خلاصه کتاب نسخه بهتر خودت اثر جول اوستین

بفرست برای دوستت
کتاب نسخه بهتر از خودت

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب نسخه بهتر از خودت (انسان برتر) از جول اوستین را با هم بخوانیم. عنوان انگلیسی این کتاب Become a Better You است. این کتاب در سال 2007 توسط جول اوستین نوشته شده است و جزو کتاب های پرفروش و محبوب او نیز می باشد.

 

درباره نویسنده کتاب نسخه بهتر از خودت

جول اوستین کشیش، نویسنده و سخنران انگیزشی می باشد. او متولد ۵ مارس ۱۹۶۳ میلادی است که معادل ۱۴ اسفند ۱۳۴۱ شمسی می باشد و ۵۹ سال سن دارد.

سخنرانی های هفتگی او در کلیسای لیکوود توسط بیشتر از ۷ میلیون بیننده در هفته و بیشتر از ۲۰ میلیون نفر در ماه در بیش از ۱۰۰ کشور دیده یا شنیده می شود.

او نویسنده کتاب های زیادی می باشد که هفت تا از این کتاب ها جزو کتاب های پرفروش نیویورک تایمز به شمار می آیند که در ادامه به بعضی از کتاب های او اشاره می کنم. ادامه را در مقاله زیر بخوانید و با کتاب های پرفروش او نیز بیشتر آشنا شوید:

مطالعه مقاله زندگینامه جول اوستین

 

توصیه 

جوئل اوستین بصورت مهربانانه و در متن طولانی در این کتاب به گروه کر خود موعظه می ‌کند. اگرچه این کتاب اوستین به اندازه کلیسای تگزاس، استادیوم، نمایش جاده‌ ای و برنامه ‌های تلویزیونی و اینترنتی موفق وسیع است. این کتاب محتوای خطبه های انگیزشی او را بازتاب می دهد و از قالب آنها پیروی می کند.

اوستین یک ایده ساده را بیان می کند و سپس آن را با تغییرات جزئی تکرار می کند. او از تک تک پندها با کتاب مقدس و شهادتی از زندگی خود، و زندگی دوستان، خانواده و اجتماعاتش پشتیبانی می کند. کسانی بر مسیحیت او ایمان دارند، این کتاب برای آنها طنین انداز است.

مخاطبان پر از ایمان او خواهند دید که موعظه ‌های ریتمیک اوستین مؤید، نشاط‌ آور و الهام ‌بخش است، اما خواننده بدبین‌ آموزه‌ های خوب او را ساده ‌سازی، تکراری و زائد می داند. با این حال، توصیه های ساده اغلب بسیار در دسترس هستند. اوستین معتقد است که اکثر خوانندگان می توانند چیزی را در 7 اصل کلیدی بیابند که می توانند از آن برای بهبود زندگی خود استفاده کنند.

 

برداشت ها از کتاب نسخه بهتر خودت

  • به عنوان یکی از فرزندان خدا، شما هر آنچه را که برای رسیدن به بالاترین پتانسیل خود نیاز دارید در درون خود پیدا می کنید.
  • خداوند شما را می شناسد، راهنمایی می کند و برای شما برنامه دارد. از هفت دستور کلیدی پیروی کنید.
  • رو به جلو حرکت کنید. اجازه ندهید گذشته، شما را از رسیدن به رویاهایتان باز دارد.  .
  • نسبت به خودتان مثبت باشید و شاد بودن را انتخاب کنید.
  • روابط بهتری ایجاد کنید. روابط خود را به عنوان “حساب های بانکی عاطفی” در نظر بگیرید و در صورت امکان روی آنها سرمایه گذاری کنید.
  • عادات بهتری ایجاد کنید و الگوهای منفی که شما را ناامید می کند بشکنید.
  • مکانی را که هستید در آغوش بگیرید و برای آرامش درونی، جایی را که در آن زندگی می کنید را بپذیرید. در نهایت خود را به برنامه خدا بسپارید.
  • زندگی درونی خود را توسعه دهید. خدا از طریق وجدان با شما صحبت می کند و با صدای آرام و کوچک درونی شما را راهنمایی می کند.
  • در مورد زندگی خود پرشور بمانید. عیوب و همه چیز خودتان را همانطور که خدا دوست دارد، دوست داشته باشید.
  • ایمان مهم است اما ایمان به تنهایی کافی نیست. ایمان باید الهام بخش عمل، نگرش و آمادگی برای آینده ای مثبت باشد.

 

خلاصه کتاب نسخه بهتر خودت

آینده شما نامحدود است.

شما پتانسیل بی اندازه ای دارید. شما یکی از فرزندان خدا هستید و به این ترتیب می توانید به چیزهای شگفت انگیزی دست پیدا کنید. تنها محدودیت هایی که باید بر آن ها غلبه کنید، محدودیت هایی است که برای خود قائل هستید. شما می توانید به اندازه رویاهایتان بالا بروید. برای راهنمایی، به هفت اصل زیر توجه کنید:

 

کلید اول – “رو به جلو جرکت کنید”.

اجازه ندهید که راکد و در یک نقطه متوسط باقی بمانید. با این باور که هیچ چیز بهتری وجود ندارد به چیزی که دارید بسنده نکنید. در عوض سعی کنید هر روز از نظر ذهنی، جسمی و روحی پیشرفت کنید.

در مقابل محدودیت های زندگی و منفی بافی دیگران مقاومت کنید و برای دستیابی به ارتفاعات جدید در زمینه توانایی ها، موفقیت های مالی، شغلی و روابط خود تلاش کنید. به برنامه ریزی خدا اعتماد کنید. او همیشه شما را در راهی که برای شما مناسب تر است هدایت و راهنمایی می کند. با اعتقاد خود و کمک او به بالاترین توانایی خود خواهید رسید.

“خداوند هر آنچه را که برای داشتن یک زندگی پیروزمندانه نیاز دارید در اختیار شما قرار داده است.” گذشته را فراموش کنید. تنها چیزی که بر آن قدرت دارید آینده شماست. اجازه ندهید اشتباهات یا شکست های گذشته رویاهای شما را تضعیف کنند. خدا از شما می خواهد که هر روز را از نو و با طراوت شروع کنید. اولین قدم برای رها کردن گذشته، تغییر تفکر است.

  زندگینامه ویکتوریا اوستین

هر روز صبح به خود بگویید من با استعداد، خلاق، مجهز، توانا هستم و در آخر من مورد لطف خداوند قرار گرفته ام. من می بینم که رویاهایم محقق می شوند.

در مزمور حضرت داوود گفت: “خدایا، وجود من و تمام روزهایی که برای من مقرر شده بود، قبل از اینکه یکی از آنها به وجود بیاید، در کتاب تو نوشته شده است.” این بدان معناست که خداوند شما را می‌ شناخت و شما را قبل از تولد شکل داده است. او برای شما برنامه ای دارد. او به شما قدرت داد تا بر موانع زندگی غلبه کنید.

به دنبال رویاهای بزرگ باشید! روی جایی که امروز هستید تمرکز نکنید؛ دید مثبت داشته باشید و خود را در حال دستیابی به اهداف و تحقق سرنوشت خود ببینید. الگوهای منفی و مثبت از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

شما می توانید با روشی که زندگی خود را هدایت می کنید بر نسل هایی که شما را دنبال خواهند کرد تأثیر مثبتی بگذارید. برای رهایی از سابقه منفی، الگوهای طلاق، اعتیاد، سوء استفاده، افسردگی یا بیماری را شناسایی کنید.

حداقل یک نفر را پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند. به خدا ایمان داشته باشید و به یاد داشته باشید که او از هر اعتیاد یا مشکلی قوی تر است. اگر انتخاب های درستی داشته باشید، شما و فرزندانتان برکات خداوند را دریافت خواهید کرد.

اگر واقعاً می‌خواهید بهتر شوید، ضروری است که یاد بگیرید نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید. محیطی ایجاد کنید که بتوانید در آن شکوفا شوید. وقت خود را با افراد منفی نگر، تنبل یا منتقد نگذرانید. اجازه ندهید دیگران مانع بر سر راه شما باشند.

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را بالا می برند و رویاها و جاه طلبی های شما را تقویت می کنند. این افراد به شما کمک خواهند کرد که به تمام آنچه خدا برای شما می خواهد تبدیل شوید.

یکی از رازهای داشتن یک زندگی شاد، رضایت بخش و با ارزش این است که از سرنوشت خود پیروی کنید. این به معنای انجام کارهایی است که شما را هیجان زده می کند و باعث می شود آنچه را که به آن علاقه دارید و آنچه را که دوست دارید انجام دهید. به همین سادگی است. وقتی از علایق خود پیروی می کنید، یعنی طبق برنامه خدا پیش می روید.

 

کلید دوم – «نسبت به خود مثبت باشید».

همه اشتباه می کنند و دچار شکست و ناامیدی می شوند. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید که اشتباهات خودتان را بپذیرید. صرف نظر از هر چرخش اشتباهی که کرده اید، خدا شما را می پذیرد و دوست دارد. خداوند با پذیرش خطاها عاشق بندگانش است.

بنابراین، هر اشتباهی که مرتکب شده اید، را کنار بگذارید تا آمرزش و درک خداوند را دریافت کنید. خداوند هرگز انتظار ندارد که شما کامل باشید و تا زمانی که یاد نگیرید چگونه خود را دوست داشته باشید، نمی توانید واقعاً شخص دیگری را دوست داشته باشید.

هر روز را با خواندن این جمله آغاز کنید: «خداوندا، از تو سپاسگزارم که مرا تأیید کردی، ممنون که از من راضی هستی، ممنون که بخشیده شدم و می دانم که تو دوستم هستی.»

وقتی برای تغییر و بهتر شدن تلاش می کنید، خدا نیز به شما کمک خواهد کرد. او جاهای خالی را پر می کند و به شما قدرت می بخشد.

“خدا اشتباه نمی کند. او بدون اینکه به ما توانایی انجام کاری را بدهد ما را به انجام کاری دعوت نمی ‌کند.»

کلمات وسیله ای هستند که می توانید برای بهبود تصویر خود از آن استفاده کنید. وقتی از جملات مثبتی در مورد خود استفاده می کنید، تغییرات مثبت را تشویق می کنید.

کتاب مقدس می‌گوید: شما باید آنچه را که می خواهید تصور کنید و در مورد آن به گونه ای صحبت کنید که گویی از قبل درست بوده است. به عنوان مثال، زمانی که دانش‌آموزان شروع به بیان جملات مثبت در مورد خودشان می کنند، مانند: «من در مدرسه عالی هستم، من سریع یاد می گیرم، من عادات مطالعه خوبی دارم، من دانش آموز خوبی هستم و من سرشار از حکمت خدا هستم، نمرات آنها به سرعت از C به A افزایش می یابد.

«وقتی مدام به این فکر می‌کنید که خدا چقدر با شما خوب بوده، شکایت کردن سخت است.» همانطور که برای ایجاد تغییرات مثبت باید کلمات خود را تغییر دهید، باید تفکر خود را مجددا تنظیم کنید. افکار منفی شما را از رسیدن به ارتفاعات بیشتر باز می دارند.

بسیاری از الگوهای افکار منفی در دوران کودکی منشأ می گیرند. برای رهایی از آنها، ذهن خود را دوباره برنامه ریزی کنید. با افکار قوی و تایید کننده با خود صحبت کنید. به خودتان بگویید قرار است اتفاق خوبی بیفتد زیرا خدا شما را دوست دارد و از شما راضی است. وقتی افکار خود را از درون تغییر دهید، اتفاقات خوبی در بیرون برای شما رخ خواهد داد.

 

کلید سوم – “روابط بهتر ایجاد کنید”.

آیا تا به حال از برکت اعتقاد دیگران به خودتان برخوردار شده اید؟ شاید دلگرمی یک مربی باعث شد که احساس کنید توانایی انجام کارهای بزرگ را دارید. همانطور که دیگران می توانند بهترین های شما را به نمایش بگذارند، شما نیز می توانید به دیگران کمک کنید تا به پتانسیل کامل خود برسند. خدا از شما می خواهد که در زندگی اطرافیانتان عظمت ایجاد کنید.

  مقاله خدا کیست؟ - جول اوستین و مورگان فریمن

کتاب مقدس می‌ گوید: «عشق مردم را تشویق می ‌کند تا به قد کامل رشد کنند.» وقتی دیگران را تشویق و حمایت می کنید، به آنها کمک می کنید تا خودشان را باور کنند.

“هیچ چیزی در زندگی شما وجود ندارد که نتوانید بر آن غلبه کنید. هیچ آسیبی آنقدر عمیق نیست که نتوانید ببخشید.» روابط شما با همسر، خانواده، دوستان و جامعه مهم ترین چیز در زندگی شماست. برای حفظ سلامتی آنها، نزاع را از خانه و روابط خود با دیگران حذف کنید.

یاد بگیرید که دوستان و خانواده تان را دوست داشته باشید و آنها را با نواقصشان بپذیرید. صلح‌ جوی خانه خود باشید. ناراحتی های کوچک روزانه را کنار بگذارید. در ذهنتان صدمه و نارضایتی ها را ثبت نکنید، در عوض، روی کارهایی مثبت اطرافیانتان برای شما تمرکز کنید. به عقیده دیگران احترام بگذارید، حتی اگر موافق آن نیستید. بر سر چیزهای بی اهمیت دعوا نکنید.

قرار نیست شما یک زندگی بدبختانه و ناتمام داشته باشید. روابط شما “حساب های بانکی عاطفی” است. در صورت امکان روی آنها سرمایه گذاری کنید. سپرده گذاری بیشتری نسبت به برداشت داشته باشید.

وقتی خودخواهانه رفتار می کنید، کینه دارید، تعهدات را زیر پا می گذارید، یا از عشق و قدردانی خودداری می کنید، یعنی می خواهید از دیگران فاصله بگیرید. شما با نادیده گرفتن اشتباهات و در عوض با رفتار سخاوتمندانه در عشق سپرده گذاری می کنید.

بدون انتظار داشتن به دیگران محبت و کمک کنید. وقتی عشق بدهید، عشق دریافت خواهید کرد. وقتی نیازهای دیگری را برآورده کردی، خداوند نیازهای تو را برآورده خواهد کرد. این مسیر تحقق است.

 

کلید چهارم – “عادت‌های بهتر”

عادت‌های شما رفتار روزمره شما را تعیین می‌کند. زمانی که از خواب بیدار می ‌شوید، چه می ‌خورید، چگونه فکر می ‌کنید و چگونه با خود و دیگران رفتار می‌کنید؟

برای تغییر زندگی، ابتدا عادات بد خود را بشناسید. آیا تمایل به شکایت، نگرانی، پرخوری یا افراط در مصرف الکل دارید؟ اگر بخواهید، می توانید الگوهای منفی را که شما را عقب نگه می دارد، بشکنید.

پس از انتخاب عادات بهتر، بدون استثناء تغییر را هر روز تمرین کنید. در ابتدا دردناک و ناراحت کننده خواهد بود. اما همانطور که یک دونده مسافت طولانی در بتدای مسیر به دویدن همراه با درد ادامه می دهد، شما هم به حرکت رو به جلو ادامه دهید.

هنگامی که عادت جدید ریشه دوانید، بسیار آسان تر خواهد شد. به جای چسبیدن به عادت بد، کاری سالم برای انجام دادن پیدا کنید. به عنوان مثال، در زمان استرس به جای غذا خوردن، پیاده روی کنید.

عشق واقعی عیب را نادیده می گیرد. اشتباهات برای عاشق قابل قبول است.

مراقب افرادی باشید که به دنبال کنترل یا تغییر شما هستند. این افراد با درخواست از شما و برای ایجاد روابط عاطفی رضایتمند شما را تخلیه می کنند. مسئولیت شما خوشحالی کردن دائمی دیگران نیست، به خصوص اگر به معنای قربانی کردن شادی خودتان باشد. این واقع بینانه نیست که فکر کنید می توانید همه را راضی نگه دارید.

با ایجاد حس مهربانی، دلسوزی، بخشندگی دائمی، به دیگران اجازه می دهید زندگی شما را کنترل کنند. در صورتی که خوشحالی مستقل از شرایط شما یک انتخاب است.

اگر قبل از تصمیم گیری برای شاد بودن، منتظر بمانید تا همه چیز «درست» شود، هرگز شادی را تجربه نخواهید کرد. در عوض، هر روز شاد بودن را انتخاب کنید. نگرش خود را تنظیم کنید و خود را آموزش دهید تا در هر موقعیتی نکات مثبت را ببینید. به جای اینکه روی چیزهایی که اشتباه و گذشته تمرکز کنید، برای چیزهایی که دارید شکرگزار باشید.

 

کلید پنجم – “جایی که هستید را در آغوش بگیرید”.

بسیاری از مردم زندگی را به عنوان یک مبارزه بی پایان در نظر دارند. با این حال، اگر بتوانید جایی که در زندگی هستید را بپذیرید، مبارزه را رها می کنید و خود را به برنامه خدا می سپارید.

وقتی ایمان داشته باشید که خدا شما را راهنمایی می کند، متوجه می شوید که دقیقاً همان جایی هستید که باید همیشه باشید. این درک شما را قادر می سازد تا با وضعیت فعلی خود صلح کنید. سختی ها شما را قوی تر و شخصیت شما را مشخص می کند.

ایمان فوراً شما را از هر مشکلی رهایی نخواهد داد. در عوض، ایمان شما را از مشکلات عبور خواهد داد.

“من معتقدم که ما با مقاومت و مبارزه مداوم در برابر موقعیت ها و شرایطی که در زندگی مان اتفاق می افتد، بیشتر در خود ناراحتی و ناامیدی ایجاد می کنیم.”

شرایط فعلی خود را بپذیرید و با آن صلح کنید. هنگامی که در آرامش هستید، خداوند مبارزه شما را آغاز می کند. او ممکن است شرایط شما را آنطور که می خواهید تغییر ندهد، زیرا زمان مناسبی برای تغییر نیست. شاید تلاش شما کمک به شخص دیگری باشد.

  قدرت کلام - روز ششم

به برنامه خدا اعتماد کن و بگو: «بسیار خوب، پدر. نه خواست من بلکه خواست تو.»

“خیلی اوقات ما چیزهایی را که باید فراموش کنیم. ناامیدی ها، آسیب ها و شکست هایمان را به یاد می آوریم و آنچه را که باید به خاطر بسپاریم مثل پیروزی ها، موفقیت ها و لحظات خوب را فراموش می کنیم.”

آرامش درونی به زندگی بدون دردسر بستگی ندارد. زندگی همیشه چالش های جدیدی را به همراه خواهد داشت. با رها کردن چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، به آرامش درونی می رسید. چرا با مبارزه هیاهو و ترافیک در صبح مبارزه می کنید؟

چرا به جای آن از زمان خود برای گوش دادن به یک سی دی الهام بخش یا یک کتاب صوتی استفاده نمی کنید؟ در مواجهه با آشفتگی آرام باشید و فکر کنید: «خدایا، من به تو اعتماد دارم. میدانم تو بزرگتر از این بیماری هستی. من می دانم که تو بزرگتر از این جنگ زناشویی هستی.

می دانم که تو از دشمنان من بزرگتر هستی.» احساس قدردانی کنید. پیروزی ها و موفقیت های خود را جشن بگیرید. خداوند زندگی شما را هدایت می کند. او مرد پشت پرده است. همانطور که در کتاب مقدس می گوید: “خدا در مؤمنان مؤثر است.”

 

کلید ششم – «زندگی درونی خود را توسعه دهید».

خدا از طریق وجدان با شما صحبت می کند، او از طریق صدای آرام درونتان شما را راهنمایی می کند و به شما آموزش می دهد. بدینوسیله چیزهایی را که باید روی آنها کار کنید به ذهنتان خطور می کند. وقتی با صدای آرام و کوچک خود هماهنگ شوید، برکت خدا را دریافت خواهید کرد.

اگر قرار است تصمیم نادرستی بگیرید، زنگ خطری در مغز شما به صدا در می آید. آنچه را که می دانید درست است نادیده نگیرید. هر چه بیشتر به صدای وجدان خود بی اعتنا باشید، در آینده کمتر می توانید آن را بشنوید و به زودی احساس گناه و ناراحتی خواهید کرد.

با این حال، اگر به هشدارهای وجدان خود با دقت گوش دهید و به درستی پاسخ دهید، انتخاب های خوبی خواهید داشت و برکت خداوند را دریافت خواهید کرد. فشار را از خود دور کنید و باور کنید که خدا کنترل زندگی شما را در دست دارد. بهانه تراشی یا سرزنش را متوقف کنید. یاد بگیرید که مسئولیت را بپذیرید.

اگر احساس می کنید گیر کرده اید، ممکن است مجبور شوید کمی حفاری کنید. اغلب، تشخیص علت اصلی یک مشکل دشوار است. از خدا بخواهید که به شما نشان دهد چه چیزی شما را عقب نگه می دارد تا بتوانید تغییر کنید.

 

 

کلید هفتم – در مورد زندگی مشتاق باشید

ایمان مهم است اما ایمان به تنهایی کافی نیست. ایمان نیاز به عمل دارد. با برنامه ریزی برای اتفاقات خوب، از ایمان خود حمایت کنید. اگر انتظار منفی داشته باشید، منفی رخ خواهد داد. اگر فرض کنید که در دوران پیری ناتوان می شوید، خود را در معرض بیماری قرار می دهید. در عوض، خود را آماده کنید تا خداوند به دعاهای شما پاسخ دهد. برای موفقیت مالی، سلامتی و روابط قوی آماده باشید.

«اگر توجه کنیم، فعالیت خدا را تشخیص خواهیم داد. او با ما صحبت می کند، ما را راهنمایی می کند، گام های ما را هدایت می کند.»

“سرود ستایش” را در قلب خود نگه دارید. به مخزن شادی که در درون شما جاری است ضربه بزنید و بگذارید از طریق آهنگ در شما سرازیر شود، حتی اگر نتوانید آهنگی را گوش کنید. همانطور که هوا به آرامی در بالون نشت می کند، استرس نیز به آرامی انرژی شما را در روز تحلیل می برد. نگه داشتن یک ملودی در قلب به شما این امکان را می دهد که ارتباطات شما با دیگران همراه با “عشق، شادی و آرامش خدا” باشد.

«تا زمانی که تمام تلاش خود را می کنید و می خواهید آنچه را که طبق کلام خدا درست است انجام دهید، می توانید مطمئن باشید که خدا از شما راضی است».

زندگی می تواند شما را خسته کند. کشمکش ها و ناامیدی های روزمره می توانند اشتیاق شما را کاهش دهند و انرژی شما را تحلیل ببرند. چگونه می توانید اشتیاق را در خود برای زندگی دوباره زنده کنید؟ روی چیزهای خوب در زندگی خود و در این دنیا تمرکز کنید. بدانید که “هر روز هدیه ای از جانب خداوند است”.

شور و شوق باعث ایجاد حس زندگی می شود. نگرش مثبت شما مسری است و می تواند برای شما الهام بخش باشد. اهداف جدید تعیین کنید و مشتاقانه آنها را دنبال کنید. جرات دیدن رویا را داشته باشید. به افراد مهم در زندگیتان اهمیت دهید. به احیای جرقه در روابط خود فکر کنید. زندگی خود را پر از شکرگزاری کنید. فهرستی از تمام چیزهای شگفت انگیز در زندگی خود تهیه کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید: “اگر هر روز به خدا اعتماد کنید و طبق برنامه زندگی کنید، شادتر و سالم تر خواهید بود و در نهایت به بالاتر از آنچه تصور می کردید خواهید رسید.”

Rating 4.17 from 29 votes

آموزش پیشنهادی

جول اوستین

233 سمینار

100 ساعت

449000 تومان
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان میردامادی
احسان میردامادی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر در سمینار 106 جول اوستین در تایم لاین 5:10 ویدیو زیرنویس نوشته فقط مقداری گل دارم که بتونم برای خودم و پسرم درست کنم منظور از گل چیه؟ ممنون

احسان میردامادی
احسان میردامادی
1 سال قبل

به نظرم در سمینار 106 جول اوستین کلمه flour (آرد) را به اشتباه flower (گل) ترجمه کرده باشید.

تهمینه زنجانی
تهمینه زنجانی
1 سال قبل

سلام و عرض ادب کتاب بسیار عالی و کاربردی من کتاب چاپی رو دارم و با این خلاصه امروز دوباره مرور شد

محمد کیان
محمد کیان
11 ماه قبل

عالی بود

مریم
مریم
24 روز قبل

عالی بود .ممنون

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×