آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱3

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

می خواهیم برویم سراغ افزایش درک مطلب: بخش 1. آماده اید؟

خوش آمدید به دوره تندخوانی رایگان جیم کوییک، روز چهارم از هفته دوم. سرعت تان چطور است؟ جیم کوئیک در دوره ویدیویی تندخوانی همیشه اول هر قسمت این سوال را می پرسد و می گوید جواب بدهید که سرعت تان عالی است.

 

روز پنجم

می خواهیم روی درک مطالب تمرکز کنیم. یعنی کاری کنیم که وقتی متنی را چه تند یا چه کند بخوانید، میزان بیشتری از آن مطلب را متوجه شوید و درک کنید و یادتان بماند.

خیلی ها از من پرسیده بودید که جیم، اصل کلیدی در تندخوانی چیست؟ من می گویم استفاده از انگشت موقع مطالعه. چون اگر سرعت بالاتری می خواهید، باید موقع مطالعه از انگشت استفاده کنید. این یک اصل کلیدی است.

 

اصل کلیدی در درک مطلب

اگر می خواهید درک مطلب شما بهتر شود، سوالات بهتر و بیشتری بپرسید. اگر تمرکز، تفکر، سرعت یا حافظه بهتری می خواهید، سوالات بهتری بپرسید.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک

پس وقتی دارید کتاب می خوانید یا روزنامه یا مقاله ای را در وبسایت می خوانید، وقتی از قبل سوالاتی در ذهن داشته باشید، جواب هایشان را راحت تر در متن پیدا می کنید، چون سوالات تبدیل به آهنربا می شوند و جوابهایی که می خواهید را برای شما جذب می کنند.

جیم کوییک می گوید وقتی در امتحانی مثل امتحان زبان ما ایرانی ها در کنکور یا جاهای دیگر، آزمون درک مطلب از شما می گیرند، اینطور است که یک متنی را باید بخوانید و بعد به سوالات جواب دهید. او می گوید در این مواقع بهتر است ابتدا سوالات را بخوانید و بعد به سراغ متن بروید چون اینطوری می دانید که دقیقا سوال تان چیست، دنبال چه چیزی باید باشید و در نتیجه راحت تر از بقیه، جواب ها را پیدا می کنید.

 

۶ سوال مهم که باید بپرسید

هر روز مطالعه کنید و از روش 4-3-2-1 استفاده کنید که این تمرین حدود 10 دقیقه طول می کشد. اما قبل از انجام تمرین 4-3-2-1 می توانید تمرین شعبده بازی و تمرین هشت تنبل را انجام دهید. در کنار تمام این ها از شما می خواهم که سوالات بیشتری بپرسید.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب مغزت را تغییر بده تا زندگیت تغییر کند اثر دانیل آمن

قبل از شروع مطالعه چند سوال قدرتمند از خودتان بپرسید. حداقل 4 یا 5 سوالی که می خواهید در آن کتاب جوابش را پیدا کنید، از خودتان بپرسید. اگر نمی دانید چه چیزی بپرسید، به شما چند تا ایده می دهم.

5 سوال مهم با W و یک سوال با H وجود دارد:

  1. What: چه چیزی؟
  2. Why: چرا؟
  3. When: چه زمانی؟
  4. Who: چه کسی؟
  5. Where: کجا؟
  6. How: چطور؟

مثلا بپرسید:

  • شخصیت های اصلی این کتاب چه کسانی هستند؟
  • ماجرای داستان چیست؟
  • محل اتفاقات این داستان کتاب کجاست؟

وقتی از قبل این سوالات را از خود بپرسید و جای جواب آنها را در دفترچه خود خالی بگذارید، به محض شروع مطالعه، مثل کارآگاه شرلوک هولمز دنبال نشانه هایی برای پیدا کردن جواب این سوالات خواهید بود.

چنین افرادی تندخوان های قدرتمند و سریعی هستند. تندخوان ها فقط مطالب را سریعتر نمی خوانند، بلکه مطالب را هوشمندانه تر می خوانند و سوالات قدرتمندی می پرسند.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب شیب اثر ست گادین

گاهی وقتی سوالی را بپرسید که قبلاً نپرسیده اید، به جواب هایی می رسید که قبلاً کسی به آنها نرسیده بود. این موضوع در مورد مطالعه، کار و همچنین زندگی شما صدق می کند.

 

تمرین های روز پنجم

1- بگویید آیا تمرین هشت تنبل، تردستی و 4-3-2-1 را انجام می دهید؟

2- تمرین 10 دقیقه مطالعه روزانه را پس از انجام تمرین هشت تنبل، تمرین تردستی (دلخواه)، تمرین 4-3-2-1 و سپس پرسیدن حداقل 6 سوال (برای درک مطلب)، با رعایت تمام اصول تندخوانی (برای افزایش سرعت) انجام دهید.

3- راستی یادتان نرود که هر روز سرعت جدید خود را با دو دقیقه مطالعه، مشابه روزهای قبل محاسبه کنید. سرعت امروز شما چند بود؟

تمرین 4-3-2-1 روی افزایش سرعت مطالعه شما خیلی خیلی موثر است. حتما هر روز انجامش دهید.

امتیاز 4.14 از 7 رای

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد کیان
محمد کیان
2 ماه قبل

عالی بود

پادکست جدید «من چی یاد گرفتم؟»

خانه
منو
×