مدیتیشن صبحگاهی برای تقویت روز شما

بفرست برای دوستت
مدیتیشن صبحگاهی

فهرست مطالب

به احتمال زیاد، شما هم این احساس را داشته‌اید که به اندازه کافی بهره‌وری ندارید و هر چقدر هم تلاش می‌کنید، احساس می‌کنید نمی‌توانید به اندازه‌ی کافی روی اهداف‌تان تمرکز کنید تا آن‌ها را به اتمام برسانید. یک راه‌حل احتمالی برای برطرف کردن این احساس، مدیتیشن صبحگاهی است.

اگر با آن آشنا نیستید، شاید تعجب کنید که اصلاً مدیتیشن صبحگاهی چیست؟ به زبان ساده، تمرینی برای متمرکز کردن خود در ابتدای روز است که زمینه‌ساز افزایش تمرکز و بهره‌وری می‌شود.

بهره‌ وری واقعی در اینجا فقط درباره‌ی علامت زدن کارها در فهرست کارهایتان نیست. بهره‌وری واقعی یعنی تکمیل کارها به طور مؤثر، تا زمان را برای سایر موارد ضروری مانند لحظات خانوادگی یا پیشرفت در شغل شما آزاد می‌کند.

بنابراین، قبل از اینکه وارد هیاهوی روزتان شوید، لحظه‌ای وقت بگذارید تا آرامش درونی را با انجام مراقبه صبح گاهی کشف کنید.

 

چرا باید مدیتیشن را به برنامه صبحگاهی خود اضافه کنید؟

ساخت عادت مراقبه صبحگاهی

دلایل زیادی برای نشستن در سکوت و مشاهده افکار وجود دارد، به خصوص در ابتدای روز. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

1- شما نوع روز خود را تعیین می کنید

ذهن آگاهی صبحگاهی به شما امکان می دهد احساس آرامش درونی را پرورش دهید، ارتباط ذهن و بدن خود را تقویت کنید و استرس و اضطراب را قبل از اینکه فشارهای زندگی روزمره شما را تحت الشعاع قرار دهد، کاهش دهید.

 

2- شما سلامت عاطفی و انعطاف پذیری خود را تقویت می کنید

به احتمال زیاد با آرامش بیشتری به موقعیت های چالش برانگیز پاسخ خواهید داد. در نتیجه، می توانید در طول روز تصمیمات بهتری بگیرید و تعامل مثبت تری با افراد دیگر داشته باشید.

 

3- احتمال تحقق اهداف و خواسته های شما بیشتر می شود

تجسم سازی و تلقینات مثبت می تواند به شما کمک کند تا افکار و انرژی خود را با اهداف خود هماهنگ کنید. این همبستگی می تواند انگیزه و پیشران شما را تقویت کند، رسیدن به اهداف را برایتان آسان تر کند و حس هدفمندی به شما بدهد.

گذراندن چند دقیقه با ذهن آگاهی هر روز صبح می تواند تأثیر زیادی روی روز شما داشته باشد. و بدون شک، داشتن یک روتین مدیتیشن صبحگاهی عادت ارزشمندی است که ارزش اتخاذ کردن را دارد.

 

6 مزیت دیگر برای انجام مدیتیشن صبحگاهی

مدت زمان انجام مدیتیشن صبحگاهی

تصور کنید احساس آرامش و تمرکز در طول روز در شما طنین انداز شود – عالی نیست؟ نکته اینجاست که این یک رویای دست نیافتنی نیست. این چیزی است که با مدیتیشن امکان پذیر است.

  خلاصه کتاب بهتر یاد بگیرید اثر اولریک بوسر

این تمرین، ساده اما تحول آفرین است و مزایای زیادی دارد که می تواند زندگی شما را متحول کند.

1- تقویت روحیه

فقط ۱۵ دقیقه مدیتیشن هر روز صبح باعث تقویت احساسات مثبت مانند شادی، خوش بینی و رضایت می شود که به شما امکان می دهد کنترل روز خود را در دست بگیرید. به دلیل این حس آرامش، رهایی و تمرکز، ممکن است احساس امیدواری، قدردانی و انرژی بیشتری داشته باشید.

با شروع روز خود در حالت آرامش و ذهن آگاهی صبحگاهی، متوجه خواهید شد که برای انجام کارها با تمرکز و کارایی بیشتر مجهز شده اید و این منجر به حس بالاتر موفقیت و رضایت در کارهای روزانه شما می شود.

آن ۱۵ دقیقه مدیتیشن صبحگاهی می تواند روحیه کلی شما را شکل دهد و نگرشی روشن تر و مثبت تر به زندگی را تقویت کند.

 

2- آگاهی بیشتر

طبق گفته دانشگاه هیومنیتیس، مدیتیشن صبحگاهی به شما کمک می‌کند تا افکار، احساسات و عواطف خود را بررسی کنید و این امکان را به شما می‌دهد تا آن‌ها را بهتر درک کنید و خود را از آن‌ها جدا کنید. این تمرین به شما امکان می دهد افکار منفی را مدیریت کنید و در عین حال از لحظات مثبت روزتان قدردانی کنید و وضوح ذهنی لازم برای هدایت موثر آنها را به شما بدهد.

اگر فکر منفی دارید، ممکن است متوجه شوید که این فقط یک فکر است. مجبور نیستید آن را باور کنید. به سادگی می توانید آن را مشاهده کنید و رها کنید.

این کار در ابتدا ممکن است دشوار باشد، اما با تمرین مدیتیشن، آسان تر می شود. به هر حال، زمانی که بتوانید از افکار و احساسات خود جدا شوید، قادر خواهید بود آرامش و وضوح بیشتری را تجربه کنید. همچنین بهتر می توانید تصمیماتی بگیرید که به نفع شما باشد.

 

3- آرامش ذهن

شروع روز با مدیتیشن، حس عمیقی از آرامش به ارمغان می آورد، نگرانی های غیر ضروری را کاهش می دهد و حواس پرتی ها را در طول روز به حداقل می رساند. زمانی که نسبت به لحظه حال ذهن خود، آگاه باشید، به احتمال زیاد متوجه اتفاقات خوبی که در اطرافتان می افتد خواهید شد.

 

4- کاهش استرس و اضطراب

هنگامی که صبح ها مدیتیشن انجام می دهید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک خود را تحریک می کنید که با کند کردن ضربان قلب و الگوهای تنفس، باعث آرامش می شود. این کار سطح کورتیزول را کاهش داده و جریان خون را افزایش می دهد و مقابله با استرس روزانه را برای شما آسان تر می کند.

  تمرین کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن روز اول

تحقیقات این موضوع را تایید می کنند، تحقیقات نشان می دهند که مدیتیشن روزانه صبحگاهی به طور قطع باعث کاهش استرس شده و به شما در مقابله بهتر با مشکلات زندگی روزمره کمک می کند. و این یک راه عالی برای شروع روز شماست، اینطور نیست؟

 

5- بهره وری بیشتر

با داشتن یک روال مدیتیشن صبحگاهی، شما قادر خواهید بود با اشتیاق و انرژی بیشتری کارها را انجام دهید، که منجر به افزایش بهره وری و رضایت شغلی می شود. تمرکز و انرژی بیشتر به شما امکان می دهد تا چالش ها را به طور مؤثرتر برطرف کنید.

علم و فناوری ما را به عصر نوآوری و راحتی باورنکردنی سوق داده است. متأسفانه، در کنار این پیشرفت، ما با انبوهی از عوامل حواس پرتی روبرو شده ایم.

در واقع، تحقیقات مربوط به توانایی فرد برای کار مداوم به مدت هشت ساعت به نتایج شگفت‌آوری رسیده است. مشخص شده است که شما در سه ساعت اول صبح بیشترین بهره وری را دارید.

بعد از آن، اکثر مردم احساس خستگی و کمبود الهام می کنند. روانشناسان متخصص معتقدند که بهترین کاری که می توانید برای کل روز خود انجام دهید، در صبح است.

یک روال مدیتیشن صبحگاهی، مانند مدیتیشن ۶ مرحله ای، می تواند به شما کمک کند از آن سه ساعت و حتی بیشتر استفاده کنید.

 

6- فواید کلی برای سلامتی

مطالعات نشان داده اند که مدیتیشن صبحگاهی می تواند به طور کلی سلامت و تندرستی را بهبود بخشد. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، ممکن است به کاهش سردرد، میگرن، فشار خون بالا و بی خوابی نیز کمک کند.

 

آموزش مدیتیشن صبحگاهی

انجام هر روزه مدیتیشن صبحگاهی

انجام این مراقبه صبحگاهی اصلا وقت گیر نیست. قرار نیست کل روز خود را درگیر آن کنید. شما می توانید در 20 دقیقه یک جلسه قدرتمند مدیتیشن داشته باشید و سپس به کارهای روزانه خود برسید.

هر بار که مدیتیشن می کنید، آن را به عنوان دوز انرژی تازه برای مغز و تقویت انرژی برای بدن خود در نظر بگیرید.

مدیتیشن صبحگاهی ممکن است یک سفر شخصی باشد و هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. اما در اینجا پنج نکته عملی برای کمک به شروع کار شما آورده شده است:

 

1- با آرامش شروع کنید و به تدریج پیش بروید

شروع یک عادت جدید می تواند طاقت فرسا باشد، بنابراین به آرامی شروع کنید و هر روز صبح فقط چند دقیقه را به آن اختصاص دهید. با اختصاص دادن پنج دقیقه برای مدیتیشن شروع کنید و با راحت شدن به تدریج مدت زمان آن را افزایش دهید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک در 21 روز - قسمت 1

بنابراین به یاد داشته باشید، بهتر است به طور مداوم برای مدت کوتاهی مدیتیشن کنید تا اینکه خودتان را با جلسات طولانی تحت فشار قرار دهید.

 

2- فضایی آرام ایجاد کنید

گِلونگ توبتن، راهب بودایی سرشناس می‌گوید:

«مدیتیشن یعنی انتخاب خوشبختی.»

بنابراین، گوشه‌ی آرامی را در خانه‌تان پیدا کنید که بتوانید بدون حواس‌پرتی مدیتیشن کنید. لازم نیست فضایی مجلل باشد؛ یک گوشه‌ی دنج با یک زیرانداز یا صندلی کاملاً مناسب است.

می‌توانید با چند وسیله‌ی بامعنا یا نور ملایم آن را تزئین کنید تا فضا را آرامش‌بخش کرده و آن را به پناهگاهی دلنشین برای تمرین‌تان تبدیل کنید.

 

3- تنفس آگاهانه

برای تمرکز حواس در مدیتیشن روی نفس‌تان تمرکز کنید. به حس هر دم و بازدم توجه کنید. هر زمان که ذهن‌تان سرگردان شد، به آرامی آن را به نفستان بازگردانید. در مدیتیشن لازم نیست با خودتان سخت‌گیر باشید.

به خاطر داشته باشید که این سفری است و اشکالی ندارد که افکار مختلفی به ذهن‌تان خطور کند. همان‌طور که گِلونگ توضیح می‌دهد: «افکار برای مدیتیشن بد نیستند. افکار بخشی از ذهن هستند، مانند امواج در اقیانوس. فقط بگذارید باشند. اقیانوس از امواجش بزرگ‌تر است.»

مهم این است که حضور داشته باشید و آرامش پیدا کنید.

 

4- یک مدیتیشن هدایت‌شده انتخاب کنید

اگر تازه‌کار هستید، جلسات مدیتیشن صبحگاهی هدایت‌شده برای مبتدیان می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد. برنامه‌های زیادی وجود دارند که چنین جلساتی را ارائه می‌دهند و بر اساس نیازهای مختلف مانند آرامش، تمرکز یا ابراز خودشفقت تنظیم شده‌اند.

از برنامه های خوب ایرانی می توان اپلیکیشن آرامیا را معرفی کرد که استاندارد هست و مدیتیشن های خوبی دارد. همچنین می توانید از مدیتیشن های دکتر جو دیسپنزا در دوره طراحی مجدد سرنوشت در سایت نگرش نیک استفاده کنید.

 

5- زمان مشخصی را برای مدیتیشن صبحگاهی خود تعیین کنید

ایجاد عادت، زمانی آسان‌تر است که زمان ثابتی برای انجام آن داشته باشید، چه درست بعد از بیدار شدن، قبل از صبحانه یا درست قبل از رفتن به سر کار باشد.

دقت کنید که مدیتیشن تدریجی است. تنها در صورتی که هر روز انجام شود، مؤثر است. این عادت، خیلی زود برای ذهن و بدن شما به یک انتظار تبدیل می‌شود که مشتاقانه بخواهید روز خود را با آرامش آغاز کنید.

Rating 5.00 from 4 votes

آموزش مکمل
این مطالب را هم بخوانید:
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان خسروی
ایمان خسروی
8 روز قبل

جالبه که می تونیم برای قسمت های مختلف روز می تونیم مدیتیشن انجام بدیم

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×