آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱9

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

خب سرعت تان چطور است؟ الان دیگر می توان گفت سرعت و درک مطلب تان چطور است؟ رشدی داشتید؟ تمرین کردید؟ در روز چهارم از هفته سوم آموزش تندخوانی رایگان جیم کوییک می خواهد در مورد بهبود عملکرد شما و سرعت خواندن حرف بزند و متد توقف چشم را به شما یاد بدهد.

 

روز چهارم

از نظر مطالعه، افراد در 3 دسته یا 3 سطح قرار دارند:

سطح اول: مطالعه گر ضعیف (بچه ها)

فرض کنید بچه هستید و تازه خواندن را یاد گرفته اید، هنوز کلمات را متوجه نمی شوید اما الفبا را بلد هستید. حالا می خواهید با کلمات روبرو شوید، کلماتی که از حروف صامت و مصوت تشکیل شده اند، حالا باید چکار کنید؟ باید صدای کلمات را بسازید. حروف را می بینید، صداهایشان را می شنوید و صدای کلمات را یا در ذهن یا با صدای بلند می سازید.

ولی قرار نیست بقیه عمرتان هم به همین شکل مطالعه کنید و صدای هر کلمه را تمرین کنید، طوری که انگار اولین بار است آن را می بینید. در این حالت مطالعه زمان زیادی از شما می برد، چون برای خواندن، دارید تک تک حروف را می بینید. مثلا با دیدن کلمه “میز” برای اولین بار چون برایتان آشنا نیست، آن را درجا مثل یک کلمه نمی توانید ببینید، بلکه حروف آن را یکی یکی می بینید تا کلمه را تشخیص دهید.

 

سطح 2: مطالعه گر متوسط

خیلی ها این دوره تندخوانی در 21 روز را از سطح مطالعه گر متوسط شروع کرده اند. در این سطح با دیدن متن، به جای حروف، کلمات را می بینید. مثلاً کلمه “میز” را یک جا می بینید. البته حروف را هم می بینید، اما ذهن شما تصویر کلی اش را ثبت کرده است. چالش این سطح دوم این است که متن را کلمه به کلمه می خوانید، یعنی در هر لحظه یک کلمه را می خوانید و همین موضوع، سرعت شما را پایین می آورد.

  ۲۳ مهارت فروش یک فروشنده حرفه ای [2023]

محدودیت شما چیست؟ در این حالت مانند آن بچه سطح اول هستید که فقط حروف را می بیند و در هر لحظه فقط یک حرف را می بیند، اما الان به عنوان یک مطالعه گر متوسط، چشم هایتان در هر لحظه فقط یک کلمه را می بیند.

چالش شما چیست؟ چالش این است که وقتی در مورد مفهوم تندخوانی حرف می زنیم، باید بدانیم که سریع ترین مطالعه گران، نه حروف را می بینند، نه کلمات را، بلکه گروه کلمات را می بینند.

 

سطح 3: مطالعه گر حرفه ای (تندخوان ها)

تندخوان ها همانطور که گفتیم گروه کلمات را می بینند. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم که چطور مثل تندخوان ها رفتار کنید.

 

توقف چشم

در اصطلاحات مطالعه، عبارتی با عنوان «توقف چشم» داریم. حالا منظور از توقف چشم چیست؟

یعنی لحظه ای که چشم روی کلمات روی صفحه توقف می کند.

مثلا وقتی یک بچه می خواهد مطالعه کند، روی تک تک حروف توقف می کند تا بتواند آنها را تشخیص بدهد و همین توقف ها زمان بیشتری از اون می گیرد یا مثلا مطالعه گرهای متوسط، روی تک تک کلمات توقف می کنند، یعنی اگر در هر خط 10 کلمه وجود داشته باشد، 10 بار توقف می کنند و تک تک این توقف ها، باعث بیشتر شدن زمان مطالعه می شود، درست است؟

اما یک تندخوان، یعنی کسی که شما دارید به آن تبدیل می شوید، متن را کلمه به کلمه نمی خواند، بلکه کلمات را گروهی و به صورت 2، 3، 4 یا 5 تایی می بیند و نهایت در هر خط 2 یا 3 توقف دارد و چون توقف های چشمی کمتری دارد، خیلی سریعتر یک خط یا متن را تمام می کند.

  چاکرای تاج سر: قفل پتانسیل معنوی خود را باز کنید

 

هدف ما از تندخوانی چیست؟

هدف ما از تندخوانی این است که کاری کنیم که کلمات را گروهی ببینید.

تندخوان ها دید جانبی دارند، یعنی وقتی یک کلمه ای را می بینید، چند کلمه در راست و چپ آن را هم می توانید ببینید و به همین شکل با توسعه دید جانبی تان، تعداد توقف های چشم کمتر و در نتیجه مطالعه متن را در زمان کمتری به پایان می رسانید.

 

کتاب تمرین خود را بیاورید

الان می خواهیم تمرین کنیم که تعداد توقف هایمان را کم کنیم. قبل از شروع تمرین عملی مان، تمرین یوگای ذهن برتر را که در جلسات قبلی یاد گرفته اید، انجام دهید.

سپس تمرین هشت تنبل را انجام دهید.
1
اگر انجام دادید، اینجا بنویسید انجام دادم.x

حالا برویم سراغ تمرین امروزمان. کتاب تمرین تان را بیاورید و به یک صفحه جدید بروید. مثلاً به آن نقطه ای که آخرین بار کتاب را آنجا رها کردید، بروید. حال یک خودکار بگیرید و عرض صفحه را در ذهن تان به 4 قسمت تقسیم کنید (مشابه عکس پایین). با خودکار هم می توانید سه تا نقطه بالای صفحه بگذارید. مثلاً اول یک نقطه قرمز در بالا وسط صفحه می گذارید، حال نیمه راست صفحه را با قرار دادن یک نقطه به دو قسمت تقسیم می کنید و نیمه چپ را به همین ترتیب و سپس خط های فرضی مشابه عکس زیر تا پایین بکشید. الان صفحه شما به 4 قسمت تقسیم شده است.

  خلاصه کتاب راز - قانون جذب جو ویتالی

این خطوط فرضی باعث شده اند که صفحه شما به 4 قسمت تقسیم شود که بسته به عرض کتاب و تعداد کلمات در هر خط کتاب شما، می تواند 3 یا 4 قسمت باشد. اینها محل توقف های شما هستند.

حال حین مطالعه از انگشت استفاده کنید اما این بار به جای اینکه انگشت را زیر هر کلمه ببرید، فقط انگشت را در هر توقف، زیر کلمه نگه می دارید، اینطور که در نقطه اول، دوم و بعد سوم توقف کنید و سعی کنید کلمات سمت چپ و راست محل توقف تان را با استفاده از دید جانبی ببینید. در این حالت به جای 10 توقف برای 10 کلمه در هر خط، در واقع دارید 3 یا 4 توقف در هر خط انجام می دهید که سر هر خط فرضی است.

3 دقیقه برای مطالعه تمرینی وقت بگیرید و این کار را تمرین کنید. نیازی به درک مطلب نیست، فقط این روش را تمرین کنید و انگشت را به محل نقاط روی صفحه ببرید، می خواهم بعد از چند دقیقه ببینید که آیا متن را فهمیدید یا خیر؟

شروع کنید (از ویدیوی تایمر 3 دقیقه ای زیر می توانید استفاده کنید)

 

[دانلود ویدیو]

توقف، زمان سه دقیقه تمام شد…

 

تمرین روز چهارم

تمرین امروز را با سایر تمرینات تندخوانی خود مثل روش 4-3-2-1 ادغام کنید و به مدت 10 دقیقه هر روز انجام دهید. چگونه؟

کتاب تمرینی خود را بیاورید. 2 یا 3 نقطه بالای صفحه بگذارید و تصور کنید ستون هایی می سازند و هر خط را ستون به ستون بخوانید، به صورت گروهی، نه کلمه به کلمه. این تمرین برای تقویت دید جانبی شما عالی است.

Rating 4.32 from 22 votes

لیست قسمت های دوره
آموزش مکمل

جیم کوییک

24 قسمت

۰۵:۴۱:۳۵

249000 تومان

با صدای من یاد بگیر

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
9 ماه قبل
سپس تمرین هشت تنبل را انجام دهید." بیشتر بخوانید

انجام دادم

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×