خلاصه کتاب قدرت نامحدود اثر تونی رابینز

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب قدرت نامحدود اثر تونی رابینز (Unlimited Power) را با هم بخوانیم. این کتاب در سال 1986 توسط تونی رابینز نوشته شد و جزو یکی از بهترین و تأثیرگذارترین کتاب های آنتونی رابینز است.

 

درباره نویسنده

آنتونی رابینز یک مربی زندگی و رهبر سمینار انگیزشی است. او چندین کتاب پرفروش بین المللی نوشته است و ریاست چندین شرکت را بر عهده دارد. رابینز با سیاستمداران، ورزشکاران در سطح جهانی و مدیران ثروتمند مشورت کرده است.

 

توصیه

آیا می خواهید کنترل زندگی خود را به دست بگیرید، محدودیت های خود را از بین ببرید و به دست نیافتنی ترین اهداف خود برسید؟ آنتونی رابینز به شما یاد می دهد که چگونه این کار را انجام دهید. شما یاد خواهید گرفت که مغز شما چگونه اطلاعات را پردازش می کند و چگونه آن فرآیند را به نفع خود دستکاری می کند.

شما علم “برنامه ریزی عصبی-زبانی” (NLP) و مطالعه عصب شناسی انسان را کشف خواهید کرد، بنابراین می توانید موفقیت های خود را تجزیه و تحلیل و تکرار کنید.

رابینز به طور گسترده از NLP استفاده می کند، اگرچه بسیاری از کارشناسان آن را بی اعتبار می دانند. او توضیح می ‌دهد که بهترین راه برای موفقیت، یافتن یک فرد موفق، کشف استراتژی‌ های او برای موفقیت و تکرار آن فرآیند است. او همچنین به چگونگی کاهش وزن، برقراری ارتباط و حذف عادات بد می پردازد.

آنتونی رابینز شما را به خواندن هر صفحه از کتاب و انجام هر تمرین تشویق می کند. این کار آسان نیست زیرا او هر مفهوم را حداقل به دو یا سه روش توضیح می دهد. با این حال، رابینز طرفداران زیادی دارد. اگر به دنبال تغییر دستاوردهای شخصی هستید، این کتاب محل خوبی برای شروع است.

 

برداشت

 • شما چه کسی می توانید باشید و چه کاری می توانید انجام دهید که برایتان نامحدود است.
 • برای رسیدن به اهداف خود، کنترل فرآیندهای مغز خود را در دست بگیرید.
 • چهار مرحله “فرمول موفقیت نهایی” را دنبال کنید: آنچه را که می خواهید تعریف کنید، اقدام کنید، نتایج خود را بسنجید و تغییراتی ایجاد کنید.
 • برنامه نویسی عصبی-زبانی یا  NLP، مطالعه نحوه مانور دادن مغز برای تولید نتایج مورد نظر شما است.
 • شما می توانید با الگوبرداری از رفتار یک فرد موفق، موفق شوید.
 • مراقب بدن خود باشید تا به سطح انرژی بالایی برسید.
 • اهداف خود را مشخص کنید، محدودیتی تعیین نکنید و یاد بگیرید که چگونه خواسته های خود را بخواهید.
 • با انعکاس باورها، ارزش ها و فیزیولوژی طرف مقابل، ارتباط برقرار کنید.
 • از تکنیک‌های «فریم‌ سازی» و «لنگر انداختن» برای تغییر شکل بازنمایی‌های درونی‌ تان به یک نیروی قدرتمند و مثبت استفاده کنید.
 • تنها زمانی به خوشبختی واقعی خواهید رسید که یاد بگیرید چگونه ببخشید.

 

خلاصه کتاب قدرت نامحدود

عدم محدودیت

آنچه می توانید باشید و به آن برسید هیچ محدودیتی ندارد. “قدرت نامحدود” به توانایی شما برای اصلاح زندگی و ایجاد هر نتیجه ای که می خواهید و ایجاد ارزشمندی در میان اطرافیانتان اشاره دارد. قدرت نامحدود به شما این توانایی را می دهد که نیازهای خود و سایر افراد زندگی خود را برآورده کنید.

 

دو نوع ارتباط

ارتباطات انسانی به دو شکل اساسی وجود دارد: بیرونی و درونی. ارتباط خارجی روشی است که شما از طریق کلمات، لحن، حرکات و حالات چهره خود با دیگران ارتباط برقرار می کنید. موفقیت شما در جامعه بستگی به این دارد که چگونه از بیرون ارتباط برقرار می کنید.

قدرت تبدیل کردن زندگی ‌مان به بزرگ ‌ترین رویاهایمان، در درون همه‌ ما قرار دارد.

از سوی دیگر، ارتباطات داخلی گفتگوی درونی شما را با تصاویری که در ذهن خود تداعی می کنید ترکیب می کند. احساس شادی، غم، هیجان یا افسردگی نتیجه مستقیم نحوه ارتباط شماست با خودتان است.

شما می توانید با کنترل گفتگوی درونی خود، آنچه را که در ذهنتان می گذرد کنترل کنید. این بدان معناست که شما با در نظر گرفتن دیدگاهی که مطابق با احساس شما است، قدرت کنترل حالات عاطفی خود از بدبختی گرفته تا شادی را دارید. وضعیت ذهنی و فیزیکی خود را تغییر دهید تا با احساسی که می خواهید مطابقت داشته باشد.

“هیچ عظمتی بدون اشتیاق به بزرگ بودن وجود ندارد.”

افراد اطلاعات را از طریق حواس پنجگانه دریافت می کنند: بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی. مغز این اطلاعات را غربال می کند، آنچه را که نیاز دارد حفظ می کند و بقیه را نادیده می گیرد. این فرآیند فیلتر کردن مسئول تفاوت در ادراک از فردی به فرد دیگر است. “نمایش داخلی” شما تصویر دقیق یک رویداد نیست.

  خلاصه کتاب راز - قانون جذب جو ویتالی

در عوض، این تفسیری است که با سیستم اعتقادی، دیدگاه و ارزش‌ های شما رنگ آمیزی شده است. با دانستن این موضوع، می ‌توانید رویدادها را به شیوه‌ای توانمند تفسیر کنید. از طریق کنترل ارتباطات درونی خود با ارسال مداوم تصاویر مثبت به مغز، نتایجی را که می خواهید به شما می دهد.

 

فرمول نهایی موفقیت

چرا برخی از افرادی که همه چیز برایشان پیش می آید در نهایت ناموفق و ناراضی می شوند، در حالی که برخی دیگر موفق می شوند.

اینطور نیست که افرادی که موفق می شوند نسبت به کسانی که شکست می خورند با موانع کمتری روبرو می شوند. تفاوت در روشی است که برای برقراری ارتباط داخلی استفاده می کنید و اقداماتی که انتخاب می کنید. افراد موفق معمولاً یک مسیر مشابه را دنبال می کنند.

چهار مرحله “فرمول موفقیت نهایی” عبارتند از:

 1. تعریف دقیقی از آنچه می خواهید به دست آورید، تنظیم کنید.
 2. اقدام کنید.
 3. موفقیت اقدامات خود را بسنجید.
 4. رویکرد و رویه های خود را تا زمانی که به هدف خود برسید، دقیق تنظیم کنید.

“مردم معمولاً کمبود منابع ندارند. آنها کنترلی بر منابع خود ندارند.”

یکی از راه های رسیدن به نتایج مورد نظر برنامه ریزی مجدد مغز است. “برنامه نویسی عصبی-زبانی” یا NLP، مطالعه ای در مورد چگونگی برنامه ریزی مجدد مغز برای تولید نتایج مطلوب است.

NLP بر این مفهوم استوار است که همه انسان‌ ها از یک عصب‌ شناسی مشترک استفاده می ‌کنند، بنابراین اگر یک نفر بتواند کاری را انجام دهد، دیگران نیز اگر سیستم عصبی خود را به همان روش بکار بگیرند می ‌توانند آن را انجام دهند.

“زندگی مانند یک رودخانه است. در حال حرکت است و اگر اقدامی آگاهانه و عمدی برای هدایت خود به سمتی که از پیش تعیین کرده ‌ای انجام ندهی، می‌توانی در رحمت رودخانه قرار بگیری.”

بنیانگذاران NLP، جان گریندر و ریچارد بندلر، این سیستم را برای تکرار برتری انسان توسعه دادند. آنها به سادگی کشف کردند که راه موفقیت، تقلید از کسانی است که قبلاً موفق شده اند، چه در کاهش وزن، چه در کسب یک میلیون دلار یا ایجاد یک رابطه عالی. این فرآیند «مدل سازی» نامیده می شود. با الگوبرداری از باورهایی که از اهداف شما حمایت می کنند شروع کنید.

 

باورها و ارزش ها

باورها تاثیرگذارترین نیروی هدایت کننده در طبیعت انسان هستند. یک باور عبارت است از «هر اصل راهنما، حکم، ایمان یا اشتیاق که می تواند معنا و جهت را در زندگی ارائه دهد». پنج موضوع اصلی که بر باورهای شما تأثیر می گذارد، محیط اطراف شما، تجربیات، دانش، نتایج گذشته و تجربه نتایج گذشته است. برای تغییر رفتار خود، باورهای خود را با الگوبرداری از اصول فردی اصلاح کنید. برای دستیابی به نتایج مثبت و دستیابی به برتری، این هفت باور را بپذیرید:

 • “هر چیزی به دلیل و هدفی اتفاق می افتد و در خدمت ماست.”
 • “چیزی به نام شکست وجود ندارد. فقط نتایج وجود دارد.”
 • “هر اتفاقی بیفتد، مسئولیتش را بپذیرید.”
 • “برای اینکه بتوانید از همه چیز استفاده کنید، لازم نیست همه چیز را درک کنید.”
 • “مردم بزرگترین منبع شما هستند.”
 • “کار بازی است”.
 • “هیچ موفقیت پایدار بدون تعهد وجود ندارد.”

زمانی که روش‌ های مختلف بازنمایی اشیاء و تأثیر آن‌ها بر ما را کشف کردیم، می ‌توانیم کنترل ذهن خود را بر عهده بگیریم و شروع به بازنمایی اشیا به گونه ‌ای کنیم که به جای محدود کردن ما، به ما قدرت می ‌بخشد.

ارزش ها باورهای فردی در زندگی مهم است. تنها در صورتی احساس کامل و خوشحالی خواهید کرد که رفتارتان شما را به سوی تحقق ارزش هایتان سوق دهد. این همسویی برای خوشبختی بسیار مهم است. برای برآوردن نیازهای خود در هر سطح، ابتدا ارزش های خود را شناسایی کنید.

فهرستی از همه چیزهایی که برای شما مهم هستند، مانند عشق، صداقت، آزادی، زیبایی و خلاقیت تهیه کنید. در مرحله بعد، این مقادیر را به ترتیب اهمیت فهرست کنید. این “سلسله مراتب ارزش” شماست. با دقت نگاه کن؛ در نظر بگیرید که این ها واقعا برای شما و کسانی که دوستشان دارید چه معنایی دارد.

 

کنترل مغز

برای استفاده از قدرت نامحدود خود، بازنمایی های درونی خود را به گونه ای تغییر دهید که قادر به رفتاری باشید که شما را به اهدافتان برساند. چندین تاکتیک از جمله دستکاری زیر وجهی ‌ها، قالب ‌بندی مجدد رویدادهای منفی، لنگر انداختن یا تمرین الگوی چرخیدن در این راه به شما کمک می کند.

“مسیر موفقیت شامل دانستن نتیجه، اقدام و داشتن انعطاف پذیری برای تغییر تا زمانی که موفق شوید، است.”

  خلاصه کتاب بزرگترین سرمایه رهبر اثر جان سی مکسول

زیرمدلیت ها بلوک های ساختمانی دقیقی هستند که ساختار تجربه انسانی را می سازند.

زیروجه ها می توانند دیداری، شنیداری یا حرکتی باشند. زیرشاخه های بصری شامل رنگ، روشنایی، فوکوس و اندازه است.

زیروجه های شنیداری متغیرهایی مانند حجم، آهنگ، سرعت و تونالیته هستند. زیروجه های حرکتی شامل بافت، فشار، وزن و دما است. برخی از تمرینات مغزی مبتنی بر زیرمجموعه‌ ها، شما را قادر می‌سازد تا احساسات خود را دستکاری و تحت تأثیر قرار دهید. برای مثال، می‌ توانید با تجسم یک تصویر مثبت و بزرگ ‌تر، نزدیک ‌تر و روشن ‌تر کردن آن در ذهنتان، یک احساس خوب و گرم را تقویت کنید. برعکس، می ‌توانید با کوچک ‌تر کردن و کم ‌نور کردن تصویر منفی، قدرت آن را از بین ببرید.

“اگر می خواهید دوست بهتر، فرد ثروتمندتر، والدین بهتری، ورزشکار بهتر، تاجر موفق تری باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدل های برتری را بیابید.”

چندین تاکتیک به شما این امکان را می دهد که بازنمایی های داخلی خود را دستکاری کنید تا به جای اینکه علیه شما کار کنند، برای شما کار کنند. این استراتژی ها عبارتند از:

“قالب سازی مجدد” – با تغییر دیدگاه درونی خود، یک تجربه منفی را به یک تجربه مثبت تبدیل کنید. به عبارت دیگر، لیوان را نیمه پر ببینید نه نیمه خالی.

“لنگر انداختن” – از لنگر انداختن برای فریب ناخودآگاه خود و برای ایجاد حالت ذهنی یا احساسی که می خواهید استفاده کنید. لنگر، پل ارتباطی بین یک محرک و یک پاسخ است که به بهترین شکل توسط سگ های پاولوف نشان داده شده است. با قرار دادن خود در وضعیتی که می خواهید به آن برسید، یک لنگر ایجاد کنید. یک محرک منحصر به فرد ایجاد کنید که می توانید به طور مداوم به آن واکنش نشان دهید، چیزی که همیشه می توانید با ورود به آن مثبت باشید.

“استفاده از الگوی سوئیچ کردن”-  از این روش الگوبرداری برای غلبه بر یک مشکل مداوم یا یک عادت بد استفاده کنید. سوئیچ کردن با پیوند دادن دو نمایش و تغییر آنها، یک نمایش داخلی جدید و مثبت ایجاد می کند. برای استفاده از یک الگوی چرخش، ابتدا رفتاری که می خواهید تغییر دهید را تجسم کنید سپس، تصور کنید بعد از ایجاد آن تغییر، ظاهر و احساس شما چگونه خواهد بود. این تمرین را چندین بار تکرار کنید.

“فیزیولوژی”- صورت فیزیولوژی و بازنمایی های درونی به وضوح با هم مرتبط هستند. برای تغییر یکی، باید دیگری را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر زبان بدن افسردگی را بشناسید، نگاه خیره شده، شانه های افتاده یا کم انرژی به طور خودکار وارد حالت افسردگی می شوید.

در عوض، شما باید فیزیولوژی حالتی خاص را که می خواهید داشته باشید، جست و جو کنید. انجام این کار باعث ایجاد تغییر متناظر در احساسات شما می شود. وقتی دقیقاً شما منعکس کننده فیزیولوژی یک فرد موفق هستید، می توانید حالت عاطفی آن شخص را نیز تکرار کنید.

“شما می توانید از هر تجربه انسانی یاد بگیرید و در نتیجه همیشه می توانید در هر کاری که انجام می دهید موفق شوید.”

برای حفظ “عملکردهای بیوشیمیایی” سالم، بدن خود را به درستی پاکسازی، تغذیه و سوخت رسانی کنید. اینکار انرژی «سوخت تعالی» نامیده می‌شود، زیرا داشتن سطح انرژی بالا به بدن شما اجازه می‌ دهد کارآمدتر عمل کند.

این به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید. برای دستیابی به یک فیزیولوژی سالم، قدرتمند و انعطاف ‌پذیر، مطمئن شوید که به درستی نفس می‌ کشید، غذاهای «غنی آب» می ‌خورید، غذاها را به طور مؤثر ترکیب می‌ کنید، مصرف غذا را کنترل می ‌کنید، میوه‌ها را جداگانه مصرف می‌ کنید و فقط مقدار پروتئین مورد نیاز خود را می‌ خورید.

 

تعیین اهداف

از تعیین اهداف عالی نترسید. برای ایجاد اهداف معنادار، آنچه را که می‌ خواهید با دقت تا حد امکان به دست آورید، تصور کنید. تصور کنید وقتی به آن اهداف برسید چه احساسی و ظاهری خواهید داشت. رویاها، آرزوها و خواسته های خود را فهرست کنید. برای تحقق این اهداف یک جدول زمانی تعیین کنید. چهار هدف با اولویت بالا را برای سال جدید انتخاب کنید. منابع خود را مرور کنید و یک برنامه گام به گام برای رسیدن به اهداف خود بنویسید. نمونه های موفقی را بیابید که می توانید در حین تعقیب اهداف خود مدل سازی کنید.

بیاموزید که چگونه با استفاده از این پنج ابزار، خواسته خود را بخواهید:

 1. سوالات خود را به طور خاص بپرسید.
 2. از کسی که می تواند به شما کمک کند یاری بخواهید.
 3. برای تبدیل شدن به شخصی که می خواهید ارزش ایجاد کنید.
 4. با باور متمرکز و هماهنگ سوال بپرسید.
 5. سوالاتتان را تا زمانی که به آنچه می خواهید برسید بپرسید.
  خلاصه کتاب ساخت مغز دوم اثر تیاگو فورته

 

ایجاد ارتباط

یکی از مفیدترین مهارت های ارتباطی، توانایی برقراری ارتباط است. ایجاد رابطه با به اشتراک گذاشتن باورها و تجربیات مشترک خود با شخص دیگری ساده ترین کار است. یاد بگیرید که زبان بدن یا فیزیولوژی فرد مقابل را منعکس کنید. اگر ژست‌ها، عبارات و الگوی صدای آنها را با هم هماهنگ کنید، می‌توانید فوراً ارتباط برقرار کنید.

فیزیولوژی قوی ‌ترین ابزاری است که ما برای تغییر به آن نیاز داریم.

برای استخراج استراتژی‌ های یک فرد یا جمع ‌آوری سرنخ ‌هایی درباره نحوه عملکرد ذهن او، سؤالات درست را بپرسید. ابتدا، فرد را به حالتی برسانید که می خواهید کشف کنید، مانند داشتن انگیزه، احساس دوست داشتن یا خلاق بودن. از فرد بخواهید به زمان خاصی که در آن حالت بوده است فکر کند.

سپس، سؤالات واضح و مختصر در مورد آنچه دیده، شنید و احساس کرده است بپرسید. در نهایت، از فرد بخواهید که زیرمجموعه‌ های استراتژیی را توصیف کند که او را در وضعیت ذهنی مناسب قرار می‌ دهد. شما می توانید هر استراتژی را با هماهنگی و با کارهایی که افراد به خوبی انجام می دهند، مدل سازی کنید و سپس دریابید که چگونه آن را انجام می دهند.

اگر بتوانیم از الگوهای آموزش دیده خود خارج شویم، راه‌هایی وجود دارد که بتوانیم بزرگترین مشکلاتمان را به‌ بزرگ‌ ترین فرصت‌هایمان تبدیل کنیم.

متقاعد کننده ها و ارتباط دهندگان مؤثر یاد می گیرند که «فرابرنامه های» دیگران و رویکردهایی که افراد برای پردازش اطلاعات استفاده می کنند را شناسایی کنند. به عنوان مثال، برخی افراد ریسک پذیر هستند در حالی که برخی دیگر محتاط تر هستند. برخی از شخصیت ها خواهان تایید بیرونی هستند، در حالی که برخی دیگر به راحتی به غرایز خود تکیه می کنند.

برخی از افراد تعاملات انسانی را برحسب تأثیر مکالمه بر آنها می بینند، در حالی که برخی دیگر تأثیر آن را بر دنیای بیرون در نظر می گیرند.

 

پنج راه موفقیت

برای دستیابی مداوم به موفقیت، یاد بگیرید که “پنج کلید ثروت و خوشبختی” را بشناسید و از آنها پیروی کنید. چهار کلید اول یادگیری چگونگی کنار آمدن با چهار مانع اصلی موفقیت است: ناامیدی، طرد شدن، فشار مالی و رضایت.

“هیچ چیزی جز معنایی که ما به آن می دهیم معنایی ندارد.”

پنجمین و مهمترین کلید این است که بیشتر از چیزی که انتظار دارید دریافت کنید، به دیگران ببخشید. برای تحقق رویاها و اهداف زندگی خود باید بدانید که چگونه ببخشید.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

Rating 4.64 from 14 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Hassan Dabiri
Hassan Dabiri
11 ماه قبل

عالی بود

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×