خلاصه کتاب 10 روز تا مطالعه سریعتر اثر ابی مارکس بیل

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب ۱۰ روز تا مطالعه سریعتر اثر ابی مارکس بیل را با هم بخوانیم. فشارهای رقابتی در زندگی روزمره اغلب وقت کمی را برای مطالعه در اختیار ما می گذارد، اما با استفاده از متدهای حاضر در این کتاب، می توانید سرعت مطالعه خود را در کمتر از 10 روز بهبود بخشید!

کتاب ۱۰ روز تا مطالعه سریعتر (Ten days to faster reading) که در حوزه تندخوانی و یادگیری بهتر است، برای تمام افرادی نوشته شده است که زمان کافی برای مطالعه ندارند یا برای افرادی است که تعداد بسیار زیادی کتاب دارند. در کتاب سریعتر خواندن در 10 روز، نویسنده که خودش متخصص تندخوانی است، توضیح می دهد که چرا ما نمی توانیم کتاب ها را سریع بخوانیم.

تحقیقات مشترک در مؤسسه زبان پرینستون و مطالعات ابی مارکز بیل، بیان می کند که عادات بد و ذهنیت ‌های سمی مانع از مطالعه مؤثر ما می‌ شوند. بنابراین راه‌ حل‌ های عملی را برای مقابله با این مشکلات و ایجاد عادات خواندن کارآمد به ما ارائه می ‌دهد.

 

خلاصه کتاب 10 روز تا مطالعه سریعتر

معرفی کتاب

اگر چراغ جادو در اختیار شما باشد و قدرت برآوردن سه آرزوی دلخواه شما را داشته باشد، چه درخواستی می کنید؟ آیا آرزوهای نا محدود می خواهید؟ توانایی پرواز؟ عشق واقعی می خواهید؟ توانایی خواندن تمام کتاب هایی که می خواهید بخوانید چطور؟ برای بسیاری از افرادی که علاقه شدیدی به کتاب دارند و انبوهی از متن‌ ها را می‌ خوانند، ممکن است این رویا غیرممکن به نظر برسد.

در واقع این موضوع یک هدف بسیار واقعی است! زیرا کتاب نمی‌ تواند به شما توانایی پرواز یا مطابقت با شریک رویایی ‌تان را بدهد، اما می‌ تواند ابزارهایی را که برای ایجاد عادت‌ های خواندن کارآمد نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهد.

بنابراین، از طریق این خلاصه، شما یاد بگیرید که چگونه با کنار گذاشتن چند عادت منفی و جایگزین کردن آنها با عادت‌های خوب، می‌توانید سریع ‌تر مطالعه کنید، و همچنین در بهبود این روند به شما کمک می کند. این استراتژی ‌ها فقط به یک شکل از رسانه‌های چاپی محدود نمی ‌شوند. شما می توانید این روش را از طریق روزنامه محلی، کتاب درسی، یا یک کتاب پرفروش تمرین کنید!

در طول چند فصل بعدی، نگاهی به موارد زیر خواهیم داشت:

  • نگرش ما نسبت به خواندن
  • وقتی مغز شما به پتانسیل کامل خود نمی رسد چه اتفاقی می افتد؟
  • چگونه می توان 40 درصد از اطلاعات کلیدی یک کتاب را قبل از خواندن آن به دست آورد؟

 

فصل 1: وقتی مطالعه می کنیم، فشار زیادی به خودمان وارد می کنیم.

زمان کم برای مطالعه! این یک شعار رایج است که ما با آن ارتباط برقرار می کنیم، دوستش داریم، توییت می کنیم و خانه خود را با این شعار تزئین می کنیم و هدف ما مبارزه با خواندن است.

همانطور که هر دوستدار واقعی کتاب می ‌داند، یکی از مشکلات ما، عدم توانایی دائمی برای یافتن یک کتاب جدید است، بطوری که مطالعه کتاب‌ های کنونی خود را رها می‌ کنیم، و می خواهیم به سرعت کتاب فعلی را تمام ‌کنیم و به سراغ کتاب جدید برویم. اما کمبود وقت و مشکلات زندگی مانع مطالعه ما می شود.

اگر به شما بگویم که مشکل اصلی کمبود وقت نیست، تعجب می کنید؟ آیا با دانستن این موضوع می‌ توانید همه کتاب‌ های خود را به راحتی مطالعه کنید؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به چند تصور غلط رایج در مورد مطالعه بپردازید و آنها را از ذهن خود حذف کنید. اولین تصور اشتباهی که باید با آن مقابله کرد فشاری است که هنگام مطالعه به خودمان وارد می کنیم.

از آنجایی که ما اغلب در مدرسه در مورد درک مطلب مورد آزمایش قرار می‌ گیریم، مقداری اضطراب در ما ایجاد می ‌شود که باید همه چیزهایی را که می ‌خوانیم کاملاً به خاطر بسپاریم و بفهمیم. اگر می‌ خواهیم بصورت مفید یک کتاب را مطالعه کنیم و زمان خود را برای درگیر شدن عمیق به یک رمان اختصاص دهیم، مجبور نیستیم همه چیز را بخوانیم، بطوری که احساس کنیم برای یک مسابقه آماده می شویم.

بنابراین یاد بگیرید زمانی که می خواهید یک کتاب یا روزنامه ‌ای را به طور موثر بخوانید، نکات کلیدی آن را اولویت ‌بندی کنید. شما باید مقدار کمی از کتاب را حفظ کنید، بطوری که در زندگی شما موثر واقع شود.

شما اگر چیزی را به خاطر بسپارید، آن مطلب در حافظه کوتاه مدت شما زندگی می کند، و بعد از چند روز فراموش می شود. بنابراین، اگر می ‌خواهید مطالبی را که می‌ خوانید حفظ کنید، بطوری که در آینده آن را به خاطر بیاورید، باید یک سیستم بازیابی اطلاعات کاربرپسند را برای خودتان ایجاد کنید.

شما باید در زمان مطالعه یادداشت برداری کنید. یعنی قسمت های مهمی از کتاب را که می خواهید به خاطر بسپارید در یک دفتر یا در حاشیه متن یادداشت کنید. سپس می‌توانید این اطلاعات را به ‌صورت فیزیکی در یک فایل ذخیره کنید و در صورت نیاز دوباره آن‌ها را بیرون بکشید!

  خلاصه کتاب چگونه در بیست ساعت هر چیزی را یاد بگیرید اثر جاش کافمن

و در آخر، بیایید با یک تصور غلط دیگر که در مورد مطالعه داریم روبرو شویم: ما نباید در محل کار مطالعه کنیم.

بسیاری از مردم این تصور را دارند که خواندن کتاب در محل کار، اتلاف وقت تلقی می شود یا می تواند عملکرد آنها را مختل کند. اما در واقع، این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید! مهم نیست شغل شما چیست، مطالعه مطالب مرتبط در کار می تواند به شما کمک کند تا همیشه به روز بمانید.

مطالعه در زمینه کاری، به شما کمک می کند تا ایده های جدیدی را پیدا کنید، و راه هایی را برای تسلط بر بازار هدف خود بیابید! در واقع خواندن بخشی از شرح شغل شماست!

 

فصل 2: بیرون کردن عادات بد، ورود عادات مثبت

در هر شکلی از خودسازی، اگر می‌ خواهیم بهتر شویم، باید عادات بد خود را کنار بگذاریم و چیزهای خوب را جایگزین آنها کنیم. بنابراین، اکنون که به چند مورد از رایج ‌ترین تصورات غلط خود در مورد مطالعه کردن پرداختیم، بیایید نگاهی به عادت‌ هایی بیندازیم که مانع پیشرفت ما می‌شوند. یکی از رایج ترین آنها رویا پردازی غیرفعال است. همه ما این مورد را تجربه کرده ایم.

رویا پردازی غیرفعال در زمان مطالعه اتفاق می افتد، و باعث عدم تمرکز ما می شود، بنابراین ذهن ما به سمت هزاران مسیر نامربوط حرکت می کند. این امر مانع درک مطلب و برقراری  تعامل با متن می شود، بنابراین ما باید این عادت را به سمت یک استراتژی مثبت به نام «سرگردان کردن فعال ذهن» هدایت کنیم.

این نوع تفکر به جای اینکه به ذهن ما فرصت تمرکز روی یک موضوع را بدهد، اجازه می دهد ذهن ما هر طور که می خواهد سرگردان شود، اما با استفاده از «سرگردان کردن فعال ذهن» ما می توانیم اطلاعات مرتبط را کمی بیشتر در ذهن خود نگه داریم. این تمرین نه تنها به شما کمک می کند تا کارآمدتر مطالعه کنید، بلکه تضمین می کند که از طریق برنامه شخصی، با آنچه خوانده اید ارتباط برقرار می کنید.

یکی دیگر از عادت های بد مطالعه، پسرفت یا بازخوانی مطالبی است که به تازگی خوانده ایم. این می تواند به عنوان یک عارضه جانبی رویاپردازی غیرفعال رخ دهد یا به این دلیل باشد که در تمرکز مشکل داریم، به هر حال یک نقص بزرگ برای مطالعه کارآمد است. بنابراین، اگر می ‌خواهید از پسرفت اجتناب کنید، سعی کنید یک پاراگراف را بخوانید، سپس آن را با یک کارت بپوشانید و از خودتان درباره آنچه خوانده اید سوال بپرسید تا متوجه شوید که آیا مطالب را به خاطر می‌آورید و می‌فهمید.

این می تواند به شما کمک کند تا در یک زمان بر روی بخش های کوچک از یک متن تمرکز کنید و توانایی خود را برای گذراندن کتاب بهبود ببخشید، ناگفته نماند که این روش باعث کاهش هدر رفتن زمان می شود! بد نیست همیشه قبل از رفتن به صفحه بعد، به ذهن خودتان زمان بیشتری بدهید تا یک مفهوم را بهتر درک کند.

سومین عادت بد زمزمه کردن در حین مطالعه یا با صدای بلند خواندن است. اگرچه این می تواند ابزار مفیدی برای افرادی باشد که با نارساخوانی یا سایر اختلالات پردازش زبان دست و پنجه نرم می کنند، اما برای یک خواننده معمولی، باعث کاهش سرعت مطالعه می شود.

زیرا مغز می تواند تا 400 کلمه در دقیقه را هنگام “مطالعه سریع” پردازش کند و 150 کلمه را هنگام ” صحبت کردن سریع ” پردازش می کند. بنابراین، وقتی کلمات را برای خودمان زمزمه می کنیم، مثل این است که داریم صحبت می کنیم، و باعث می شود سرعت مطالعه دو برابر بیشتر در دقیقه کاهش یابد!

بسیاری از مردم بدون اینکه متوجه باشند، زمزمه می کنند، بنابراین تلاش آگاهانه کلیدی برای اجتناب از این دام رایج است. برای ایجاد مطالعه سریع و موثر، سعی کنید بر روی کلمات کلیدی تمرکز کنید و از بقیه موارد صرف نظر کنید و اگر انجام زمزمه در زمان مطالعه به شما کمک می ‌کند احساس بهتری داشته باشید، می‌ توانید در حین مطالعه زمزمه کنید یا آدامس بجوید، زیرا هر دوی این تمرین‌ها به شما آرامش می دهد و به شما کمک می کند تا خواندن خود را مطابق با ریتم صداها تسریع کنید.

 

فصل 3: از میانبرهای سریع خواندن استفاده کنید.

اکنون که به برخی عادات بد و باورهای نادرست نگاه کردیم، بیایید چند استراتژی را که می توانیم برای جایگزینی آنها استفاده کنیم، بررسی کنیم. اولین قدم این است که یک هدف روشن را شناسایی کنید و آن را در ذهن داشته باشید. در انتخاب مطالبی که می‌ خواهید بخوانید دقت کنید و از خود بپرسید: «چرا دارم این را می‌خوانم؟» درباره آنچه که می خواهید از متن به دست آورید فکر کنید و سپس به دنبال آن بروید!

از خود بپرسید: «چرا به این اطلاعات نیاز دارم؟» این می تواند برای شما مفید باشد زیرا به شما این امکان را می دهد تا مواد سمی یا بی فایده را از ذهن خود خارج کنید. به عنوان مثال، فرض کنید در فیس بوک کسی هستید و مطالب آزاردهنده‌ای را می خوانید، آیا این اطلاعات واقعاً برای زندگی شما مفید است؟ اگر این سوال را از خود می پرسید و نمی توانید پاسخ خوبی را پیدا کنید، شما باید خواندن را متوقف کنید!

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱9

گام مفید دیگر این است که مطالعه را با نگاه کردن به پاراگراف های مقدماتی و فهرست مطالب شروع کنید تا با متن آشنا شوید. شما می توانید عناوین و زیرعنوان ‌های فصل را مطالعه کنید و تعیین کنید که آیا کتاب به شما مربوط است یا خیر.

این استراتژی‌ها احتمالاً بسیار ساده به نظر می‌رسند، اما باور می ‌کنید که این روش‌ های بسیار ساده می‌توانند به شما کمک کنند تا ۴۰٪ از اطلاعات کلیدی یک متن را مشخص کنید؟ حتی بدون خواندن کل متن، و با مطالعه پیش ‌نمایش می ‌توانید اطلاعات پس ‌زمینه کافی را جذب کنید، کتاب را مرور کنید و از بینش‌ های کلیدی آن بهره ببرید!

 

فصل 4: سرعت خواندن با کلمات کلیدی

یکی دیگر از گام‌ های مهم در یادگیری و تبدیل شدن به یک خواننده کارآمد، کشف ترفندهایی است که در واقع به شما کمک می‌کند سریع‌ تر بخوانید. این روش مفید است زیرا، برای بسیاری از ما، پایان مطالعه در سطح ابتدایی است.

متأسفانه، هنگامی که ما می دانیم چگونه به اندازه کافی خوب بخوانیم تا با کلاس همگام شویم، معلمان ما وقت و منابع لازم برای به روز رسانی بهترین شیوه هایی مطالعه را ندارند. این بدان معناست که وقتی به بزرگسالی می رسیم، عادات مطالعه ما کاملاً قدیمی شده است، بنابراین اکنون زمان آن رسیده است که یک دوره آموزشی سریع بگذرانیم.

علاوه بر عادات خوبی که قبلاً صحبت کردیم، چند استراتژی نیز وجود دارد که می توانید برای تبدیل شدن به یک خواننده سریعتر از آنها استفاده کنید. بیایید به چند مثال مختلف نگاهی بیندازیم و روش هایی را که برای شما بهترین است را کشف کنیم.

نکته اول شامل اسکن کلمات کلیدی است، همانطور که در فصل قبل ذکر کردیم، با استفاده از این استراتژی، می ‌توانید یاد بگیرید که فقط بر روی کلمات مهم تمرکز کنید و از کلمات پرکننده‌ای که به طور فعال به درک شما از محتوا کمک نمی ‌کنند بگذرید. بنابراین، هر جمله را بعنوان کلمات کلیدی اسکن کنید، معمولاً بیشتر از سه سطح و یک سطح مشخص هستند.

سطح مشخص این کلمات تاثیرگذار به شما این امکان را می ‌دهند که بدون نیاز به خواندن کامل یا گم شدن در کلمات پرکننده، معنای کلیدی یک جمله را دریافت کنید.

یکی دیگر از استراتژی های موثر این است که خواندن خود را در گروه های فکری سازماندهی کنید. وانمود کنید که عباراتی که می خوانید با اسلاید از هم جدا می شوند، گویی که به این صورت هستند: با جستجوی/گروه های فکری/شما چشمان خود را مجبور می کنید/سریعتر به جلو حرکت کنند/در حالی که حفظ می کنید.

این نکته از شما می‌ خواهد که از دید محیطی خود استفاده کنید تا کل عبارت را درک کنید و این روش می‌ تواند به طور جدی بینایی و درک خواندن شما را بهبود بخشد! با این حال، تسلط بر این امر مستلزم آموزش دید محیطی است و می توانید این کار را از طریق چند تمرین سریع انجام دهید.

برای مثال، اگر در حال رانندگی یا پیاده روی در شهر هستید، سعی کنید به سرعت به عبارتی روی تابلو نگاه کنید و ببینید که آیا می‌ توانید آنها را با دقت با خودتان تکرار کنید. اگر در ترافیک گیر کرده ‌اید، پلاک‌ ها و برچسب‌ های سپر اتومبیل ‌های جلوی خود را بررسی کنید و سعی کنید آن را با صدای بلند از حافظه تکرار کنید. ممکن است در حین تمرین کردن این روش، چشمان شما خسته شود.

شما هرچه دید محیطی خود را بیشتر تمرین کنید، بهتر می توانید تمرکز کنید و عبارات را سریع تر به خاطر بیاورید.

 

فصل 5: خواندن بین خطوط

ما قبلاً پیشنهادات زیادی به شما ارائه کرده ‌ایم، اما اینها تنها راهبردها برای تبدیل شدن به یک خواننده کارآمدتر نیستند! بنابراین، بیایید نگاهی به چند ترفند مفید بیاندازیم. یکی از آنها “خواندن بین خطوط” است! این روش بسیار ایده‌آل برای افرادی است که با زمزمه کردن مشکل دارند، این نکته به شما کمک می‌ کند با تمرکز بر فضای سفید بالای هر خط، بر این عادت غلبه کنید.

از آنجایی که همچنان می ‌توانید نیمه بالایی حروف را ببینید، می‌ توانید به راحتی آنها را در یک نگاه بدون از دست دادن جای خود در جمله یا تثبیت روی هر کلمه جداگانه درک کنید. بنابراین، در حالی که خواندن بین خطوط ممکن است همیشه یک استراتژی عالی در موقعیت‌ های اجتماعی نباشد، اما یکی از مواردی است که حتماً باید آن را امتحان کنید!

نکته عالی دیگر تورفتگی است. این روش استراتژی بینایی محیطی شما را تقویت می ‌کند و از شما می‌ خواهد که خواندن را با هدف قرار دادن چشم‌ های خود به اندازه نیم اینچ به سمت حاشیه سمت چپ و توقف خواندن نیم اینچ قبل از حاشیه سمت راست شروع کنید.

  زندگینامه ریچارد برانسون

انجام این کار به این معنی است شما همچنان می‌ توانید ابتدا و انتهای هر جمله را از طریق دید پیرامونی خود ببینید، اما حواس ‌پرتی‌های بالقوه‌ای را که هنگام توقف و شروع چندین بار در یک جمله رخ می‌ دهند، از دست خواهید داد. از آنجایی که برخی از افراد با توقف خط هفت یا هشت باره چشم‌ ها مشکل دارند، کاهش تعداد توقف ‌ها می‌ تواند سرعت کلی خواندن شما را بیش از 10 درصد افزایش دهد!

 

فصل 6: استفاده از دست یا خودکار به عنوان ابزار

وقتی بچه بودید، آیا تا به حال از انگشت یا خودکار به عنوان ابزاری برای حفظ جایگاه خود در کتاب استفاده کرده اید؟ با کمک یکی از این موارد در حین خواندن، می ‌توانید جای خود را حفظ کنید و در حین خواندن روی هر جمله‌ ای تمرکز کنید. اگرچه ما اغلب این مهارت را در بزرگسالی کنار می گذاریم، اما زمان آن رسیده است که آن را بازگردانیم!

با این روش چشمان ما به طور طبیعی حرکت را دنبال می کنند. همانطور که چشمان شما فوراً متوجه می شوند که مگس در سقف اتاق خواب شما وجود دارد، حرکت انگشتان شما در زیر یک خط متن چشمان شما را جذب می کند و باعث می شود که هنگام خواندن سریعتر حرکت کنند.

با تمرین این روش همراه با نکاتی که قبلا به آنها اشاره کردیم، می توانید از هر دو رویاپردازی غیرفعال جلوگیری کنید.

به سادگی انگشت اشاره خود را زیر خط متنی که در حال خواندن آن هستید حرکت دهید و پس از اتمام آن پاراگراف، یک کارت ویزیت روی آن قرار دهید تا از خواندن مجدد جلوگیری کنید.

اگرچه ما می دانیم که این استراتژی ها ممکن است باعث شود شما کمی احساس ناخوشایندی یا خجالت کنید، اما آنها می توانند به شما در دستیابی به نتایج سریع و واقعی کمک کنند و شما را به یک خواننده کارآمدتر تبدیل می کند.

همچنین این روش ابزار آموزشی موقتی است زیرا شما برای همیشه به آنها نیاز نخواهید داشت! درست مانند چرخ‌های تمرینی، که ممکن است وقتی برای اولین بار دوچرخه‌سواری را یاد می‌گیرید خجالت‌آور باشد، اما بعد از یادگیری آنها را رها می کنید.

 

فصل 7: خلاصه نهایی

اگرچه ما تمام زندگی خود را مطالعه کرده ‌ایم، اما بهتر است از پرورش فعالانه شیوه‌های خواندن خود در مدرسه ابتدایی دست بکشیم. ممکن است برخی از ما در مطالعه سریع مشکل داشته باشیم و به اشتباه تصور کنیم که این نتیجه برنامه‌های شلوغ یا زندگی اجتماعی پرمشغله ماست.

اما در واقع، مهم نیست که چقدر زمان داریم، همه ما می توانیم یاد بگیریم که در کمتر از 10 روز با از بین بردن برخی تصورات رایج اشتباه در مورد مطالعه، جایگزینی عادات خوب با عادات بد و استفاده از برخی روش های مفید مطالعه، به خوانندگان کارآمدتری تبدیل شویم. با آموزش مجدد مغز، تمرین دید محیطی و استفاده از وسایل کمک آموزشی مانند انگشتان دست، خودکار یا کارت ویزیت، هر یک از ما می ‌توانیم به یک استاد تندخوانی تبدیل شویم.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

 

Rating 4.46 from 13 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهران محمدی
مهران محمدی
6 ماه قبل

دوره جیم کوییک بهتره

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×