند زنجیرهای نامرئی هستند که پاها را عقب نگه می دارند. بعضی افراد دچار گریز و سرگردانی هستند، زیرا به یک نقشه و هدف واضحی که به زندگی رنگ و جهت می ‌دهد، نیاز دارند. این حس بی هدفی، طاقت فرساتر از هر ماراتن فیزیکی دیگری است.

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند انگیزه را از شما بگیرد:

 • عدم اطمینان، جایی که هر مسیری نامشخص به نظر می رسد.
 • سنگینی غم و اندوه، اندوهی چنان عمیق که آینده را تار می کند.
 • صدای آرام عزت نفس که دائما ارزش شما را زیر سوال می برد.
 • یا هدف‌ های ناسازگار؛ هدف‌هایی که برای صعود بسیار بلند هستند یا برای الهام بخش شدن بسیار ضعیف و ناچیز هستند.

واقعیت این است که وقتی انگیزه درونی شما دچار اختلال می‌ شود، این تنها یک “فاز” ساده نیست. بلکه یک مانع قدرتمند بر انرژی شما است که نیاز به توجه دارد.

 

دلایل کمبود انرژی بدن: سبک زندگی

انتخاب های زندگی، از جزئی گرفته تا مهم، فقط تصمیم گیری نیستند. آنها تأثیرگذاران انرژی هستند. نحوه سبک زندگی ما نقشی اساسی در میزان احساس شادابی یا تخلیه انرژی ما دارد.

4. مسئله خواب: قانون تعادل

آیا تا به حال سعی کرده اید از یک پارچ خالی آب بریزید؟ این شبیه به گذراندن زندگی با عادات خواب نادرست است.

فرمول ساده است: خواب با کیفیت برابر با انرژی با کیفیت است. از آن مسیر منحرف شده و دسته‌ ای از مشکلات را به خودتان خوش ‌آمد می‌گویید.

وقتی ساعت خواب را به هم می ریزید، چه با خوابیدن زیاد یا خواب کم، دچار کمبود انرژی نابودکننده ای می شوید.

 

5. برنامه کاری نامنظم: وقتی ساعت هرگز متوقف نمی شود

کار مدرن، دیگر فقط مربوط به ساعات ۹ تا ۵ عصر نیست. بسیاری از افراد فراتر از ساعات معمولی را به کار کردن اختصاص می ‌دهند، ساعات شب یا کارهای اضافه بیشتر.

درست است، این مسئله تنها درباره حس خواب آلودگی نیست. وقتی با ساعات معمول کاری آشفته می ‌شوید، در واقع ریتم داخلی بدن خود را در هم می ‌ریزید، یا به عبارت دیگر، از “گیجی” رنجیده می ‌شوید. بدن شما یک پرچم قرمز در دست دارد. شاید وقت آن رسیده باشد که روش کار خود را دوباره مرور کنید.

 

۶. فرسودگی: وقتی آتش درونتان خاموش می‌شود

من هم همینجا بودم. فرسودگی به آرامی و بی ‌صدا مثل یک شکارچی ناشناخته به سمتم نزدیک شد. یک روز فهمیدم که به جای خوابیدن، در حال تکان خوردن بودم، با طوفانی از استرسی که تمرکزم را پراکنده کرد. بی ‌نظم بودم. حتی لذت از وقتی که با خانواده بودم، مثل یک کار سنگین به نظر می ‌رسید.

  راهنمای کامل بهترین ویتامین ها برای افزایش انرژی و رفع خستگی

آیا به طرز عجیبی آشناست؟ شاید هم شما نیز در حال راه رفتن در رویاهای ناکامی هستید و به لبه فرسودگی نزدیک ‌تر می‌شوید. آیا به شدت خود را محکم می ‌زنید، استراحت را به یک سو می ‌اندازید و درگیر زندگی ‌ای هستید که هماهنگی ندارد؟

باید به این نکته توجه کنید: فشار زیاد ممکن است به سمت شما برگشت بزند. اگر زندگی را از هر دو طرف در آتش می ‌سوزانید، وقت آن است که به نشانه ‌های هشدار توجه کنید:

 • شما فقط خسته نیستید. شما به طور مداوم خالی از انرژی هستید.
 • درد؟ بله، هم در سر و هم در عضلات.
 • سریع به عصبانیت و خشم واکنش نشان می ‌دهید.
 • آتش انگیزش را خاموش کرده ‌اید.
 • احساس محدودیت می‌ کنید، هیچ راه فراری ندارید.

 

۷. عدم تحرک: دزدان انرژی مخفی

این یک پیچش عجیب است. در دوران سرعت، راحتی و نوآوری بی ‌پایان، بسیاری از ما به ندرت حرکت می‌کنیم.

درباره این موضوع فکر کنید. قبل ‌تر، روز شما شامل یک پیاده ‌روی سریع به سمت محل کار یا قدم زدن در دفتر بود. امروز چطور؟ برای برخی، مسیر بین اتاق خواب و اتاق نشیمن کل ماجرا است.

کار از راه دور، در حالی که برای بسیاری از کسب و کارها در هنگام ویروس کرونا نجات بخش بود، اما چالش جدیدی را به وجود آورد: ساعت ‌های بی ‌انتها در دفاتر خانگی ایجاد شده است. اغلب، روی میزهای آشپزخانه یا روی مبل‌ ها خم می ‌شویم. ایده ‌آل نیست، درست است؟

اما برای بی ‌حرکت بودن هزینه ‌ای وجود دارد. وقتی صندلی شما بهترین دوست جدید شما می ‌شود، پیامدهایی وجود دارد:

 • پاهایی که قدرت خود را فراموش می ‌کنند.
 • کمری دردناک که به حرکت احتیاج دارد.
 • شانه‌ها و گردنی که برای کشش فریاد می ‌زنند.
 • تغییر آهسته در قامت.
 • افزایش وزنی که به آرامی و بی ‌صدا رخ می دهد.
 • و ذهنی با اضطراب و افسردگی.

 

۸. غذا: بیش از اینکه فقط کالری باشد

وقتی به رژیم غذایی فکر می ‌کنید، ذهنتان به کجا می ‌رود؟ احتمالاً به آن عناوین جذاب در مورد کاهش وزن، آماده ‌سازی برای تابستان یا امتحان رژیم‌ های جدید فکر می کنید. اما چقدر اغلب به غذا به عنوان شارژر شخصی خود فکر می‌کنیم؟

ببینید، آنچه که می ‌خوریم، فقط درباره پر کردن شکممان و تعقیب وزن ایده‌آل نیست. این سوخت بدن ماست و وقتی شما از غذاهای ناسالم بخورید چه اتفاقی رخ می دهد؟ خب، مثل این است که ماسه را در مخزن سوخت ماشین ‌تان بریزید.

از دست دادن عناصر مغذی اصلی مانند ویتامین ‌ها و مواد معدنی ضروری، مانند انتظار کار کردن از چراغ قوه بدون باتری است. این راهی قطعی برای کاهش انرژی شخصی شماست. و واقعیت تلخ این است: انتخاب‌ های رژیم غذایی شما می‌ تواند شما را به جلو حرکت دهد یا متأسفانه شما را به مشکلات سلامتی بکشاند:

 • وزن غیرقابل تحمل که همیشه حس می‌ کنید.
 • الگوهای پیش ‌بینی نشده از سندرم روده تحریک ‌پذیر (IBS).
 • تبدیل شدن آهسته دندان ‌های سفیدتان به خاکستری.
 • بالا رفتن فشار خون.
 • خطرات پنهانی مشکلات قلبی و سکته.
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲.
 • استخوان‌ های شکننده و خطر پوکی استخوان.
 • و دره ‌های تاریک افسردگی.

فقط به غذا خوردن برای پر شدن شکم فکر نکنید. برای شارژ شدن فکر کنید. اگر می‌خواهید انرژی ‌ای داشته باشید که طولانی ‌مدت باقی بماند، به بشقاب غذایی تان اهمیت دهید.

 

9. تهدید سه گانه: الکل، سیگار و مواد مخدر

عصر شنبه است، شاید یک سیگار روشن می کنید یا ممکن است وسوسه شوید که چیز قوی تری را امتحان کنید. این لحظات به معنای فرار موقت است، اما هزینه واقعی چقدر می باشد؟

کشیدن گهگاهی سیگار ممکن است هشدارها را فرا نخواند، اما غرق شدن در آن به طور مکرر، باعث پرداخت قیمت توسط بدن می‌ شود.

علاوه بر آسیب فیزیکی، آنها همچنین می توانند با ذهن شما بازی های خطرناکی انجام دهند. این فقط شایعه نیست؛ تحقیقات آن را تأیید می کند. مصرف طولانی‌ مدت مواد مخدر می ‌تواند با مسائل مربوط به سلامت روان در هم تنیده شود و جداسازی یکی از دیگری را دشوار می‌سازد. انتخاب این لذت ‌های کوتاه ‌مدت ممکن است منجر به سلب نشاط بلندمدت از زندگی شما شود.

 

دلایل کمبود انرژی بدن: شرایط پزشکی

گاهی اوقات کمبود انرژی تان فقط بخاطر سبک زندگی پرمشغله یا رژیم غذایی شما نیست. بلکه ممکن است بدن در تلاش برای ارسال پیام به شما باشد.

10. سندرم خستگی مزمن (CFS): فراتر از “خستگی”

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به دلیل احساس خستگی چرت زده باشید تا خستگی تان برطرف شود ولی وقتی از خواب بیدار می شوید، باز هم احساس خستگی بکنید؟ حالا تصور کنید که این احساس برای ماه ها ادامه داشته باشد. این CFS است.

سندرم خستگی مزمن مانند این است که مخزن انرژی شما نشتی دارد و هر چقدر هم که سعی کنید دوباره آن را پر کنید، هرگز پر نمی شود. کارهای ساده یا حتی فکر کردن می تواند باعث شود که از نظر ذهنی و فیزیکی احساس کنید که در یک ماراتن دویده اید.

اما خستگی فقط نوک کوه یخ است. افراد مبتلا به CFS با موارد زیر دست و پنجه نرم می کنند:

 • ذهنی که مه آلود است و حافظه و تمرکز را به یک کار طاقت فرسا تبدیل می کند.
 • احساس چرخش که باعث سرگیجه می شود.
 • شب‌هایی که به نظر می ‌رسد خواب غیرقابل دستیابی است، و مانند یک معماست که نمی‌ توانید حل کنید.

CFS فقط “احساس خستگی” نیست. این یک ابر فراگیر است که بر جنبه های مختلف زندگی تأثیر می گذارد.

 

11. التهاب مزمن: زنگ هشدار خاموش

سیستم دفاعی بدن خود را به عنوان هشدار آتش تصور کنید. هنگامی که دود یا آتش وجود دارد، صدای آن بلند و واضح است. این برای شما مانند یک التهاب است: سیگنالی مبنی بر اینکه یک مهمان ناخواسته مانند یک میکروب در شما وجود دارد. این حالت ابرقهرمانی بدن شما است که خون و عوامل شفابخش را به جایی می رساند که نیاز است.

اما، زمانی که زنگ هشدار خاموش نمی شود و به یک فریاد مداوم تبدیل می‌شود، چه اتفاقی می افتد؟

  چرا نمی توانم قرارداد فروش ببندم؟!

اگر التهاب نشانگر فراخوانی ناگهانی بدن ما باشد، التهاب مزمن مانند یک زنگ هشدار خراب است که اصرار دارد خاموش نشود و این خرابی بی ‌خطر نیست. به جای آنکه فقط برای چند ساعت یا روزها به شما هشدار دهد، برای هفته ‌ها یا حتی ماه‌ ها ادامه دارد و در حالی که سعی می کند کمک کند، می تواند باعث برخی مشکلات غیرمنتظره شود:

 • ناراحتی های معده، بطوری که باعث می شود شکم خود را از درد بغل کنید.
 • تب های تصادفی که ربطی به تغییر آب و هوا ندارد.
 • زخم های مزاحم در دهان شما ظاهر می شود.
 • بثورات مزاحم که نمی دانند چه زمانی باید متوقف شوند.
 • درد قفسه سینه که باعث می شود از خود بپرسید “آیا عضلات من کشیده شده است؟”
 • و احساس خستگی بی پایان.

این زنگ هشداری که خاموش نمی شود می تواند شما را خسته کند.

 

12. آپنه خواب: مبارزه شبانه

خواب باید آرام باشد، اما برای افراد مبتلا به آپنه خواب، مانند تلاش برای خوابیدن روی ترن هوایی است.

آپنه خواب جایی است که عمل ساده تنفس به یک درام شبانه تبدیل می شود. نفس متوقف می شود و دوباره و دوباره در طول شب شروع می شود. مانند تلاش برای تماشای فیلمی است که مدام در حال بارگذاری می باشد. آزار دهنده است، درست است؟ این موضوع مضر است.

تصور کنید که از خواب بیدار می شوید، بگونه ای که انگار حتی نخوابیده اید. این بیماری فقط شما را از یک استراحت شبانه خوب باز نمی دارد، اثرات موج دار آن حتی گسترده تر است:

 • احساس افسردگی مداوم
 • خواب آلودگی مداوم
 • بیماری قلبی
 • سردرد

افراد مبتلا به آپنه خواب فقط با صدای بلند خروپف نمی کنند. هر شب در حال جنگ هستند.

 

13. بیماری تیروئید: وقتی مدیر انرژی، بیمار می شود

تیروئید اساساً مرکز کنترل انرژی در بدن شما است. وقتی آنطور که باید عمل نمی کند، همه چیز متزلزل می شود:

پرکاری تیروئید

مثل اینکه پدال گاز بدن شما گیر کرده است. موتور خیلی داغ و خیلی سریع کار می کند. فراتر از احساس خستگی، قلب شما تند تند می‌ زند و اضطراب شما را فرا می‌ گیرد.

کم کاری تیروئید

تصور کنید که مانند یک راننده با ترمز دستی عمل می کنید. شما همیشه خسته هستید، ممکن است چند پوند اضافه وزن داشته باشید، و حتی تحمل سرمای نسیم خنک برایتان سخت می شود.

چرا این اتفاق می افتد؟ در حالی که این موضوع مربوط به عملکرد نادرست سیستم ایمنی است، ژنتیک نیز در اینجا نقش خود را ایفا می کند.

 

14. کم خونی: نه فقط احساس رنگ پریدگی

بدن خود را مانند یک شهر شلوغ تصور کنید. جاده ها، بزرگراه ها و کوچه های کوچک جریان خون شما هستند و ماشین ها گلبول های قرمز شما می باشند. حالا تصور کنید که ناگهان ماشین های کمتری برای حمل و نقل افراد یا کالاها موجود باشد. ممکن است ترافیک روان ‌تر شود، اما هیچ چیزی تحویل داده نمی ‌شود. این مثال به طور خلاصه، به معنای کم خونی است.

این برای شما چه معنایی دارد؟ خب، اگر همیشه احساس می کنید که وقتی از یک پله بالا می روید، انگار یک ماراتن دویده اید، یا اگر در آینه نگاه می کنید و فکر می کنید، “وای، امروز کمی رنگ پریده به نظر می رسم.” پس این احتمال وجود دارد که شما با کم خونی سر و کار دارید.

علائم کم خونی چیست؟ نشانه کم خونی فقط خستگی نیست. کم خونی مثل این است که پوست شما چند روز آفتاب ندیده است و قلبتان مثل یک سولوی درام سرعت بالا می تپد، در حالی که شما فقط سعی می ‌کنید نفس بکشید.

اما کم خونی یک وضعیت یکسان نیست. این بیماری یک مجموعه کامل از انواع آن مشکلات است، که هر کدام داستان خودشان را دارند.

 

15. دیابت: سرکوب کننده بی‌صدا

بدن خود را به عنوان یک موتور ماشین با تنظیمات دقیق تصور کنید. سوختی که با آن کار می کند چیست؟ قند در جریان خون شما وجود دارد. اما چه اتفاقی می ‌افتد وقتی قند زیادی در خون وجود داشته باشد یا تجهیزات (انسولین) کافی برای پردازش آن وجود نداشته باشد؟ این مشکل دیابت است. یک مشکل در سیستم که کنترل کننده سوخت آن خراب است.

انسولین را به عنوان پلیس راهنمایی و رانندگی کارآمد در نظر بگیرید که ترافیک قند را به نقاط مختلف شهر یعنی بدن شما هدایت می کند. اما وقتی کمبود این پلیس ‌های راهنمایی و رانندگی وجود دارد یا اگر آنها کار خود را به خوبی انجام ندهند، ترافیک یا سطح قند خون بالا رخ می ‌دهد. با گذشت زمان، این موانع می توانند زیرساخت ها (اعصاب، رگ های خونی و موارد دیگر) را فرسوده کنند. در واقع، تا سال 2014، تقریباً از هر یک نفر، 12 نفر بزرگسال در این بن بست گرفتار شده بودند.

زندگی در این ترافیک چه حسی دارد؟ خب، کمی شبیه گم شدن در یک بیابان است. شما دائما تشنه هستید، در زمان گام برداشتن احساس خستگی معمولی ندارید، و هر خراش کوچکی زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابد.

دید شما مبهم می شود، مثل اینکه از یک شیشه مه آلود بیرون را نگاه می کنید، و احساس می ‌کنید که بیش از حد برای استفاده از سرویس ‌های بهداشتی وقت می‌گذارید.

در حالی که دلایل اصلی این انسداد می تواند متفاوت باشد، خبر خوب این است که با مداخلات و درمان های مناسب، می توان ترافیک را مدیریت کرد. اما ضروری است که علائم را بشناسید و قبل از اینکه موانع از کنترل خارج شوند، کمک بخواهید.

 

انرژی شما، انتخاب شما

هر ماشینی برای کارکرد یکنواخت به مراقبت و سوخت مناسب نیاز دارد و شما نیز از این قانون مجزا نیستید. چه انتخاب سبک زندگی باشد و چه شرایط پزشکی زمینه ای، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است احساس انرژی کمتر از حد معمول داشته باشید. اما در این سفر، شما فقط یک مسافر نیستید، بلکه راننده هستید. آگاهی اولین قدم است. بهترین مرجع مدرن برای رسیدن به آگاهی پزشکی در مقابل جسم و روح خود، کتاب نیروی حیات تونی رابینز است که در سایت نگرش نیک ترجمه شده است. تشخیص اینکه چه چیزی انرژی شما را پایین می ‌آورد مرحله دوم است. و اقدام؟ خب، این تغییر دهنده نتایج است.

چه رژیم غذایی خود را تنظیم کنید، از سیگار کشیدن دست بردارید یا به یک متخصص مراجعه کنید، شما هرگز در این سفر تنها نیستید. متخصصینی آماده ‌اند تا به شما کمک کنند؛ کافیست به دنبال آنها بگردید.

 

Rating 4.00 from 13 votes

لیست دروس

تونی رابینز

نامشخص

نامشخص

249000 تومان
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×