خلاصه کتاب 48 قانون قدرت اثر رابرت گرین

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب
کتاب 48 قانون قدرت رابرت گرین

فهرست مطالب

در خلاصه کتاب 48 قانون قدرت رابرت گرین می‌گوید که چه بخواهید چه نخواهید، بخشی از بازی بی‌پایان قدرت هستید. شما یا برای به‌دست‌آوردن و اعمال قدرت تلاش می‌کنید، یا مهره‌ای هستید که توسط کسی قدرتمندتر از خودتان بازی می‌شوید. شما نقش خود را انتخاب می‌کنید.

این کتاب برای کسانی است که ترجیح می‌دهند بازیکن باشند نه مهره. گرین برای اینکه شما را از یک آماتور به یک استاد تبدیل کند، ۴۸ قانون قدرت را بر اساس نمونه‌های تاریخی افرادی که در اعمال قدرت موفق یا شکست خورده‌اند، با نتایج باشکوه یا خونین (یا هر دو) تدوین کرده است. برخی از اصول کلیدی که یاد خواهید گرفت:

  • از دشمنان خود استفاده کنید،
  • دیگران را به خود وابسته نگه دارید،
  • تا حد امکان کم حرف بزنید،
  • اعتبار کار دیگران را به خود بگیرید و دستتان را کثیف نکنید.

شما می‌توانید انتخاب کنید که این قوانین را به کار بگیرید یا رد کنید – اما نمی‌توانید از آن‌ها فرار کنید.

قبل از شروع این نکته را لازم است همین ابتدا بدانید که خیلی از بخش های این کتاب ممکن است با باورها یا ارزش های شما متضاد باشد، پس تعجب نکنید. قدرت، غیر اخلاقی است. این یک بازی است.

کتاب 48 قانون قدرت (The 48 Laws of Power) بر اساس نوشته‌های 3000 ساله افرادی است که در بازی قدرت سرآمد بوده‌اند. قوانین قدرت، حکمت انباشته آن‌ها را منعکس می‌کند. رعایت این قوانین معمولاً قدرت شما را افزایش می‌دهد، در حالی که نقض یا عدم رعایت آنها شما را از بین می‌برد.

 

مقدمه

همه افراد خواهان قدرت بر دیگران و رویدادها هستند و همواره برای به دست آوردن قدرت بیشتر تلاش می‌کنند. هیچ کس احساس بی قدرتی را دوست ندارد.

اما اعمال قدرت، شمشیری دولبه است. قدرت یک دارایی حیاتی است، اما زیاده‌خواهی یا استفاده‌ی آشکار از آن می‌تواند برای شما، یا حداقل برای جاه‌طلبی‌ها و موقعیت‌تان، کشنده باشد. شما باید چهره‌ای منصف و درستکار به نمایش بگذارید، اما در باطن، بی‌رحم باشید.

شما می‌توانید با مطالعه‌ی چگونگی اعمال قدرت در دربارهای اشرافی دنیای قدیم که پیرامون فردی قدرتمند قرار داشتند، بازی قدرت را یاد بگیرید. قوانین امروزه نیز تقریباً همین‌طور است. در آن روزها، همه برای کسب قدرت توطئه می‌چیدند.

زیردستان به پادشاه یا ارباب خود خدمت می‌کردند، اما در عین حال با چاپلوسی به دنبال قدرت خود بودند. با این حال، اگر در این باره بیش از حد آشکار عمل می‌کردند، هم‌قطارانشان (که هدف مشابهی داشتند) علیه آن‌ها برمی‌خاستند.

در ظاهر، همه باید متمدن و بافرهنگ به نظر می‌رسیدند. بنابراین، برای به دست آوردن لطف پادشاه، لازم بود ظریف‌کاری به خرج دهید و در عین حال مراقب توطئه‌های دیگران برای برکنار کردن خود باشید و آن‌ها را خنثی کنید.

کلید موفقیت، غیرمستقیم بودن است: در کمال خونسردی لبخند بزنید و به جای تصاحب آشکار قدرت، از جذابیت خود استفاده کنید. همچنین باید تفکر تاکتیکی، استراتژی ظریف و هوشیاری به کار بگیرید و همیشه چند حرکت جلوتر را برنامه‌ریزی کنید.

بازی قدرت امروز هم به همان شکل است. شما باید منصف و متمدن به نظر برسید، بدون اینکه لزوما به طور واقعی این اصول را رعایت کنید. اگر واقعا منصفانه و دموکراتیک رفتار کنید، توسط دیگران که واقعیت اعمال قدرت را درک می کنند، نابود خواهید شد:

  خلاصه کتاب کمال ذهن اثر دکتر جو دیسپنزا

احترام ظاهری را حفظ کنید، اما هر کاری که برای فریب و پیشی گرفتن دیگران لازم است انجام دهید. همانطور که نیکولو ماکیاولی گفت:

“هر کسی که همیشه سعی کند خوب باشد، در میان تعداد زیادی از کسانی که خوب نیستند، به تباهی کشیده می شود.”

موفق ترین افراد در این بازی، دیگران را برای انجام خواسته های خود دستکاری می کنند، بدون اینکه آن ها متوجه شوند و از آنجایی که متوجه نمی شوند، از این بابت عصبانی یا مقاومتی نمی کنند.

بعضی از افراد این تصور که بازی قدرت را به طور آگاهانه و حتی به صورت غیرمستقیم اجرا کنند، منزجر کننده می‌دانند – آن‌ها این را شیطانی یا غیراخلاقی و بقایای گذشته می‌بینند. اما چه عمداً شرکت کنید یا نه، هنوز بخشی از بازی هستید.

 

استراتژی‌های بازیگران «غیرفعال»

در واقع، کسانی که با صدای بلند ادعای ضد قدرت بودن می‌کنند، اغلب بازیکنانی بسیار ماهر هستند. شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را با استراتژی‌هایی که برای پنهان کردن دستکاری‌هایشان استفاده می‌کنند، شناسایی کنید، از جمله:

  • ضعف و فقدان قدرت خود را به عنوان یک فضیلت اخلاقی جلوه دادن. با این حال، اگر واقعاً بی‌قدرت بودید، این واقعیت را علنی نمی‌کردید. نمایش ضعف در واقع یک استراتژی قدرت است.
  • طرفداری از برابری در همه چیز. برای اینکه برتری اخلاقی خود را به رخ بکشید، ادعا می‌کنید که باید با همه به یک شکل رفتار شود. اما در واقعیت، شما باید با افراد به طور متفاوتی رفتار کنید، زیرا برخی افراد در برخی کارها بهتر از دیگران عمل می کنند. نادیده گرفتن تفاوت ها به معنای تقویت افراد کم مهارت و سرکوب افراد برجسته است، که هیچکس واقعاً این کار را انجام نمی دهد. در واقع، شما احتمالا از ترفند قدرت دیگری استفاده می کنید: با (به طور ناعادلانه) انتخاب افرادی که باید پاداش بگیرید، مردم را فریب دهید.
  • طرفداری از صداقت و صراحت. نمایش صداقت اغلب یک استراتژی قدرت برای فریب دادن دیگران است – آنها می توانند با ژستی ظاهراً صادقانه به خودباوری کاذب دچار شوند و سپس به طور قابل توجهی فریب بخورند. علاوه بر این، هر چقدر هم که شما را با فضیلت احساس کند، صداقت به عنوان یک سیاست کلی معمولاً نتیجه معکوس دارد. صداقت اغلب آزاردهنده است و دیگران را آزرده می کند که برخی از آنها تلافی خواهند کرد. به هر حال، هیچ کس باور نمی کند که کس دیگری کاملاً عینی باشد یا بدون انگیزه های پنهان عمل کند، که درست است.
  • برای مقابله با اتهامات جاه طلبی برای قدرت، وانمود به سادگی کردن. ساده لوح به نظر رسیدن می تواند وسیله ای برای فریب باشد. کسانی که بی گناهی خود را بزرگ جلوه می دهند، کمترین بی گناهی را دارند. حتی سادگی واقعی هم فریبنده است. بچه ها ممکن است ساده لوح باشند اما از آن برای کنترل اطرافیان خود استفاده می کنند. و افراد بی گناه همچنان در بازی های قدرت شرکت می کنند، هرچند به اشتباه.

افرادی که ادعا می‌کنند اهل بازی قدرت نیستند، به طور نمایشی از اخلاق و عدالت‌خواهی خود سخن می‌رانند. اما از آنجایی که ذاتا همه انسان‌ها خواهان قدرت هستند و همواره در تلاش کسب آن‌اند، این افراد تنها با نمایش این «فضیلت‌ها» پرده‌ای دودی ایجاد می‌کنند تا دیگران را از بازی‌های قدرت خود منحرف کنند.

  خلاصه کتاب قوانین طلایی موفقیت اثر ناپلئون هیل

«عدالت‌فروشان» بازیکنان ماهری در عرصه قدرت هستند (گاهی اوقات ناخودآگاه) که به طور ویژه از لو رفتن تاکتیک‌هایشان بیزارند.

 

استاد بازی قدرت شوید

چاره ای جز شرکت در بازی قدرت وجود ندارد. در غیر این صورت قدرت کمتری خواهید داشت و بدبخت خواهید شد. پس بهتر است استاد بازی قدرت باشید. با مطالعه این خلاصه کتاب 48 قانون قدرت به این امر دست پیدا می کنید.

هر چه در برخورد با قدرت بهتر عمل کنید، فرد بهتری می‌شوید. به دیگران لذت می‌بخشید و باعث می‌شوید نسبت به خودشان احساس بهتری داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها دوست دارند دور و بر شما باشند (ما دوست داریم در پرتو افراد قدرتمند باشیم) و به توانایی‌های شما وابسته می‌شوند.

با تسلط بر 48 قانون، با گرفتن کنترل از دستان دیگران، آنها را از درد باختن در این بازی نجات خواهید داد. برای اعمال موفقیت آمیز قوانین قدرت، باید دیدگاه متفاوتی نسبت به دنیا پیدا کنید. لازم است مهارت ها و طرز فکر کلی را بیاموزید که به طور طبیعی به دست نمی آیند:

 

✔ تسلط بر احساسات

این مهمترین مهارت است زیرا احساسات در عقل دخالت می کنند – اگر نتوانید یک موقعیت را به طور عینی ارزیابی کنید، نمی توانید برای آن آماده شوید و به طور کنترل شده به آن پاسخ دهید.

واکنش احساسی اشتباهی است که بیش از “رضایت لحظه ای از ابراز خشم” برای شما هزینه خواهد داشت.

عصبانیت مخرب ترین پاسخ احساسی است زیرا شما را بیشتر کور می کند. همچنین باعث تشدید اوضاع و تقویت عزم حریف شما می شود.

بهتر است با وانمود کردن به دوستانه بودن، حریف خود را غافلگیر کنید تا اینکه عصبانیت خود را نشان دهید. عشق هم می تواند خطرناک باشد – می تواند شما را نسبت به رفتار خودخواهانه نزدیکانتان کور کند.

با این حال، کنترل احساسات به معنای سرکوب کردن آنها نیست. فقط در بیان آنها احتیاط کنید – و اجازه ندهید روی برنامه ها و استراتژی های شما تأثیر بگذارند.

 

✔ با دیدی بی طرف به گذشته و آینده نگاه کنید

با دیدی بی طرف به گذشته و آینده نگاه کنید نگاه بی احساس به گذشته و آینده به شما امکان می دهد تا خطرات را از هر جهتی بهتر مدیریت کنید.

گذشته را برای آموزش خود مطالعه کنید. با به یاد آوردن درد یا کینه توزی به گذشته نگاه نکنید – آنها را فراموش کنید زیرا آنها شما را آزار می دهند و عقل را تیره و تار می کنند.

ابتدا از بازیگران قدرتمند گذشته – برندگان و بازندگان – بیاموزید. همچنین از تجربیات خود، اعمال گذشته خود و دوستان خود بیاموزید. اشتباهات خود را با توجه به 48 قانون تجزیه و تحلیل کنید: هر بار که درسی می گیرید، عهد کنید که دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید. این به شما کمک می کند تا الگوهای گذشته را بشکنید.

در مورد آینده، مشکلات را قبل از ظهور تصور و پیش بینی کنید. هیچ چیز نباید شما را غافلگیر کند. به جای تصور تحقق برنامه خود، تمام نتایج و تله های احتمالی را کشف کرده و برای آن برنامه ریزی کنید. هر چه دورتر را ببینید، قدرتمندتر می شوید.

  خلاصه کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر

 

✔ خود را با شرایط وفق دهید

چندین نقاب داشته باشید و یکی را انتخاب کنید که مناسب موقعیت باشد. یاد بگیرید که از خودتان جدا شوید. افراد مختلفی باشید. چهره خود را قابل تغییر کنید؛ برای پنهان کردن نیت خود تلاش کنید.

این ابزار فریب، مهمترین سلاح شماست زیرا تمام تعاملات انسانی در برخی سطوح نیاز به فریب دارد؛ این چیزی است که ما را از حیوانات متمایز می کند. زیرکی در اساطیر یونان مورد احترام بود.

 

✔ صبور باشید

صبر شما را از اشتباهات احمقانه یا فاجعه آمیز محافظت می کند. این نشانه قدرت است، در حالی که بی صبری شما را ضعیف نشان می دهد. مطمئن باشید که اگر زمان خود را صرف کنید و چند قدم به آینده نگاه کنید، چیزهای خوبی به دست خواهید آورد.

 

✔ فراموش کردن خوب و بد

به جای خیر و شر، به شرایط به صورت خنثی نگاه کنید. قدرت، غیر اخلاقی است. این یک بازی است. وقتی درگیر یک بازی استراتژیک هستید، دیگران را بر اساس تأثیر اعمالشان قضاوت کنید، نه بر اساس نیت آنها. استراتژی و قدرت آنها را بر اساس آنچه می توانید ببینید و شهود کنید قضاوت کنید؛ در دام قضاوت های اخلاقی گرفتار نشوید.

هیچ چیز را به خودتان نگیرید – این یک بازی است. با یک استراتژی بازی کنید و با آرامش حرکات حریف، نتایج آنها و شرایط را یادداشت کنید. حواس تان به چیز دیگری پرت نشود.

توجه مهم: کارهایی که انجام نمی دهید و اجازه نمی دهید در آنها گیر بیفتید، به اندازه کارهایی که انجام می دهید مهم هستند.

 

✔ محاسبه هزینه

هر چیزی را با هزینه اش اندازه بگیرید. ممکن است به هدفتان برسید، اما اول هزینه آن را بدانید. این معیار را برای همه چیز اعمال کنید.

زندگی کوتاه است و فرصت ها و انرژی شما محدود است. زمان هم یک هزینه است. وقت و انرژی ذهنی با ارزش خود را برای مشکلات دیگران تلف نکنید.

 

✔ آدم ها را مطالعه کنید و درکشان نمایید

قدرت یک بازی اجتماعی است – مثل یک روانشناس باشید و به دنبال انگیزه های پشت رفتار مردم باشید تا بتوانید نحوه تحت فشار قرار دادن آنها را یاد بگیرید. هنگامی که انگیزه های پنهان کسی را درک کردید، می توانید از طریق فریب و دستکاری از او سوء استفاده کنید.

اصل کلیدی: هرگز به طور کامل به کسی اعتماد نکنید – همه را به دقت مطالعه کنید، از جمله دوستان و عزیزان خود.

 

قدرت را به طور غیر مستقیم دنبال کنید
استراتژی خود را پنهان کنید: نقشه های خود را به طور ظریف و بی صدا بچینید و اجرا کنید، به طوری که گیر نیفتید یا به حریف خود فرصت پیش دستی ندهید. همچنین، با غیرمستقیم بودن، می توانید در حالی که پشت صحنه همه کاری را انجام می دهید، نمونه کاملِ نجابت به نظر برسید.

ادامه دارد… این مطلب در طول هفته چندین بار به روز می شود و قوانین جدید به آن اضافه خواهند شد.

خرید سمینار تونی رابینز

Rating 0.00 from 0 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل
دوره جو دیسپنزا جدید

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×