خلاصه کتاب قانون 5 ثانیه اثر مل رابینز

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب قانون 5 ثانیه مل رابینز (Mel Robbins → The 5 Second Rule) را با هم بخوانیم. این کتاب راهنمای آسان برای یادگیری نحوه بیدار کردن علایق درونی، تأثیرگذار بودن در محل کار، خروج از منطقه راحتی و کنترل احساسات خود برای کمک به ترک اعتیادها است.

قانون 5 ثانیه فرصتی برای ایجاد تغییر در زندگی با آموزش ساده در زمینه چگونگی تغییر است. با شمارش معکوس از پنج، خواهید آموخت که چگونه نابغه درونی، رهبر، ستاره راک، ورزشکار، هنرمند یا هر علاقه ای که در درون خود دارید را بیدار کنید.

شما نیز مانند افراد مختلف می توانید از این قانون به روش‌های منحصر به ‌فردی برای در دست گرفتن مسئولیت زندگی خود استفاده کنید و مسیر زندگی خود را تغییر دهید. شما از این تکنیک به طرق مختلف استفاده کنید:

در محل کار تأثیرگذار شوید، از منطقه راحتی خود خارج شوید، در شبکه سازی مؤثرتر شوید، خود نظارتی داشته باشید و همچنین احساسات و عواطف خود را کنترل کنید. این قانون شبیه به برچسب نایک “فقط انجامش بده!” به آنچه شما نیاز دارید اشاره دارد.

قانون 5 ثانیه به شما می گوید که چگونه کارها را انجام دهید. نایک با استفاده از کلمه “فقط” تصدیق می کند که همه ما با فشار آوردن به خودمان برای بهتر شدن مبارزه می کنیم و در این مبارزه تنها نیستیم. همچنین می گوید که همه ما گاهی برای شروع به فشار نیاز داریم، و با استفاده از قانون 5 ثانیه مِل رابینز می توانید یاد بگیرید که این کار را انجام دهید!

 

قانون 5 ثانیه چیست؟

5

4

3

2

1

حرکت…

قانون 5 ثانیه مل رابینز همین است. یعنی می گوید اگر قصد دارید کاری را انجام دهید، 1 تا 5 بشمارید، قبل از اینکه به آخر برسید، شروع به انجام آن کار کنید.

مثلاً اگر صبح ها سخت از رختخواب تان بلند می شوید، 1 تا 5 بشمارید، 5…4…3…2…1 و قبل از اینکه به آخر برسید و پیش از اینکه مغزتان وارد عمل بشود، از جایتان مثل موشک بلند شوید.

 

خلاصه کتاب قانون 5 ثانیه مل رابینز

مقدمه کتاب

مقدمه کتاب قانون 5 ثانیه

اگر به شما بگویم که با یک تصمیم 5 ثانیه ای می توان زندگی شما را تغییر داد متعجب می شوید؟ این دقیقاً همان چیزی است که مل رابینز در کتابش ثابت کرد. تنها با پنج ثانیه، می توانید زندگی کردن، عشق ورزیدن، کار کردن و افزایش اعتماد به نفس و شجاعت را بیاموزید.

مل در حالی که در نقطه پایینی از زندگی قرار داشت، متوجه شد که ابزار فراشناخت قدرتمندی را اختراع کرده است که می تواند مطلقاً همه چیز را در مورد زندگی یک فرد تغییر دهد. مِل از زمان کشف قانون پنج ثانیه، کنترل زندگی خود را در دست گرفته و جریان نقدینگی، ازدواج و شغل خود را بهبود بخشیده است.

او نه تنها اضطراب خود را درمان کرده است، بلکه او به یکی از پرطرفدارترین سخنرانان جهان تبدیل شده است. او هرگز از آزادی و کنترل در زندگی خود احساس خوشحالی نکرده است. حالا، مِل می خواهد رازهای خود را در زمینه تحقق بخشیدن به توانایی های خود و بیدار کردن شجاعت و اعتماد درونی خود را به شما بیاموزد.

 

فصل 1: کشف قانون 5 ثانیه ای و چرایی کارکرد آن!

فصل اول کتاب قانون ۵ ثانیه

در سال 2009، مل رابینز 41 ساله بود و در تلاش برای یافتن تعادل در زندگی خود بود. او پول کافی به دست نمی آورد و از حرفه و ازدواج خود ناراضی بود. او متوجه شد که هر روز صبح در تلاش برای بلند شدن از رختخواب است و در یک “حلقه عادت” گیر کرده بود که در آن دکمه چرت زدن را آنقدر زد تا این عادت به یک روال تبدیل شد و در مغزش رمزگذاری شد.

بسیاری از صبح ‌ها اتوبوس مدرسه بدون بردن بچه‌ها حرکت می‌کرد و وقتی مل بچه‌ها را به مدرسه می برد، آنها ناهار، کوله ‌پشتی ‌ها و برگه ‌های اجازه ‌شان را فراموش می ‌کردند. بنابراین مل امید خود را از دست می داد و اعتماد به نفسش در یک مارپیچ رو به پایین بود.

با این حال، او یک روز با شمارش 5-4-3-2-1 و با تماشای یک تبلیغ تلویزیونی تغییر را آغاز کرد. صبح روز بعد او تصمیم گرفت با حرکت سریع از رختخواب خود بلند شود. روز سوم هم مل با شمارش معکوس 5 تا 1 و همانطور که برنامه ریزی کرده بود، خودش را از رختخواب بیرون آورد. او احساسات ترس و حماقت را نادیده گرفت و در آن لحظه قانونی را کشف کرد که به شعار او تبدیل می شد و زندگی او را تغییر می داد.

چرا قانون 5 ثانیه کار می کند؟

خب، وقتی شما به عقب شمارش می کنید، به طور ذهنی دنده ها را در ذهن خود تغییر می دهید، تفکر پیش فرض خود را قطع می کنید و “تصور کنترل” را دارید. این کار ذهن را از بهانه ‌گیری منحرف می ‌کند و فیزیولوژی شما را تغییر می ‌دهد و باعث می ‌شود ذهن شما دوباره در مسیر قرار بگیرد.

این کار به “آیین شروع” تبدیل می شود که قشر جلوی مغز را فعال می کند و به شما در تغییر رفتار کمک می کند. قشر پیش پیشانی بخشی از مغز است که مسئول تمرکز، تغییر و اقدام عمدی است.

شروع قانون 5-4-3-2-1 الگویی در مغز شما ایجاد می کند که با تمرین مداوم، الگوهای پیش فرض تفکر را از بین می برد.

این الگوها مانند نگرانی، شک به خود و ترس است. این قانون تبدیل به یک “آیین شروع” خواهد شد که الگوهای پیش فرض بد شما را با الگوهای مثبت جدید جایگزین می کند، بنابراین ذهن شما را دوباره برنامه ریزی می کند! برای تغییر الگوی یک عادت بد، باید عادت های مثبت را جایگزین کنید، جایی که قانون 5 ثانیه وارد عمل می شود.

 

فصل 2: قدرت شجاعت

فصل دوم کتاب قانون ۵ ثانیه - نگرش نیک

در طول تاریخ، ما شاهد بوده ایم که مردم درباره بی عدالتی های جهان صحبت می کنند. افرادی مانند مارتین لوتر کینگ جونیور درباره نابرابری هایی که او و جامعه سیاه پوست تجربه کرده بودند صحبت کردند، اما او چگونه توانست این کار را انجام دهد؟ چگونه توانست با ترس خود مقابله کند؟ او به سادگی از قانون 5 ثانیه استفاده کرد.

اکنون، ممکن است به دنبال جرقه زدن یکی از بزرگترین جنبش های حقوق مدنی در تمام دوران نباشید، شاید فقط به دنبال این هستید که صبح زود از رختخواب بلند شوید یا از رئیس خود درخواست افزایش حقوق داشته باشید، همه اینها به یک چیز یعنی شجاعت نیاز دارند.

ما در اینجا داستان رزا پارکس را داریم که حاضر نشد صندلی اتوبوس خود را به یک مسافر سفید پوست واگذار کند. در آن لحظه، رزا برای خودش موضع گرفت و تصمیم گرفت صندلی خود را رها نکند.

اقدام کوچکی که به جنبش حقوق مدنی آمریکا جرقه ای زد و به ما می آموزد که تنها حرکت های بزرگ در زندگی ما نیستند که همه چیز را تغییر می دهند.

چند روز پس از دستگیری روزا پارکس، مردم شروع به سازماندهی اعتراضی علیه اتوبوس ‌های جدا شده کردند و یک واعظ جوان را برای رهبری اعتراضات معرفی کردند. آن واعظ مارتین لوتر کینگ جونیور بود.

  انواع مشتری در کسب و کار و 16 راهکار مفید برای برخورد با آنها

امتناع رزا از واگذاری صندلی خود، گامی کوچک به سوی آغاز جنبشی بود که مسیر تاریخ را تغییر می داد. به طور مشابه، یک شجاعت کوچک می تواند به جرقه زدن یک واکنش زنجیره ای در زندگی شما کمک کند که شما را به رویاهایتان برساند.

در مصاحبه ای در سال 1956، رزا پارکس توضیح داد که دیگر نمی تواند تحمل کند، او در تمام زندگی خود تحت فشار بوده است. با این حال، در آن لحظه که او برای خود موضع گرفت، یک چیز بزرگتر به اسم هویتش او را تحت فشار قرار داد. شجاعت همین است و این یک فشار است.

رزا پارکس نمی‌دانست که شجاعت او در نهایت به چیزهای بیشتری منجر می‌شود، درست مثل اینکه تا زمانی که شجاعت درونی خود را آزاد نکنید، از پتانسیل‌های بالقوه خود اطلاعی ندارید. شجاعت حق اصلی است که در درون همه ما وجود دارد. شما ممکن است در حال حاضر فقط به پنج ثانیه برای تصمیم گیری و تغییر مسیر زندگی خود نیاز داشته باشید.

بنابراین چه زمانی باید اقدامی را برای تغییر زندگی خود شروع کنید؟

همین الان! زندگی پر از بهانه هایی برای شروع نکردن و رسیدن به رویاهایتان است. زیرا زندگی پر از ترس است. ترس از طرد شدن، قضاوت کردن یا صرفا اشتباه بودن. اما این ترس‌ها شما را محدود می‌ کنند و اگر قبل از دنبال کردن رویاهای خود به دنبال تأیید هستید، باید گفت که هرگز به آنها نخواهید رسید.

هرگز “زمان مناسب” برای شروع چیزی وجود ندارد. هرگز نشانه ای وجود نخواهد داشت که به شما بگوید شروع کنید، و اگر به دنبال نشانه ای هستید، من به شما این قانون را یادآوری می کنم. مانند شعار نایک، “فقط انجامش بده!”

 

فصل 3: شما هرگز آن را دوست نخواهید داشت

فصل سوم کتاب قانون 5 ثانیه مل رابینز

چند بار به احساسات خود توجه می کنید؟ شما قصد دارید بعد از کار به باشگاه بروید، اما زمانی که دفتر را ترک می کنید احساس خستگی می کنید، بنابراین نمی روید یا شاید در محل کار ایمیلی ناراحت کننده دریافت کنید و بلافاصله پاسخ دهید زیرا در آن لحظه احساس تحریک و عصبانیت می کنید و در حالی که این احساسات معتبر هستند، متوجه خواهید شد که تقریباً تمام تصمیمات زندگی را با احساسات خود می ‌گیرید، اما آنچه در لحظه احساس می‌ کنید لزوماً بهترین نیست.

شما باید کمی ورزش کنید یا در مورد آن ایمیل فکر کنید و قبل از بازگشت سریع، برای یک پاسخ مناسب برنامه ریزی کنید. درست است؟ هنگامی که نقش احساسات را در تصمیم گیری خود درک کنید، می توانید آنها را شکست دهید و تصمیمات بهتری بگیرید.

آنتونیو داماسیو، عصب‌ شناس، می‌گوید که انسان‌ها «ماشین ‌های احساسی هستند که فکر می ‌کنند»، نه «ماشین‌ های فکری که احساس می ‌کنند» و ما در ۹۵ درصد مواقع براساس احساسات خود تصمیم می‌ گیریم. او مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به آسیب مغزی که قادر به تجربه احساسات یا تصمیم گیری نبودند، انجام داد.

براساس این تحقیق انسان ها با وجود اینکه می‌ توانستند جوانب مثبت و منفی تصمیم‌ هایشان را بسنجید، اما باز هم نتوانستند درست تصمیم بگیرند. این باعث شد داماسیو ثابت کند که ما به عنوان انسان بجای اینکه “فکر کنیم و بعد عمل کنیم”، ابتدا “احساس می کنیم و بعد عمل می کنیم”.

احساسات صرفاً پیشنهاداتی هستند که باید یاد آنها را نادیده بگیرید و اولین روش، اقدام است. شما نمی توانید احساس خود را کنترل کنید، اما همیشه می توانید انتخاب کنید که چگونه رفتار کنید. بنابراین، شما باید بیاموزید که چگونه از طریق احساسات خود با شکست‌ مقابله کنید و خودتان را وادار به انجام کاری کنید. این ممکن است مانند اعتماد به نفس به نظر برسد.

اعتماد به نفس یک شبه ظاهر نمی شود، مهارت اعتماد به نفس، چیزی است که شما آن را تمرین می کنید و آن را عملی می سازید.

چگونه می توانید اعتماد به نفس را تمرین کنید؟

از طریق قانون 5 ثانیه. این قانون ابزاری برای عمل است که می تواند منجر به تغییر رفتار شما شود. باید از احساساتی که جلوی شما را می گیرند عبور کنید و سخت تلاش کنید تا عادت هایی که مانع شما می شوند را ترک کنید.

برای شروع تمرین شجاعت و اعتماد به نفس از طریق قانون 5 ثانیه، باید با وجود احساسی که دارید، دست به اقدام بزنید. شاید احساس خستگی می کنید و احساس می کنید که نمی توانید صبح زودتر از خواب بیدار شوید. خب، شما باید با این چالش ساده شروع کنید. زنگ ساعت خود را 30 دقیقه زودتر تنظیم کنید و سپس با شمارش 5-4-3-2-1 خود را از رختخواب بیرون بیاورید.

مطمئناً شما آن را دوست نخواهید داشت، اما زمانی که این کار را انجام دهید، مغز شما باور خواهد کرد که می‌ توانید کارهای کوچک دیگری را در طول روز انجام دهید و یک واکنش زنجیره‌ای را در اعتماد به نفس خود آغاز کنید.

خرید وبینار اعتماد به نفس

 

فصل 4: سازنده ترین فردی باشید که می شناسید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما به عنوان انسان با آن روبرو هستیم، یافتن انگیزه برای انجام کارهاست. ما حواسمان به تلفن، تلویزیون و غیره پرت می‌ شود و به نظر می‌ رسد که هرگز به هر کاری که برنامه ‌ریزی کرده‌ایم، نمی ‌رسیم.

خب، اینجاست که باید از قانون 5 ثانیه کمک بگیریم. با استراتژی هایی که به شما کمک می کند سلامتی خود را بهبود بخشید، بهره وری را افزایش دهید و به تعویق انداختن کار پایان دهید، می توانید یاد بگیرید که چگونه با اجرای قانون 5 ثانیه به سازنده ترین فردی تبدیل شوید که می شناسید.

صرفاً فکر کردن در مورد ایجاد یک سبک زندگی سالم، به شما در دستیابی به یک سبک زندگی سالم کمک نمی کند. به همین دلیل است که اقدام کردن، گامی مهم برای رسیدن به هدف شما برای داشتن بدن و ذهن سالم است.

چرا اهداف شما برای سالم ماندن با شکست مواجه می شوند؟ این احساسات شما در مورد سلامتی است که بر اهداف شما تأثیر می گذارد. شما با خود تکرار می کنید که سخت است، گران است و نگهداری آن به کار زیادی نیاز دارد. همه این‌ها بهانه‌هایی هستند که باعث می‌شوند احساس کنیم سالم ‌تر شدن سخت است.

اما وقتی متوجه شدید راز سالم ‌تر شدن شمارش 5-4-3-2-1- است، متوجه خواهید شد که بدست آوردن سلامتی تنها به دلیل احساسات شما نسبت به آن سخت تر می شود. ورزش 100% ذهنی است و اگر بتوانید از طریق قانون 5 ثانیه بر بهانه ها غلبه کنید، می توانید خود را تغییر دهید.

سلامتی خود را با پشت سر گذاشتن هوس ها و تنبلی بدست آورید. به یاد داشته باشید، لازم نیست آن را دوست داشته باشید، فقط باید آن را انجام دهید.

  راهنمای جامع تمرینات روزانه قانون جذب

بهره وری عمدتاً به وسیله تمرکز بدست می آید. بنابراین، در دنیایی که عوامل حواس‌ پرتی دائماً ما را احاطه کرده‌اند، بسیار مهم است که آنها را مدیریت کنیم و زمان را برای چیزهای بی ‌اهمیت تلف نکنیم. حواس پرتی مانع پیشرفت شما می شود و بوسه مرگ برای بهره وری شماست. به یاد داشته باشید که اهداف شما مهمتر از اعلان های فشاری هستند. بنابراین 5-4-3-2-1 – عوامل حواس پرتی را حذف کنید.

ورزش صبحگاهی یکی از بهترین راه ها برای افزایش بهره وری است. به گفته دن آریلی، استاد دانشگاه دوک، پس از بیدار شدن کامل، دو تا سه ساعت اول روز بهترین حالت برای مغز شماست. برای حداکثر بهره وری، هرگز دکمه چرت زدن را فشار ندهید. در واقع، دانشمندان اخیراً دریافته ‌اند که زدن دکمه چرت زدن به عملکرد و بهره‌ وری مغز آسیب می ‌رساند و می ‌تواند تا چهار ساعت ادامه داشته باشد.

علم پشت این پدیده این است که ما در چرخه های 90 تا 110 دقیقه ای می خوابیم. بنابراین، اگر زمانی که زنگ هشدار به صدا در می‌ آید، دکمه تعویق را بزنیم، بدن خود را تحت فشار قرار می‌دهیم تا چرخه خواب جدیدی را طی کند که 90 تا 110 دقیقه دیگر طول می‌کشد.

پس از انجام این چرخه، ممکن است تا چهار ساعت طول بکشد که عملکردهای شناختی شما به ظرفیت کامل خود بازگردند. بنابراین، یک روتین صبحگاهی ایجاد کنید.

مل رابینز از استراتژی 30 دقیقه قبل از ساعت 7:30 استفاده می کند که در آن 30 دقیقه قبل از ساعت 7:30 برای برنامه ریزی روز خود یا شروع مهم ترین وظایف در لیست کارهای خود استفاده می کند. با برنامه ریزی کردن برای روزتان، شروع به تمرکز روی چیزهای درستی می کنید که به شما این امکان را می دهد تا بهره وری و موفقیت بیشتری داشته باشید.

حواس ‌پرتی‌ها را در صبح با چک نکردن گوشی ‌تان تا زمانی که برای روزتان برنامه ‌ریزی نکرده‌اید محدود کنید و عادت کنید اهداف روزانه ‌تان را یادداشت کنید. اگر آنها را یادداشت کنید، 42 درصد بیشتر احتمال دارد که به اهداف خود برسید. روال صبحگاهی خود را طوری تنظیم کنید که برای شما کار کند، نه تنها یک روال تنظیم کنید، بلکه با آن سازگار باشید.

بنابراین، زمانی که احساس خستگی می ‌کنید یا می ‌خواهید رسانه‌ های اجتماعی خود را بررسی کنید، فقط به یاد داشته باشید با شمارش 5-4-3-2-1 – حواس‌پرتی را حذف کنید و بهره ‌مندی خود را در اختیار داشته باشید.

 

فصل 5: به شادترین فردی که می شناسید تبدیل شوید.

مبارزه با ترس و اضطراب در جامعه امروزی رایج است. با فشار مداوم برای تبدیل شدن به بهترین خود، و بهترین شدن در حرفه و روابط خود، باید در یک مارپیچ رو به پایین از افکار منفی قرار بگیرید.

مل رابینز نیز با ترس و اضطراب دست و پنجه نرم کرد و تصمیم گرفت ببیند که آیا قانون 5 ثانیه به او کمک می کند تا با آن مقابله کند یا خیر. معلوم شد، مل توانست مصرف دارو برای اضطراب را متوقف کند. او چگونه این کار را کرد؟ او یاد گرفت که کنترل ذهنش را در دست بگیرد، افکارش را هدایت کند و ترس هایش را از بین ببرد.

به عنوان بزرگسال، متوجه می شویم که زمان و انرژی زیادی را صرف نگرانی در مورد چیزهایی می کنیم که خارج از کنترل ما هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که بزرگترین حسرت افرادی که به پایان عمرشان نزدیک می ‌شوند این است که آرزو می‌ کنند ای کاش زمان زیادی را صرف نگرانی نمی ‌کردند.

توصیه آنها به دیگران این بود که نگرانی اتلاف وقت است. شما فقط یک زندگی دارید و باید از آن لذت ببرید. اما چگونه می توانید نگران نباشید؟ مل راه حلی را برای زمان نگرانی ارائه می دهد که از این طریق شما کنترل ذهنی را با شمارش معکوس از 5 به دست می آورید. شما می توانید با شمارش 5-4-3-2-1 – جهت افکار خود را تغییر دهید.

گرفتار شدن در افکار منفی یک مبارزه روزانه خواهد بود، در نتیجه شما از اینکه چقدر خود را پیدا می کنید شگفت زده خواهید شد.

نگران کننده است، اما اگر قانون 5 ثانیه را تمرین کنید، می توانید ذهن خود را برای تفکر مثبت تر تربیت کنید. به عنوان مثال، مل به یاد می آورد که وقتی دخترش را به دنیا آورد، قلبش از عشق متورم شد.

وقتی در دوران شیرخوارگی خوابش را تماشا می کرد یا او را با لباسی زیبا برای جشن می دید، سرشار از عشق و شادی می شد. با این حال، با پر شدن ذهن او از بدترین سناریوهای وحشتناک، این شادی به سرعت تبدیل به نگرانی می شد.

نگرانی و ترس شروع به ربودن این لحظات شادی از مل کردند، و بسیاری از ما احتمالاً می‌ توانیم با لحظات مشابهی از نگرانی ارتباط برقرار کنیم که شادی را از ما ربوده است.

اما قانون 5 ثانیه به شما کمک می کند تا کنترل افکار خود را در چنین لحظاتی به دست آورید. شمارش معکوس، شما را از افکار منفی بیرون می کشد و به شما یادآوری می کند که در شادی حضور داشته باشید.

این به شما کمک می کند دنده را از نگرانی به تمرکز تغییر دهید. در عوض، به خود یادآوری کنید که در آن لحظه برای چه چیزی سپاسگزار هستید. به گفته الکس کورب، عصب شناس، احساس قدردانی، شیمی مغز شما را تغییر می دهد، ناحیه ساقه مغز را فعال می کند و در نتیجه دوپامین تولید می کند و به شما احساس خوبی می دهد.

به مواقعی فکر کنید که نگرانی شدید را تجربه کرده اید، مواقعی که احساس وحشت می کنید. در این لحظات چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟ ضربان قلب، تنفس و کورتیزول شما افزایش می یابد. اینها همه مکانیسم‌ های مقابله ‌ای هستند که بدن شما از آنها عبور می ‌کند تا شما را برای کنترل موقعیت آماده کند.

هنگامی که اضطراب را تجربه می کنید، در حالت بی قراری فیزیکی هستید، بنابراین مهم است که افکار خود را “بازسازی” کنید تا کنترل بدن خود را دوباره به دست بگیرید، آرام شوید و در مورد آن فکر کنید. احساس اضطراب، احساس هیجان را تقلید می کند. هر وقت مل از صحبت کردن در جمع عصبی می شود، عصبی بودن خود را هیجان می داند.

این دو از نظر فیزیولوژیکی یکسان هستند، تنها تفاوت در نحوه واکنش ذهن شما به آنها است. در حالی که مل قبل از سخنرانی در جمع احساس اضطراب می کند، او این انرژی را به سمت جهتی مثبت هدایت می کند تا اینکه به ذهنش اجازه دهد مارپیچ تفکر منفی را در پیش بگیرد.

بنابراین، فکر خود را مجدداً تنظیم کنید و وقتی شروع به احساس کردن لحظات عصبی یا نگرانی کردید، شمارش معکوس 5-4-3-2-1 را آغاز کنید، به خود بگویید که هیجان زده هستید و به خود فشار بیاورید تا به جلو بروید.

  معرفی 17 تا از مهم ترین مهارت های فروش

 

فصل 6: به کامل ترین فردی که می شناسید تبدیل شوید.

ما در بخش دوم درباره قدرت شجاعت صحبت کرده‌ ایم، اما اکنون زمان آن رسیده است که روی چگونگی ارتباط بین اعمال شجاعانه روزانه و اعتماد به نفس تمرکز کنیم. در طول سفر خود با تمرین قانون 5 ثانیه، خواهید آموخت که چگونه شجاعت روزمره به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس برای پیگیری علایق خود را به دست آورید. در حالی که ممکن است باور داشته باشید که اعتماد به نفس ذاتی است و چیزی است که مردم با آن متولد می شوند، از اینکه بدانید اعتماد به نفس مهارتی است که می توانید روی آن کار کنید شگفت زده خواهید شد. اعتماد به نفس با کارهای کوچکی که هر روز انجام می دهید ایجاد می شود و به طور مداوم به خودتان اعتماد می کنید.

به عنوان مثال، مل داستان یکی از پیروانش را به یاد می ‌آورد که از قانون 5 ثانیه برای نزدیک شدن به مدیرعامل شرکتش استفاده می‌کرد و گفت ‌و گو کرد. از طریق آن اقدام کوچک شجاعت، او توانست ایده های خود را با مدیر عامل شرکت در میان بگذارد و یک مصاحبه شغلی را فراهم کند که می تواند مسیر زندگی او را تغییر دهد. این موضوع به او احساس خوبی داد و گویی توانست هر کاری را که در ذهنش بود انجام دهد.

این شجاعت کوچک روزمره به شما کمک می کند تا یاد بگیرید به خود اعتماد کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. در واقع، این چیزها اصلا کوچک نیستند، بلکه مهمترین جنبه ایجاد اعتماد به نفس هستند.

ممکن است برخی از شما فکر کنید که “من یک درونگرا هستم” یا “این برای من طبیعی نیست.” اگر شما یکی از این افراد هستید، پس باید به یاد داشته باشید که هیچ چیز به طور طبیعی پیش نمی آید و شخصیت شما قابل تغییر است. به خودتان یادآوری کنید که هیچ چیز به طور طبیعی به دست نمی آید، بلکه شما باید از طریق بهبود در عملکرد، روی تغییر یا غنی سازی هر جنبه ای از زندگی خود کار کنید. به گفته یکی از استادان دانشگاه کمبریج، برخی از ویژگی‌های ما ثابت ‌تر و خودکار هستند، اما برخی دیگر را می‌توان با اقدام عمدی تنظیم کرد.

داشتن شجاعت برای اقدام باعث ایجاد اعتماد به نفس در خود می شود و هر چه بیشتر قانون 5 ثانیه را تمرین کنید، اعتماد به نفس شما سریعتر رشد می کند. برای کمک به شما در تمرین، سعی کنید تمرکز خود را روی چیزهای بزرگ متوقف کنید. در عوض، شمارش معکوس 5-4-3-2-1 را برای چیزهای کوچک شروع کنید. با این کار شما متوجه خواهید شد که آن اقدامات کوچک یک اثر موجی ایجاد می کند که می تواند زندگی شما را تغییر دهد. با تمرین اقدامات کوچک شجاعت، اعتماد به نفس، کنترل و احساس غرور به دست خواهید آورد که به شما احساس خوبی می دهد.

به نقل از گلیندا جادوگر شهر اوز، ” عزیزم تو همیشه این قدرت را داشتی، فقط باید آن را برای خودت یاد می گرفتی.”

چه چیزی را می توانید حذف کنید؟ خب، همانطور که مل رابینز می گوید، برای تغییر زندگی خود باید قدرت داشته باشید. او معتقد است که برای حرکت دادن کوه ها باید قدرت داشته باشید، اما قدرت به تنهایی کافی نیست. در عوض، شجاعت و اقدام هم لازم است. شما فقط یک زندگی دارید، پس از آن نهایت استفاده را ببرید. ممکن است نتوانید گذشته را تغییر دهید، اما برای تلاش در جهت آینده بهتر هیچ وقت دیر نیست و می توانید این کار را تنها در پنج ثانیه انجام دهید. این قدرت شجاعت روزمره است. یک لحظه شجاعت می تواند روز شما را تغییر دهد. یک روز می تواند زندگی شما را تغییر دهد و زندگی شما می تواند جهان را تغییر دهد. مل عظمت را در شما می بیند، وقت آن است که آن را آشکار کنید.

 

فصل 7: خلاصه نهایی

فقط در پنج ثانیه، شما این قدرت را دارید که زندگی خود را تغییر دهید. ذهن شما تنها چیزی است که شما را از تحقق رویاهایتان و رسیدن به اهدافتان باز می دارد. تغییر در طرز فکر می تواند به شما این قدرت را بدهد که کنترل زندگی خود را در دست بگیرید و به شادترین، سازنده ترین و کامل ترین فردی که می شناسید تبدیل شوید.

با این حال، فقط فکر کردن یا گفتن رویاهای خود به مردم کافی نیست، باید عمل کنید. انجام عمل می تواند ترسناک باشد. اما هنگامی که تفکر خود را برای فریب دادن ذهن خود مجدداً تنظیم کردید، می توانید آن ترس را به هیجان تبدیل کنید و می توانید شجاعت و اعتماد به نفس را برای مقابله با جهان ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که شخصیت و طرز فکر شما ثابت نیست، شما می توانید برای بهتر شدن تغییر کنید و دستیابی به رویاهای خود را شروع کنید و می توانید همه این کارها را تنها در پنج ثانیه انجام دهید.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

Rating 4.00 from 11 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمود زحمتی
محمود زحمتی
6 ماه قبل

خیلی جالبه که با یک تکنیک ساده شماره 5 ثانیه اون کاری را که می خواهید انجام دهید. مخصوصا برای برخاستن از خواب و یا تعلل در انجام کارها و به تعوق انداختن آنها(که من یه خورده درگیرش هستم). و نکته بعدی از کارهای کوچک شروع کردن که باعث میشه اعتماد بنفس بالا بره. پیشنهادم خوندن این خلاصه کتاب و انجام دادن آن هست. متشکرم از نگرش نیک با این همه مطالب مهم

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×