خلاصه کتاب, مقالات

خلاصه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک

خلاصه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک

امروز می خواهیم خلاصه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک (Carol Dweck) را با هم بخوانیم. عنوان انگلیسی کتاب mindset است که اولین بار در سال 2006 به چاپ رسید.

 

کتاب طرز فکر در سه جمله

 1. مهارت­ ها را می ­توان با تلاش پرورش داد.
 2. افراد با طرز فکر رشد در چالش ­ها پیشرفت می­ کنند.
 3. طرز فکر ثابت: “من نمی ­توانم آن را انجام دهم”. طرز فکر رشد: “من هنوز نمی ­توانم این کار را انجام دهم”.

 

پنج ایده بزرگ از کتاب طرز فکر

 1. دیدگاهی که برای خود در نظر می گیرید عمیقاً بر روشی که شما زندگی می کنید تأثیر می گذارد.
 2. “باور به اینکه ویژگی های شما در سنگ حک شده است – طرز فکر ثابت – باعث ایجاد یک فوریت برای اثبات خود بارها و بارها می شود”.
 3. «افرادی که دارای طرز فکر رشد هستند، فقط به دنبال چالش نیستند، بلکه بر اساس آن پیشرفت می کنند».
 4. «طرز فکر رشد به مردم اجازه می ‌دهد کاری را که انجام می‌دهند دوست داشته باشند – و در مواجهه با مشکلات به دوست داشتن آن ادامه دهند».
 5. «کسانی که ذهنیت رشد دارند، در انجام بهترین کار خود، در یادگیری و پیشرفت موفق شدند. و این دقیقاً همان چیزی است که ما در قهرمانان پیدا می کنیم.

 

درباره نویسنده کتاب

کارول اس. دوک، محقق برجسته در زمینه شخصیت و روانشناسی است. او که استاد روانشناسی در دانشگاه استنفورد بود، قبلا در دانشگاه کلمبیا تدریس می کرد. او عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا است. او همچنین نظریه های خود را نوشت که توسط انجمن آموزش جهانی به عنوان کتاب سال انتخاب شد.

 

توصیه

این کتاب یک فرض ساده دارد: جهان بین افرادی که نسبت به یادگیری باز هستند و کسانی که نسبت به آن بسته هستند تقسیم شده است و این ویژگی بر همه چیز، از جهان بینی شما تا روابط بین فردی شما تأثیر می گذارد.

نویسنده و استاد روانشناسی، کارول اس. دوک، مقالات تحقیقاتی و بریده‌ های خبری را بررسی کرده است تا حکایت ‌هایی درباره مزایا و معایب هر دو طرز فکر استخراج کند. بنابراین، داستان هایی درباره مایکل جردن، لی یاکوکا، جان مک انرو، ویلما رودولف و بیب روث و دیگران در این کتاب جای می گیرند.

دوک به روش هایی می پردازد که طرز فکر ها بر مردم تأثیر می گذارد. او توضیح می دهد که شما می توانید در مورد برخی ویژگی ها یک ذهنیت بسته و در مورد برخی دیگر ذهنیت باز داشته باشید. بینش تفکر برانگیز از یادگیری زمانی حاصل می شود که باید طرز فکر خود را برای حرکت به جلو تنظیم کنید.

نویسنده با نگریستن به تمامی حوزه‌های روابط انسانی از منظر طرز فکر، دیدگاه اساسی خود را گسترش می‌ دهد. جالب است، اما گت ابسترکت معتقد است که این مطالب همچنان مفید و روشنگر خواهد بود حتی اگر فقط برای رهبری و مدیریت اعمال شود.

 

آموزه ها

 • مردم طرز فکر ثابت یا رشدی دارند.
 • افرادی که معتقدند ویژگی های شخصی آنها تغییر ناپذیر است، “طرز فکر ثابتی” دارند.
 • افرادی که معتقدند می توانند ویژگی های شخصیتی خود را در طول زمان بهبود بخشند یا تغییر دهند، “طرز فکر رشد” دارند.
 • افراد با طرز فکر رشد معتقدند که آینده فرصتی برای رشد، حتی در زمان‌ های چالش برانگیز است.
 • طرز فکر ها جهان بینی های مشخصی را تولید می کنند، اما می توان آنها را تغییر داد.
 • کودکانی که به خاطر هوششان مورد تحسین قرار می گیرند، تمایل به اتخاذ یک طرز فکر ثابت دارند و چالش های جدید را رد می کنند.
 • جک ولش، که طرز فکر رشدی داشت، در سال 1980 که ارزش شرکت 14 میلیارد دلار بود، GE را تصاحب کرد. 20 سال بعد، ارزش آن 490 میلیارد دلار بود.
 • ورزشکاران با طرز فکر رشد با به چالش کشیدن خود شخصیت های قوی می سازند.
 • از لحاظ تاریخی، مدیران شرکتی که طرز فکر ثابتی دارند و خود را نابغه یا باهوش می دانند، تیم های بزرگی نمی سازند.
 • آموزش در مورد طرز فکر بهترین راه برای افزایش عزت نفس کودکان است.
این را هم بخوانید:  معرفی 17 تا از مهم ترین مهارت های فروش

 

خلاصه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک

طرز فکر رشد

برخی افراد باهوش تر، متفکرتر یا ماجراجوتر از دیگران هستند. برای سال‌ها، کارشناسان چنین تفاوت ‌هایی را به ترکیب محیط، فیزیولوژی و ترکیب ژنتیکی هر فرد نسبت می ‌دادند. اما عوامل دیگری به تعیین ویژگی ‌های فردی کمک می ‌کنند، از جمله ویژگی ‌هایی که از داشتن طرز فکر «ثابت» یا «رشد» نشئت می ‌گیرد.

«نگاهی که برای خود می‌ پذیرید، عمیقاً بر روشی که شما زندگی می ‌کنید تأثیر می‌ گذارد.»

کسانی که شخصیت یا هوش خود را تزلزل ناپذیر می بینند، «طرز فکر ثابتی» دارند. آنها بر این باورند که نه شخصیت و نه هوش دستخوش تغییر هستند و احساس می کنند که باید دائماً خود را در همه شرایط ثابت نگاه دارند. افرادی که طرز فکر ثابتی دارند، اغلب این دیدگاه را در سنین پایین ایجاد می کنند، معمولاً به دلیل تأثیرات معلمان یا والدینشان.

متناوبا، افراد دارای ” طرز فکر رشد” معتقدند که می توانند ویژگی های شخصیتی خود را در طول زمان بهبود یا تغییر دهند. آنها معتقدند که آینده فرصت هایی برای رشد، حتی در زمان های چالش برانگیز، ارائه می دهد.

“طرز فکرها حساب جاری را که در سر مردم اتفاق می افتد، تشکیل می دهند.”

برای نشان دادن تفاوت ‌ها بین طرز فکر ثابت و رشد، یک مصاحبه‌ کننده از مردم پرسید که اگر در امتحان میان ‌ترم C+ بگیرند و سپس بلیط پارکینگ بگیرند، چه کار خواهند کرد.

در مواجهه با رویدادهای انباشته، افرادی با طرز فکر ثابت گفتند که این وضعیت ثابت می کند که «دنیا به دنبال من است» یا اینکه آنها بازنده یا احمق هستند. افراد دارای طرز فکر رشد گفتند که در مدرسه سخت تر کار خواهند کرد و با دقت بیشتری پارک می کنند.

 

تاثیر طرز فکر

طرز فکر پیامدهای مهمی دارد، اگرچه اکثر مردم در برآورد توانایی های خود بسیار بی ­دقت هستند. افرادی که طرز فکر ثابتی دارند، تمایل دارند هر شکست را شخصی بدانند. آنها هر گونه شکست، از اخراج شدن تا طرد شدن عاشقانه را به عنوان پیامی برای طرد تفسیر می کنند.

احساس ناخواسته بودن، عزت نفس پایین آنها را تشدید می کند. افرادی که طرز فکر ثابتی دارند سخت تلاش می کنند تا نقاط ضعف خود را پنهان کنند، اما آنها معتقدند که روابط آنها، ویژگی های آنها و ویژگی های شریک زندگی آنها تغییر ناپذیر است.

اشتیاق به کشش خود و چسبیدن به آن، حتی (یا مخصوصاً) زمانی که خوب پیش نمی ‌رود، ویژگی بارز طرز فکر رشد است.»

در مقابل، افراد دارای طرز فکر رشد معتقدند که می توانند ویژگی های شخصیتی خود را تغییر دهند. آنها فکر می کنند توانایی هایشان می تواند رشد کند. آنها به احتمال زیاد استعدادهای خود را تقویت می کنند. آنها عاشق یادگیری هستند و وقتی توانایی های خود را توسعه نمی دهند احساس ناامیدی می کنند. داشتن طرز فکر رشد به افراد کمک می کند تا با استرس کنار بیایند.

“در طرز فکر رشد، شما همیشه به اعتماد به نفس نیاز ندارید.”

طرز فکر همچنین ویژگی های رهبری را تعیین می کند، از جمله اینکه افراد چقدر در مدرسه عملکرد خوبی دارند. دانشجویان پزشکی با طرز فکر ثابت علاقه خود را به یک کلاس مهم زمانی که نمرات “C” را کسب کردند، از دست دادند.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب حافظه نامحدود اثر کوین هورسلی

آنها که به تقویت سریع عادت داشتند، زمانی که پاداش های سریع دریافت نکردند، دیگر علاقه ای نشان نمی دادند. دانش‌آموزانی که طرز فکر رشد داشتند با سخت ‌تر شدن کلاس پیشرفت کردند.

“افراد دارای طرز فکر رشد فقط به دنبال چالش نیستند، بلکه بر اساس آن پیشرفت می کنند.”

طرز فکرها در رشد استعدادهای “طبیعی” نقش دارند. یک محقق آموزشی دریافت که افراد استثنایی، از شناگر گرفته تا نوازنده، تا زمانی که مطالعه نکرده و خود را به کار نگیرند، استعداد خود را نشان نمی دهند. به عنوان مثال، موتزارت یک دهه قبل از نوشتن چیزی به یاد ماندنی کار کرد.

با این حال، مخترعان و هنرمندان توانایی یادگیری را در طول زمان با بلوغ مطرح می ­کنند. آنها تنها به توانایی های طبیعی خود متکی نیستند. طرز فکرها مختص استعدادهای متنوع است، بنابراین یک هنرمند ممکن است نسبت به ایده های جدید بازتر باشد، اما از نظر اجتماعی محدودتر باشد.

گفتن به بچه ‌ها که باهوش هستند، در نهایت باعث شد احساس کنند احمق‌ تر و احمق ‌تر عمل می‌ کنند، اما ادعا می‌ کنند که باهوش ‌تر هستند.

طرز فکر افراد افسرده را تحت تاثیر قرار می دهد. دانش آموزان افسرده با طرزفکر رشد تمایل دارند برای حل افسردگی خود تلاش کنند و در عین حال برنامه مدرسه و علایق بیرونی خود را حفظ کنند. دانش‌آموزانی که طرز فکر ثابتی دارند، وقتی افسرده می‌ شوند، کمتر فعال و درگیر می ‌شوند.

افرادی که طرز فکر ثابت دارند نسبت به افراد دارای طرز فکر رشد واکنش متفاوتی نسبت به تحسین و تمجید نشان می دهند. کودکانی که به خاطر هوششان مورد تحسین قرار می گیرند، اغلب تمایل به اتخاذ یک طرز فکر ثابت دارند و چالش های جدید را رد می کنند.

در آزمایش ‌ها، آنها می ‌خواستند از موفقیت خود لذت ببرند و نمی‌ خواستند هیچ نقطه ضعفی را آشکار کنند. دانش آموزانی که به آنها گفته شد توانایی های بالایی دارند، دوست ندارند که از آنها خواسته شود مسائل سخت تری را حل کنند. آنها گفتند که کار اضافی لذت آنها را از یادگیری کم کرده است.

در همان زمان، دانش آموزانی که به دلیل تلاش مورد تحسین قرار گرفتند، گفتند که دوست دارند روی مشکلات سخت تر کار کنند. در آزمایش ‌ها، تمجید از توانایی کودک حتی باعث کاهش نمره ضریب هوشی او می‌شد، اما تمجید از کودک به خاطر تلاش بیشتر، مجموع ضریب هوشی را افزایش داد.

“در طرز فکر ثابت، از دست دادن خود در اثر شکست می تواند یک آسیب دائمی و آزاردهنده باشد.”

برچسب زدن به افراد می تواند بسیار مضر باشد، از نامیدن کودکان “استعدادی” یا “استثنایی” تا استفاده از کلیشه های جنسی و نژادی منفی. چنین برچسب ‌هایی در واقع می ‌تواند باعث شود مردم احساس حقارت کنند و یک پیش ‌گویی منفی و خودشکوفایی ایجاد کنند.

این را هم بخوانید:  زندگینامه ویکتوریا اوستین

اغلب به نظر می رسد که برچسب زدن افراد را تشویق می کند تا با پتانسیل خود عمل نکنند. وقتی مردم این کلیشه ها را باور می کنند، اغلب در مورد دستاوردهای واقعی خود دروغ می گویند یا اغراق می کنند. نظرات دیگران می تواند آسیب زا باشد.

وقتی معلمان به دختران جوان می گویند که ممکن است در ریاضیات یا علوم خوب نباشند، می تواند آنها را به عملکرد ضعیف سوق دهد. مطالعه‌ ای روی پسران نوجوان نشان داد که وقتی از پسران خواسته می ‌شود کلیشه‌ های منفی در مورد دختران را تأیید کنند، تقویت این کلیشه‌ ها باعث افزایش عزت نفس پسران می‌ شود.

 

تغییر طرز فکر

در حالی که طرز فکر ها جهان بینی های مشخصی را تولید می کنند، مردم می توانند با یادگیری مهارت های جدید آنها را تغییر دهند. می توان به انسان ها یاد داد که چگونه به شیوه های جدید واکنش نشان دهند، چگونه با چالش ها روبرو شوند و متفاوت فکر کنند.

به عنوان مثال، زمانی که ورزشکاران با طرز فکر رشد خود را به چالش می ‌کشیدند، ویژگی ‌های شخصیتی مثبتی را ایجاد می‌ کردند. به گفته محققان ورزشی، ورزشکارانی که طرز فکر رشد دارند، به تنهایی روی برد تمرکز نمی کنند.

آنها روی فرآیند تمرکز کردند و حواس‌پرتی‌ها را نادیده گرفتند و از چالش به همان اندازه از نتیجه‌گیری لذت بردند. آنها از شکست درس گرفتند و دریافتند که سخت کوشی سود شخصی به همراه دارد. در مقابل، ورزشکارانی با طرز فکر ثابت، خود را مجبور به پیروزی کردند تا نشان دهند که بهتر از رقبای خود هستند. وقتی باختند، ناامید شدند.

ادامه دارد…

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

[کل: 1 - میانگین: 5]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *