خلاصه کتاب مثل یک موفق عمل کن مثل یک موفق فکر کن اثر استیو هاروی

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب مثل یک موفق عمل کن مثل یک موفق فکر کن اثر استیو هاروی را با هم بخوانیم. زندگی در مورد انتخاب است. شما می توانید همان روال کسل کننده را هر روز برای سال ها تکرار کنید یا تصمیم بگیرید که در درون خود به دنبال استعداد ذاتی ویژه ای باشید که پتانسیل های شما را شکوفا می کند.

اجازه دهید استیو هاروی، کمدین و مجری برنامه گفتگو، که خود یک برنده سرسخت است، به شما الهام بخشد تا به ستاره ها برسید. حالا هاروی یک استندآپ کمدین موفق، مجری محبوب برنامه گفتگوی تلویزیونی خودش و مهماندار برنامه بازی دشمن خانواده، زمانی بی خانمان بود، زیر بار بدهی خفه شده بود و به جایی نمی رسید.

سپس او به موهبت خود – توانایی او در خنداندن مردم – پی برد و با عزم راسخ به ثروت و شهرت دست یافت. تلاش بی وقفه ی هاروی برای موفقیت، سنگ بنای این کتابچه راهنمای مشاوره الهام بخش است که با عناصر زندگی نامه ی خود پر شده است.

او معتقد است که کلید تحقق پتانسیل شما، شناسایی موهبت ذاتی و منحصر به ‌فرد و سپس به کار انداختن آن است که شما را از دیگران متمایز می‌ کند. نگرش نیک توصیه های معقول، واقع بینانه و صمیمانه او را توصیه می کند، که باعث می شود احساس کنید یک دوست باهوش و صمیمی پیدا کرده اید، نه فقط یک پسر باهوش در تلویزیون.

 

درباره ی نویسنده

بردریک استفان هاروی (Broderick Stephen Harvey) که به استیو هاروی (Steve Harvey) معروف هست، تاریخ تولد استیو هاروی سال 1957 میلادی (1335 شمسی) در آمریکا می باشد.

استیو هاردی بازیگر، کمدین، نویسنده، تهیه کننده و مجری تلویزیون و رادیو است. هاروی یک مسیحی است و موفقیت خود را مدیون ایمان خود به خدا می‌داند. زندگینامه کامل استیو هاروی را در مقاله ای دیگر در لینک زیر می توانید بخوانید:

زندگینامه استیو هاروی

 

آموزه ها

 • استیو هاروی مجری محبوب تلویزیون هشدار می دهد که ادراک منفی از خود می تواند جلوی پیشرفت و رشد شما را بگیرد. یک پیام داخلی جدید پیرامون استعداد ذاتی منحصر به فرد خود بسازید.
 • استعداد ذاتی شما این است که با کمترین تلاش بهترین کار را انجام دهید. استعداد ذاتی منحصر به فرد خود را شناسایی کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.
 • اهداف زندگی خاص، واقع بینانه و مرتبط را تعیین کنید. نژاد، سن، جنسیت یا سطح درآمد بهانه های بدی برای پیش نرفتن هستند. هرگز خود یا دید خود را محدود نکنید.
 • از بدبین ها، تعلل کنندگان و کسانی که اصرار دارند حق با شماست فاصله بگیرید.
 • لحظه ای را برای پاسخ دادن به منتقدان خود و دادن توجهی که می خواهند به آنها تلف نکنید.
 • بسیاری از مردم به جای رویارویی با ترس ها و شک به خود، وضعیت موجود را نادیده می گیرند. با ترس های خود روبرو شوید و آنها کمتر از آنچه انتظار دارید ترسناک خواهند بود.
 • «خسته شدن از خود» نقطه ی شروع ایده آل برای ایجاد تغییرات مثبت است.
 • شکست جزء اجتناب ناپذیر رشد است. شکست را در آغوش بگیرید و از آن درس بگیرید.
 • شما نمی توانید به تنهایی موفق شوید؛ همه به مشاوره، انگیزه و الهام نیاز دارند.
 • یادگیری نه گفتن یک عمل واقعی توانمندسازی است که به شما امکان می دهد روی اولویت های خود تمرکز کنید.

 

خلاصه کتاب مثل یک موفق عمل کن مثل یک موفق فکر کن

حرکت رو به جلو

چه در جستجوی ثروت، اعتبار یا شناخت باشید، موفقیت ناشی از شناسایی و استفاده از استعداد ذاتی منحصر به فرد شماست. هرکسی موهبت خاصی دارد و اگر به درستی موهبت خود را جمع آوری کنید، می توانید به اهداف خود برسید. بهترین بهره را از استعداد ذاتی خود ببرید و آن را با دنیا به اشتراک بگذارید، شادی، سرزندگی و احساس رضایت را برای شما به ارمغان می آورد.

«استعداد ذاتی من این است که مردم را بخندانم … استعداد ذاتی شما ممکن است کاملاً منحصر به فرد باشد یا ممکن است شبیه استعداد ذاتی دیگری باشد، اما بدانید که استعداد ذاتی شما مال شماست.»

در ابتدا یافتن انگیزه برای بهبود زندگی خود اغلب مستلزم مقابله با هر گونه ناراحتی یا نارضایتی است. شاید از مشکلات مالی، کار در یک شغل بن بست یا تعلیق رویاهای خود خسته شده اید. کسانی که احساس می‌ کنند «گیر کرده ‌اند» اغلب برای عدم استفاده از فرصت ‌ها برای رشد و تعالی بهانه می ‌آورند. ادراک منفی از خود می تواند به راحتی به تصمیمات و رفتارهای معکوس تبدیل شود.

«هر کاری که در زندگی انجام می دهیم و ارزش توجه دارد، نیازمند هدایایی است که فراتر از مال ماست. اینکه چگونه از مواهب روابطمان استفاده کنیم، کلید بزرگ کردن آن است.»

حسادت، به تعویق انداختن کارها و بدبینی ذهنیت های آسیب رسان هستند که می توانند شما را از درک پتانسیل های خود باز دارند. تغییر مسیر زندگی تان به معنای فرار از بهانه های آماده و وحشیانه با خودتان است – هر چقدر هم که دردناک باشد. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

این یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. هر فردی منحصر به فرد است؛ دستاوردها، شکست ها و تجربیات شما فقط متعلق به شماست. روی خودتان تمرکز کنید، خودگویی مضر را – «خیلی سخت است.»، «من به اندازه کافی باهوش نیستم.»، «خیلی دیر شده.»- به جملات تاکیدی مثبت برگردانید.

«اگر رویاهای خود را با افرادی در میان می گذارید که به شما می گویند دید شما چگونه کار نمی کند، باید فوراً از آنها جدا شوید.»

برای حفظ روحیه خود، با افراد مثبت و خوشبین که به شکل گیری نگرش و دیدگاه شما کمک می کنند، معاشرت کنید. از بدبین ها، تعلل گران و کسانی که بر حق بودن اصرار دارند دوری کنید. از افرادی که از رویاهای شما ناراحت هستند و جاه طلبی شما را مسخره می کنند دوری کنید.

  8 باور اشتباه در مورد ثروت

افراد موفقی را پیدا کنید که ایده های عالی آنها با شما طنین انداز می شود. تنها بودن در کنار آنها طرز فکر شما را تغییر می دهد، زیرا آنها معتقدند اتفاقات خوبی خواهد افتاد. آنها می دانند که چگونه پیام های منفی را که می تواند شما را از پیگیری رویاهایتان باز دارد، تنظیم کنند. افراد موفق بر اساس انتظارات فکر می کنند نه محدودیت ها.

 

عامل ترس

غلبه بر ترس‌ هایتان دروازه ‌ای بزرگ به سوی موفقیت است. نادیده گرفتن آنها فقط آنها را بزرگتر و قوی تر می کند. برای اینکه زندگی را به بهترین شکل زندگی کنید، آگاهانه تصمیم بگیرید که با ترس ‌های خود روبرو شوید. اگر این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که آنها آنطور که انتظار داشتید ترسناک نیستند.

«برای من مهم نیست که رویاهای شما چقدر واضح هستند: بدون اهداف، رویاهای شما به جای واقعیت امروز، یک پدیده باقی خواهند ماند.»

ترس از شکست باعث می‌ شود که شما در بلاتکلیفی گیر بیفتید و آماده باشید تا وضعیت موجود را پیش ‌فرض کنید. اگر از اتفاقی که ممکن است بیفتد می ترسید، بنابراین ریسک نمی کنید. اکنون، به جای تردید یا عقب نگه داشتن خود، متوجه شوید که شکست بخشی اجتناب ناپذیر از رشد، توسعه و بلوغ است.

کارآفرینان رویاهای خود را دنبال می‌ کنند، حتی اگر آمارها نرخ شکست 85 درصدی کسب‌وکارهای کوچک ایالات متحده را در دو سال اول نشان دهد. وارن بافت می گوید روی هیچ صاحب کسب و کاری که «حداقل دو بار شکست نخورده است» سرمایه گذاری نخواهد کرد.

کسب و کارها ممکن است به دلایل زیادی شکست بخورند (برنامه ریزی ضعیف، استخدام کارکنان نالایق، قضاوت نادرست بازار یا شروع با منابع ناکافی). درس گرفتن از اشتباهاتتان شما را یک قدم به راه اندازی یک سرمایه گذاری موفق در دفعه ی بعد نزدیک تر می کند.

«از دروغ گفتن با بهانه به خودتان دست بردارید. بهانه های شما در حال حاضر به همان اندازه خالی است که زمانی که شروع به استفاده از آنها کردید.»

قدردان تجربیات و دانش تان باشید. فارغ التحصیلان جدید کالج اغلب در یافتن شغل مشکل دارند زیرا تجربه ی کافی ندارند. کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را استخدام کنند که در طول مسیر دچار مشکل شده اند، اما همچنان متعهد و با انگیزه باقی می مانند.

هر روز فرصت جدیدی برای داشتن یک دیدگاه مثبت و رد ذهنیت منفی ارائه می دهد. غرق شدن در دلسوزی و شکایت از شغل بد یا ازدواج کسل کننده آسان است.

انتخاب نگاه متفاوت به زندگی خود چالش برانگیزتر است و یکی از حیاتی ترین انتخاب های پیش روی شماست. فرصت ها هر روز به اشکال مختلف به وجود می آیند. پاسخ شما به آنها کیفیت زندگی شما را شکل می دهد. 6 قهرمانی مایکل جردن در اتحادیه ملی بسکتبال ممکن نبود اگر او از شکست های این مسیر درس نمی گرفت.

 

بزرگ فکر کن

موفقیت مستلزم این است که خود را از محدودیت های خودتحریمی رها کنید. اجازه ندهید جنسیت، نژاد، سن یا سطح درآمد رویاها و انتظارات شما را به خطر بیندازند.

نظرات و نگرش های دیگران اغلب رفتار افراد را شکل می دهند. اگر مدام به شما گفته شود که نمی توانید کاری را انجام دهید، در نهایت شروع به باور آن می کنید. به درون خود نگاه کنید و استعدادها و توانایی های خود را به حداکثر برسانید.

«بچه ها به چیزی که منطقی، عملی یا حتی شدنی است فکر نمی کنند. آنها فقط به تخیلات خود اجازه می دهند … بگذارید قلب و خواسته های شما بینش شما را هدایت کند.»

رفتارها و نگرش ‌های زیر نشان می‌دهد که شما در بلاتکلیفی گیر کرده ‌اید:

 • بیدار شدن شما را هیجان زده نمی کند.
 • کسالت زندگی روزانه ی شما را تعریف می کند.
 • برای بقیه وقت کافی دارید.
 • شما می توانید هر قسمت از برنامه های تلویزیونی مورد علاقه ی خود را تماشا کنید.
 • هیچ خوابی را از دست نمی دهید.

«استعداد ذاتی شما را نمی توان به دلیل کوچک کردن نیرو گرفت یا به شما داد. استعداد ذاتی شما وجود دارد زیرا شما وجود دارید.»

«خسته شدن از خود» نقطه ی شروع ایده آل برای ایجاد تغییرات مثبت است. پیروی از یک روال روزانه بدون جهت یا آرزو مانند مردن آهسته است. شما مشروط به این می‌شوید که باور کنید زندگی شامل درگیر شدن بدون فکر در فعالیت‌های یکسان هر روز، هفته به هفته، سال به سال است.

متأسفانه، شما می توانید یک روز صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که پتانسیل و رویاهای خود را هدر داده اید. زندگی چیزی فراتر از شغلی است که هزینه ‌ها را پرداخت می ‌کند، اما شما را برآورده نمی ‌کند، بیشتر از معتاد شدن به سرگرمی‌ های غیرفعال یا معاشرت با افرادی که جاه ‌طلبی کمی دارند یا اصلاً جاه ‌طلبی ندارند.

«ما به تصورات خود عادت می‌ کنیم و به آنها اجازه می ‌دهیم که مخالف «استعدادهای ذاتی و فرصت‌ های ما شوند.»

تنبلی، غیر قابل اعتماد بودن، بی صداقتی، به تعویق انداختن کار و منفی نگری همگی نشانه هایی از «وضعیت خطرناک زندگی» هستند که روحیه ی شما را تضعیف می کند. با این حال، تغییر الگوهای قدیمی نیاز به یک تصمیم آگاهانه برای متفاوت کردن زندگی شما دارد.

  راهنمای کامل فعال سازی چاکراهای بدن

به دنبال فعالیت هایی باشید که تجربیات، عقل و تخیل شما را غنی می کنند. روی برداشتن گام‌ هایی به سمت موفقیت تمرکز کنید، مانند رعایت زمان تحویل پروژه در محل کار. هنگام صرف شام، تلویزیون را خاموش کنید تا با خانواده ی خود صحبت کنید.

«بعضی از ما مدت ‌هاست که همان رکوردهای خودباخته را پخش می ‌کنیم که نمی ‌دانیم چگونه درباره ی خودمان متفاوت فکر کنیم.»

دنبال کردن رویاهایتان نیازمند یک جهش باور است. سرمایه گذاری تجاری شما می تواند حساب بانکی شما را از بین ببرد و شما را با والدینتان به خانه بازگرداند. اما ریسک کردن و زندگی بدون پشیمانی زندگی شما را غنی می کند. ماندن در دوره نیاز به عزم و اراده دارد.

اجازه ندهید موانع یا نظرات منفی شما را از بین ببرد. شناسایی استعداد ذاتی خاص خود به شما اعتماد به نفس و توانایی پیشروی می دهد، حتی زمانی که اطرافیان شما فکر می کنند دیوانه هستید. هیچ کس جز شما نمی تواند انگیزه ایجاد کند. انتظار نداشته باشید که از یک منبع خارجی بیاید.

 

استعداد ذاتی زندگی

شناسایی و پرورش استعداد ذاتی شما نیاز به رویکرد متفاوتی دارد. حتی اگر استعدادهای خود را برای ایجاد یک شغل موفق و میلیون ها دلار به دست آورید، باز هم ممکن است از استعداد ذاتی خود استفاده نکنید. حرفه، تحصیلات یا موقعیت اجتماعی شما استعداد ذاتی شما را مشخص نمی کند.

هیچ کس نمی تواند استعداد ذاتی شما را بگیرد یا شما را از آن جدا کند. استعداد ذاتی شما می تواند هر چیزی را در زندگی ممکن کند، زمانی که آن را مشخص کنید و متعهد به استفاده از آن شوید.

«مردم می توانند به شما در صعود کمک کنند، اما نمی توانند طناب شما را برای شما بکشند.»

استعداد ذاتی شما این است که با کمترین تلاش بهترین کار را انجام دهید. شما ممکن است یک شنونده ی استثنایی یا یک آشپز فوق العاده باشید. ممکن است در چیدمان گل یا نقاشی مهارت داشته باشید. ممکن است در صحبت کردن با کودکان یا حل مشکلات فوق العاده باشید.

انتظار اینکه فوراً به هدف نهایی خود برسید غیر واقعی است. شما باید با استفاده از هر وسیله نقلیه ای که در دسترس است از نردبان بالا بروید. بیانسه ستاره موسیقی پاپ فقط یک روز از خواب بیدار نشد و فورا استادیوم های فوتبال را فروخت. او یک بار در یک گروه دخترانه آواز خواند که در رقابتی به یک گروه پسر که در گمنامی محو شد، شکست خورد. اما او پشتکار داشت.

اگر استعداد ذاتی شما کوتاه کردن مو است، شاید بتوانید از خانه خود شروع کنید، سپس فضایی را در یک سالن اجاره کنید، در رشته ی آرایشی مطالعه کنید، یک مربی پیدا کنید، به یک فروشگاه معتبرتر بروید و در نهایت کسب و کار خود را باز کنید.

«این به اندازه ی کافی خوب نیست که به سادگی وجود داشته باشد. زندگی چیزی فراتر از انجام یک شغل بی جان، به دست آوردن یک ساعت طلایی و پول نقد (k) 401 است.»

استعداد ذاتی شما برای تدریس به این معنی نیست که باید جلوی کلاس بایستید. لیزا نیکولز و تونی رابینز سخنرانان انگیزشی بسیار موفقی هستند که به میلیون ها نفر آموزش می دهند که چگونه زندگی بهتری داشته باشند. آنها معلمان با استعدادی هستند که حرفه خود را با استفاده از وسایل نقلیه غیر سنتی ساخته اند.

 

امتیازگیری با اهداف

هنگامی که استعداد ذاتی خود را شناسایی کردید و برای موفقیت مصمم شدید، اهداف زندگی خاص، واقع بینانه و مرتبط را تعیین کنید – موفقیت ها و دستاوردهایی که می خواهید در سفر خود به دست آورید. اهداف خود را متناسب با موقعیت شخصی خود طراحی کنید.

مجردهای جوان ممکن است بتوانند سریعتر از والدین متاهل به اهداف خود دست یابند. با این حال، جوانان تجربه کمتری دارند و ممکن است به راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشند. نگران نحوه برنامه ریزی دیگران برای سفرهای خود نباشید. مسیر خود را همانطور که به زندگی شما مرتبط است ترسیم کنید.

«زمان زمانی به نفع شماست که از آن به طور سازنده استفاده کنید. انرژی خود را روی ایجاد عادات جدید متمرکز کنید. فقط یک روز آن را مصرف کنید.»

مهم نیست چقدر مصمم و مستقل هستید، نمی توانید به تنهایی موفق شوید. برای دریافت کمک زیاد سرسخت و مغرور نباشید. شرکا می توانند کاملاً سودمند باشند و دیدگاه متفاوتی ارائه دهند، حتی اگر در نهایت راه های جداگانه خود را انتخاب کنید. با مشاوره گرفتن از افراد با تجربه و دانش بیشتر در زمان و درد دل خود صرفه جویی کنید.

دانستن همه چیز غیرممکن است، پس سوال بپرسید. از تعداد افرادی که مایلند تخصص خود را با شما به اشتراک بگذارند شگفت زده خواهید شد. برای حرکت به جلو، نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی کنید. احساسات را از معادله خارج کنید و صادقانه ارزیابی کنید که در سه زمینه مهم کجا قرار دارید:

 1. «مهارت های مبتنی بر دانش» – مهارت های فنی، مدیریتی و مبتنی بر صنعت که از طریق آموزش و تجربه به دست می آورید به خوبی به شما کمک خواهند کرد.
 2. «مهارت های قابل انتقال» – توانایی های شما برای برقراری ارتباط، رهبری دیگران، حل مشکلات، رضایت مشتریان و مدیریت پروژه ها بسیار مهم است. این استعدادها را هر جا که بروید با خود می برید.
 3. «مهارت های شخصیت» – اخلاق کاری قوی، صداقت، قابلیت اطمینان و اعتماد به نفس شرایطی هستند که شما را از نظر حرفه ای و شخصی جذاب می کنند.
  خلاصه کتاب 8 راز برای تجلی قدرتمندی اثر مندی موریس

 

ماندن در جریان

یاد بگیرید که حد و مرز تعیین کنید و اصول خود را به خطر نیندازید. نه گفتن به شما امکان می دهد اولویت ها را تعیین کنید و به اهداف خود نزدیک شوید. نه گفتن ممکن است شما را از توانمندسازی و کمک به افرادی که نیاز به کمک به خود دارند باز دارد.

نه گفتن می تواند مانع از سوء استفاده دیگران از شما و استعداد ذاتی شما برای پیشبرد اهداف خود شود. گفتن «نه، من نمی توانم» به معنای تصدیق این است که هیچ کس نمی تواند همه کارها را انجام دهد، از جمله شما.

«موفقیت این است که عشقم را به فرزندانم ابراز کنم… و هر روز از ته دل کار کنم و کاری را که دوست دارم انجام دهم.»

در مسیر موفقیت با مخالفت ‌هایی مواجه خواهید شد، به ‌ویژه از سوی مخالفان و «متنفران» که فقط می‌ خواهند «مانع پیشرفت شما شوند». نادیده گرفتن افراد متنفر موثرترین راه برای مقابله با آنهاست. از به رسمیت شناختن وجود آنها خودداری کنید. اگر برای دفاع از خود وقت بگذارید یا حمله کنید، به دست آنها بازی می کنید.

توجه فقط مخالفان را تغذیه می کند. برخی از برجسته ‌ترین و تأثیرگذارترین چهره‌ های تاریخ، از جمله مارتین لوتر، کینگ جونیور، مهاتما گاندی و نلسون ماندلا، علی‌رغم انتقادها و مخالفت‌ های شدید، پایداری کردند و حتی به زندان افتادند. افراد متنفر با ناراحتی خود با حمله به دیگران مقابله می کنند. انتخاب نپذیرفتن آنها به شما امکان می دهد روی خودتان تمرکز کنید.

دنیا پر از بار منفی است. گوش دادن به آن می تواند شما را به پایین بکشاند. اپرا وینفری زمانی تصمیم گرفت شبکه تلویزیونی خود را ایجاد کند که پس از پایان دادن به برنامه طولانی مدت خود «شوی اپرا وینفری» به راحتی بازنشسته شد.

در ابتدا، مخالفان رتبه های متزلزل شبکه جدید را به باد انتقاد گرفتند، اما در کمتر از سه سال وینفری به سود رسید و برنامه های محبوب تولید کرد. او به جای پاسخ به منتقدانش، مثبت ‌اندیشی و تلاش‌ های خود را به سمت موفقیت دیگری هدایت کرد.

 

اولویت ها

زمانی که استیو هاروی برای رسیدن به موفقیت تصمیم گرفت، ساعت ‌های طولانی با دستمزد کم کار کرد، دائماً سفر می ‌کرد و با طرد شدن شدید روبرو می‌ شد. وقتی سرانجام موفق شد، در «پول، ماشین و لباس» زیاده روی کرد.

او متوجه شد که در مواقعی نمی ‌تواند زمانی که می ‌خواهد در کنار فرزندانش باشد، زیرا باید برای تامین امنیت آنها پول به دست بیاورد. آن لحظات به او کمک کرد تا ببیند که زندگی متعادلی ندارد.

فوکوس لیزری یک ویژگی قابل تحسین است، اما می تواند تعادل شما را تضعیف کند. موفقیت حرفه ای ممکن است به بهای سایر چیزهای مهم شهرت و ثروت به همراه داشته باشد. متعهد شوید که زمان با کیفیتی را با شریک زندگی خود و فرزندانتان بگذرانید. سلامتی خود را در اولویت قرار دهید؛ ورزش کنید، درست غذا بخورید و زیاد الکل ننوشید.

به سلامت روان خود توجه کنید. اگر از نظر احساسی به مکان خطرناکی برخورد کردید، با یک دوست صحبت کنید یا به دنبال مشاوره ی حرفه ای باشید. استعداد ذاتی خود را ارزشمند نگه دارید، از آن نهایت استفاده را ببرید و تصور کنید که به کجا می تواند شما را ببرد.

👇این خلاصه کتاب ها رو هم بخون👇

Rating 5.00 from 10 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیلا حسنی
لیلا حسنی
1 سال قبل

بسیار عالی…. ممنون از شما استاد عزیز بابت خلاصه این کتاب زیبا…

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×