خلاصه کتاب استیو جابز اثر والتر ایساکسون

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب
کتاب استیو جابز والتر ایساکسون

فهرست مطالب

خلاصه کتاب استیو جابز اثر والتر ایساکسون شما را با زندگینامه استیو جابز با دیدگاه خودش آشنا می کند. استیو جابز، به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل اپل، نیروی محرکه‌ای در صنعت الکترونیک بود، از توسعه اولین کامپیوترهای خانگی در دهه 1970 تا تأثیر شگرف تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها. تصمیماتی که جابز گرفت و علاقه‌مندی‌هایی که دنبال کرد، تأثیر مستقیمی بر نحوه استفاده ما از رایانه‌ها و به اشتراک گذاشتن اطلاعات داشت. برای درک زندگی استیو جابز، باید درک کنیم که چرا چشم‌انداز اطلاعاتی مدرن به این شکل عمل می‌کند.

در حالی که در مورد زندگی جابز مطالب زیادی نوشته شده است، اما این شرح حال به سفارش خود جابز نوشته شده است. او می‌خواست دیدگاه خودش ثبت شود، اما او نمی‌خواست یک «نوشته‌ی چاپلوسی» باشد که دستاوردهایش را در عین نادیده گرفتن جنبه‌های منفی او برجسته کند.

در عوض، او با والتر ایساکسون، زندگی‌نامه‌نویس مشهور، تماس گرفت تا کتابی بنویسد که دستاوردهای او را با نگاهی بی‌پرده به شیاطین درونی‌اش متعادل کند. در اقدامی غیرمعمول برای جابز که معمولاً سلطه‌گر بود، او به ایساکسون دسترسی کامل به زندگی‌اش بدون نظارت یا کنترل بر نوشته‌ها داد. اما در نهایت، جابز بدون اینکه هرگز آن را بخواند درگذشت.

والتر ایساکسون اولین بار زمانی که به‌عنوان روزنامه‌نگار برای مجله تایم کار می‌کرد، با استیو جابز ملاقات کرد. هنگامی که جابز برای نوشتن شرح حال خود با ایساکسون تماس گرفت، او قبلاً کتاب‌هایی در مورد هنری کیسینجر، بنجامین فرانکلین و آلبرت انیشتین نوشته بود. این شرح حال در سال 2011 کمی پس از مرگ استیو جابز منتشر شد.

این خلاصه کتاب، در واقع مروری را بر زندگی نامه جابز ارائه می دهد. از سال های رشد او در پالو آلتو، کالیفرنیا تا فراز و نشیب های او در اپل و مبارزه اش با سرطان.

سپس به طور عمیق‌تر به درون‌مایه‌های خاصی که ایساکسون از روایت زندگی جابز استخراج کرده است، فرو می‌رویم – چه چیزی او را به عنوان یک نوآور تکنولوژیک منحصر به فرد کرد؛ جنبه تاریک و کنترل‌کننده و توهین‌آمیز شخصیت او؛ و ارزش‌ها و دیدگاهی که جابز را به عنوان یک رهبر در دنیای شرکت‌ها متمایز می‌کند.

 

بخش اول: زندگی استیو جابز

استیو جابز به اندازه ای که محصول زمان خودش بود، یکی از معماران اصلی آن هم به شمار می رفت. مسیر او به سمت شهرت و زندگی پرآشوبی که داشت، بازتابی از تندباد انقلاب دیجیتال بود.

  خلاصه کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

جابز در آستانه انفجار رایانه ای دهه 1970 به سن بلوغ رسید و بسیاری از پیشرفت های دهه 1980 را او هدایت کرد. او پس از اینکه در دهه 90 از کانون توجه دور شد، با نوآوری هایی که تا به امروز بر دنیای دیجیتال تأثیر می گذارد، در اواخر هزاره دوباره به جایگاه برجسته خود بازگشت.

 

سال های شکل گیری (1955-1974)

استیو جابز بدون ترکیبی منحصر به فرد از شرایطی که زندگی اولیه او را رقم زد، هرگز به کسی که می شناسیم تبدیل نمی شد.

تربیت او مسیر او را از دوران کودکی در دره سیلیکون تا سال های شورشی در دانشگاه و شیفتگی اش به الکترونیک و طراحی شکل داد. علاقه او به کامپیوتر منجر به ملاقات خاصی شد که آینده دنیای دیجیتال را رقم زد.

در 24 فوریه 1955، استیون پل جابز از رابطه “جوان شیبلی” و دوست پسرش، “عبدالفتاح جاندالی” به دنیا آمد. والدین شیبلی با رابطه او با یک مسلمان مخالفت کردند و اصرار داشتند که او فرزندش را به دیگران واگذار کند. در نهایت استیو توسط پل و کلارا جابز، زوجی در پالو آلتو، کالیفرنیا به فرزندی پذیرفته شد.

والتر ایساکسون نویسنده کتاب استیو جابز، به صراحت بیان می کند که اگرچه جابز همیشه می دانست که به فرزندی پذیرفته شده است، اما او والدین خوانده خود را والدین واقعی خود می دانست. از آنجایی که آنها او را برای زندگی در خانه خود انتخاب کرده بودند در حالی که والدین بیولوژیکی او را رها کردند، جابز احساس رها شدن و در عین حال خاص بودن را با هم تجربه کرد.

استیو جابز در سیلیکون ولی، در میان افرادی که برای کمپانی‌های پیشگام در زمینه فناوری کامپیوتر مانند هیولت پاکارد، اینتل و شرکت‌های دیگر کار می‌کردند، بزرگ شد.

استیو جابز جوان، مجذوب تاریخ این منطقه بود و از همان اوایل به یک تعمیرکار فنی وسایل الکترونیکی تبدیل شد. ایساکسون نقل می‌کند که زمانی که جابز دانش‌آموز سال اول دبیرستان بود، برای پروژه‌ای در زمینه برق به کمک نیاز داشت. او مدیرعامل هیولت پاکارد را در دفترچه تلفن پیدا کرد و با او در خانه تماس گرفت تا قطعات مورد نیازش را درخواست کند.

با اینکه استیو دانش آموز زرنگی بود، اما روحیه‌ای یاغی داشت. در مدرسه همیشه شیطنت می‌کرد، اما پدر و مادرش از او دفاع می‌کردند و معتقد بودند که معلمان او را به اندازه کافی به چالش نمی‌کشند. او همچنین شروع به تجربه کردن ماری‌جوانا، ال‌اس‌دی، و جنبش ضدفرهنگ کرد که روی بسیاری از نگرش‌های او در زندگی تأثیر گذاشت.

  خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل

در سال 1971، جابز با استیو وزنیاک آشنا شد، که پنج سال از او بزرگتر بود اما هنوز در قلبش یک کودک بود. جابز و وزنیاک به خاطر علاقه به الکترونیک و حس شوخ طبعی شان با هم دوست شدند.

پس از خواندن مطلبی در مورد نحوه هک کردن شبکه تلفن، وزنیاک مدارهایی طراحی کرد که او و جابز از آن برای برقراری تماس‌های تلفنی دور و دراز و شوخی‌کردن استفاده می‌کردند.

جابز به این ایده رسید که کپی‌هایی از این مدار را به دانشجویان در استنفورد بفروشد. ایساکسون اشاره می‌کند که این مدل کسب‌وکار بعدها به الگوی اپل تبدیل شد، به این ترتیب که وزنیاک طراح سیستم بود و جابز مسئولیت بسته‌بندی و بازاریابی را بر عهده داشت.

پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۷۲، جابز در کالج رید پورتلند، اورگان ثبت نام کرد.

در حالی که در اوایل دهه ۷۰ به طور عمیق درگیر جنبش ضدفرهنگ بود، جابز به ذن بودیسم (نوعی مراقبه)، با ارزش‌های ساده و مینیمالیستی آن، علاقه‌مند شد که این علاقه را در طول سال‌ها حفظ کرد.

او همچنین به رژیم‌های گیاهخواری بسیار محدود و روزه‌های طولانی مدت علاقه پیدا کرد.

استیو جابز علیرغم لذت بردن از دوران تحصیلش در رید، از گذراندن واحدهای درسی اجباری متنفر بود. او نهایتا از دانشگاه انصراف داد اما موفق شد مدرسه را راضی کند تا به صورت رایگان در کلاس‌های مورد علاقه‌اش به عنوان مهمان شرکت کند.

پس از ترک کامل دانشگاه، جابز به هند سفر کرد، جایی که امید داشت به دنبال‌روی از علایق معنوی خود برود و در خودباختگی و ریاضت‌کشی غوطه‌ور شود.

در کتاب استیو جابز شدن اثر برنت اشلندر توضیح می دهد که بعد از دانشگاه، جابز تمایل به زندگی به سبک یک راهب داشت، با این حال جاه‌طلبی او بسیار زیاد بود. او به جنبه‌های معنوی ریاضت‌کشی در باورهای هندو و همچنین جستجوی کمال در بودیسم جذب شده بود.

 

تولد اپل (1975-1977)

استیو جابز پس از بازگشت از هند، در دورانی که شبکه‌ای بزرگ‌تر از علاقه‌مندان به کامپیوتر در حال شکل‌گیری بود، دوباره با استیو وزنیاک متحد شد. این جامعه گسترده‌تر به همکاری آن‌ها جهشی بلند بخشید و باعث شد تا آن‌ها تأثیری ماندگار بر جهان بگذارند. باورکردنی نیست که جابز و وزنیاک به این سرعت از افراد ناشناخته به پیشگامانی لرزاننده‌ی صنعت تبدیل شدند.

  خلاصه کتاب علی بابا اثر دانکن کلارک

وزنیاک در جلسه‌ای از کلوب کامپیوتر هومبرو، نمایشی از کامپیوتر جدید آلتایر ۸۸۰۰ را دید که اولین سیستم کامپیوتری خانگی بود که شامل یک تراشه‌ی میکروپروسسور می‌شد.

دیدن آلتایر به وزنیاک ایده‌ی قرار دادن یک میکروپروسسور در ترمینالی که در حال طراحی آن بود را داد. این کار با موفقیت انجام شد و وزنیاک اولین نفری شد که با صفحه‌کلید یک کامپیوتر خانگی تایپ کرد و متن را روی صفحه دید.

ووزنیاک می‌خواست ایدهٔ خودش را با دیگر اعضای کلوب هومبرو (Homebrew) به اشتراک بگذارد، اما جابز او را متقاعد کرد که به جای اهدای رایگان طرح، می‌توانند بردهای مدار چاپی پیش‌چاپ‌شده را به فروش برسانند.

این دو نفر با پس‌اندازهایشان برای تأمین مالیِ شراکت جدیدشان سرمایه‌گذاری کردند. جابز به یاد دوره‌ای که در زمان دانشجویی در یک کمون باغ سیب کار می‌کرد، نام این شراکت را «اپل کامپیوترز» گذاشت.

یکی از کلیدهای موفقیت اپل مفهوم برندسازی احساسی است. این نوع برندسازی به جای صرفاً تبلیغ کیفیت محصولات، احساسات خوبی را در مشتریان ایجاد می‌کند. به گفتهٔ ایساکسون، این موضوع به انتخاب نام شرکت توسط جابز برمی‌گردد. ترکیب «سیب» و «کامپیوتر» حس سرگرمی و خوشی را القا می‌کند.

استیو وزنیاک و استیو جابز، کامپیوتر Apple I را در باشگاه کامپیوتر هومبِرو معرفی کردند، جایی که توجه یک فروشنده محلی کامپیوتر را به خود جلب کرد. گاراژ پدر و مادر جابز به اولین کارخانه آن‌ها تبدیل شد، جایی که دوستان و خانواده به خط مونتاژ برای ساخت مدارهای Apple I تبدیل شدند.

جابز که از قبل به فکر آینده بود، تصمیم گرفت مدل بعدی آن‌ها یک سیستم کاملا یکپارچه باشد که نیازی به مونتاژ توسط کاربر نداشته باشد. هدف او این بود که کامپیوتر شخصی را از یک اسباب‌بازی برای علاقه‌مندان به محصولی برای عموم مردم تبدیل کند. او و وُزنیاک با مایک مارکولا، که قبلا در شرکت اینتل کار می‌کرد، برای تأمین هزینه‌های توسعه و تولید اپل، شریک شدند.

مایک مارکولا، سومین بنیان‌گذار ناشناخته اپل، اغلب به عنوان “فرد بالغ در اتاق” برای میانجیگری بین جابز و وُزنیاک شناخته می‌شد، هرچند او همچنین برنامه‌نویس و مهندس بود.

اپل II در سال 1977 عرضه شد و صنعت کامپیوترهای شخصی را به راه انداخت.

 

ادامه دارد…

کتاب جدید دیوید گاگینز

Rating 5.00 from 2 votes

آموزش پیشنهادی
کتاب هرگز تمام نشد دیوید گاگینز

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×