خلاصه کتاب رمز اعتماد به نفس اثر کلیر شیپمن و کتی کی

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب رمز اعتماد به نفس اثر کلیر شیپمن و کتی کی را با هم بخوانیم. کتی کی مجری برنامه جهانی اخبار بی ‌بی ‌سی آمریکا در واشنگتن دی سی است و در برنامه میت د پرس شبکه ان بی سی مشارکت دارد. کلر شیپمن امور بین المللی و مسائل زنان را برای ای بی سی نیوز و گود مورنینگ امریکا پوشش می دهد.

 

توصیه

کتی کی و کلیر شیپمن، روزنامه نگاران و نویسندگان ویمنومیکس، با زنان موفق در زمینه های مختلفی از جمله ورزش، سیاست و تجارت مصاحبه کردند – و متوجه شدند که بسیاری، حتی موفق ترین ها، اعتماد به نفس ندارند.

نویسندگان تحقیق می کنند که آیا واقعاً مردان اعتماد به نفس بیشتری نسبت به زنان دارند یا خیر. آنها متوجه می شوند که اعتماد به نفس بر شایستگی در کار غلبه دارد. به عنوان مثال، زنان اغلب فاقد اعتماد به نفس برای بیان نظرات خود هستند، حتی اگر چنین سکوتی به شانس آنها برای ارتقاء آسیب می رساند.

زنان به ویژه تمایلی به مذاکره برای دستمزدهای بهتر ندارند و اغلب پول کمتری نسبت به درخواست مردان می‌ خواهند. نویسندگان پس از مصاحبه با متخصصان ژنتیک برای بینش، گزارش می دهند که اعتماد به نفس دارای یک جزء ژنتیکی قوی است، اگرچه محیط نیز مهم است. در حالی که بسیاری از رساله های آنها دلسرد کننده است، امیدوار کننده است.

با تلاش، می توانید اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. اعتماد به نفس خود را با صحبت کردن و برداشتن گام های استراتژیک تقویت کنید. در تصمیمات خود زیاد فکر نکنید. گت ابسترکت بینش و تحقیقات نویسندگان را به زنان – و مردان – که با کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند و والدینی که می خواهند اعتماد به نفس را در فرزندان خود القا کنند توصیه می کند.

 

آموزه ها

  • زنان در تجارت، سیاست، اقتصاد، ورزش و غیره پیشرفت ‌های بزرگی دارند. مطالعات نشان می دهد که زنان ارشد بیشتر در یک شرکت، به معنای سود بیشتر است.
  • با این حال بسیاری از زنان، صرف نظر از سطح موفقیت خود، اعتماد به نفس ندارند.
  • زنان اغلب توانایی های خود را دست کم می گیرند و با نسبت دادن موفقیت خود به شانس یا سرنوشت و نه به سخت کوشی و پشتکار خود، خود را تضعیف می کنند.
  • اعتماد به نفس اغلب مهمتر از شایستگی است، به خصوص در محل کار.
  • زنان در مذاکره برای دستمزدهای بهتر تردید دارند و در صورت انجام، پول کمتری نسبت به درخواست مردان می خواهند.
  • اعتماد به نفس تا حدی ژنتیکی است. محیط نیز نقش دارد.
  • جامعه پسران را تشویق می کند که ریسک کنند و کاوش کنند و دختران را تشویق می کند که ساکت باشند و رفتار خوبی داشته باشند.
  • با تشویق آنها به ریسک کردن در گام های کوچک، اعتماد به نفس کودکان را تقویت کنید.
  • ساختار مردان و زنان کمی متفاوت است. زنان مستعد نشخوار فکری هستند.
  • برای ایجاد اعتماد به نفس، «کمتر فکر کن. اقدام کن. معتبر باش.»

 

خلاصه کتاب رمز اعتماد به نفس

اعتماد اجتماعی

علیرغم گام‌ های بزرگ اجتماعی زنان، تردید آنها نسبت به خود ادامه دارد. زنان معتقدند که سخت کوشی و تلاش نتیجه می دهد، حتی اگر همیشه اینطور نیست. بسیاری از زنان دیده اند که مردان کم کفایت ترفیع و درآمد بالاتری دریافت می کنند. به نظر می رسد که اعتماد بر شایستگی برتری دارد. تحقیقات نشان داد که «موفقیت بیشتر با اعتماد به نفس ارتباط دارد تا با شایستگی.»

«اکونومیست … توانمندسازی اقتصادی زنان را عمیق ترین تغییر اجتماعی دوران ما خواند.»

در برخی عرصه‌ها، مانند بسکتبال، نمی ‌توانید اعتماد به نفس خود را جعل کنید. مونیک کوری و کریستال لنگهورن، مهاجمان واشنگتن میستیکس WNBA، در زمین فرماندهی می کنند. اما کوری اعتراف می کند که با کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کند.

همانطور که او می گوید، «شما باید به آنچه می توانید انجام دهید و باید به توانایی خود ایمان داشته باشید.» لنگهورن هر باخت را احساس می‌ کند و از اینکه طرفدارانش را ناامید کند متنفر است، اما می ‌افزاید: «با بچه ‌ها، اگر بازی بدی داشتند، فکر می ‌کنند، «بازی بدی داشتم.» سریع ‌تر از باخت شانه خالی می ‌کنند.»

«زنان به ازای هر دلاری که یک مرد به دست می آورد به طور متوسط 77 سنت درآمد دارند. چهار درصد از مدیران عامل در فهرست فورچون 500 زن هستند. 20 نفر از 100 سناتور ایالات متحده زن هستند و این به عنوان یک رکورد بزرگ شناخته می شود.»

میستیکس مربی مایک تیبو را برای تقویت تیم به خدمت گرفت. تیبو با مربیگری زنان و مردان، دیدگاه منحصر به فردی دارد. او دریافت که «تمایل به تمرکز بر شکست و اشتباه» «بزرگترین موانع روانی» بازیکنان زن را ایجاد می کند و اغلب «مستقیما بر عملکرد و اعتماد به نفس در زمین تاثیر می گذارد.»

«نشخوار کردن، اعتماد به نفس را از ما می گیرد. آن افکار منفی و سناریوهای کابوس وار که به عنوان حل مسئله ظاهر می شوند، در یک حلقه بی پایان می چرخند.»

ارتش خواهان اعتماد است. افسر مایکلا بیلوتا را در نظر بگیرید، یکی از 14 همکلاسی آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده در آناپولیس، مریلند، که در تیم خنثی سازی مواد منفجره (EOD) خدمت می کرد. این متخصصان سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته ای را در نقاط داغ در سراسر جهان غیرفعال می کنند.

  زندگینامه ارل نایتینگل + ویدیوها

با این حال، وقتی محققان بیلوتا را ستایش کردند، او چنان ناراحت شد که گویی به نوعی موقعیت خود را به دست نیاورده است، علیرغم اینکه می ‌دانست که دارد.

«شکاف اعتماد به نفس شکافی است که در میان حرفه‌ ها، سطح درآمد و نسل‌ ها گسترده می‌ شود، در قالب ‌های مختلف ظاهر می ‌شود و در جاهایی که انتظارش را ندارید.»

الین چائو، وزیر کار ایالات متحده، که در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش خدمت می کرد، در هشت سالگی از تایوان به ایالات متحده مهاجرت کرد. او می‌گوید در حالی که مطمئن است، «ترس من این بود که روزنامه‌ ها عناوین پر سر و صدا داشته باشند: «الین چائو شکست خورد، کل خانواده را رسوا کرد».

چائو بدون اینکه انگلیسی صحبت کند وارد نیویورک شد، بنابراین او یک هدف آسان برای اذیت کردن بود. او می‌گوید: «برخی از مصیبت ‌ها، اگر شما را نشکند، شما را قوی ‌تر می‌کند.

 

اعتماد و سکه

در سال 2011، محققان موسسه رهبری و مدیریت بریتانیا از زنان بریتانیایی پرسیدند که چقدر به حرفه خود اطمینان دارند. 50 درصد در مقایسه با کمتر از یک سوم مردانی که با آنها مصاحبه شده بود، احساس شک و تردید داشتند. زنان آمریکایی وضعیت خیلی بهتری ندارند.

لیندا بابکوک، اقتصاددان کارنگی ملون، نویسنده کتاب «زنان نمی پرسند»، کشف کرد که مردان چهار برابر بیشتر از زنان درباره حقوق خود مذاکره می کنند. و هنگامی که زنان درباره حقوق خود بحث می کنند، 30 درصد کمتر از درخواست مردان درخواست می کنند. پروفسور مرلین دیویدسون از مدرسه بازرگانی منچستر انگلستان نتایج مشابهی یافت.

او از دانشجویانش در مورد حقوق مورد انتظارشان پنج سال پس از فارغ التحصیلی نظرسنجی کرد. دانش‌آموزان پسر او فکر می‌ کنند که شایستگی کسب درآمد بسیار بیشتر از آنچه دانش ‌آموزان دختر او پیش‌ بینی می‌کنند، دارند. «زنان به طور مؤثر معتقدند که 20٪ کمتر از مردان ارزش دارند.»

در سال 2009، کامرون اندرسون، متخصص اعتماد به نفس بیش از حد در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، تدریس می کند، از 242 دانشجو در مورد وقایع و اسامی تاریخی پرسید. برخی واقعی بودند. دانش‌آموزانی که ساختگی ‌ترین افراد یا حوادث را به اشتباه تشخیص دادند، آن ‌هایی بودند که «بالاترین موقعیت اجتماعی» داشتند. این نشان می دهد که «وقتی افراد اعتماد به نفس دارند، وقتی فکر می کنند در کاری خوب هستند، صرف نظر از اینکه واقعا چقدر خوب هستند»، بر «رفتار غیرکلامی و کلامی» آنها تأثیر می گذارد.

«از میان تمام کارهای انحرافی که زنان برای تضعیف اعتماد به نفس خود با خود انجام می دهند … جستجوی کمال [فلج کننده ترین] است. هیچ چیز مانند کمال گرایی اعتماد به نفس را از بین نمی برد».

همچنین اعتماد به نفس می تواند توضیح دهد که چرا برخی از کارمندان سریع تر ارتقا می یابند. در مطالعه اندرسون، فقدان شایستگی به نظر مهم نبود. با اعتماد به نفس‌ترین دانش ‌آموزان او، همکلاسی ‌های خود را حتی زمانی که اشتباه می‌کردند، بیگانه نمی‌ کردند، زیرا آنها واقعاً به خودشان ایمان داشتند.

 

اعتماد به نفس و ژنتیک

استیو سوومی، روانشناس اعصاب از موسسه ملی بهداشت ایالات متحده، بیش از 40 سال را صرف مطالعه مسائل طبیعت در مقابل پرورش با ردیابی ویژگی های شخصیتی میمون های رزوس کرده است. مانند انسان، میمون ها طیف وسیعی از احساسات را از خود نشان می دهند. انسان ها 90 درصد از ژن های خود را با آنها به اشتراک می گذارند.

میمون‌ ها، اما یکی از این ژن ‌های مشترک به‌ ویژه محققان را مجذوب خود می‌ کند: ژن ناقل سروتونین، SLC6A4، که «مستقیماً بر اعتماد به نفس تأثیر می ‌گذارد». سروتونین هورمونی است که بر خلق و خو و رفتار تأثیر می گذارد و داشتن سطوح بالاتر آن باعث ایجاد آرامش و شادی بیشتر می شود.

این ژن به اشکال مختلف وجود دارد. یک ژن با دو رشته کوتاه به پردازش ضعیف سروتونین مرتبط است. یک ژن با یک رشته بلند و یک رشته کوتاه بهتر است، اما عالی نیست. ژنی با دو رشته بلند سروتونین را به بهترین نحو پردازش می کند. آن میمون‌ هایی که رشته ‌های بلندتری SLC6A4 داشتند اجتماعی ‌تر بودند، ریسک ‌های بیشتری را متحمل شدند و ویژگی‌ های رهبری را نشان دادند.

میمون ‌هایی که رشته ‌های کوتاه ‌تری داشتند، کمتر اجتماعی بودند، ترسناک ‌تر بودند و از ریسک کردن می ‌ترسیدند. در بررسی میزان تأثیر محیط بر این میمون ‌ها، سئومی میمون ‌هایی را قرار داد که ژن‌ هایشان نشان می ‌داد که با پرورش مادران رضاعی مضطرب یا ترسناک هستند و میمون‌ ها بر این ویژگی‌ های منفی غلبه کردند. این میمون ‌ها از نظر ژنتیکی دچار چالش بودند، اما زمانی که مادر بزرگ ها آنها را بزرگ کردند، عملکرد خوبی داشتند.

«وقتی مورد تحسین قرار گرفتید، پاسخ دهید: «متشکرم. ممنونم.»»

سئومی و متخصصان دیگر، مانند کینگز کالج لندن، ژنتیک رفتاری رابرت پلومین، موافق هستند که اعتماد تا حدی با ژنتیک مرتبط است. پلومین از دانش آموزان خواست 15000 مجموعه تست استاندارد هوش و تست های ریاضی، نوشتاری و علوم را تکمیل کنند.

سپس از آنها خواست تا سطح اعتماد خود را در هر موضوع ارزیابی کنند. رتبه‌ بندی توانایی درک خود دانش‌آموزان، یا SPA، پیش ‌بینی‌کننده مهمی برای پیشرفت بود، حتی مهم‌تر از IQ.

«اعتماد به نفسی که وابسته به تحسین دیگران است، بسیار آسیب پذیرتر از اعتمادی است که از دستاوردهای خودمان به وجود آمده است.»

تحقیقات ژنتیکی در مورد ویژگی های شخصیتی مانند اعتماد به نفس در مراحل اولیه است. یافتن ژنی که با اعتماد به نفس مرتبط باشد بعید است، اما ترکیب ژن ها می تواند ترکیبات مختلفی از ویژگی های شخصیتی و هوشی ایجاد کند. اعتماد به نفس شامل عملکرد شناختی نیز می شود.

  آیا باز کردن چاکرای ریشه خطرناک است؟

ظاهراً مهم این نیست که آیا افراد می توانند یک کار را انجام دهند یا خیر، بلکه مهم این است که آیا آنها معتقدند که می توانند آن کار را انجام دهند.

«با شکست های زیاد … وقتی جوان هستیم، بهتر می توانیم به خطرات بزرگ و جسورانه بعد فکر کنیم.»

تحقیقات سئومی «نظریه ارکیده» را تأیید می کند – اینکه برخی از میمون ها و انسان ها ژن های حساس ایجاد می کنند و نسبت به محیط خود حساس تر می شوند.

بروس الیس روانشناس رشد و دبلیو توماس بویس، متخصص اطفال رشد، کودکان را با قاصدک هایی مقایسه می کنند که می توانند در هر محیطی مقاومت کنند. تحقیقات جدید نشان می‌ دهد که بزرگسالان باید «کودکان بدون قاصدک» را در واقع «به‌عنوان ارکیده ببینند: بزرگ‌کردن دشوارتر است، اما اگر در محیط مناسب پرورش داده شوند، می ‌توانند حتی از همتایان قاصدک ‌های قوی ‌تر خود برتر باشند».

 

استانداردهای دوگانه و خود خرابکاری

مدرسه جایی است که دختران یاد می گیرند «سرشان را پایین نگه دارند، بی سر و صدا درس بخوانند و همانطور که به آنها گفته می شود انجام دهند». در حالی که مدرسه به دختران برای خوب بودن، آرام ماندن و دعوا نکردن پاداش می ‌دهد، پسران را تشویق می ‌کند که آشفته باشند، کاوش کنند و ریسک کنند.

دختران از «اشتباه کردن و ریسک کردن» اجتناب می کنند، اگرچه این رفتار برای ایجاد اعتماد به نفس بسیار مهم است. دختران تمایل دارند فکر کنند که فاقد مهارت هستند.

«زیبایی این است که وقتی سریع یا زود شکست می خورید، چیزهای کمتری برای از دست دادن دارید.»

تحقیقات مزایای اعتمادسازی ورزش را ستوده است. در سال 1972، ایالات متحده قانون عنوان IX را برای تضمین تأمین بودجه برابر برای برنامه های ورزشی مردانه و زنانه در مدارس دولتی تصویب کرد. مطالعات تأثیر این قانون نشان می ‌دهد که «دخترانی که ورزش‌ های گروهی انجام می‌ دهند، احتمالاً از دانشگاه فارغ‌ التحصیل می ‌شوند، شغلی پیدا می ‌کنند و در صنایع تحت سلطه مردان استخدام می‌ شوند».

این تحقیق «ارتباط مستقیمی بین ورزش در دبیرستان و دریافت حقوق بالاتر در زندگی بعدی» را کشف کرد. امروزه، دختران بیش از هر زمان دیگری به ورزش های دبیرستانی و دانشگاهی می پردازند، اما همچنین سریعتر از پسران آن را ترک می کنند. از آنجایی که دختران نوجوان اغلب اعتماد به نفس پایینی را تجربه می کنند، احتمال اینکه فعالیت های ورزشی را ترک کنند بیشتر است.

این یک «دایره باطل است: آنها اعتماد به نفس خود را از دست می دهند بنابراین رقابت را کنار می گذارند و در نتیجه خود را از یکی از بهترین راه ها برای بازیابی آن محروم می کنند.»

«ما ممکن است متوجه آن نباشیم، اما همه ما به اعتماد به نفس اهمیت زیادی می دهیم و به افرادی که آن را فرافکنی می کنند، احترام می گذاریم.»

دنیای کار نه تنها به زنان به خاطر مودب بودن و سخت کوشی پاداش نمی دهد، بلکه فعالانه آنها را به خاطر پرخاشگری مجازات می کند. لیندا هادسون، رئیس و مدیر عامل سیستم های BAE، بخش ایالات متحده از پیمانکار دفاعی جهانی، می گوید که اگر زنان با نظرات ناخواسته وارد دفتر رئیس شوند، ابتدا در جلسات صحبت کنند و توصیه های تجاری بالاتر از سطح دستمزد ما ارائه دهند، ما یا متنفریم یا … با برچسب «عوضی» می زنیم.»

مردم تصور می ‌کنند که مردها تا زمانی که خلاف آن را ثابت کنند صلاحیت دارند. این فرض برای زنان «برعکس» عمل می کند. روانشناسان کلود استیل و جاشوا آرونسون معضل هادسون را «تهدید کلیشه ای» می نامند، پدیده ای که آنها در اواسط دهه 1990 هنگام تحقیق در مورد اینکه چرا دانشجویان آفریقایی-آمریکایی در مقایسه با دانشجویان سفیدپوست ضعیف عمل کردند، تحقیق کردند. همین تعصب بر زنان تأثیر می‌ گذارد، به‌ویژه در علوم و ریاضیات، که به‌طور کلیشه ‌ای، زنان به خوبی مردان عمل نمی ‌کنند.

 

هزینه دوست داشتنی بودن

زنان اغلب در محل کار خود را خراب می کنند زیرا می خواهند مورد پسند واقع شوند. این تلاش برای دوست ‌داشتن پرهزینه است و منجر به شکاف حقوقی 5000 دلاری بین مردان و زنان جوان در پنج سال اول کار پس از کالج می ‌شود.

از آنجایی که زنان در مذاکره برای دستمزد بهتر تردید دارند، شکاف دستمزد آنها در طول سال ها افزایش می یابد. زنان تمایل دارند بیش از حد به موقعیت ها فکر کنند. این نشخوار فکری بر زندگی حرفه ای و شخصی آنها تأثیر می گذارد.

 

پرورش جدید

فرهنگ های دیگر نسبت به آمریکایی ها دیدگاه متفاوتی نسبت به فرزندپروری دارند و اغلب استقلال و ریسک پذیری بیشتری را تشویق می کنند. جین ووروند، رهبر بریتانیایی شرکت مراقبت از پوست درمالوژیکا، در چهار و نیم سالگی به تنهایی از مدرسه به خانه رفت.

کریستین لاگارد، مدیر عامل فرانسوی صندوق بین ‌المللی پول، در چهار سالگی از برادران کوچکترش بچه‌ داری کرد. هر دو می گویند اعتماد به نفس اولیه والدینشان به آنها کمک کرده است. برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان، کسانی که آنها را پرورش می دهند باید «سخت تر شوند، این تصویر گرم و مبهم را از بین ببرند.»

  خلاصه کتاب راز - قانون جذب جو ویتالی

«معنای اعتماد به نفس و کاری که برای ما انجام می دهد برای زنان نیز مانند مردان است. انجام دادن، کار کردن، تصمیم گیری و تسلط بر جنسیت خنثی هستند.»

20 سال است که جنبش عزت نفس تبلیغ می کند که همه فوق العاده هستند و شایسته جایزه هستند. اما والدین آنقدر عزت نفس فرزندانشان را تقویت کردند که بچه ها از شکست خوردن ترس داشتند. والدین بچه ها را شرطی می کنند که باور کنند می توانند هر کاری را انجام دهند، بنابراین در بزرگسالی وقتی واقعیت با این ادراک برخورد می کند با مشکلاتی مواجه می شوند.

نانسوک پارک روانشناس دانشگاه میشیگان می گوید: قرار دادن تدریجی کودکان در معرض خطر باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود. او به والدین توصیه می کند که با فرزندان خود در مورد موفقیت ها و شکست های خود صحبت کنند و آنها را تشویق کنند تا در مراحل کوچک به خطر بیفتند. هنگامی که آنها شکست می خورند، از آنها بپرسید که چه چیزی یاد گرفته اند و چگونه می توانند دفعه بعد نتایج خود را بهبود بخشند.

«حتی اگر دختر شما لباس صورتی لگو یا بالرین توری را دوست دارد، دلیلی وجود ندارد که نتوانید همزمان او را به سمت ریاضیات و علوم سوق دهید.»

کودکان از دیدن مثال شما بیشتر یاد می گیرند تا اینکه به آنها گفته شود. در دام رفتار «دختر خوب» پاداش نگیرید. دختران به سرعت سرنخ‌ های ظریفی را دریافت می ‌کنند که ساکت بودن و آراستگی شما را جلب می‌ کند.

این می تواند منجر به اعتماد به نفس پایین و اتکای بیش از حد به تایید خارجی شود. دختران با پیشرفت بالا می توانند مستعد کمال گرایی باشند. برای کاهش کمال گرایی، ستایش معتدل و خاص ارائه دهید. از اشتباهات خود پنهان نشوید؛ به آنها بخندید و آنها را به دختران خود نشان دهید.

 

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

اعتماد به نفس خود را با شکست سریع، خارج شدن از منطقه امن خود، عدم تفکر بیش از حد و با اصلاح افکار منفی تقویت کنید. شکست سریع، یک استراتژی تجاری که در محافل فناوری رایج است، در زندگی روزمره نیز کاربرد دارد. به جای تلاش برای کامل کردن یک محصول واحد، دسته ای از محصولات را در آنجا قرار دهید تا ببینید مصرف کنندگان چه چیزی می خرند و بقیه را دور بریزید.

اقدام کنید حتی اگر به معنای باز کردن خود در برابر شکست باشد. تحلیل بیش از حد هر کلمه، صدا یا ژست، نتیجه یک موقعیت را تغییر نمی دهد. توجه داشته باشید که بیشتر مردم روی درام خود تمرکز می کنند و نگران کاری که شما انجام می دهید نیستند.

از «افکار منفی خودکار» خودداری کنید، مانند «آن لباس خیلی گران بود. چرا پولم را هدر دادم؟» یا «من هرگز این پروژه را تمام نمی کنم. می ‌دانستم که نمی ‌توانم این کار را انجام دهم.» نگاتیوهای خودکار خود را یادداشت کنید و آنها را به روشی خنثی یا مثبت قاب بندی کنید. قالب بندی مجدد در ابتدا ناخوشایند خواهد بود، اما تمرین کنید تا زمانی که به یک عادت تبدیل شود.

با مدیتیشن، قدردانی، تقسیم وظایف بزرگتر به کارهای کوچکتر، خواب بیشتر، ورزش و معاشرت، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. در محل کار، «موقعیت های قدرت» را تمرین کنید، مانند صاف نشستن، تکان دادن سر و نشستن پشت میز به جای گوشه اتاق.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

Rating 4.64 from 14 votes

آموزش پیشنهادی

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدیه کریمی
مهدیه کریمی
1 سال قبل

پژوهش هایی که برای بررسی دیدگاه نویسنده مطرح شده بودند ، خیلی جالب بودند.متشکرم بابت خلاصه مفیدی که از این کتاب به اشتراک گذاشتید.

محمد کیان
محمد کیان
1 سال قبل

کتاب خوبیه پیشنهاد میشه

مهران محمدی
مهران محمدی
9 ماه قبل

باز هم می گم اعتماد به نفس رابطه مستقیم داره با انجام کارهایی که باید بکنی ولی ازشون دوری می کنی

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×