خلاصه کتاب مفید باش اثر آرنولد شوارتزنگر

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب
کتاب مفید باش آرنولد شوارتزنگر

فهرست مطالب

برای اینکه هر فرد به حداکثر توانایی خود برسد، به هدفی نیاز دارد که برای رسیدن به آن، مهارت های خود را تقویت کند و خود را فراتر از محدودیت ها بکشاند. آرنولد شوارتزنگر در خلاصه کتاب مفید باش (Be useful) مسیر جایگزینی برای تعریف موفقیت ارائه می کند، مسیری که نهایتا بر خدمت، مشارکت و کمک به اطرافیان تمرکز دارد. او معتقد است با مفید بودن برای دیگران، رضایت عمیق تری پیدا می کنید، روابط قوی تری می سازید و زندگی هدفمندتری را تجربه می کنید.

در کتاب “مفید باشید” که در سال 2023 منتشر شد، آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger) اصول موفقیت معنادار و ایجاد تأثیری مثبت بر جهان را شرح می دهد. او این کار را ابتدا با تعریف اهداف شخصی و سپس با استفاده از دستاوردهایتان به عنوان ابزاری برای بهتر کردن زندگی دیگران، انجام می دهد.

شوارتزنگر با سابقه حرفه ای چند وجهی خود به عنوان بدنساز مشهور جهان، ستاره سینما و فرماندار سابق ایالت کالیفرنیا، دیدگاه منحصر به فردی ارائه می دهد.

اصل هدایت کننده او، “مفید باشید”، نصیحتی حیاتی است که از پدرش دریافت کرده است. این کتاب حاوی حکایت های فراوانی است که او از آنها برای شکل دادن به راهنمای انگیزشی خود برای هر کسی که به دنبال تغییر جهت گیری اولویت ها و دستیابی به پتانسیل خود است، استفاده می کند.

در این راهنما، ما با شرح چگونگی یافتن هدف های زندگی، مزایای داشتن طرز فکر مثبت و اهمیت تعهد کامل به کاری که برای تحقق رویاهایتان لازم است، اصول دستیابی معنادار آرنولد شوارتزنگر را بیان خواهیم کرد. در نهایت، به دیدگاه شوارتزنگر در مورد استفاده از دستاوردها برای کمک به دیگران که بسیار باارزش‌تر از صرفاً بهتر کردن خودتان است، خواهیم پرداخت.

در نهایت، ما به زمینه‌ای که تجربیات زندگی شوارتزنگر او را به سمت دستیابی به آرزوهایش و فراتر از آن سوق داد، خواهیم پرداخت.

 

تعیین اهداف خود

تا زمانی که نمی دانید به کجا می خواهید برسید، رسیدن به هر جایی در زندگی دشوار است. آرنولد شوارتزنگر معتقد است که تعریف واضح اهداف اصلی، کلید هماهنگ کردن تصمیمات و خواسته های شماست.

تصویری واضح از آینده ای که می خواهید، قدم هایی را که برای موفقیت باید بردارید را ترسیم می کند. شوارتزنگر پیشنهاد می کند که رویاهای دوران کودکی شما اغلب به خواسته هایی که باید دنبال کنید اشاره می کند، اما اگر مطمئن نیستید برای چه چیزی تلاش می کنید، تعیین اهداف کوچک نیز می تواند انگیزه شما را جرقه بزند.

شوارتزنگر می گوید داشتن تصویری واضح از اهداف برای هدایت زندگی شما به مسیر درست ضروری است. درست همانطور که ورزشکاران برای پیشرفت خود موفقیت را تجسم می کنند، شما باید آینده مطلوب خود را با جزئیات واضح تصور کنید.

  خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی

این تصویر ذهنی روشن می کند که برای نزدیکتر شدن به آرزوهایتان چه تصمیماتی باید بگیرید، همچنین معیاری را ایجاد می کند که با استفاده از آن می توانید پیشرفت خود را اندازه گیری کنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که حتی اگر شرایط ایجاب کند موفقیت را دوباره تعریف کنید یا جهت خود را تغییر دهید، اشکالی ندارد. تجربیات و درس هایی که در طول مسیر به دست می آورید به اندازه رسیدن به مقصد ارزشمند هستند.

برای انتخاب اینکه می خواهید آینده شما چگونه باشد، می توانید با مرور رویاهای دوران کودکی خود شروع کنید. شوارتزنگر می نویسد که آرزوهای اولیه شما اغلب نشان دهنده اشتیاق واقعی شماست و به شما نقطه شروعی می دهد که می توانید آن را اصلاح و گسترش دهید. با این حال، در مراحل اولیه شکل دادن به رویای خود، روی جزئیات ریز گیر نکنید.

در عوض، برای به دست آوردن تصویر کلی از آنچه می خواهید به آن برسید، دیدگاهی گسترده داشته باشید. رویای شما منحصر به فرد است – تنها محدودیت های آن، گام های ضروری برای تحقق آن است.

با گذشت زمان، همانطور که آرزوهای شما تثبیت می شود، روی جنبه های خاصی از مفهوم موفقیت برای خودتان تمرکز خواهید کرد، که به شما امکان می دهد برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید.

 

تبدیل رویاها به واقعیت

آرنولد شوارتزنگر در خلاصه کتاب مفید باش از داستان زندگی خود برای نشان دادن چگونگی هدایت شدن توسط رویاها استفاده می کند، اگرچه آرزوهای شما با گذشت زمان تغییر خواهد کرد.

شوارتزنگر که در اتریش به دنیا آمد، از سنین پایین می دانست که می خواهد به آمریکا بیاید، سرزمینی که آن را سرزمین فرصت ها می دید، هرچند نمی توانست تصور کند که این فرصت او را تا کجا خواهد برد.

در ابتدا، او خودش را در حال ایستادن روی صحنه بدنسازی تصور می کرد، که آن را سکوی پرتابی به صحنه فیلمبرداری هالیوود به عنوان یک بازیگر نقش اول میدید، درست مانند مردان قوی دیگری که در فیلم ها دیده بود.

اما پس از تحقق بخشیدن به رویاهای اولیه اش، شوارتزنگر متوقف نشد. او رویای ایفای نقش های با ظرافت های بیشتر را برای نشان دادن دامنه بازیگری خود در سر داشت.

در نهایت، رویای او به استفاده از تأثیری که به دست آورده بود برای ایجاد تأثیری مثبت تبدیل شد. در هر مرحله، شوارتزنگر می توانست کوه بعدی را که می خواست فتح کند، ببیند.

رویاپردازی در مورد هدفی که زندگی را تعریف می‌کند، ممکن است زمان‌بر باشد و این کاملا طبیعی است. شوآرزنگر پیشنهاد می‌کند که اگر در تعریف جاه‌طلبی‌های خود با مشکل مواجه هستید، با تعیین اهداف کوتاه‌مدت برای تقویت یک مهارت یا بهبود جنبه‌ای از زندگی‌تان، آن‌ها را از پایه بسازید.

  خلاصه کتاب قوانین طلایی موفقیت اثر ناپلئون هیل

هنگامی که به اهداف سطح پایین خود دست یافتید، می توانید به تدریج به سمت اهداف بزرگتر حرکت کنید و از طریق آنها به علایق خود پی ببرید.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر پیدا کردن هدف در زندگی سخت باشد، بهتر از آن است که احساس گم‌گشتگی و عدم ارتباط با هیچ چیز معناداری برای هدایت خود داشته باشید.

 

فروش رویای خود به دیگران

به همان اندازه که برای پیشرفت، انگیزه دادن به خود و تعریف کردن جاه‌طلبی‌هایتان مهم است، زمانی فرا می‌رسد که برای حرکت رو به جلو به کمک دیگران نیاز پیدا می‌کنید.

بنابراین، گام کلیدی برای رسیدن به رویای‌تان، یادگیری چگونگی فروختن آن به دیگران است. شما این کار را برای جلب حمایت‌کنندگان انجام می‌دهید، اما برای شناسایی پشتیبانان بالقوه خود، نیاز به درک حوزه‌ی کاری‌تان دارید.

به همان اندازه مهم است که خودتان را متقاعد کنید که رویایتان چیزی است که می‌توانید آن را محقق کنید و همچنین یاد بگیرید که افراد منفی نگر را نادیده بگیرید، یا بهتر است بگوییم، به آنها ثابت کنید که اشتباه می کنند.

آرنولد شوارتزنگر می‌گوید اگر می‌خواهید به رویای‌تان برسید، به ویژه اگر رسیدن به آن به دیگران بستگی داشته باشد، باید یاد بگیرید که چطور آن را به دیگران بفروشید.

در این زمینه، «فروش» به معنای این است که رویای‌تان را به گونه‌ای ارائه دهید که دیگران را تشویق کند تا آن را مثبت ببینند و به این ترتیب تمایل به حمایت از شما داشته باشند.

برای مثال، اگر رویای شما این است که یک موسیقی‌دان موفق باشید، باید رویای‌تان را به هم‌گروهی‌های احتمالی، صاحبان سالن‌هایی که می‌خواهید در آن‌ها اجرا کنید و افرادی که می‌خواهید به نمایش شما بیایند، بفروشید و این تازه شروع کار است. به عبارت دیگر، برای دیگران مفید باشید.

پس اول از همه باید حامیان بالقوه خود را پیدا کنید. این حامیان می‌توانند از مؤسسات مالی گرفته تا نزدیک‌ترین افراد زندگی‌تان که روی حمایت آن‌ها حساب می‌کنید، باشند. برای شناسایی این «مشتریان»، همان‌طور که شوارتزنگر می‌گوید، باید خودتان را در مورد زمینه‌ی کاری‌تان و الزامات موفقیت در آن، آموزش دهید.

حدس نزنید چه افراد یا سازمان‌هایی ممکن است از شما حمایت کنند، به جای آن، زمان بگذارید و تحقیقات جامعی انجام دهید. به واکنش دیگران نسبت به آرزوهایتان توجه کنید و از آن واکنش‌ها به عنوان سرنخ‌هایی برای نحوه‌ی ارائه‌ی ایده‌ی رویاهایتان به آن‌ها استفاده کنید.

  خلاصه کتاب ترن هوایی کارآفرینی دارن هاردی - پارت اول

هرگز از وفاداری به خودتان هنگام به اشتراک گذاشتن رویاهایتان خجالت نکشید. اصالت شما بیش از هر نمایشی با دیگران هم‌خوانی پیدا می‌کند.

 

تسلط بر فن بیان خود برای فروش

وقتی آرنولد شوارتزنگر برای اولین بار به آمریکا رسید، از عدم درک و برداشت عموم مردم نسبت به ورزش محبوبش یعنی بدنسازی شوکه شد. اما او به جای شکایت کردن، این ناآگاهی را به عنوان یک چالش پذیرفت و خودش را به عنوان سفیر بدنسازی به مردم معرفی کرد.

او با تأکید بر نظم و هنری که در این رشته وجود دارد، به تدریج بدنسازی را از یک ورزش خاص و تمسخرآمیز (که اغلب در رسانه‌های دهه ۷۰ میلادی اینطور به تصویر کشیده می‌شد) به چیزی الهام‌بخش تبدیل کرد.

با چارچوب‌بندی مثبت روی علاقه‌اش، او لژیونی از طرفداران و حامیانی را به وجود آورد که به او در معرفی این ورزش به جریان اصلی کمک کردند.

مهمترین کسی که در مورد آرزوهای شخصی‌تان باید او را متقاعد کنید، خودتان هستید. به همین دلیل است که شوارتزنگر تأکید می‌کند داشتن تصویری ذهنی واضح از هدف‌تان بسیار مهم است.

به اشتراک گذاشتن این رویا با دیگران نه تنها به شما کمک می‌کند تا «ارائه‌ی فروش» خود را اصلاح کنید، بلکه شما را به صورت علنی متعهد به تحقق آن می‌کند و این باعث تقویت عزم و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در شما می‌شود.

همچنین، به جای اینکه رویاهایتان را به عنوان یک احتمال دور بیان کنید، درباره‌ی آن‌ها به عنوان یک واقعیت در حال انجام صحبت کنید.

برای مثال، نگویید که می‌خواهید رمانی بنویسید، بلکه به مردم بگویید که در حال نوشتن رمان هستید. این تغییر باعث می‌شود آرزوهایتان واقعی‌تر شوند و این انگیزه‌ی بیشتری برای برداشتن گام‌هایی به سمت آن‌ها و دنبال کردن تمام سختی‌های لازم را به شما می‌دهد.

 

خاموش کردن صدای تردیدکنندگان

در ادامه خلاصه کتاب مفید باش شوارتزنگر هشدار می‌دهد که در مسیر رسیدن به اهدافتان با افراد بدبینی مواجه خواهید شد که به توانایی شما برای رسیدن به آن‌ها شک دارند. تردید آن‌ها، که اغلب ریشه در آرزوهای تحقق نیافته‌ی خودشان دارد، می‌تواند اعتماد به نفس شما را تضعیف کند، به شرطی که اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

بنابراین، شما دو گزینه دارید:

  1. بی‌توجهی به منفی‌نگری آنها
  2. یا استفاده از آن به‌عنوان انگیزه‌ای برای ثابت کردن اشتباهشان.

به‌خصوص اگر به خاطر ویژگی خاصی در داستان زندگی‌تان، مثلا اولین فرد خانواده‌ای باشید که به دانشگاه می‌روید، دست‌کم‌تان می‌گیرند، می‌توانید با عزم راسخ و تلاش خستگی‌ناپذیر آن‌ها را شگفت‌زده کنید و حتی شاید بتوانید آن‌ها را به سمت خود جلب کنید. ثابت کردن اشتباه به دیگران، خودش نوعی «فروش» است.

کتاب جدید دیوید گاگینز

ادامه دارد…

Rating 5.00 from 2 votes

آموزش پیشنهادی
کتاب هرگز تمام نشد دیوید گاگینز

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×