آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 21

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

خوش آمدید تندخوان ها، وضعیت خواندن تان چطور است؟ چقدر پیشرفت داشتید؟ باید بگویید خیلی زیاد.

جلسه 21 ام از آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک خیلی باارزش است. جیم کوییک می خواهد در مورد مطلبی صحبت کند که کمتر در موردش حرف می زند و یک موضوع خیلی پیشرفته هست. او می خواهد شما به این تشخیص برسید که برای دگرگونی و تغییر زندگی تان، چه چیزی لازم است؟

آموزش این جلسه را علاوه بر خواندن، می توانید برای هر تغییر دیگری که می خواهید در زندگی تان بدهید، به کار ببرید. پس تا انتهای این جلسه با ما همراه باشید.

 

روز ششم

امروز می خواهیم در مورد 5 سطح دگرگونی صحبت کنیم. این موضوع، علت کارهایی که انجام می دهید را به شما می گوید. چرا گاهی آدم خودویرانگری می کند و تعلل می کند؟ چرا بعضی روزها تلاش کردن برایتان آسان است و بعضی روزها سخت؟

سطوح دگرگونی را جیم کوئیک با این ترتیبی که در پایین می بینید، تدریس می کند:

سطح 4: رفتار

فرض کنید می خواهید تغییری در زندگی خود ایجاد کنید، مثلا می خواهید از امروز روزی 30 دقیقه تندخوانی کنید و این تغییری هست که می خواهید ایجاد کنید.

این تغییر، یک “رفتار” است که می خواهید داشته باشید. من می گویم این تغییر، در سطح 4 ام از 5 سطح دگرگونی هست و یک “رفتار” هست. رفتاری هست که شما می خواهید تغییرش بدهید، یعنی می خواهید که بتوانید روزی 30 دقیقه تندخوانی کنید.

  چالش 30 روزه اعتماد به نفس: گام های آسان برای تقویت اعتماد به نفس

مشکل اینجاست که خیلی ها به این رفتار، پایبند نمی مانند و پس از چند روز ممکن است آن را دیگر انجام ندهند، اما علتش چیست؟

الان بقیه سطوح دگرگونی را می گویم و وقتی کل مدل را ببینید، متوجه می شوید که چرا بعضی کارها را دنبال می کنید، اما بعضی کارها را نه.

 

سطح 3: توانمندی

یک سطح بالاتر از سطح رفتار، یعنی در سطح سوم، “توانمندی”ها قرار دارند.

توانمندی ها، همان عادات، شایستگی ها و مهارت های شما هستند.

مثلا اگر بخواهید روزی 30 دقیقه تندخوانی کنید (رفتار)، تا وقتی توانایی تندخوانی را نداشته باشید، نمی توانید انجامش دهید، پس نمی توانید این “رفتار” را اجرا کنید.

 

سطح 2: باورها و ارزش ها

در سطح بالاتر از توانمندی، یک جادو اتفاق می افتد. سطح 2، سطح باورها و ارزش هاست. همه رفتارهای ما بر اساس “باور”هایمان شکل می گیرد.

مثلاً اگر بخواهید روزی 30 دقیقه “رفتار” تندخوانی را انجام دهید، باید باوری داشته باشید که اجازه بدهد انجامش بدهید، درست است؟

چون چه باور داشته باشید که می توانید یا نمی توانید، در هر صورت حق با شماست.

پس اگر باور داشته باشید که نمی توانید تندخوانی را انجام بدهید، پس رفتار تندخوانی برای شما قابل اجرا نخواهد بود. حالا در همین سطح 2 به ارزش ها بپردازیم:

ارزش ها چیزهایی هستند که در زندگی، برایتان خیلی مهم هستند.

اگر شما برای رشد، مطالعه، یادگیری و کتاب ها ارزش قائل نباشید، چقدر احتمال دارد آن رفتار تندخوانی را انجام ندهید؟ خیلی زیاد.

  خلاصه کتاب نسخه بهتر خودت اثر جول اوستین

پس باورها و ارزش های شما باید درست باشند تا بتوانید رفتار مورد نظر را انجام دهید. اینجا می توانید هر رفتار دیگری را به جای تندخوانی قرار دهید، مثل ورزش، سیگار نکشیدن و… . برای تمام این رفتارها، تمام این سطوح باید هماهنگ باشند.

تا اینجا در سطح 4، رفتارها را داشتیم، بعد در سطح 3، توانمندی ها را داشتیم که در واقع همان مهارت های لازم برای انجام آن رفتار بود و در سطح 2 باورها و ارزش ها را داشتیم، اما سطح 1 چیست؟

 

سطح 1: هویت

مجموعه ای از جملات “من …. هستم”، هویت شماست.

چه چیزی باعث می شود رفتار “30 دقیقه تندخوانی در روز” را انجام ندهید؟

شاید این هویت که می گوید “من به اندازه کافی باهوش نیستم”، یا “من نادانم”. در این حالت هویتی دارید که شما را محدود می کند، پس آن رفتار را انجام نمی دهید.

اول از همه باید خودتان را بررسی کنید، باید هویت خودتان را بررسی کنید. اگر می خواهید اهمال کاری را حذف کنید، تا زمانی که اعتقاد داشته باشید که “من اهمال کار هستم” و خودتان را یک فرد اهمال کار بدانید، نمی توانید رفتار اهمال کاری را حذف کنید.

حالا می رویم به سراغ سطح 5 که پایین تر از سطح رفتار قرار دارد.

  5 تمرین افزایش اعتماد به نفس در خانه

 

سطح 5: محیط پیرامون

محیط پیرامونی چیزهایی هستند که شما را احاطه کرده اند.

مثلاً بیایید محیط فیزیکی که در آن هستید را بررسی کنیم. اگر بخواهید رفتار 30 دقیقه تندخوانی در روز را انجام بدهید، اگر محیط شما مناسب نباشد، شاید نتوانید این رفتار را انجام دهید. شاید محیط تان خیلی تاریک باشد، شاید خیلی شلوغ و پرسروصدا باشد. در این حالت، چنین محیطی روی رفتار شما تأثیر می گذارد. پس باید حواس تان به سطح پنجم هم باشد.

 

این بود از پنج سطح دگرگونی. برای تغییر زندگی تان باید هر یک از سطوح را بررسی کنید. وقتی این سطوح با هم هماهنگ باشند، دیگر خودتخریب گری نمی کنید، دیگر یک قدم جلو نمی روید، سه قدم عقب، بلکه می دانید دارید چکار می کنید و برای همین رشد خواهید داشت.

 

تمرین روز ششم

می خواهم این مدل را برای خودتان پیاده سازی کنید. مثلا یک رفتار جدید را انتخاب کنید و طبق این مدل 5 سطحی، آن را بررسی کنید. بنویسید که:

  • برای آن رفتار، چه هویتی برای خود ساخته اید؟
  • چه باورها و چه ارزش هایی در زمینه آن رفتار دارید؟
  • توانمندی ها و مهارت هایتان برای انجام آن رفتار چیست؟
  • و در انتها بنویسید که محیط پیرامون شما برای آن رفتار مناسب است یا نه و چه زمانی آن رفتار را انجام می دهید؟

همه چیز تحت تأثیر این مدل است.

Rating 4.00 from 16 votes

لیست دروس تندخوانی

جیم کوییک

24 قسمت

۰۵:۴۱:۳۵

249000 تومان

با صدای من یاد بگیر

guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد کیان
محمد کیان
7 ماه قبل

عالی بود

رقیه
رقیه
7 ماه قبل

عالیییی

ایمان خسروی
ایمان خسروی
23 روز قبل

عالی هست تند خوانی و این مطالب به من که یک بار دوره رو گذروندم کمک می کنه که دوباره یاداوری بشه

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×