تداکس

سخنرانی محمود معظمی در تداکس 2018 – خودت را دوست بدار

سخنرانی تد محمود معظمی

دانلود رایگان سخنرانی محمود معظمی در تداکس 2018 با موضوع خودت را دوست بدار

 

تداکس چیست؟

قبل از اینکه به معرفی تداکس (TEDx) بپردازم، می خواهم بسیار خلاصه در مورد تِد (TED) صحبت کنم.

«تِد» نام یک سری سخنرانی هایی هست که هر ساله برگزار می شود و از افرادی که ایده های نابی دارند دعوت می کنند تا ایده های خود را مطرح کنند. شعار تد این است که «ایده ها ارزش گسترش دارند».

به سخنرانان 18 دقیقه وقت می دهند تا ایده های خود را با جذاب ترین و خلاقانه ترین روش هایی که می توانند، ارائه دهند.

البته خیلی از سخنرانی ها صرفا در مورد ارائه ایده نیست. مثل سخنرانی بیل گیتس مدیر عامل شرکت مایکروسافت در همین کنفرانس در سال 2010 در مورد هدف اصلی واکسیناسیون و محدود کردن جمعیت در دنیا صحبت کرد.

 

سخنرانی های تد

 

اما تداکس (Tedx)، حالت محلی شده کنفرانس های تد (Ted) می باشد که کنفرانس هایی مثل آن را در نقاط مختلف جهان برگزار می کند. در ایران، سایت تداکس تهران این کار را انجام می دهد و ویدیوهای سخنرانی افرادی که در تداکس ایران سخنرانی داشتند را رایگان در سایت خود قرار داده است.

کنفرانس‌های تد (TED) به عنوان الگوی اصلی برای برگزاری رويدادهای تداکس (TEDx) مورد استفاده قرار می‌گيرند، اما اين رويدادها به صورت مستقل سازماندهی و طراحی می‌شوند.

سخنرانی هایی که در همایش تد برگزار می شود را رایگان می توان از سایت Ted.com دانلود کرد. همچنین بسیاری از سخنرانی ها با زیرنویس فارسی می باشند.

 

تداکس تهران - اپارات

 

فرق تد و تداکس را در کلیپ زیر ببینید

 

 

 

مشاهده آنلاین تداکس محمود معظمی

سخنرانی محمود معظمی در تداکس 2018 را در اینجا می توانید آنلاین مشاهده کنید:

 

 

دانلود فایل صوتی و تصویری تداکس محمود معظمی

 

خودت را دوست بدار

 

خودت را دوست بدار

 

متن سخنرانی:

چند نفر از شما خودتون رو دوست دارید؟ دستتون رو لطفا بالا کنید… خیلی متشکرم.

بگید من خودم رو دوست دارم. آفرین.

من آرزو داشتم که دوست داشتن خود به همین سادگی بود. ما فکر می کنیم که خودمون رو دوست داریم. اگر واقعا خودمون رو دوست داشته باشیم معجزه رخ میده.

اگر یک شهری خودش رو دوست داشته باشه معجزه رخ میده، اگر یک کشوری خودش رو دوست داشته باشه معجزه رخ میده و اگر یک شرکتی خودش رو دوست داشته باشه، همکارانش خودشون رو دوست داشته باشند معجزه رخ میده.

ولی به این آسونی ها نیست. معجزه هست اما به این آسونی ها نیست.

صحبت من امروز در مورد این هست. چه کار کنیم که خودمون رو دوست داشته باشیم و اگر دوست نداشته باشیم چه بلایی سرمون در میاد؟

شعاری که من برای خودم و عزیزانم آوردم این است که:

خودت را دوست بدار و کمک کن تا دیگران نیز خودشان را بیشتر دوست بدارند.

خودت را دوست بدار محمود معظمی

برای اینکه به این شعار برسیم من از شما یک سوال می کنم.

یادتون باشه همیشه باید هیجان داشته باشید. اگه می خواین یه کاری رو بکنید بدون هیجان نمیشه. ماشین بدون بنزین راه نمی ره، البته ماشین فرمان و ترمز هم لازم داره.

ما می خوایم خودمون رو دوست داشته باشیم، بعدش می خوام یک بازی برای شما طرح کنم. میخوام از شما سوال کنم لحظه یا لحظه هایی بوده که احساس کنید خیلی خوشبختید؟در آن لحظه ها چه اتفاقی در شما رخ داده؟

یک چیزی را بدست آورده، بچه دار شده، دوست پیدا کردید، همسر پیدا کردید، خونه خریدید، ماشین خریدید، ویلا خریدید، یک عده ای از شما تعریف کردند، یک عده ای به شما گفتند ما شما را دوست داریم و این سبب شده شما خوشحال بشید. اینطور هست یا نه؟

چه اتفاقی رخ میده که شما بعضی از لحظات در زندگی تون احساس خوشبختی می کنید؟

آن لحظه چه اتفاقی رخ میده؟ با خودتون مرور کنید.

توی اون لحظه شما فکر می کنید من آدم محترمی هستم. با اعتماد به نفس هستم، خواستم و شد، فرمان زندگی در اختیار منه. در اون لحظه میگی من دوست داشتنی ام، ببین قربون صدقه من میره، پیشنهاد من رو پذیرفته، من آدم با ارزشی هستم.

خانم ها و آقایان ما در یک لحظه می تونیم خوشبختی رو تجربه کنیم، در یک لحظه و آن لحظه، لحظه ایست که خودمان را آدم حساب می کنیم، خودمون رو دوست داشتنی احساس می کنیم، میگیم من هستم، من باارزش هستم – I am good enough – اون لحظه هست که من فکر می کنم خوشبختم.

 

بیشتر بخوانید:

«سخنرانی دکتر علی صاحبی در تداکس کیش- تئوری انتخاب»

 

چرا همچین فکری می کنم؟

برای اینکه من به عنوان انسان، شما به عنوان انسان نیاز داریم که خودمون، خودمون رو دوست داشته باشیم.

کی باید کی رو دوست داشته باشه؟

من باید خودم از خودم خوشم بیاد.

نکته جالب در این است که من برای اینکه از خودم خوشم بیاد به شما مأموریت میدم که شما بگید من آدم خوبی ام، شما بگید من باارزش ام، شما بگید که من آدم ام.

از همین روز به همین دلیله که شما احساس خوشبختی رو بیشتر تجربه می کنید یا احساس ناخوشبختی رو؟

میگید گهگاهی احساس خوشبختی می کنم. گهگاهی نه همیشه.

چرا گهگاه؟ برای اینکه ذهن ما یاد گرفته تو وقتی آدمی، تو وقتی باارزشی، تو وقتی دوست داشتنی هستی که یک کاری بکنی و این رو پدر و مادر در کودکی به ما یاد داده.

به بچمون میگم که اگر این کار رو بکنی دوستت دارم، اگر نمرت خوب شد می برمت سینما، برات بستنی می خرم، یعنی چی؟

دارم به بچه میگم تو خود به خود شایسته بستنی یا سینما نیستی، تو خود به خود دوست داشتنی نیستی، تو باید یک کاری بکنی.

حالا بزرگ شدم به جای یک پدر و مادر، میلیون ها پدر و مادر دارم. ناخودآگاه خودم رو مجبور می بینم من باید کاری کنم که دیگران رو خوشحال کنم تا احساس کنم که آدم ام، تا احساس کنم که با ارزشم.

جالب اینه که اگر دیگران از من تعریف کنند حال ام خوب نمیشه، مگر باور کنم، مگر اینکه بتوانم اون احساس رو درونی کنم. یعنی اگر شما بگید آقای معظمی، من شما رو دوست دارم، باور نکنم خوشحال نمیشم.

یعنی چی؟

یعنی آخر سر باید خودت، خودت رو دوست داشته باشی ولی این اختیار رو میدی دست دیگران و دیگران وقت ندارند که قربون صدقه تو برن. همچین برنامه ای ندارند و ما برای اینکه احساس خوشبختی کنیم دائم منتظر دیگران ایم و عمرمون حروم میشه، یعنی خودمون رو حذف می کنیم برای اینکه یک نیاز ساده زندگیمون رو بدست بیاریم.

خانم ها و آقایون، بایستید، لطفا بایستید. شما دیگه بچه نیستید. شما نیازی ندارید. بچه آدمیزاد اگه پدر و مادر دوسش نداشته باشن، خواهد مُرد. بی ترددی خواهد مُرد. ولی شما بچه نیستید. مردم پدر و مادر شما نیستند. شما خودت پدری، خودت مادری، خودت رئیسی، وزیری، وکیلی، کاسبی، شرکت داری، هنرمندی… بایستید.

از این چرخه هرزگرد بیهوده بیاید بیرون. این رتریث رو ترک بکنید، بیاید بیرون.

خودت را دوست بدار محمود معظمی

اگر من به شما بگم خودت رو دوست داری؟ میگی آره، بعد چه سوالی میاد؟

چرا؟

مگر شما یه کسی رو دوست دارید دلیل می خواد؟

شما کوه رو دوست دارید، دریا رو دوست دارید. میگی عجب کوه قشنگیه، عجب منظره قشنگیه، عجب نقاشیه قشنگیه. مگه دلیل داری واسش؟ نه.

من زیبایی را می فهمم خوشحال میشم. شما هم زیبایید. شما هم دوست داشتنی هستید و این چیزی هست که اولین نفری که باید بفهمه خودتونید.

حالا چه اتفاقی رخ میده؟

من میرم توی یه چرخه ای، کارهایی می کنم که عمرم به پایان میرسه، میبینم همه کارهارو کردم جز کاری رو که خودم دوست داشتم.

این سخنوران عزیزی که تشریف آوردن اینجا صحبت کردند که من چطور آرتیست شدم، چطور یک بیزینس زدم، تمام این ها اون لحظه ای رخ میده که خودشون رو باور می کنند.

خودتون رو باور کنید. لطفا یه پنج به بغل دستیتون بدید و بگید من خودم را دوست دارم.

اگر گفتن چرا؟ بگویید من دوست داشتنی هستم،

ولی در ذهنتون میگید نه من دوست داشتنی نیستم، برای چی من دوست داشتنی باشم؟ من اون کارو کردم این کارو کردم.

مگه قراره شما خبط نکنید؟ مگه قراره شما شکست نخورید؟ مگه قراره شما اشتباه نکنید؟

چه کسی همچین حقی رو از من و شما گرفته؟

من و شما حق داریم اشتباه کنیم به شرطی که از اشتباهمون یاد بگیریم و اگر یاد گرفتی دیگه اشتباه نیست، تجربست. این قیمت زندگی ست.

خانم ها و آقایون، خیلی از من و شماها می ترسیم برای اینکه کاری رو شروع کنیم، می ترسیم برای اینکه بیزینسمون رو ران کنیم، می ترسیم یه حرفی رو بزنیم، می ترسیم بگیم دوسِت دارم، چرا؟

برای اینکه می ترسیم بهمون بگن نه، می ترسیم مسخرمون کنند، می ترسیم اشتباه کنیم شکست بخوریم.

از شما یک سوال می کنم، هر وقت ترسیدید که کاری رو انجام بدید، گفتید

اگه ناقص شد چی؟

اگه خوب نشد چی؟

من از شما یک سوالی می کنم:

الان بیشتر می دانید یا سال قبل؟
الان آفرین.

سال آینده بیشتر خواهید دانست یا الان؟
سال آینده، متشکرم.

پس کِی شما کامل اید؟
هیچوقت.

پس کارتون رو بکنید. شما هرچی برید جلو، زیبایی زندگی در اینه که میتونید بیشتر بیاموزید.

خانم ها و آقایون، اگر من بتوانم در شما این نطفه را بیدار کنم که شما دوست داشتنی هستید و شما این کار رو انجام بدید و خودتون رو باور کنید، خواهید دید تمام کارهایی را که عقب مینداختید، تمام دست و پاچلفتی ها، تمام چیزهایی که براتون مهیب به نظر می رسید، مثل یک ابر کنار میرن، راه ها باز میشن.

میدونید چرا؟

برای اینکه بسیار مقدار زیادی از مشکلات برخاسته از فکر ماست. من خودم رو دوست ندارم خودم رو باور ندارم و فکر می کنم دنیا جای رشد نیست و کسانی که خودشون رو دوست دارند و برای خودشون احترام قائل اند، خودشون رو شایسته می دونن، از اشتباه نمی ترسن، از اینکه مردم راجع بهشون چی میگن، نمی ترسن. کارشون رو می کنن.

پیامبران مگه اومدند گفتند که ما کتاب داریم به ما وحی شده، مگه مردم قربون صدقشون رفتند. می خواستن بکشنشون. حذفشون کنند و خیلی ها رو هم حذف کردند. بعد از درگذشتشون دینشون شکل پیدا کرد.

من و شما که از پیامبران قدرتمندتر نیستیم. پس کارت رو بکن.

خانم ها و آقایون، ما صحبت می کنیم از دیکتاتورشیپ، میگیم دیکتاتوریه، من می خوام به شما امروز یکی از بزرگترین دیکتاتورهای جهان رو نشون بدم. دوست دارید؟

به خودتون اشاره کنید. این یکی از بزرگترین دیکتاتورهاست. حرف خودش رو می خواد به کرسی بنشونه، انتقاد نمی پذیره، حرف جدید نمی پذیره، ایده نو نمی پذیره، همش مقاومت می کنه، چرا؟

خب این کار رو دیکتاتورها هم می کنن. جالبه بهتون بگم ما همه نیاز داریم به تأیید و تصویب، ولی تأیید و تصویب از راه درستش. وقت ما اجازه نمیده من خیلی واردش بشم. دیکتاتور یعنی کسی که به شدت نیاز داره که تأییدش کنند. از یک بچه بگیر، از یک خانم خونه بگیر، از یک کارمند بگیر، از یک رئیس بگیر تا بزرگترین مراحل.

دیکتاتور کسی است که نیاز داره به تأیید و تصویب شما. انقدر نیاز داره که اگه بهش ندی ممکنه بکشتت. همه ما به نوعی دیکتاتوریم. اگر با دیکتاتوری مخالفی، از خودت شروع کن.

میخوام یک جمع بندی بهتون بدم.

برای اینکه خودتون رو دوست داشته باشید، سه تا گام باید بردارید.

خودت را همینطور که هستی بپذیر. من اینم، چاقم، لاغرم، زنم، مَردم، سواد دارم، لهجه دارم و… .

اینی که پذیرفتی رو دوسش داشته باش.

به عنوان نشونه دوست داشتن بهش احترام بذار.

به خودت احترام بگذار. کسی مهمتر از تو در زندگی تو نیست. هیچکس مهمتر از تو در زندگی تو نیست. اگر من بتوانم به شما کمک کنم از این راه هست که رابطه شما با خودتون رو بهتر می کنم.

می خوام از شما دعوت کنم خودتون رو بغل کنید و بگید:

من خودم را همینطور که هستم می پذیرم. من خودم را دوست دارم. یه ماچ بکنید بذارید گوشه لپتون. خودتون رو بغل کنید و بگید من خودم رو دوست دارم و بهش احترام بگذارید و کلام آخر:

سه تا گام باید بردارید تا سرنوشت تون عوض بشه. سرنوشت دنیا بستگی به شما داره، شما جوان ها، شما هستید من نخواهم بود. نوبت شماست، بعد از شما نوبت فرزندانتونه.

عزیزان خوب گوش کنید:

باور کنید دنیا را میشه جای بهتری برای زیستن کرد. منتظر هیچ ناجی ای نباشید. باور کنید که میشه.

باور کنید که شما با ارزش تر از اونی هستید که فکر می کنید و بسیار مهم تر.

بگو من می تونم. می تونم که این تغییر رو ایجاد کنم.

زمانش کی هست؟
همین الان.

از کجا شروع کنم؟
از خودم.

هر تحولی که در دنیا منتظرش هستید رو از خودتون شروع کنید.

کشورتون رو دوست دارید، دینتون رو دوست دارید، رژیم تون رو دوست دارید، هر چیزی رو که دوست دارید، اول از خودتون شروع کنید.

پس از کی شروع می کنید؟
همین الان.

از کجا شروع می کنیم؟
از خودمون.

خودت را دوست بدار

اما جول اوستین در مورد دوست داشتن و ارزش قائل شدن برای خود چه می گوید؟

کلیپ زیر را آنلاین مشاهده کنید:

 

 

سایت محمود معظمی: moazami.ir

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود، لینک کوتاه زیر را کپی کرده و برای دوستان خود ارسال کنید:

negareshenik.ir/?p=8170

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها