خلاصه کتاب هنر یادگیری اثر جاشوا ویتزکین

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب
کتاب هنر یادگیری جاش ویتزکین

فهرست مطالب

در خلاصه کتاب هنر یادگیری جاش ویتزکین بیان می کند که تعهدی پرشور به یادگیری، منجر به موفقیت در رقابت و داشتن یک زندگی پرمعنا می شود. او با توضیحاتی در مورد آنچه در مسیر رسیدن به قهرمانی جوانان شطرنج آمریکا و همچنین قهرمانی جهان در تای چی آموخته است، استدلال می کند که برتری از تمرکز راسخ، تمرین مداوم و خودشکوفایی خلاقانه حاصل می شود.

کتاب هنر یادگیری (The art of earning) زندگی ویتزکین را دنبال می‌کند و در سه بخش روایت می‌شود:

  1. بخش اول: او ابتدا سال‌های اولیه خود را به عنوان یک نابغه شطرنج شرح می‌دهد و اصول رویکرد خود را توضیح می‌دهد.
  2. بخش دوم: در این بخش به سراغ گذر او از شطرنج به تای چی می‌پردازد و نحوه‌ی تطبیق او با یک مهارت فیزیکی پس از سال‌ها تمرین ذهنی را توضیح می‌دهد.
  3. بخش سوم: ویتزکین کتاب را با بحث در مورد استراتژی‌های یادگیری سطح بالایی که هنگام تمرین برای مسابقات قهرمانی چون هوا 2004 توسعه داده بود، به پایان می‌رساند.

به طور کلی، ترتیب اصول کتاب از تکنیک‌های اساسی به پیشرفته، مطابق با جریان زمانی کتاب است. ویتزکین اغلب به ایده‌های قبلی بازمی‌گردد، گاهی آن‌ها را بسط می‌دهد یا به سادگی آن‌ها را تکرار می‌کند.

خلاصه کتاب هنر یادگیری، رویکرد نویسنده را به صورت گام به گام شرح می دهد:

✔️ بخش اول با سه موضوع کلیدی یادگیری موثر آغاز می شود:

  1. همیشه برای “حضور” تلاش کنید: منظور از حضور، تمرکز کامل بر روی فعالیت در حال انجام و آگاهی از تمام جزئیات آن است.
  2. از طریق آزمون و خطا یاد بگیرید: با سعی و خطا و تکرار اشتباهات، به مرور در انجام کار بهتر می شوید.
  3. در مسیر رشد، تعادل را برقرار کنید: یادگیری با فراز و نشیب همراه است و باید بتوانید بین فشار و استراحت تعادل ایجاد کنید.

توجه: این موارد “مراحل” یادگیری نیستند، بلکه ویژگی های فرآیند رشد هستند که باید به طور مداوم به آن ها رجوع کنید.

می توانید از آزمون و خطا برای بهبود عملکرد خود چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای استفاده کنید؛ و همیشه باید بین فشار و ریکاوری، تعادل برقرار کنید. بعد از بررسی این موضوعات، به اصول روش ویتزکین که حول محور یادگیری تدریجی و صبورانه می چرخد، خواهیم پرداخت.

  خلاصه کتاب بیداری غول درون اثر تونی رابینز

✔️ بخش دوم به بررسی تکنیک‌های یادگیری در سطح متوسط او برای توسعه همزمان روش‌ها و ذهنیت شما می‌پردازد، بنابراین می‌توانید هم مهارت‌های فنی خود را بهبود بخشید و هم جنبه خلاقانه خود را پرورش دهید.

✔️ بخش سوم با استراتژی‌های ویتسکین برای رقابت در سطح بالا به پایان می‌رسد، از جمله توضیحاتی در مورد چگونگی ایجاد حالات عملکرد اوج، برنده شدن در بازی ذهنی و توسعه مجموعه تکنیک‌های شخصی.

 

بخش اول: اصول یادگیری

فصل 1: سه کلید یادگیری موثر

ویتسکین از سن کم فردی پرتلاش در یادگیری و رقابت بوده و یک عمر تجربه عملی در مهارت آموزی دارد. او در سن 6 سالگی با شطرنج بازان خیابانی در واشنگتن اسکوئر پارک شهر نیویورک بازی کرد و به سرعت توجه مربی افسانه ای شطرنج، پاندولفینی را به خود جلب کرد که اولین مربی او شد.

ویتسکین در 11 سالگی در یک نمایش همزمان (که در آن یک استاد با چندین بازیکن ضعیف‌تر به طور همزمان بازی می‌کند) با قهرمان جهان، گری کاسپاروف مساوی کرد. در دوران کودکی و نوجوانی، ویتسکین بر صحنه شطرنج نوجوانان ایالات متحده تسلط داشت، چندین قهرمانی ملی را به دست آورد و در سن 16 سالگی استاد بین المللی شد.

بعد از اینکه یک مربی [احتمالا در سن بالاتر] اشتیاق او به شطرنج را تحت الشعاع قرار داد، ویتسکن از شطرنج فاصله گرفت و به تای چی روی آورد. او زیر نظر استاد بزرگ ویلیام چی چنگ چن، در تای چی (Tai Chi Push Hands)، نوعی مبارزه‌ تای چی، تمرین کرد. ویتسکن با استعداد ذاتی‌اش در یادگیری، قهرمان ملی آمریکا شد و در سال 2004 قهرمانی جهان را در تایوان به دست آورد.

از آن زمان به بعد، او به همراه مارسل گارسیا، اسطوره جوجیتسو برزیلی (که زیر نظر او کمربند مشکی جوجیتسو برزیلی خود را به دست آورد)، یک مدرسه جوجیتسو برزیلی تأسیس کرد و اکنون آموزش‌های شخصی را برای افراد در بخش‌های مالی، سرمایه‌گذاری و تأثیرگذاری زیست‌محیطی ارائه می‌دهد.

با وجود نوشتن کتابی به نام «هنر یادگیری»، ویتزکین یک رویکرد مشخص را تجویز نمی‌کند. در عوض، او بازتابی از آنچه آموخته است ارائه می‌دهد و خوانندگان را به آزمایش و توسعه روش‌های خود تشویق می‌کند. ویتسکن در مصاحبه‌ها می‌گوید که آموزش شخصی نسبت به هر روش ثابتی برتری دارد، زیرا هر فرد نیازها، نقاط قوت و ترجیحات منحصربه‌فردی دارد.

ویتزکین معتقد است که یادگیری مؤثر از تعهدی انعطاف‌پذیر نسبت به فرایند رشد شما نشأت می‌گیرد. شما می‌توانید با برداشتن گام‌های کوچک، مهارت‌ها و طرز فکر خود را تقویت کنید و به سمت تعالی تلاش کنید؛ که در نهایت به معنای توسعه‌ی رویکرد شخصی شما نسبت به مهارتی است که در حال کسب آن هستید.

  خلاصه کتاب قانون 80/20 اثر ریچارد کخ

او با الهام از تجربه‌ی طولانی خود به‌عنوان یک رقیب در سطح جهانی، توضیح می‌دهد که چگونه یک بنیان محکم بسازید، چگونه سبک شخصی خود را توسعه دهید، چرا عمق بر وسعت مقدم است و موارد بسیار دیگری را بیان می‌کند.

 

موضوع #1: حضور در زندگی و یادگیری اهمیت اساسی دارد

ویتزکین می‌گوید حضور (presence) – که او آن را به عنوان آرامش عمیق و متمرکز تعریف می‌کند – برای تسلط بر هر مهارتی ضروری است. او حضور در رقابت را به آرامش یک شمشیرزن تشبیه می‌کند که در عین حال با تمرکز شدید، آماده رویارویی با حریف خود است.

به گفته ویتزکین، حضور زیربنای همه چیز است. هر چقدر در هر روز و در هر شرایطی حضور بیشتری داشته باشید، زندگی شما غنی‌تر می‌شود. از آنجایی که حضور در سراسر کتاب “هنر یادگیری” مطرح است، ابتدا آنچه را که حضور برای ویتزکین معنی می‌دهد، بررسی می‌کنیم.

تأکید ویتزکین بر حضور، یادآور دیدگاه اکهارت توله در کتاب “قدرت حال” است، جایی که توله استدلال می‌کند زندگی کردن شدید در “اینجا و اکنون” تنها راه رسیدن به رضایت واقعی است. در حالی که این دو رویکرد متفاوتی به زندگی دارند – ویتزکین با تمرکز شدید و تک بعدی بر یادگیری و رشد، و توله با تأکید بر شفابخشی، شادی و روشنگری معنوی – به نظر می رسد حضور به هر دوی آنها در یافتن و کشف مسیرشان به سوی رضایت کمک می کند. این نشان می دهد که حضور یک ابزار انعطاف پذیر برای هر فرد است تا مسیر خود را به سمت رضایت پیدا کند و کشف کند.

ویتزکین دو دلیل کلیدی برای اهمیت حضور در زندگی و رقابت ارائه می دهد:

  خلاصه کتاب از کارمندی تا کارآفرینی اثر استیو گلاوسکی

✔️ دلیل اول: حضور به شما کمک می کند تا در تلاطم زندگی حرکت کنید

دنیا غیرقابل پیش بینی است. ویتسکن می‌گوید، حواس‌پرتی و ناراحتی اغلب بدون هشدار ظاهر می‌شوند. اگر می‌خواهید در هر کاری عالی باشید، باید یاد بگیرید که بر این موانع غلبه کنید.

حضور ذهن -ذهنی آرام و متمرکز- به شما کمک می کند تا با تنش های جسمی، روحی یا روانی مقابله کنید. اگرچه ویتسکن به طور خاص توضیح نمی دهد که چگونه، اما می گوید که حضور ذهن یک ابزار کلیدی برای تمرکز در محیط های پرتنش و غلبه بر ناراحتی های عاطفی است.

برای مثال، در فوتبال، ممکن است یک رقیب غیرصادقانه شما را به طور غیرقانونی زمین بزند. عصبانی شدن از چنین رفتاری منطقی است، اما به عملکرد شما کمکی نمی کند. در عوض، از حضور ذهن برای تمرکز مجدد و بازگشت به مسیر استفاده کنید.

✔️ دلیل دوم: حضور، کلید موفقیت در رقابت است

حضور به شما کمک می کند تا روی روند پیشرفت تمرکز کنید و زمانی که شکست می خورید، دیدگاه خود را بازیابی کنید. به عنوان مثال، ویتسکین باخت زودهنگام در دوران شطرنج خود را تعریف می کند که باعث برهم خوردن تعادل او شد. با جدا کردن خود از بازی و حضور در زندگی‌اش، توانست با طراوت و الهام مجدد بازگردد.

در سطح بالا، سطح حضور یک رقیب تأثیر زیادی بر موفقیت او دارد. در سطوح بالا، میزان حضور عمیق‌تر یک مزیت قابل توجه است – زیرا به شما کمک می‌کند به حالت جریان یا «منطقه» برسید. ویتسکین می‌گوید، اگر تحت فشار رقابت بتوانید به منطقه برسید و حریف‌تان نتواند به آنجا برسد، برنده خواهید شد.

برای موفقیت در رقابت، در هر سطحی، لازم است احساسات خود را کنترل کنید و با آمادگی کامل ظاهر شوید. هر دوی این موارد به حضور ذهن وابسته هستند، که به شما کمک می کند آشفتگی احساسی را آرام کنید و همچنین تمرکز خود را به دست آورید و حفظ کنید.

نویسنده کتاب هنر یادگیری، ویتزکین می‌گوید زمانی که در مسابقات حضور ذهن خود را از دست می‌داد، حریفان از آشفتگی احساسی و عدم تمرکز او سوءاستفاده می‌کردند.

ادامه دارد…

 

آموزش تمرکز جیم کوییک

Rating 5.00 from 3 votes

آموزش پیشنهادی
دوره ابرمغز تقویت حافظه جیم کوییک

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان خسروی
ایمان خسروی
17 روز قبل

نکته مهمی که در این خلاصه هست اینه که می گه عمق مهمتر از وسعت هست که درست هست اما پیشرفته تر از این حالت این هست که شما در یک زمینه یک وسعتی برسید و در یک نقطه از لون عمق پیدا کنید و حالا بیاید در نقاط مجاور عمیق شید

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×