خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها اثر رابین شارما

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها اثر رابین شارما (The 5 AM Club) را با هم بخوانیم. یک هنرمند، یک کارآفرین و یک میلیاردر چه چیزی مشترک دارند؟ همه آنها صبح خود را از ساعت 5 شروع می کنند! ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما با دنبال کردن داستان آنها، در کتاب باشگاه 5 صبحی ها به شما نشان داده می شود که چگونه می توانید صبح خود را متحول کنید، زندگی خود را بازیابید و رشد شخصی و اشتیاق بیشتری را در اولین ساعت روز خود نسبت به بسیاری از افراد دریافت کنید.

robbin sharma

خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها اثر رابین شارما

می خواهیم تک تک فصل های کتاب باشگاه 5 صبحی ها را با هم مرور کنیم و مهمترین نکات آن را بررسی کنیم.

مقدمه کتاب

راز میلیاردر شدن چیست؟ باید یکی وجود داشته باشد که این راه را رفته باشد زیرا اگر همه می دانستیم چگونه به آنجا برسیم، مطمئناً همه تا الان یک میلیاردر دلاری بودند! اما حقیقت این است که هیچ راز منحصر به فردی برای موفقیت وجود ندارد. همه در مسیر رسیدن به رویاهای خود از روش های مختلفی استفاده می کنند.

راز یکی از میلیاردرهای بسیار موفق این بود که روز خود را از ساعت 5 صبح شروع می کرد، در واقع، او به قدری به این روش اطمینان داشت که صبح زود بیدار شدن را برای رسیدن به موفقیت به داشتن خرد تجاری طبیعی یا ساعات کاری طولانی ترجیح می داد و خوشبختانه این موضوع برای شما یک راز نیست!

از طریق این خلاصه، یاد خواهیم گرفت که چگونه به چیزی که او آن را “باشگاه 5 صبحی ها” می نامد بپیوندید و چرا این اصل می تواند زندگی شما را متحول کند. ما در این خلاصه کتاب باشگاه 5 صبحی ها به برخی از حقایق جالب پرداخته ایم. مانند:

  • چرا کاهش سرعت مغز بسیار مهم است؟
  • چرا صبح زود کلید شروع روز شماست؟
  • یک برنامه صبحگاهی موفق چگونه است؟

 

فصل 1: باشگاه 5 صبحی ها

بیایید گروهی از افراد را تصور کنیم و فرض کنیم نقش آنها شبیه به نقش اعضای باشگاه صبحانه است. ما کارآفرینی داریم که احساس می کند زندگی اش فاقد هدف است. ما یک هنرمند ناامید داریم که سعی دارد خلاقیت خود را برانگیزد و در آخر، ما یک مربی میلیاردر داریم، یک شخصیت حواس پرت که رازهای موفقیت غیر متعارفی را برای به اشتراک گذاشتن دارد.

بنابراین، فرض کنید همه آن‌ها در یک کنفرانس حرفه‌ای شرکت می‌کنند. سخنران اصلی آن نکاتی را حول محور موفقیت برای تغییر سبک زندگی ارائه می دهد.

بنابراین، در ادامه سخنرانی، میلیاردر با لباس مبدل به هنرمند و کارآفرین وارد می شود. او به جای اینکه مثل یک میلیاردر لباس بپوشد، با ظاهری خیلی ساده وارد می شود. اما این نیز بخشی از یک استراتژی حساب شده بود:

یادآوری به خود و دیگران که پول همه چیز نیست و نمی‌توان ثروت یا ارزش کسی را از روی ظاهرش قضاوت کرد، او اغلب طوری لباس می‌ پوشید که انگار واقعاً بسیار فقیر است.

با توجه به ظاهر او، می توانید تعجب دیگران را تصور کنید. بنابراین، وقتی او به افراد حاضر در سخنرانی کلید موفقیتش را گفت همگی شگفت زده شدند. هسته اصلی موفقیت او «روتین صبحگاهی» بود.

او به افراد حاضر در جلسه پیشنهاد داد که اگر روز بعد ساعت 5 صبح با او ملاقات کنند، همه چیزهایی را که می دانست به آنها آموزش می دهد، بنابراین آنها از این فرصت استفاده کردند و اینگونه بود که سفر آنها آغاز شد.

 

فصل 2: ​​اجراکنندگان نخبه در ساعت 5 صبح از خواب بیدار می شوند.

مانند بسیاری از ما، هنرمند و کارآفرین ما عادت نداشتند که صبح زود از خواب بیدار شوند، در حالی که مربی جدیدشان به آنها گفت که بیدار شدن در ساعت 5 صبح باعث پیشرفت آنها می شود.

او همچنین به آنها اطلاع داد که بیداری در این ساعت تعدادی از افراد موفق را قادر ساخته است تا در بهره وری خود انقلابی ایجاد کنند و به اوج استعدادهای خود برسند. از جمله بزرگان برجسته ای مانند موتزارت و جان گریشام!

همه ما برای هر روز مقدار محدودی انرژی ذهنی داریم. آن را به عنوان پهنای باند شناختی خود در نظر بگیرید. این پهنای باند محدود در طول روز توسط منابع مختلف متناقض اشغال می شود. از لحظه ای که از خواب بیدار می شوید، همه چیز از شغل و روابط شما گرفته تا اخبار و رسانه های اجتماعی توجه شما را جلب می کند.

این خواسته‌ های ثابت ما را تحت فشار قرار می ‌دهند تا چند کار را انجام دهیم، توجه ما را از یک چیز به چیز دیگر جلب می ‌کنند، به طوری که توانایی ما برای تمرکز روی یک چیز ثابت به شدت ضعیف می ‌شود.

اما تا زمان ناهار، ما در حال حاضر غرق در خواسته های زیادی شده ایم که توانایی ما برای تمرکز روی هر چیزی تقریباً تحلیل رفته است. اما شروع روز از ساعت 5 صبح به طور موثر مغز شما را داغ می کند تا بتوانید تمرکز خود را به حداکثر برسانید!

همه اینها به لطف مفهوم هیپوفرونیتی گذرا است. به زبان ساده، این بدان معناست که وقتی ساعت 5 صبح از خواب بیدار می شوید، قشر پیشانی مغز شما که تفکر منطقی را پردازش می کند به طور موقت دچار اختلال می شود. بنابراین یکی از مزیت ‌های بیدار شدن در ساعت 5 صبح این است که اگر معمولا روز خود را با نگرانی‌ ها، شک ‌ها و ترس ‌ها شروع می ‌کنید، می‌ توانید به طور موقت آنها را ساکت کنید.

  بهترین کتاب های آنتونی رابینز

بعنوان یک امتیاز اضافی، در این زمان از روز، مغز شما برای تحریک تولید دوپامین و سروتونین از قبل برنامه ریزی شده است. هر دو اینها شما را شادتر می‌ کنند و باعث می شود روز را آرام‌ تر شروع ‌کنید!

بنابراین، وقتی افکار غیرمولد و خودگویی های منفی را به حداقل می رسانید و انرژی، آرامش و بهره وری را جایگزین آنها می کنید، منطقی است که وارد یک وضعیت طبیعی می شوید که در آن شادتر و متمرکزتر هستید و اگر روز خود را اینگونه شروع کنید، هیچ محدودیتی برای آنچه می توانید انجام دهید وجود ندارد! اما اگر این روش برای متقاعد کردن شما در جهت چشم پوشی از چند ساعت خواب، کافی نیست، ممکن است بخواهید این مورد را نیز در نظر بگیرید:

اگر می‌خواهید در راس بازی باشید و خود را در میان 5 درصد از هنرمندان برتر جهان قرار دهید، باید مایل به انجام تعهداتی باشید که 95 درصد دیگر جهان حاضر به انجام آن نیستند. اکثر مردم قطعا حاضر نیستند ساعت 5 صبح بیدار شوند، بنابراین، اگر می خواهید یک مزیت رقابتی بزرگ داشته باشید، این یک راه عالی برای پیشرفت است!

 

فصل 3: چگونه یک تاریخ ساز باشیم؟

افرادی هستند که کارهایی را انجام می دهند و افرادی هستند که تاریخ را می سازند و به نام های معروف تبدیل می شوند. دسته دوم را افرادی تشکیل می دهند که رکوردها را ثبت می کنند، مرزها را می شکنند و به قدری مشارکت می کنند که با موفقیت خود جاودانه می شوند. اما چه تفاوتی دارد؟ و چه چیزی نوع موفقیت شما را تعیین می کند؟ به گفته مربی میلیاردر ما، تاریخ ساز با چهار حوزه تمرکزش تعریف می شود:

✅ اولین مورد توانایی آنها در سرمایه گذاری از استعدادهایشان است. این بدان معنا نیست که آنها بااستعدادترین افراد هستند، بلکه به این معنی است که از آنچه که دارند حداکثر استفاده را می کنند. بنابراین، به جای اینکه هدایای خود را با هدایای دیگری مقایسه کنید و فرض کنید آنچه را که لازم است ندارید، از استعدادهایی که دارید سرمایه گذاری کنید و از آنها برای ایجاد تفاوت ها استفاده کنید!

✅ دومین حوزه کلیدی، تمرکز و توانایی رهایی خود از حواس پرتی است. توجه به این امر حیاتی است زیرا احتمالاً دلیل اصلی عقب ماندن مردم است. چه حواس ‌پرتی شما به شکل اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی باشد یا یک رابطه سمی که انرژی شما را تخلیه می‌ کند، اگر شما بخواهید، نمی‌توانند شما را از برنده شدن باز نگه دارند. بنابراین، برای پرورش یک جهان بینی برنده، بسیار مهم است که تمرکز و ساده سازی داشته باشید.

با حذف چند وظیفه از زندگی خود شروع کنید. به جای اینکه در طول روز خود را در بین کارهای کوچک پراکنده کنید، فقط به چند پروژه کلیدی توجه کنید. از بین بردن عوامل حواس پرتی نیز حیاتی است، بنابراین یک رویکرد تهاجمی را برای تمیز کردن به هم ریختگی ذهنی زندگی خود در نظر بگیرید!

وقتی اعلان‌ها مانع از تمرکز شما می‌شود، آن را خاموش کنید. فعالیت هایی را که به زندگی شما شادی و ارزش نمی بخشد، لغو کنید. و مهمتر از همه، یک ساعت بدون حواس پرتی به خود اختصاص دهید تا با پیوستن به باشگاه 5 صبحی ها روز خود را به سرعت شروع کنید!

✅ سومین مورد، انجام چند کار کوچک در هر روز بهتر از انجام چند کار بزرگ هر چند وقت یکبار است. بنابراین، هر روز روی تقویت یک مهارت یا توانایی کوچک خود کار کنید!

✅ چهارمین و آخرین حوزه کلیدی تمرکز تاریخ سازان، تمرین تسلط شخصی است. این مفهوم مبتنی بر نظریه روانشناس اندرس اریکسون است که می گوید یک فرد باید قبل از رسیدن به سطح تسلط نخبگان، ۲.۷۵ ساعت تمرین روزانه روی یک مهارت خود داشته باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید بر خودتان مسلط شوید و واقعاً قادر به تنظیم آینده‌ای موفق باشید، دو ساعت اول هر روز را روی کار عمیق خود، طرز فکر و نگرش خود سرمایه‌گذاری کنید.

 

فصل 4: چهار امپراطوری داخلی شما

1- طرز فکر

2- قلب

3- سلامتی

4- روح

اگر تا به حال در یک کنفرانس حرفه ای شرکت کرده باشید، به احتمال زیاد شما مانند هنرمند و کارآفرین ما مکررا شنیده اید که باید روی طرز فکر خود کار کنید.

طرز فکر در واقع تنها یکی از چهار امپراطوری داخلی است که نیاز به توجه مداوم و بهبود شخصی دارد!

اگرچه کار بر روی طرز فکرتان عالی است، اما اگر این تنها حوزه ای است که روی آن تمرکز می کنید، به این معنی است شما قلب، سلامتی و روح خود را نادیده می گیرید! بنابراین، بیایید نگاهی به هر یک از این مجموعه ها و نقش آنها در زندگی شما بیندازیم.

 

قلب شما دقیقاً وضعیت رفاه عاطفی شماست. و از آنجایی که هر یک از چهار امپراطوری داخلی شما به هم متصل هستند، برای قدرت و ثبات ذهنیت شما مهم است که قلب شما به هم ریخته نباشد. زیگموند فروید می‌گفت:

«احساساتِ ابراز نشده، هرگز نمی‌میرند. آنها را زنده به گور می کنند و بعداً به روش های زشت تری بیرون خواهند آمد.»

بنابراین، اگر این حقیقت و تأثیری را که بی‌ ثباتی عاطفی می ‌تواند بر زندگی ‌تان داشته باشد را در نظر بگیرید، به‌ طور طبیعی وقتی بهزیستی عاطفی خود را توسعه می ‌دهید، پایه ‌های یک زندگی سالم ‌تر و پایدارتر را ایجاد می کنید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱8

 

مجموعه سلامتی شما نیز مهم است، زیرا همانطور که ممکن است تصور کنید، اگر در وضعیت سلامت ضعیفی هستید، آنچه می توانید انجام دهید بسیار محدود است. بنابراین، با مراقبت از خود در زمان حال، به موفقیت آینده خود متعهد شوید و با انجام مداوم ورزش، سلامت و بهره وری خود را افزایش دهید.

فواید فیزیکی و عاطفی ورزش به خوبی ثبت شده است، اما یادآوری این نکته ضرری ندارد، که ورزش می تواند جریان هورمون های مثبت را افزایش دهد و استرس را کاهش دهد و هر دو می توانند به شدت به زندگی شخصی و شغلی شما کمک کنند!

 

و در آخر، بسیار مهم است که بر روی روح خود نیز تمرکز کنید. به روح خود به عنوان معنویت یا چیزی که شما را متمرکز نگه می دارد فکر کنید. با تمرکز بر روح خود، می توانید با واقعی ترین نسخه خود ارتباط برقرار کنید و پیوند خود را با عناصر موقت و سطحی زندگی روزمره قطع کنید.

بیدار شدن در ساعت 5 صبح نیز می تواند به این امر کمک کند زیرا این شروع زودهنگام به شما دریچه ای از وضوح و فرصت را نشان می دهد که می توانید از آن برای تفکر در مورد آنچه که دارید به جهان ارائه می دهید، استفاده کنید.

 

فصل 5: فرمول 20/20/20

بنابراین، اکنون که ما در مورد چهار امپراتوری داخلی خود یاد گرفتیم، بیایید نگاهی به چند استراتژی عملی روزمره بیندازیم که می توانیم برای توسعه آنها استفاده کنیم. زیرا اگرچه بیدار شدن در ساعت 5 صبح ممکن است مانند یک درمان جادویی به نظر برسد، اما هیچ چیز نمی تواند دور از واقعیت باشد.

در واقع، تا زمانی که از آن زمان برای مولد بودن و برداشتن گام های عملی در جهت بهبود شخصی استفاده نکنید، ساعت 5 صبح با هر ساعت دیگری که می توانید بیدار شوید تفاوتی نخواهد داشت. در عوض، همانطور که احتمالاً حدس زده اید، حقیقت این است که جادوی واقعی در نحوه استفاده شما از آن زمان، نهفته است. روش 20/20/20 بهترین راه برای بهینه سازی بهره وری شماست.

این روش به شما می گوید که:

باید 20 دقیقه را برای حرکت، 20 دقیقه را برای تأمل و 20 دقیقه را برای رشد خود اختصاص دهید.

این متد به هر یک از چهار امپراتوری درونی شما کمک می کند و همچنین به شما کمک می کند تا آنها را برای شروع سالم روز خود تقویت کنید. بنابراین، ابتدا روز خود را با این قانون شروع کنید.

می‌دانم که ورزش احتمالاً آخرین کاری است که می‌ خواهید در ساعت 5 صبح انجام دهید، اما در مورد اینکه چگونه مغز شما در این ساعت عاری از مهار و استرس است را به یاد داشته باشید.

خبر خوب این است که اگر بتوانید ساعت 5 صبح از رختخواب بیرون بیایید، به نوعی این فرصت را خواهید داشت که قبل از اینکه به اندازه کافی بیدار شوید، مغز خود را غافلگیر کنید تا به شما یادآوری کند که ورزش کردن در ساعت 5 صبح را دوست دارید. بنابراین، از این فرصت استفاده کنید و بشدت حرکت کنید تا واقعاً عرق کنید.

شما باید به طور خاص مطمئن شوید که عرق کرده اید زیرا عرق، کورتیزول یا هورمون ترس را در مغز شما کاهش می دهد و پروتئین BDNF را تولید می کند که به فرمولاسیون اتصالات عصبی جدید کمک می کند. این بدان معناست که فقط 20 دقیقه تعریق فعال می تواند مغز شما را برنامه ریزی کند تا سریعتر فکر کنید و بهره وری شما را در روز افزایش می دهد!

هنگامی که این کار را انجام دادید، از پنجره کوچک زمانی بین 5:20 تا 5:40 صبح به عنوان زمان تأمل عمیق و خلوت استفاده کنید. قبل از اینکه روزتان پر از فشارها و حواس‌ پرتی‌های متناقض شود، چند لحظه به آنچه برایتان مهم است فکر کنید و از این زمان تفکر برای تمرکز بر اولویت‌ های اصلی ‌تان استفاده کنید.

هنگامی که حدود 10 دقیقه را برای تأمل وقت گذاشتید، از 10 دقیقه باقیمانده برای نوشتن افکار خود در یک دفتر استفاده کنید. جاه طلبی‌ها، ترس‌ها، ناامیدی‌ها و در آخر، چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید را در یک دفتر ثبت کنید. همانطور که این کار را انجام می دهید، تصور کنید که این استرس ها و ترس ها تسلیم شده اند.

پس از پایان نوشتن، از چند دقیقه باقیمانده خود برای مدیتیشن (مراقبه) استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهند که مدیتیشن به کاهش ترس نیز کمک می ‌کند، بنابراین اگر روز خود را با دو فعالیتی که هورمون‌های ترس شما را کاهش می ‌دهند شروع کنید، روزتان را دوبرابر بدون ترس شروع می‌ کنید!

مراقبه در بینش های جدیدی که از طریق تأمل و یادداشت روزانه به دست آورده اید نیز می تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید و می توانید این حس آرامش را در طول روز با خود به همراه داشته باشید.

اکنون وقت آن است که از 20 دقیقه آخر خود استفاده کنید. این زمان برای رشد است، بنابراین این 20 دقیقه را برای یادگیری اختصاص دهید. چه در حال گوش دادن به پادکستی باشید که تفکر شما را تحریک می کند، چه بیوگرافی بخوانید یا چیز جدیدی در مورد تجارت، روانشناسی یا نوآوری یاد بگیرید، می توانید تجربه یادگیری خود را مطابق با علایقی که بیشترین سود را برای شما و حرفه شما دارد، تنظیم کنید.

  خلاصه کتاب رسیدن به فروش بیش از حد اثر دنیل پریستلی

به خاطر داشته باشید که هر تاریخ ساز موفقی با عشق به یادگیری و تعهد به رشد نیز تعریف می شود، بنابراین 20 دقیقه از هر روز صبح خودتان را وقف دانش کنید.

خب! حالا شما مالک آن هستید! این روش نه تنها یک برنامه صبحگاهی کامل و آماده را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه به شما نشان می دهد که چگونه پتانسیل کاملی را که برای هر عضو باشگاه 5 صبح در دسترس است، بدست آورید.

 

فصل 6: خواب را در آغوش بگیرید

احتمالاً سیستمی که از شما می‌خواهد ساعت 5 صبح بیدار شوید، شبیه سیستمی نیست که خواب را در اولویت قرار می‌دهد، اما در واقع، یک خواب خوب شبانه برای دستیابی به نتایج متحول کننده زندگی با باشگاه 5 صبح ضروری است!

همانطور که میلیاردر به زیر دستان جدید خود توضیح داد، تحقیقات نشان داده است که خواب یکی از عوامل کلیدی در پیش بینی امید به زندگی است. اینکه چگونه آخرین ساعت روز خود را سپری می کنید، به همان اندازه مهم است که اولین ساعت خود را سپری می کنید!

امروزه همه ما چه در نقش یک حرفه‌ای، چه دانش‌آموز و چه والدین می دانیم، همه ما از خواب محروم هستیم. مطالعات نشان می‌دهند که فناوری را می ‌توان به ‌عنوان منبع اصلی محرومیت از خواب ما مشخص کرد، به‌ ویژه با توجه به اینکه دیدن نورهای آبی تولید شده توسط موبایل و تلویزیون‌ قبل از خواب، ملاتونین را کاهش می‌دهند، این دقیقاً همان ماده شیمیایی است که در آنها وجود دارد.

بنابراین، شما باید به منظور ایجاد الگوهای خواب سالم، ارتباط خود را با دستگاه های فنی حداکثر تا ساعت 8 شب بطور کامل قطع کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا به خواب با کیفیت بهتری برسید و ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید و در نتیجه احساس آرامش کنید!

با این حال، خوابیدن تنها راه برای تجدید قوا نیست. یکی دیگر از استراتژی های عالی که میلیاردر برای به حداکثر رساندن عملکرد شما توصیه می کند چیزی به نام چرخه دوگانه عملکرد نخبگان است.

این کار به این صورت است که:

به جای انجام چندین کار طولانی، تعادل را در زندگی خود ایجاد کنید. با این روش آرامش، سلامت روان و پتانسیل خود را بهینه می کنید و با تلاش فعال در مراقبت از خود، پتانسیل فرسودگی شغلی را به حداقل می‌رسانید، در نتیجه به خود فرصت می‌دهید که هم در مرحله عملکرد و هم در مرحله بهبودی رشد کنید.

با این حال، ممکن است پذیرش آن برای برخی از ما دشوار باشد. کسانی که مانند کارآفرین ما در داستان بر روی ذهنیت «فقط کار، بدون تفریح» عمل می‌کنند، ممکن است با کاهش سرعت و استراحت دست و پنجه نرم کنند.

حتی ممکن است زمانی که کار نمی کنیم احساس گناه کنیم، گویی از زمان خود برای چیزهای کمتر ارزشمند استفاده می کنیم. اما اگر ارزش توجه به امپراتوری های داخلی خود را به خاطر بسپاریم، می توانیم لزوم تعادل را تشخیص داده و زندگی سالم تری را پرورش دهیم.

 

فصل 7: خلاصه نهایی

شروع روز در اولین ساعات صبح برای افزایش پتانسیل شما بسیار مهم است. بنابراین، اگر می خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید و بهره وری خود را بهینه کنید، عادت کنید هر روز ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید و از همان ساعت اول برای پیروزی از قانون 20/20/20 استفاده کنید تا بتوانید روز خود را به سرعت شروع کنید.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

Rating 4.50 from 10 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی دوجی
مهدی دوجی
1 سال قبل

سلام من این کتاب قبلا یک دور کامل خوندم و دنبال خلاصه ای ازش بودم که مطالب برام مرور بشه از چند جا خلاصه این کتاب خوندم. سایتتون بهترین خلاصه ای بود که از این کتاب خوندم دمتون گرم ♥️

مهران محمدی
مهران محمدی
6 ماه قبل

واقعاً روش هاش کاربردیه توصیه می کنم بخونید

مهران محمدی
مهران محمدی
6 ماه قبل

این کتاب می تونه زندگی عوض کنه. حتماً بخوانید

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×