متن کتاب

تمرین روز چهارم کتاب معجزه شکرگزاری

معجزه شکرگزاری برای سلامتی

با معجزه شکرگزاری برای سلامتی و تاثیر شکرگزاری بر بدن آشنا شوید و نمونه لیست شکرگزاری برای سلامتی را دریافت کنید و در انتهای این صفحه تمرین های معجزه شکرگزاری برای سلامتی را که در واقع تمرین روز چهارم می باشد، حتما انجام دهید. قبل از هر چیزی تمرین کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن روز اول را ابتدا انجام دهید و بعد برگردید به این صفحه.

هر کس که برای سلامتی اش سپاسگزار باشد به او بیشتر داده خواهد شد و هر کس برای سلامتی اش سپاسگزار نباشد، سلامتی اش از وی بازپس گرفته می شود.

سلامتی، هدیه ی زندگی

سلامتی گرانبهاترین موهبت در زندگیِ انسان هاست و همواره سلامتیِ خود را بیش از هر چیز دیگری مهیا و تضمین شده می دانیم. برای بسیاری از ما، سلامتی مان تنها زمانی مهم است که آن را از دست می دهیم. آنگاه به این واقعیت پی می بریم که بدون سلامتی، هیچ چیز نداریم.

یک ضرب المثل ایتالیایی هست که حقیقت را درباره ی سلامتیِ ما می گوید:

کسی که از سلامتی اش لذت می برد، ثروتمند است. حتی اگر خودش آن را نداند.

در حالی که ما به ندرت به تندرستیِ خود می اندیشیم و درستیِ این جمله را در نمی یابیم مگر آنکه روزی به بیماریِ هرچند کمی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا دچار می شویم و در بستر بیفتیم. هنگامی که بیمار می شویم هیچ چیز جز بازیابیِ سلامت برای مان مهم نیست.

سلامتی هدیه ی زندگی است؛ این چیزی است که به شما داده شده و هر روز به شما داده خواهد شد. علاوه بر هر کاری که برای سلامتیِ خود انجام می دهیم، باید برای داشتن چنین موهبتی شکرگزار باشیم، تا سلامتیِ بیشتری به دست آوریم.

معجزه شکرگزاری برای سلامتی

به یاد داشته باشید:

هر کس که برای سلامتی اش سپاسگزار باشد به او بیشتر داده خواهد شد و هر کس برای سلامتی اش سپاسگزار نباشد، سلامتی اش از وی بازپس گرفته می شود.

تاثیر شکرگزاری بر بدن را نادیده نگیرید. شاید افرادی را بشناسید که شیوه ی سلامتی را در زندگی برگزیده اند ولی با این حال سلامتیِ خود را از دست داده اند. شکرگزار بودن در مقابل سلامتی ای که دریافت می کنید بسیار شورانگیز است.

وقتی برای سلامتیِ خود شکرگزاری می کنید، شما نه تنها در حفظ سلامتیِ کنونی تان می کوشید بلکه در همان حال نیروی قدرشناسی را به کار می اندازید تا جریان سلامت را به سوی شما هدایت کند. همچنین درخواهید یافت که وضع سلامتی تان نیز بهتر می شود. دردهای کوچک، خال ها و لکه های پوستی، به صورتی باورنکردنی ناپدید می شوند و در می یابید که انرژی و شادی و سرحالی و سرزندگی تان به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

آنگونه که در تمرین بعدی خواهید دید، با تمرین روزانه ی شکرگزاری برای سلامتی تان، نور چشم تان بیشتر می شود، شنوایی و تمام احساسات و کارکرد تمامیِ اعضای بدنتان بهتر خواهد شد و همه ی این ها به گونه ای غیرمترقبه به سراغ تان می آید.

تاثیر شکرگزاری بر بدن

 میزان شکرگزاریِ شما به خاطر سلامتی، مشخص کننده ی میزان بهبودی است که در سلامتی تان به صورت فزاینده ای دیده خواهد شد و به همان میزان که قدرشناس سلامتی تان نباشید، به همان میزان سلامتیِ خود را از دست می دهید. زندگی کردن با کاهش سلامتی یعنی آنکه یارایی، انرژی و توان، سیستم ایمنی و تمام ساختارهای دیگر بدن و ذهن تان کاهیده می شود.

  تمرین روز پنجم کتاب معجزه شکرگزاری

قدرشناس سلامتی بودن به شما یاری می دهد تا به خاطر شکرگزار بودن سلامتی بیشتری دریافت می کنید و در عین حال، فشار و نگرانی را از بدن و روانتان می زداید. پژوهش های علمی نشان می دهد که فشار و تنش های جسمی و روانی عامل اساسیِ بسیاری از بیماری هاست. همچنین نشان می دهد که افراد قدرشناس سریع تر شفا می یابند و به تقریب 7 سال بیشتر زندگی می کنند.

قدرت شکرگزاری

میزان سلامتیِ فعلی تان مشخص کننده ی میزان شکرگزاری شما بوده است. اگر احساس سنگینی می کنید و در زندگی تان باید زحمت و مرارت زیادی متحمل شوید و یا اینکه احساس جوانتر بودن از سن خود را ندارید، آن گاه زندگیِ شما با سلامتیِ کم درگذر است. یکی از مهم ترین عوامل از دست دادن این احساس قدرت، به خاطر نبود شکرگزاری است. تمامیِ این ها باید تغییر یابد و این با استفاده از نیروی قدرشناسی میسر خواهد شد!

تمرین های این بخش، با خواندن پاراگراف هایی درباره ی سلامتیِ بدنتان شروع می شود که در ادامه می آید. وقتی جمله هایی را که به صورت سیاه در متن نوشته شده درباره ی هریک  از اعضای بدنتان خواندید، چشمتان را ببندید و این جمله ی نوشته شده به صورت سیاه را در ذهن تان تکرار کنید و تا آنجا که می توانید در ارتباط با آن عضو از بدن تان سپاسگزار باشید.

نمونه لیست شکرگزاری برای سلامتی

به یاد داشته باشید که وقتی به علت قدرشناسی تان فکر می کنید، آن گاه قدرشناسی را شدیدتر احساس خواهید کرد و هرچه احساس تان عمیق تر باشد آن گاه، نتایج جالب آن را سریع تر و بیشتر در سلامت تان خواهید دید.

 

✔ به ران ها و پاهای خود بیندیشید. آنها وسیله ی اصلیِ جابجایی در زندگی شما هستند. به تمام کارهایی فکر کنید که با پاهاتان انجام می دهید:

حفظ تعادل، نشستن، برخاستن و ایستادن، رفتن به حمام، رفتن به آشپزخانه برای نوشیدن آب و رفتن به سوی اتومبیل تان. پاها شما را به سوی مغازه ها، به خیابان ها، به فرودگاه و به سوی ساحل می برند. تواناییِ راه رفتن، به ما آزادیِ لذت بردن را از زندگی می دهد. پس بگویید:

به خاطر پاهایم سپاسگزارم و به راستی از پاهاتان سپاسگزار باشید.

 

✔ به بازوها و دست هاتان فکر کنید و اینکه در طول روز چند چیز را برمی دارید و توی دست تان نگه می دارید. دست ها مهم ترین وسیله ی شما در زندگی هستند و آنها در هر روز و بی وقفه مورد استفاده قرار می گیرند. دست ها این امکان را به شما می دهند که بنویسید، غذا بخورید، یک تلفن یا کامپیوتر را بگیرید، لباس بپوشید، به حمام بروید، اشیا را بردارید و نگه شان دارید و با آن ها کارهای مختلف انجام بدهید. بدون استفاده از دست شما به دیگران وابسته می شوید بنابراین به خاطر دست ها، بازوها و انگشت هاتان سپاسگزار باشید.

  یک درس از آرنولد شوارتزنگر - متن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

✔ به حواس شگفت انگیزتان بیندیشید، حس چشایی به شما کمک می کند که در طول روز از خوردن و نوشیدن لذت ببرید. شما تجربه ی از دست دادن این حس را هنگام سرما خوردگی یا بیماری دارید، در چنین حالتی لذت حاصل از خوردن و نوشیدن بر شما حرام می شود. چون دیگر چشیدن مزه های غذاها و نوشیدنی ها برای تان میسر نیست. برای داشتن این حس چشایی شگفت انگیز کلمه ی سپاسگزارم را بر زبان بیاورید.

 

✔ حس پویاییِ خود را در نظر بگیرید، این حس به شما کمک می کند تا شمیم خوش زندگی را حس و تجربه کنید:

بوی گل ها، عطرها و ادکلن ها، شام در حال پختن، آتش شعله ور در یک شب زمستانی، هوا در یک روز تابستانی، بوی چمن اصلاح شده و بوی زمین باران خورده. پس بخاطر حس بویاییِ خارق العاده تان بگویید:  سپاسگزارم.

 

✔ اگر حس لامسه نداشتید، هیچ وقت گرم را از سرد تشخیص نمی دادید، نرم را از تیز، یا سخت را از ظریف. شما هیچ گاه نمی توانستید اشیا را حس کنید و یا به صورت فیزیکی عشق را ابراز و یا دریافت کنید. حس لامسه به شما اجازه می دهد تا کسانی را که دوست شان می دارید در آغوش بگیرید و حس لمس دست دیگران یک حس ارزشمند در زندگی است. بنابراین برای حس لامسه ی ارزشمندتان بگویید سپاسگزارم.

 

✔ به چشمان معجزه آساتان فکر کنید، که به شما اجازه می دهد تا چهره ی افرادی را ببینید که دوست شان دارید، کتاب و روزنامه و ایمیل بخوانید و به تماشای تلویزیون بنشینید و از دیدن مناظر زیبای طبیعت لذت ببرید و راه تان را در زندگی ببینید. برای مدت یک ساعت چشم بندی را روی چشمان تان ببندید و سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به طور معمول انجام می دادید، در این حالت شما قدر چشمان تان را خواهید دانست. پس بخاطر چشم هاتان که به شما تواناییِ دیدن می بخشند، بگویید: سپاسگزارم.

 

✔ به گوش هاتان بیندیشید که به شما این توانایی را می بخشیند تا صدای خودتان و یا دیگران را بشنوید و به این ترتیب شما می توانید با دیگران حرف بزنید. بدون گوش و حس شنوایی، شما نمی توانید از تلفن استفاده کنید و یا به موسیقی، رادیو و صدای عزیزانتان گوش دهید. حتی نمی توانید به هیچ صدایی در محیط اطرافتان گوش بسپارید. به خاطر گوش هاتان بگویید سپاسگزارم.

 

✔ اما معجزه وارتر از هر حس یا سیستم، یا اندامی در بدن، قلب تان است. قلب تان زندگیِ هر ارگان دیگری را در بدن کنترل می کند و زندگی را در هر اندامی از بدنتان به جریان می اندازد. پس بگویید:

قلب سالم و قدرتمندم، از تو سپاسگزارم.

 

سپس، یک کارت یا کاغذ بردارید، و روی آن با حروف درشت بنویسید:

هدیه ی سلامتی مرا زنده نگه داشته است

کارت را امروز با خودتان نگه دارید و جایی بگذاریدش که مطمئن باشید آن را می بینید. اگر میزکار دارید، آن را درست پیش روی خود قرار دهید. اگر راننده هستید آن را توی ماشین یا تریلی تان بگذارید که بتوانید همواره آن را ببینید، اگر بیشتر وقت ها در خانه هستید، آن را در محلی یا جایی بگذارید که وقتی برای شستن دستان تان می روید ببینیدش یا آن را در نزدیکی تلفن تان بگذارید. به هر حال آن را در محلی قرار دهید که همیشه یادداشت هایتان را آنجا می گذارید.

  تمرین روز دوم کتاب معجزه شکرگزاری

 

امروز، در دست کم چهار موقعیت متفاوت، وقتی نوشته را می بینید آن را به آرامی بخوانید و تا آنجا که می توانید برای هدیه ی سلامتی تان قدرشناس باشید.

قدرشناس بودن به خاطر سلامتیِ حال حاضرتان برای حفظ آن بسیار واجب است، همچنین این اطمینان خاطر را به شما می بخشد که روند بهبود در سلامتی با افزایش انرژی و میل و رغبت شما به زندگی ادامه می یابد.

اگر شکرگزاری به همراه مراقبت های پزشکیِ معمولی باشد شاهد انقلابی در سلامتی خواهیم بود و این بهبود به مانند معجزه ای است که ما پیش تر هرگز ندیده ایم.

پیشنهاد می کنم مدیتیشن سلامتی باب پراکتور را هم ببینید:

تمرین روز چهارم معجزه شکرگزاری برای سلامتی

 1- گام های یک تا سه از تمرین روز اول معجزه شکرگزاری را تکرار کنید، موهبت های خود را بشمارید. لیستی بنویسید از ده موهبتی که دارید و بعد از خواندن هر کدام از این موهبت ها علت قدرشناسی تان را نسبت به آن بنویسید و بعد لیست را بازخوانی کنید و برای هر موهبت سه بار بگویید سپاسگزارم و احساس قدرشناسی داشته باشید.

2- روی یک تکه کاغذ یا کارت، جمله ی زیر را با خط درشت بنویسید:  

هدیه سلامتی مرا زنده نگه داشته است.

3- کارت یا کاغذتان را درجایی بگذارید که امروز بتوانید در ساعت های مختلف آن را ببینید.

4- در دست کم چهار موقعیت متفاوت، جمله را به آرامی و آرامش بخوانید و تا آنجا که می توانید برای هدیه ی ارزشمند سلامتی تان احساس قدرشناسی داشته باشید.

5- امشب، پیش از به خواب رفتن، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در طول روز برای تان رُخ داده بگویید.

کتاب معجزه شکرگزاری را از کجا تهیه کنیم؟

کدام تمرین معجزه شکرگزاری برای سلامتی بیشتر به کار شما می آید و همین امروز آن را انجام می دهید؟ آیا به خود تعهد می دهید که هر روز این تمرین ها را انجام دهید؟ این زیر برای ما بنویسید.

دیگر تمرین های کتاب معجزه شکرگزاری را هم بخوانید

guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
2 سال قبل

مطالبتان خیلی اموزنده بود ممنون