آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 6

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

به روز پنجم از هفته اول دوره تندخوانی رایگان با جیم کوییک خوش آمدید. در این جلسه جیم کویک قرار است یک تکنیک به شما یاد بدهد که می تواند سرعت مطالعه شما را 25 درصد دیگر افزایش دهد.

یادتان باشد که این کلاس پویا هست و باید تمرینات را انجام دهید تا برایتان موثر باشد. پس مطمئن شوید که حتما تمرینات جلسات قبلی را انجام داده باشید و بعد وارد روز پنجم شوید.

 

روز پنجم

تکنیکی که امروز می خواهم به شما یاد بدهم، تکنیک «تورفتگی» یا «فاصله گذاری» است که استفاده از آن به راحتی می تواند سرعت شما را حداقل 25 درصد افزایش دهید. فکر کنید که با این افزایش سرعت چقدر در زمان شما صرفه جویی خواهد شد و با آن زمان اضافه چه کارهایی که نمی توانید بکنید. می خواهم شما را با مفهومی با عنوان «دید جانبی» آشنا کنم.

 

دید جانبی دقیقا چیست؟

شما یک دید جانبی دارید، یعنی چه؟ یعنی وقتی به چیزی نگاه می کنید، چیزهایی را در سمت راست و چپ آن می بینید، افرادی که سرعت مطالعه شان خیلی کند است، مثل بچه ها، متن را حرف به حرف می بینند و می خوانند، افراد معمولی متن را به صورت کلمه به کلمه می خوانند، اما تندخوان ها از دید جانبی استفاده می کنند و متن را به صورت گروهی از کلمات می بینند و مطالعه می کنند.

یعنی با دیدن یک کلمه، کلمات سمت راست و چپ آن را هم می بینند.

 

  خلاصه کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر

چطور از دید جانبی استفاده کنیم؟

تابحال با استفاده از انگشت (تنظیم کننده بصری) تمام خطوط را از راست به چپ یا برعکس بصورت کامل طی می کردید و می خواندید ولی از این به بعد با توجه به درکِ داشتن دید جانبی، دیگر نیازی نیست که این کار را از ابتدا تا انتهای خط انجام دهید. بنابراین می توانید از دو طرف متن یک تورفتگی حدود 2.5 سانتیمتر را در نظر بگیرید.

از این به بعد حین مطالعه، به جای اینکه انگشت خود را از ابتدا تا انتهای خط ببرید، کافیست از  2.5 سانتیمتر بعد از ابتدای خط شروع کنید و تا 2.5 سانتیمتر مانده به ته خط، متوقف شوید، چون دید جانبی شما کلمات باقیمانده را می تواند ببیند. در این حالت عرض صفحه برای شما کوچکتر می شود و انرژی و زمان کمتری را مصرف می کنید.

حالا برویم این روش را اجرا کنیم، چون تا چیزی را اجرا نکنیم، نمی توانیم ادعا کنیم که آن را یاد گرفتیم.

 

  معرفی 17 تا از مهم ترین مهارت های فروش

کتاب خود را بیاورید

می خواهیم 3 دقیقه این روش را تمرین کنیم و اینبار حین مطالعه، روش فرورفتگی ابتدا و انتهای متن را نیز به روش های قبلی خود اضافه می کنیم. لازم نیست بی نقص عمل کنید، فقط از این تمرین لذت ببرید و برایتان سرگرم کننده باشد.

پس یادتان باشد از دو طرف، یک حاشیه 2.5 سانتی متری در نظر بگیرید و انگشت خودتان را در این فاصله حرکت دهید و به مدت 3 دقیقه مطالعه کنید. از تایمر 3 دقیقه ای زیر می توانید استفاده کنید:

 

[دانلود ویدیو]

توقف، زمان سه دقیقه تمام شد…

 

محاسبه سرعت پایه روز پنجم

حالا می خواهیم دو دقیقه دیگر با اضافه کردن تکنیک تورفتگی مطالعه کنیم و پس از آن، سرعت پایه امروزمان را بسنجیم. گفتیم که تقریباً هر روز باید سرعت پایه خود را محاسبه کنیم.

  خلاصه کتاب به سرانجام رساندن کارها اثر دیوید آلن

از جایی که متن را تمام کردید، دو دقیقه مطالعه کنید:

شروع کنید.

 

[دانلود ویدیو]

 

توقف، زمان دو دقیقه تمام شد. حالا سرعت پایه تان را مشابه روزهای قبل حساب کنید و در دیدگاه ها بنویسید که سرعت پایه روز پنجم تان چقدر است؟

 

تمرین روز پنجم

10 دقیقه مطالعه روزانه با استفاده از مجموعه تکنیک هایی که تا این لحظه یاد گرفتید، مثل استفاده از انگشت و فاصله گذاری 2.5 سانتی متری از چپ و راست.

 

Rating 4.13 from 32 votes

لیست قسمت های دوره
آموزش مکمل

جیم کوییک

24 قسمت

۰۵:۴۱:۳۵

249000 تومان

با صدای من یاد بگیر

guest
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی میرکمالی
علی میرکمالی
1 سال قبل

تمرین امروز را انجام دادم
سرعت حاصل شده،300 کلمه در دقیقه

مهناز فیضی
مهناز فیضی
1 سال قبل

سرعت با تمرین تو رفتگی ۲۳۰کلمه بر دقیقه

خاطره
خاطره
11 ماه قبل

سرعت من کاهش پیدا کرد برام سخت بود دو نیم سانتی تمرکز کنم ۱۹۹ کلمه بر دقیقه

فاطمه مرندی
فاطمه مرندی
5 ماه قبل

با سلام دوستان گرامی شما هم مثل من وقتی متن را به سرعت با نگاه و حرکت انگشت می خوانید درک مطلب تون پایینه یعنی با وجود اینکه پنج روزه تمرین می کنم هنوز نمی تونم بفهم وقت نگاه را سرعت می دهم الان توی قسمت های قبلی من موندم نمی دونم این تمرین روز پنجم را چطور انجام بدم هم از تجربه شما و هم از استاد گرامی آقای باقر پور درخواست می کنم راهنمایی کنید

فاطمه مرندی
فاطمه مرندی
پاسخ به  نگرش نیک
5 ماه قبل

سپاسگزارم آقای باقرپور

ملیکا
ملیکا
5 ماه قبل

من ناخوداگاه این تمرین رو تو تمرین قبلی انجام میدادم از اول خط شروع میکردم و وسطای خط میرفتم خط بعد و همش هم حس میکردم کارم اشتباهه ، اما چون مطالب رو متوجه میشدم سخت نگرفتم

امیرحسین
امیرحسین
4 ماه قبل

سرعتم۳۵۶ شد ولی متن رو خوب متوجه نمیشم بعضا قاطی پاطی میکنم

پرنیان محمودی
پرنیان محمودی
4 ماه قبل

انجام شد

امیرحسین
امیرحسین
4 ماه قبل

یکم سخته مطلب رو خوب نمیفهمم مجبورم برگردم دوباره بخونم.شدم 329

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×