خلاصه کتاب گرگ وال استریت اثر جردن بلفورت

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب
کتاب گرگ وال استریت

فهرست مطالب

خلاصه کتاب گرگ وال استریت جردن بلفورت را از سال 1993، زمانی که داستان او شروع می‌شود، معرفی می‌کند. توضیح خواهیم داد که او چگونه از طریق دستکاری غیرقانونی سهام ثروتمند شد و چگونه با پولشویی از طریق بانک‌های سوئیسی و شرکت‌های برون‌مرزی جعلی، دارایی‌های به دست آمده‌ی غیرقانونی خود را پنهان کرد.

سپس به تفصیل توضیح خواهیم داد که چگونه بلفرت در شرکت خود فرهنگ افراط و تفریط لذت‌گرایانه را پرورش داد، چگونه سعی کرد از پیگرد قانونی جرائمش فرار کند و چگونه سبک زندگی مبتنی بر مصرف مواد مخدر و زیاده‌روی چندین بار او را تا مرز مرگ کشاند قبل از اینکه نیاز به تغییر مسیر زندگی‌اش را بپذیرد.

«رابطه جنسی، مواد مخدر، تقلب در سهام» عباراتی نیستند که اکثر مردم به طور معمول کنار هم قرار دهند، اما این دنیای جردن بلفورت و شرکت کارگزاری او در نیویورک، استراتون اوکمونت بود. بلفورت و کارمندانش، که از معامله‌گران جوان تشکیل شده بودند، شرکت‌های قدیمی وال استریت را به چالش کشیدند و با روش‌های معاملاتی غیرقانونی و اغلب غیرقانونی، خود را به طرز گزافی ثروتمند کردند.

فراتر از آن، این معامله‌گران از ثروت خود برای ارضای تمام خواسته‌های لذت‌جویانه خود استفاده کردند و صنعتی از فساد را در جامعه لانگ آیلند که قبلاً محله‌ای آرام و با ثروت کهنه بود، تغذیه کردند.

کتاب گرگ وال استریت که در سال 2007 منتشر شد و در سال 2013 توسط مارتین اسکورسیزی به فیلم تبدیل شد، خاطرات اعتراف‌آمیز بلفورت از اعمال غیرقانونی او، هم در امور مالی کلان و هم در زندگی شخصی‌اش است که منجر به سقوطی خودویرانگر به اعتیاد به مواد مخدر و رفتارهای خطرناک شد.

اقدامات بلفورت در نهایت منجر به دستگیری او شد، اما نه قبل از به خطر انداختن خودش، دوستان و خانواده‌اش.

جردن بلفورت که برای همیشه از تجارت اوراق بهادار منع شده، حالا به عنوان سخنران فعالیت می‌کند. کتاب او به نام گرگ وال استریت متد “خط مستقیم” فروش بلفرت را توضیح می‌دهد که از تکنیک‌های روانشناسی برای جلب اطمینان مشتری برای خرید استفاده می‌کند.

  خلاصه کتاب نفوذ (تاثیر)‌ اثر رابرت بی.چالدینی (سیالدینی)

با وجود محکومیت به کلاهبرداری و گذراندن دوران زندان، بلفرت همچنان یک فرد چندین میلیون دلاری است که به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند است.

در خلاصه کتاب گرگ وال استریت ما بررسی خواهیم کرد که چگونه روش‌های غیرقانونی به کار رفته توسط بلفرت از ابزارهای مالی مشروع نشأت گرفته‌اند، چگونه کسب ثروت از نظر روانشناسی بر افراد تأثیر می‌گذارد و چگونه اعتیاد به مواد مخدر و بهبودی می‌تواند خودآگاهی و حس مسئولیت‌پذیری فرد را تغییر دهد.

 

با جردن بلفورت آشنا شوید

اگرچه خاطرات Belfort از اوج قدرت او شروع می شود، اما او در طول کتاب بخش های کوتاهی را ارائه می دهد که زندگی او را قبل از وال استریت توصیف می کند و نشان می دهد که موفقیت چگونه بر او تأثیر گذاشته است.

در این بخش، نگاهی گذرا به دوران اولیه بلفورت، سبک زندگی او پس از رسیدن به ثروت هنگفت و آشفتگی عاطفی که پشت نقابش پنهان کرده بود، خواهیم داشت.

پدرش گاهی اوقات آزاردهنده و دلسوز بود و مادرش هیچ کاری برای محافظت از او انجام نمی داد. او در کودکی همیشه در راس کلاس خود بود، اما حتی در آن زمان هم از بی خوابی، اضطراب و ذهنی که از کار نمی افتاد رنج می برد.

او در دانشگاه، زمانی که فهمید دندانپزشکی دیگر راهی برای رسیدن به ثروت تضمینی نیست، از دانشکده دندانپزشکی انصراف داد.

او یک تجارت در بخش خدمات غذایی راه اندازی کرد که شکست خورد، و همچنین با اولین همسرش آشنا شد – که بعداً به او خیانت کرد و طلاق گرفت – و در نهایت در سال 1987 در دوران اوج بازار اوراق بهادار، وارد تجارت سهام در شرکت LF Rothschild شد.

تا سال 1993، زمانی که روایت بلفرت شروع می‌شود، او شرکت سرمایه‌گذاری خود، استراتون اوکمونت، را در لانگ آیلند، نیویورک، و نه در خود وال استریت تأسیس کرده بود.

  خلاصه کتاب قانون 5 ثانیه اثر مل رابینز

با وجود اینکه او دوباره ازدواج کرده بود – با نادین کاردی – زندگی او پر از مهمانی و مواد مخدر بود. بلفرت ادعا می‌کند که رابطه جنسی و سوء مصرف مواد مخدر روش‌های رایجی برای مقابله با مشاغل استرس‌زای کارگزاران وال استریت بوده است.

 

کلوب پسران لانگ آیلند

بلفورت در زندگی وحشیانه‌ای که داشت تنها نبود، بلکه او یک فرهنگ سازمانی را برای تجسم آن پرورش داد. عضویت در تیم استراتون اوکمونت او فقط در مورد پول درآوردن نبود، بلکه در مورد خرج کردن آن به عجیب‌ترین شکل ممکن هم بود.

بلفورت جزئیات نمونه‌ای را که برای گروه کارگزاران استراتون اوکمونت تعیین کرده، سبک زندگی‌ای که او آنها را تشویق می‌کرد تا رهبری کنند، و اینکه چگونه از آن سبک زندگی برای کنترل آنها استفاده می‌کرد، شرح می‌دهد.

به لطف بورس الکترونیکی نزدک، دیگر نیازی نبود که شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت فیزیکی در وال استریت قرار داشته باشند، بنابراین بلفورت، استراتون اوکمونت را در سال 1989 در لانگ آیلند نزدیک تأسیس کرد.

برای پر کردن میزهای استراتون اوکمونت، بلفورت می‌گوید او عمداً معامله‌گران جوان و انعطاف‌پذیری را استخدام کرد و آنها را در شیوه تفکر خودش که اصول آن به شرح زیر بود، القا کرد:

  1. پول راه‌حل تمام مشکلات است.
  2. حیاتی است که در جوانی و زمانی که هنوز توانایی دارید، پول درآورید.
  3. اگر وانمود کنید که از قبل ثروتمند هستید، پس جهان هستی آن را رقم خواهد زد.

در ادامه خلاصه کتاب گرگ وال استریت آمده است که بلفورت علاوه بر اصول اولیه خودش، به کارگزارانش می‌گفت که هدف ثروتمند شدن، برآورده کردن تمام فانتزی‌ها و هوس‌های شماست. او برای رسیدن به این هدف، با خرید خانه‌های گران‌قیمت، ماشین‌ها و قایق‌های لوکس، رفتن به باشگاه‌ها و رستوران‌های مجلل، شرکت در تفریحات پرهیجان و استفاده از مواد مخدر و روسپی‌ها، الگوی دیگران شد و کارگزارانش را نیز به انجام همین کارها تشویق می‌کرد.

در شهری کوچک و آرام در لانگ‌آیلند که زمانی محلی برای زندگی متشخص و آرام بود، کارگزاران استراتون اوکمونت از کل یک صنعت کوچک قمار، فساد و فروش کالاهای لوکس حمایت مالی می‌کردند.

  خلاصه کتاب قدرت نامحدود اثر تونی رابینز

رفتار کارکنان استراتون اوکمونت چنان افراطی شد که جردن بلفورت به یاد می‌آورد مجبور شد بخشنامه‌ای صادر کند که از کارکنان بخواهد در ساعات کاری در محل شرکت رابطه جنسی نداشته باشند!

بلفرت می‌نویسد که او این رفتار را برای حفظ رقابت و انگیزه معامله‌گرانش، حتی زمانی که میلیون‌ها دلار به جیب می‌زدند، تشویق می‌کرد.

بلفرت می‌خواست کارمندانش پول خود را به همان سرعتی که به دست می‌آورند خرج کنند تا وابستگی‌شان به استراتون و رهبری او حفظ شود.

ایرادی که بلفرت در این نقشه کشف کرد این بود که از آنجایی که او باید با مثال پیش می‌رفت، به همان اندازه کارگزارانش در دام سبک زندگی‌اش گرفتار شده بود.

او بعد از اینکه شخصیت «گرگ وال استریت» را برای خود دست و پا کرد، انتظار می‌رفت که آن را حفظ کند. اگر او مهمانی نمی‌رفت، روابط بی‌بند و باری نمی‌داشت و تمام مواد مخدر شناخته شده بشر را مصرف نمی‌کرد، کارکنانش آن را نشانه ضعف تلقی می‌کردند.

روایت بلفرت نشان می‌دهد که چگونه هویت، رفتار را شکل می‌دهد و بالعکس. تونی رابینز در کتاب غول درون‌ تان را بیدار کنید بیان می‌کند که ما اغلب هویت خود را به عنوان ویژگی‌های ثابت درک می‌کنیم و این باعث می‌شود رفتارهایی را انجام دهیم که تصویر ذهنی‌ای را که از خود ساخته‌ایم تقویت کند.

در حالی که بلفرت تصویر «گرگ وال استریت» را برای خود یک تله می‌دید، رابینز اشاره می‌کند که رفتارها گذرا و قابل تغییر هستند، بنابراین اگر الگوهای مخرب به حس هویت شما گره خورده باشند، می‌توانید با بازسازی چگونگی درک خود و عملکردتان، مسیر زندگی خود را تغییر دهید. از آنجایی که شخصیت مخرب بلفرت به موفقیت مالی او گره خورده بود، انگیزه قوی برای تغییر در آن زمان از زندگی او وجود نداشت.

 

ادامه دارد…

کتاب جدید دیوید گاگینز

Rating 5.00 from 2 votes

آموزش پیشنهادی
کتاب هرگز تمام نشد دیوید گاگینز

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×