آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 9

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

خوش آمدید به هفته دوم دوره تندخوانی رایگان با جیم کوییک. یک هفته گذشت… تا اینجا چطور بود؟ پیشرفتی داشتید؟ تمرین ها را انجام دادید؟ یادتان باشد که:

هدف ما بی نقص بودن نیست، بلکه هدف ما رشد و پیشرفت هست، اینکه از هفته قبل و روز قبل تان بهتر باشید.

 

شروع هفته دوم

در صورتی که قول می دهید که تمام تمرینات هفته اول را انجام داده باشید، می توانید وارد روز اول از هفته دوم شوید. 😀

 

روز اول

اگر یادتان باشد، در روز دوم از هفته اول ما 3 مانع اساسی برای تندخوانی را به شما گفتیم. حالا می خواهیم یک مانع دیگر هم که باعث کند خواندن شما می شود را به شما یاد بدهیم. در این قسمت می خواهیم در مورد این مانع چهارم یعنی «زیرلب خواندن» صحبت کنیم.

 

زیرلب خواندن چیست؟

تابحال متوجه شده اید که حین مطالعه، یک صدایی را در سرتان می شنوید؟ در واقع با آن صدا دارید متن را برای خودتان می خوانید. خب حالا چرا این کار مانع مطالعه مؤثر است؟

چون اگر قرار باشد تمام کلمات را با صدای بلند یا در ذهن تان تکرار کنید تا معنی متن را بفهمید، آنوقت سرعت خواندن، مثل سرعت صحبت کردن می شود یا می توان گفت که:

سرعت مطالعه شما محدود به سرعت صحبت کردن تان می شود، نه سرعت فکر کردن تان

به نظر شما آیا مجبورید حتما تمام کلمه »کامپیوتر» یا «قالیچه» را بیان کنید تا متوجه معنی شان شوید؟

  7 کلید طلایی برای ثروتمند شدن از طریق اینترنت

جواب منفی است. ببینید به طور معمول از بین کلماتی که در طول یک متن می خوانید، 95 درصد آنها، کلمات دیدنی هستند، یعنی مثل کلمات «کامپیوتر»، «توقف»، «شهر نیویورک» هستند و به آنها کلمات دیدنی گفته می شود. یعنی لازم نیست حتما آنها را کامل تلفظ کنید تا معنی شان را درک کنید، آنها را می توانید با چشم بشناسید، خصوصاً کلماتی مثل «و، آنجا، چون که، از، این».

همانطور که علائم متن مثل علامت سوال، علامت تعجب، نقطه یا کاما را نمی خوانید، به همین شکل، لازم نیست که تمام کلمات را در ذهن بخوانید.

بهترین تندخوان ها، با دیدن، کلمات را می خوانند.

 

زیرلب خواندن رو چطور برطرف کنیم؟!

نکته ای که باید توجه کنیم این است که هرگز نباید به طور کامل این مورد را حذف کنید، ولی با تکنیکی که در ادامه به شما می گویم می توانید زیر لب خوانی را کمتر کنید. اسم این روش، «یک دو سه» هست.

مشکل این است که عادت کردید حین مطالعه، کلمات را در ذهن تان بگویید. برای تغییر یک عادت بد باید در آن اختلال ایجاد کنید و الگوی آن را بشکنید.

یک راه شکست این عادت، شمردن هست. ایده این است که وقتی از این به بعد مطالعه کردن را تمرین می کنید، به جای خواندن کلمات، در ذهن تان شروع به شمردن کنید یا اگر خواستید با صدای بلند بشمرید. برای درک بهتر انجام این تکنیک ویدیوی زیر را از جیم کوییک ببینید:

  3 کاری که با بازگشت به گذشته، متفاوت انجام می دادم

 

[دانلود ویدیو]

 

نکته فوق ضروری

وقتی یک چیز تکراری مثل «یک دو سه، یک دو سه، یک دو سه را در ذهن بگویید، دیگر نمی توانید کلماتی که می خوانید را همزمان بگویید و دقت کنید که این تمرین خیلی سخت است و انتظار نداشته باشید که همان دفعات اول بتوانید به خوبی انجام دهید. با انجام این تمرین ممکن است حین مطالعه گیج شوید و درک مطلب شما افت پیدا می کند چون هنوز به این کار عادت نکردید.

ولی هدف ما شکستن الگوی ذهنی و کاهش زیرلب خوانی است که با انجام تمرینات زیاد در طی زمان می توانیم به هدف مان برسیم.

 

کتاب خود را بیاورید

حالا بروید کتاب تمرین همیشگی خود را بیاورید و ۳ دقیقه مطالعه کنید. در این تمرین توجه کنید که فعلا درک مطلب را کنار بگذارید و فقط روی خواندن تمرکز کنید و اینبار به جای کلمات، اعداد را با صدای بلند یا در ذهن تان مطابق ویدیوی بالا بگویید و ببینید کار چطور پیش می رود. می توانید فقط یک دو سه را تکرار کنید یا می توانید تا بی نهایت بروید، هر طور خودتان راحت ترید.

  چاکرا درمانی چیست و چطور انجام می شود؟

شروع کنید…

 

[دانلود ویدیو]

توقف کنید.

انتظار دارم انجام این تمرین برای اغلب شما کمی عجیب و متفاوت باشد و کار راحتی نبوده باشد. شاید به این نتیجه رسیده باشید که دیگر نمی خواهید این تمرین را انجام دهید ولی اگر می خواهید مانع چهارم تندخوانی یعنی زیر لب خوانی را کاهش دهید، این تکنیک شمردن را حتما تمرین کنید. اما می گذارم به انتخاب خودتان باشد.

زیر لب خوانی را می توان با استفاده از کلمات دیدنی و روش یک دو سه کاهش داد.

 

تمرین های روز اول

1- 10 دقیقه مطالعه کنید، با رعایت تمام نکاتی که تا اینجا یاد گرفتید به علاوه استفاده از روش یک دو سه برای کاهش زیر لب خوانی.

2- دو دقیقه مطالعه کنید و سرعت خود را بسنجید و عدد آن را در بخش دیدگاه ها بنویسید.

Rating 4.55 from 22 votes

لیست دروس تندخوانی

جیم کوییک

24 قسمت

۰۵:۴۱:۳۵

249000 تومان

با صدای من یاد بگیر

guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی میرکمالی
علی میرکمالی
10 ماه قبل

سرعت من در این تمرین 300 کلمه در دقیقه بود

خاطره
خاطره
8 ماه قبل

وای خدای من افتضاح بود اعصابم خورد شد و سرم درد گرفت وسطش گیج شدم کمی
البته منظور من سختی روش ۱۲۳ هستش

آخرین ویرایش 8 ماه قبل توسط خاطره
دیمن
دیمن
پاسخ به  نگرش نیک
2 ماه قبل

من متوجه این جلسه نشدم

مهران محمدی
مهران محمدی
6 ماه قبل

واقعاً این روش که برای شکستن زیر لب خوانی است فوق‌العاده‌ به من کمک کرد، و خیلی هم روش ساده‌ای است فقط کافیه بشمارین

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×