چطور سریعتر بخوانیم و اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپاریم؟

بفرست برای دوستت
چطور سریعتر بخوانیم

فهرست مطالب

خواندن مهارتی است که ما خیلی زود یاد می گیریم، اما خواندن سریع یا تندخوانی داستان دیگری است. ما می تونیم یاد بگیریم که چطور سریعتر بخوانیم و یادگیری تندخوانی، مهارتی است که می توانید در زندگی خود آن را بدست آورید. به حداکثر رساندن سرعت خواندن و به خاطر سپردن بیشتر مطالب خوانده شده می تواند به یادگیری کلی مهارت های جدید، مطالعه برای اهداف علمی یا حتی لذت بردن از یک کتاب خوب در اوقات فراغت شما کمک کند.

جیم کویک، متخصص مغز و مربی تندخوانی می گوید: «اگر به یک نفر یک ایده بدهید، روز او را غنی می‌کنید. اما اگر به یک نفر یاد بدهید که چگونه یاد بگیرد (یادگیریِ یادگیری)، او می‌تواند کل زندگی خود را غنی کند.» همین مورد در مورد خواندن سریع نیز صدق می کند و اینجا جایی است که می توانید اولین قدم را بردارید.

 

تندخوانی چیست؟

تندخوانی چیست؟

تندخوانی یک توانایی آموخته شده است که به شما امکان می دهد اطلاعاتی را که می خوانید سریعتر پردازش کنید. با به کار بردن این مهارت، می توانید حجم بیشتری از اطلاعات را دریافت کرده و معنای واقعی آن را درک کنید.

حقیقت این است که در دنیای امروز، ما روزانه با انبوهی از داده ها و اطلاعاتی روبرو هستیم که باید آنها را پردازش کنیم. همانطور که جیم کوییک در آموزش رایگان تندخوانی در سایت نگرش نیک توضیح می دهد، یادگیری نحوه تندخوانی می تواند از جنبه های مختلف زندگی شما پشتیبانی کند.

برای مثال، به تمام ایمیل هایی که باید به آنها پاسخ دهید، تحقیقاتی که باید انجام دهید و شاید انبوهی از کتاب های توسعه شخصی که روی میزتان دارید فکر کنید. یادگیری تندخوانی به مدیریت کارآمدتر زمان شما و در کل به دست آوردن دانش بیشتر که می تواند از تحول زندگی شما حمایت کند، کمک می کند.

 

چرا یادگیری تندخوانی مهم است؟

چرا تندخوانی مهم است؟

در اینجا می خواهیم چند تا از مهمترین مزایای ارزشمند تندخوانی را با هم بررسی کنیم:

1- تقویت حافظه

خواندن سریع فقط در مورد ورق زدن صفحه نیست. بلکه در مورد حفظ اطلاعاتی است که مغز شما پردازش می کند. مغز مانند یک ماهیچه است، هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر می شود. بخش هایی از مغز که هنگام خواندن روشن می شوند، ارتباط نزدیکی با بخش هایی از مغز دارند که حافظه را پردازش می کنند.

 

2- تقویت تمرکز

یکی از دلایلی که مردم در خواندن مشکل دارند، عدم تمرکز است. به خصوص امروزه، با ادغام فناوری دیجیتال در تمام جنبه های زندگی ما، تمرکز بر یک کار واحد از همیشه چالش برانگیزتر است. شما می توانید یاد بگیرید که ذهن خود را دوباره آموزش دهید و انرژی و توجه خود را روی خواندن متمرکز کنید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱9

 

3- صرفه جویی در وقت

اگر بتوانید یک ایمیل یا کتاب را در نصف زمانی که به طور معمول برای شما طول می کشد بخوانید، فقط زمانی را که اکنون می توانید برای انجام کار دیگری صرف کنید، برای خود صرفه جویی نکرده اید، بلکه بهره وری شما نیز دو برابر خواهد شد و در زمان کمتری کار بیشتری انجام خواهید داد.

 

4- مغز شما را به چالش می کشد

هر مهارت جدیدی که به دست می آورید، در فرآیند انجام آن، قدرتِ مغز شما را به چالش می کشد. علاوه بر این، با افزایش ظرفیت خود برای به خاطر سپردن اطلاعات بیشتر، مغز شما فعال و (به بهترین شکل ممکن) تقویت می شود.

 

5- سلامت روان را ارتقا می بخشد

یک مقاله تحقیقاتی از سال 2009 که توسط دانشگاه ساسکس (University of Sussex) انجام شد نشان داد که حتی 6 دقیقه خواندن در روز می تواند استرس را تا 68 درصد کاهش دهد.

 

آمارها نشان می دهد که میانگین سرعت خواندن بدون صدا برای یک بزرگسال 238 کلمه در دقیقه است. اما با آموزش صحیح برای یادگیری تندخوانی و شرکت در دوره آموزش رایگان تندخوانی جیم کوییک می توانید سرعت خواندن خود را حداقل سه برابر افزایش دهید.

 

10 نکته برای اینکه سریعتر بخوانید و بیشتر به خاطر بسپارید

یادگیری مهارت تندخوانی

شکی نیست که یادگیری تندخوانی به روش های مختلفی به ما کمک می کند، اما چطور سریعتر بخوانیم؟

یادگیری افزایش سرعت خواندن یک مهارت است، به این معنی که چیزی است که می توان آن را آموزش داد، تمرین کرد و بهبود بخشید. شما می توانید با استفاده از چند تکنیک مفید تندخوانی که توسط جیم کوییک توصیه شده است، سرعت خواندن خود را بهبود بخشید.

 

1- هنگام خواندن، زیرلبی زمزمه نکنید

زیرلبی زمزمه کردن به معنای تلفظ بی صدای هر کلمه در ذهن شما هنگام خواندن است. این کاری است که بسیاری از افراد ناخودآگاه هنگام خواندن انجام می دهند، اما این کار فقط سرعت خواندن شما را کاهش می دهد و حواس شما را از معنای ذاتی متن پرت می کند. بنابراین، اگر می خواهید یاد بگیرید که سریعتر بخوانید، باید این عادت را کنار بگذارید.

یک ترفندی که ممکن است کمک کند این است که روی یک کلمه در صفحه تمرکز کنید و تا جایی که می توانید به طور ساکت به آن خیره شوید. مطمئناً در ابتدا زیرلبی زمزمه کردن وجود خواهد داشت، اما ببینید که آیا می توانید بنشینید و منتظر بمانید تا فروکش کند. در نهایت، قادر خواهید بود بدون اینکه در ذهنتان با صدای بلند آن را بگویید، کلمه را ببینید.

 

2- پیش نمایش آنچه قرار است بخوانید را انجام دهید

درک کردن چیزی که می خوانید زمانی که ایده کمی در مورد آن دارید دشوارتر است. بنابراین، قبل از اینکه بنشینید و چیزی بخوانید، به خصوص اگر یک متن چالش برانگیز باشد، ابتدا پیش نمایش آن را انجام دهید.
در حال خواندن چه چیزی هستید؟ چه کسی آن را نوشته است و چرا؟ فکر می کنید این متن شامل چه چیزی است؟

  خلاصه کتاب قانون جذب اثر استر و جری هیکس

 

3- پیشرفت سرعت مطالعه خود را ردیابی کنید

تا زمانی که ندانید از کجا شروع کرده اید، نمی دانید پیشرفت کرده اید یا نه. یک تست کوتاه سرعت خواندن و درک مطلب انجام دهید تا ببینید نرخ خواندن اولیه شما چقدر است.

 

4- هنگام خواندن، کلمات کوچک را رد کنید

برای روشن شدن موضوع، رد کردن کلمات کوچک کاملاً با خواندن سرسری متن متفاوت است.

هنگامی که شما به طور سرسری چیزی را می خوانید، کلمات یا ایده هایی را که دریافت می کنید، جذب نمی کنید. شما ممکن است یک حس یا درک کلی از متن داشته باشید، اما جزئیات دقیق به احتمال زیاد از دست خواهند رفت.

یادگیری تندخوانی، در مورد حذف کلمات کوچک و غیرضروری است که یک صفحه را پر می کنند. این کلمات مطمئناً جای خود را دارند و البته برای ساختن جملات و ایده ها به آنها نیاز داریم.

با این حال، هنگامی که سعی می کنیم سریع بخوانیم، اغلب می توانیم این کلمات را بدون هیچ مشکلی رد کنیم: “اگر”، “است”، “به”، “آن” و “و”.

 

5- از یک ابزار بصری استفاده کنید

به یاد دارید که وقتی بچه بودید از مداد برای دنبال کردن کلماتی که می خواندید استفاده می کردید؟ جیم به شما توصیه می کند که دوباره این عادت را در پیش بگیرید و ببینید که چگونه توجه و تمرکز شما بهبود می یابد.

چشم ها به طور طبیعی جذب حرکت می شوند، به همین دلیل است که با ادغام یک ابزار بصری، توانایی خواندن شما افزایش می یابد. بهتر است از دست چپ خود به عنوان ابزار استفاده کنید، زیرا این کار سمت راست مغز را فعال می کند که ارتباط مستقیمی با توانایی شما برای خواندن هوشمندانه تر، درگیر شدن بیشتر و بهبود درک مطلب دارد.

 

6- دید محیطی خود را فعال کنید

این تکنیک بر اساس توانایی انسان برای دیدن چیزهایی در خارج از مرکز اصلی تمرکز شماست. بنابراین به جای اینکه روی یک کلمه در یک زمان تمرکز کنید، می توانید گروه هایی از کلمات را درک کنید. این باعث می شود در حین حرکت دادن ابزار بصری خود روی صفحه، توقف های کمتری در فرآیند خواندن داشته باشید.

 

7- بخوانید، بنویسید، ارتباط دهید

جیم توصیه می کند این تمرین را هر روز به مدت 15-20 دقیقه انجام دهید. مراحل آن به شرح زیر است:

  1. 10 دقیقه چیزی را بخوانید.
  2. آنچه را به خاطر می آورید یادداشت کنید.
  3. سپس با صدای بلند و با کلمات خودتان صحبت کنید.
  خلاصه کتاب قانون 10 برابر اثر گرنت کاردون

این کار به شما کمک می کند اطلاعات را پردازش کنید و آن را شخصی سازی کنید تا در ذهنتان بماند.

 

8- با تکنیک بینهایت (هشت تنبل) به عضلات چشم خود تمرین دهید

همانطور که در حال یادگیری هستید، باید به خاطر داشته باشید که اطلاعات را از طریق چشمان خود جذب می کنید و اغلب، خیره شدن به یک نقطه خاص مانند صفحه گوشی یا کامپیوتر، فقط باعث ضعیف شدن چشم های شما می شود.

جیم پیشنهاد می کند یک تمرین چشم را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، به خصوص قبل از خواندن. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک خودکار بردارید و آن را به شکل یک علامت بینهایت جلوی خود حرکت دهید. با حرکت دادن خودکار با دست، آن را با چشمان خود دنبال کنید.

بعد از چند دقیقه تمرین این ورزش، ممکن است متوجه شوید که چشمان شما احساس آرامش بیشتری می کنند و دید محیطی شما واضح تر می شود. ویدیوی زیر را برای درک بیشتر این تمرین ببینید:

 

9- استراحت کنید

جیم بر اهمیت «استراحت مغز» تأکید می کند. او توصیه می کند پس از تمرکز بر روی تقریباً 25 دقیقه خواندن، برای چند دقیقه استراحت کنید تا به مغزتان کمی زمان برای پردازش اطلاعاتی که به تازگی خوانده است، بدهید. (تکنیک پومودورو)

در طول این استراحت می توانید بدن خود را حرکت دهید، یک تمرین چشم انجام دهید یا به سادگی چند دقیقه نفس عمیق بکشید.

 

10- از مغز خود به خوبی مراقبت کنید

سبک زندگی نقش بسیار مهمی در تلاش برای توسعه هر گونه مهارت شناختی دارد. این اتفاق می افتد زیرا مغز شما برای عملکرد صحیح به تغذیه و مراقبت نیاز دارد.

اطمینان حاصل کنید که بر روی خواب کافی، تحرک منظم و گنجاندن غذاهای خوب برای مغز در رژیم غذایی خود، مانند آجیل، بلوبری، آووکادو، تخم مرغ و ماهی سالمون تمرکز می کنید.

 

چطور سریعتر بخوانیم

وقتی مهارت تندخوانی را به دست می آورید، نه تنها پربارتر می شوید، بلکه ذهن خود را نیز تقویت می کنید. تمرکز بیشتر، هوشیاری بیشتر و ذهن آگاهی بیشتری خواهید داشت. دانش و دایره لغات شما افزایش می یابد. و نسبت به توانایی های خود برای پردازش و درک ایده های جدید و چالش برانگیز اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید.

شما هم مانند جیم و بسیاری دیگر که به این مهارت مسلط شده اند، پتانسیل تندخوانی را دارید. اگر می خواهید بیشتر یاد بگیرید، پیشنهاد می کنم در دوره تندخوانی رایگان زیر از جیم کوییک (jim kwik) شرکت کنید.

 

آموزش رایگان تندخوانی با جیم کوییک

Rating 5.00 from 2 votes

guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان خسروی
ایمان خسروی
10 روز قبل

دوره تند خوانی جیم کوئیک عالی هست حتما ببینید، از مزایاش اینه که جلسات به شدت کاربردی و زمان هر قسمت کوتاه هست زیاد وقت نمی گیره و سرعت شما رو برای مطالعه بالا می بره

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×