بهترین روش های تندخوانی و تبدیل شدن به یک تندخوان

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

فرقی نمی‌کند برای امتحان دانشگاه تان درس بخوانید یا کتاب داستان تان را ورق بزنید، خواندن می‌تواند کار دشواری به نظر برسد، به خصوص به این دلیل که زمان زیادی می‌برد. اما اگر به شما بگوییم راهی سریع‌تر برای خواندن وجود دارد چه می‌گویید؟ تندخوانی مهارتی است که به شما امکان می‌دهد با تکنیک‌ های افزایش سرعت مطالعه که در آن یاد می گیرید، اطلاعات را به سرعت پردازش کنید.

اما چگونه این مهارت شگفت‌انگیز را یاد بگیرید و در آن استاد شوید؟ ما در این مقاله بهترین روش های تندخوانی را به شما نشان خواهیم داد، بنابراین می توانید کتاب ها و تمرین های درسی خود را در کمترین زمان ممکن بخوانید و انجام دهید.

 

روش 1: حفظ سریع اطلاعات با تندخوانی

1- تعیین هدف برای رشد سرعت مطالعه

تعیین هدف برای رشد سرعت مطالعه

برای بهبود سرعت خواندن خود، اهداف قابل دستیابی تعیین کنید. تمرین باعث پیشرفت می شود. سعی کنید با انجام تمرینات تندخوانی یا سنجش سرعت مطالعه تان (کلمه در هر دقیقه – WPM)، روزانه روی سرعت مطالعه خود کار کنید. از این سرعت های میانگین زیر برای تعیین یک نقطه عطف برای خود استفاده کنید:

 • 200 تا 250 کلمه در دقیقه سرعت خواندن مورد انتظار برای فردی 12 ساله یا بالاتر است.
 • 300 کلمه در دقیقه سرعت خواندن دانشجوی متوسط دانشگاه است.
 • در 450 کلمه در دقیقه، شما به سرعت یک دانشجوی دانشگاه که به دنبال نکات اصلی است، می خوانید. در حالت ایده آل، می توانید این کار را با درک تقریبا کامل انجام دهید.
 • در 600 تا 700 کلمه در دقیقه، شما به سرعت یک دانشجوی دانشگاهی که به دنبال یک کلمه است، می خوانید. اکثر مردم می توانند با حدود 75 درصد درک عادی خود خواندن را با این سرعت یاد بگیرند.
 • در 1000 کلمه در دقیقه و بالاتر، شما به سطح خوانندگان سرعت رقابتی می رسید. این معمولا نیازمند تکنیک های بسیار زیادی است و اکثر مردم نمی توانند در این سرعت چیز زیادی را به خاطر بسپارند.

به طور معمول 2 تا 4 هفته طول می کشد تا سرعت خواندن خود را دو برابر کنید، بنابراین با خودتان صبور باشید و به تلاش ادامه دهید.

 

2- سنجش سرعت مطالعه و افزایش آن

سنجش سرعت مطالعه و افزایش آن

سرعت مطالعه خود را بر حسب کلمه در دقیقه (WPM) اندازه گیری کنید تا بتوانید پیشرفت خود را پیگیری نمایید. با زمان‌گیری روزانه یا هر بار که تمرین سرعت خواندن انجام می‌دهید، پیشرفت خود را دنبال کنید. تلاش برای شکستن رکورد سرعت نه تنها انگیزه ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند به عنوان یک هدف برای رسیدن به آن عمل کند. برای محاسبه میانگین WPM خود، این نکات را دنبال کنید:

 • تعداد کلمات موجود در یک صفحه را بشمارید، یا تعداد کلمات موجود در یک خط را بشمارید و در تعداد خطوط صفحه ضرب کنید.
 • یک تایمر را روی 2 دقیقه تنظیم کنید و ببینید در این مدت چقدر می‌توانید بخوانید.
 • تعداد صفحاتی که خوانده‌اید را در تعداد کلمات هر صفحه ضرب کنید.
 • عدد به دست آمده را بر 2 تقسیم کنید تا WPM شما بدست آید.
  خلاصه کتاب شش کلاه تفکر اثر دکتر ادوارد دوبونو

حوصله محاسبه ندارید؟ در روز اول دوره آموزش تندخوانی رایگان جیم کوییک دقیقا با مثال به شما یاد می دهد که چطور سرعت مطالعه فعلی خود را بسنجید.

 

3- حذف عادت برگشت به عقب حین مطالعه

حذف عادت برگشت به عقب حین مطالعه

هنگام خواندن، کلمات خوانده شده را با یک کارت یادداشت بپوشانید. ممکن است چشمان شما هنگام خواندن به کلمات قبلی برگردند. این حرکات معمولا کوتاه و عادتی هستند و باعث بهبود درک مطلب یا سرعت خواندن نمی شوند.

از یک کارت یادداشت برای پوشاندن کلماتی که به تازگی خوانده اید استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید خود را برای نگاه نکردن به جملات قبلی تمرین دهید.

این برگشت ها همچنین زمانی اتفاق می افتد که درک مطلب برایتان دشوار باشد. اگر چشمان شما چند کلمه یا خط به عقب پرش زدند، ممکن است نشانه ای باشد که نیاز به کند کردن سرعت خواندن دارید.

 

4- چشمان خود را کمتر حرکت دهید

چشمان خود را کمتر حرکت دهید

یکی از بهترین روش های تندخوانی این است که هنگام خواندن، چشمان خود را کمتر حرکت دهید. در حین خواندن، چشمان شما حرکت می کنند، روی برخی کلمات متوقف می شوند و از برخی دیگر می پرند. با این حال، شما فقط زمانی می توانید چیزی را که می خوانید درک کنید که چشمانتان از حرکت بایستند.

یادگیری اینکه چشمان خود را کمتر حرکت دهید می تواند به شما در خواندن سریعتر کمک کند، بنابراین سعی کنید بدون اینکه چشمان خود را روی کلمات بلغزانید، به یک خط در یک زمان نگاه کنید.

برای اینکه خودتان را برای انجام حرکات چشمی کمتر در هنگام خواندن تمرین دهید، این تمرین را امتحان کنید:

 • یک کارت فهرست را روی یک خط متن قرار دهید.
 • روی اولین کلمه یک X روی کارت بنویسید.
 • یک X دیگر روی همان خط بنویسید. آن را 3، 5 یا 7 کلمه دورتر از اولین X قرار دهید.
 • X های بیشتری را با فاصله انتخابی خود بنویسید تا به انتهای خط برسید.
 • با حرکت دادن کارت فهرست به پایین، به سرعت بخوانید و سعی کنید فقط چشمان خود را زیر هر X متمرکز کنید.

تحقیقات نشان می دهد که یک فرد فقط می تواند 8 حرف را در سمت راست موقعیت چشم خود و 4 حرف را در سمت چپ بخواند، که تقریباً معادل 2 یا 3 کلمه در یک زمان است.

  خلاصه کتاب تکنیک پومودورو اثر فرانچسکو سیریلو

 

5- حذف عادت زیرلب خوانی

حذف عادت زیرلب خوانی

حذف یا کاهش عادت زیرلب خوانی نیز جزو بهترین روش های تندخوانی است. کمتر با خودتان صحبت کنید و از بلند خواندن تک تک کلمات خودداری کنید. برخی از خوانندگان عادت دارند هنگام خواندن، هر کلمه‌ای را در ذهن خود زیر لب ادا کنند. این کار ممکن است به خوانندگان در به خاطر سپردن مفاهیم کمک کند، اما می‌تواند مانعی بزرگ برای سرعت خواندن باشد. به خاطر داشته باشید که برای درک معنای کلی جمله نیازی به خواندن تک تک کلمات ندارید. در اینجا چند راه برای ترک عادت زیر لب حرف زدن هنگام خواندن وجود دارد:

 • آدامس بجوید یا هنگام خواندن زمزمه کنید
 • انگشت خود را روی لب‌هایتان نگه دارید
 • پایتان یا دستتان را ریتمیک ضربه بزنید

 

6- استفاده از سایت یا نرم افزارهای آنلاین تندخوانی

استفاده از سایت یا نرم افزارهای آنلاین تندخوانی

از نرم افزار RSVP برای رسیدن به اهداف سرعت خواندن خود استفاده کنید. RSVP یا نمایش سریع سریال بصری خواندن، یک برنامه یا نرم افزار کامپیوتری است که می تواند به شما در خواندن سریعتر کمک کند.

این نوع نرم افزارها یک کلمه واحد را با سرعت خواندن انتخاب شده روی صفحه نمایش می دهند. سپس از شما می خواهند که آنچه را خوانده اید منتقل کنید و به شما کمک می کند کلمات بیشتری را در دقیقه (کلمه در دقیقه) درک کنید.

وب سایت هایی مانند WPM Test و برنامه هایی مانند Spreeder قابلیت RSVP را ارائه می دهند.

این نرم افزارها می توانند هنگام خواندن مقالات خبری بسیار مفید باشند، اما ممکن است در هنگام مطالعه یا خواندن برای تفریح به اندازه مفید نباشند.

 

روش 2: تکنیک هایی برای سطحی خوانی متن

1- به دنبال عناوین و سرتیترها باشید

به دنبال عناوین و سرتیترها باشید

تکنیک سطحی خوانی به عنوان یکی از بهترین روش های تندخوانی فرآیند پیش‌خوانی متن برای دریافت برداشت کلی از محتوای آن است و اولین قدم این است که با خواندن عناوین و سرصفحه‌ها شروع کنید.

نگاهی به صفحه بیندازید و روی کلمات و عبارات برجسته، زیرخط‌دار یا بزرگتر تمرکز کنید. برای مثال، تیترهای یک کتاب یا فهرست مطالب یک کتاب درسی.

 

2- ابتدا و انتها را بخوانید

ابتدا و انتها را بخوانید

برای درک بهتر یک بخش در کتاب یا مقاله، به خصوص زمانی که به بخش‌های جداگانه تقسیم شده، می‌توانید این روش را امتحان کنید:

 1. بر اساس عنوان‌های بخش‌ها، بخشی را که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید انتخاب کنید.
 2. مقدمه (اولین پاراگراف) و نتیجه‌گیری (آخرین پاراگراف) آن بخش را بخوانید.

این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه موضوعی در آن بخش مورد بحث قرار گرفته است و آیا نیاز است که با دقت بیشتری آن را مطالعه کنید یا خیر.

  12 تکنیک مهارت فروشندگی و جذب مشتری

برای مثال، فرض کنید شما در حال تحقیق در مورد نحوه بازیافت بطری‌های پلاستیکی هستید و به دنبال اطلاعات خاصی در مورد جمع‌آوری بطری‌ها می‌گردید. مقاله را برای سرتیترهایی که حاوی کلمات کلیدی مانند «جمع‌آوری» و «فرآیند بازیافت» هستند، بررسی کنید. سپس پاراگراف اول و آخر آن بخش را بخوانید تا ببینید آیا شامل اطلاعات مورد نیاز شما می‌شود یا خیر.

 

3- کلیدواژه‌های مهم را در سراسر متن علامت‌گذاری کنید

کلیدواژه‌های مهم را در سراسر متن علامت‌گذاری کنید

خواندن خود را در هر بار روی یک بخش از متن متمرکز کنید. سپس، بخش را برای کلماتی که برای شما برجسته هستند یا با تحقیقات شما مرتبط هستند، اسکن کنید. برای زیر خط کشیدن یا دایره زدن این کلمات کلیدی از خودکار یا هایلایتر استفاده کنید. به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

 • کلماتی که چندین بار تکرار می شوند
 • اسامی خاص
 • کلمات کج، درشت یا زیر خط دار
 • ایده های اصلی – اغلب شامل کلمات عنوان یا سربرگ بخش
 • کلماتی که نمی شناسید

 

4- به تصاویر و نمودارها دقت کنید

به تصاویر و نمودارها دقت کنید

اگر متن درسی یا کتابی که می خوانید شامل نمودار، تصویر یا شکل است، آن‌ها را با دقت بررسی کنید. این موارد معمولا حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به متن هستند و خلاصه‌ای از نکات و حقایق اصلی را ارائه می‌دهند.

 

5- خواندن ابتدای هر پاراگراف

خواندن ابتدای هر پاراگراف

اگر گیج شدید، جمله اول هر پاراگراف را بخوانید. اگر موضوع را گم کرده‌اید، ابتدای هر پاراگراف را بخوانید. جمله‌های اول یک بخش معمولاً نکات اصلی پاراگراف را به شما آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا این بخش ارزش خواندن را دارد یا خیر.

 

6- بدانید چه زمانی باید از سطحی خوانی استفاده کنید

بهترین روش های تندخوانی

سطحی خوانی، یکی از بهترین روش های تندخوانی است و در واقع مهارتی است که در آن شما به جای خواندن دقیق تک تک کلمات، با یک نگاه کلی مفهوم کلی را درک می کنید. دانستن اینکه چه زمانی یک متن را سطحی خوانی کنید، جزء ضروری مهارت تندخوانی است. در حالی که سطحی خوانی یا مرور سریع کلمات برای تندخوانی مفید است، اما می تواند درک متن را دشوار کند.

برای مثال، سطحی خوانی روزنامه صبح یا کتاب درسی می تواند به شما کمک کند تا به سرعت کلمات کلیدی یا مطالب جالب را پیدا کنید.

از طرف دیگر، سطحی خوانی کتابی که باید در مورد آن مطلبی بنویسید، ممکن است بهترین ایده نباشد، زیرا ممکن است جزئیات و ایده های مهم را از دست بدهید. پس حواس تان به این موضوع باشد.

 

آموزش رایگان تندخوانی با جیم کوییک

Rating 5.00 from 2 votes

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×