متن کتاب

تمرین روز سوم کتاب معجزه شکرگزاری

شکرگزاری به خاطر دیگران

تمرین امروز، شکرگزاری به خاطر دیگران است برای وجود دیگران به همان صورتی که هستند. حتی اگر همه ی جوانب روابط تان خوب باشد، با اجرای این تمرین بهتر و بهتر می شود. البته قبل از هر چیزی تمرین کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن روز اول را ابتدا انجام دهید و بعد برگردید به این صفحه.

 

چه اتفاقی می افتد اگر هر آدم نزدیک تان به شما بگوید: «همین طور که هستی، عاشق ات هستم»، چه احساسی خواهید داشت؟

روابط صمیمانه

فرض کنید که اگر شما تنها انسان روی زمین بودید، تمایلی به انجام هیچ کاری نداشتید.

چه لذتی داشت که انسان نقاشی ای بکشد که هیچ کس آن را نمی بیند؟

چه فایده ای دارد که شخصی یک قطعه موسیقی بسازد که کسی آن را نمی شنود؟

چه سودی خواهد داشت که کسی دست به اختراع چیزی بزند که برای کسی قابل استفاده نیست؟

چه فایده دارد که از جایی به جای دیگر برویم زیرا هر جا که برویم مانند همان جایی است که در آنیم؟

در این صورت هیچ شادی و سروری در زندگی نخواهد بود.

این ارتباط و تجربه ی شما در کنار دیگران است که به زندگی تان زیبایی، معنی و هدف می بخشد. به این خاطر ارتباط هایتان  بیش از هر چیزی بر زندگیِ شما تأثیرگذار است.

برای آنکه زندگیِ رؤیایی تان را داشته باشید، باید بدانید که ارتباط های شما چگونه به روند زندگی تان تأثیر می گذارد و چگونه مهم ترین کانال هایی به شمار می آیند که از طریق شکرگزاری می توانند زندگیِ شما را به صورت عجیبی تغییر دهند و دگرگون کنند.

قدرت شکرگزاری

اکنون علم، هوش حکیمان بزرگ دوران گذشته را تأیید می کند؛ مطالعات و پژوهش ها نشان می دهد کسانی که از قدرت شکرگزاری مطلع اند و شکرگزاری را تمرین می کنند ارتباط های نزدیک تری دارند و بیشتر با خانواده و دوستان در ارتباط هستند و دیگران نسبت به آنها اشتیاق بیشتری نشان می دهند.

بر اساس آمار به دست آمده از پژوهش ها، به ازای هر یک شکایت و نارضایتی از دیگران که در ذهن پدید آید یا زبانی ابراز شود، ده موهبت یا نکته ی مثبت وجود دارد. اگر در برابر هر نارضایتی یا شکایت کمتر از ده نقطه ی مثبت وجود داشته باشد، آن رابطه با شکست مواجه می شود یا اگر رابطه ازدواج باشد به طلاق و جدایی می انجامد.

  یک درس از آرنولد شوارتزنگر - متن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

سپاسگزار بودن باعث شکل گیریِ روابط می شود. شکرگزاری به خاطر دیگران را تمرین کنید. هنگامی که بار قدرشناسیِ خود را در روابطتان افزایش می دهید، آن گاه شما به گونه ای باورنکردنی، شادمانی و خوبی های بسیاری را از روابطتان نصیب خود می کنید، قدرشناسی نسبت به روابط تان تنها ارتباط شما را دیگرگون نمی کند بلکه خودتان را نیز تغییر می دهد.

مهم نیست که اکنون طبیعت و مزاج شما چگونه است، شکرگزاری به شما صبر و شکیبایی و درک و دلسوزی و مهربانیِ بیشتری می بخشد تا آنجا که خودتان را نخواهید شناخت.

ناراحتی ها و شکایت هایی که شما از روابط خود با دیگران داشتید همه از بین می رود زیرا هنگامی که شما به راستی قدرشناس دیگران هستید، آن گاه خواستار هیچ تغییر دیگری نسبت به آن فرد نخواهید بود، شما انتقاد نمی کنید، شکوه سر نمی دهید، آنها را سرزنش نمی کنید، چرا که به شدت نسبت به خوبی های آنها قدردان هستید. در حقیقت دیگر آنچه را که باعث آزارتان می شد نمی بینید.

رابطه شکرگزاری و قانون جذب

واژه ها بسیار قدرتمند هستند، بنابراین هنگام ابراز شکایت درباره ی رفتار دیگران، در حقیقت به زندگیِ خودتان لطمه می زنید. براساس قانون جذب، هر آنچه که شما در خصوص دیگران می اندیشید یا می گویید، به شما باز می گردد. به همین دلیل است که بزرگان به ما توصیه کرده اند که همیشه شکرگزار باشیم. آنها می دانند که برای دریافت هرچه بیشتر در زندگی تان، به خاطر وجود دیگران به همانگونه ای که هستند شکرگزار باشید.

این تمرین را همین الان انجام دهید

چه اتفاقی می افتد اگر هر آدم نزدیک تان به شما بگوید: «همین طور که هستی، عاشق ات هستم»، چه احساسی خواهید داشت؟

تمرین امروز شکرگزاری به خاطر دیگران هست، به همان صورتی که هستند. حتی اگر همه ی جوانب روابط تان خوب باشد، با اجرای این تمرین بهتر و بهتر می شود. با هر نشانه ای که شما برای شکرگزار بودن در دیگران می بینید، در می یابید که قدرشناسی، نیروی خارق العاده و شگفت انگیز  خود را به شما ارایه می دهد و روابطتان قوی تر و راضی کننده تر و غنی تر از هر زمان دیگری خواهد شد.

  تمرین روز دوم کتاب معجزه شکرگزاری

سه تا از نزدیک ترین روابطتان را برگزینید تا به خاطرشان سپاسگزار باشید. ممکن است همسرتان، پسرتان یا پدرتان یا دوست تان، مادربزرگ تان، عموتان را انتخاب کنید. می توانید هر سه رابطه ای را برگزینید که برای شما مهم تر است. توجه داشته باشید که لازم است عکسی از آن شخص داشته باشید. این عکس می تواند تکی از شخص موردنظر یا عکس شما در کنار او باشد.

 

وقتی سه رابطه تان را برگزیدید و عکس های مربوطه را گرد آوردید، آنگاه آماده ی به حرکت درآوردن نیروی قدرشناسی هستید. به آن چیزی بیندیشید که شما در ارتباطتان با هر کدام از این افراد برایش سپاسگزارید. 

چه چیزهایی ست که شما در ارتباط با این افراد دوست دارید؟

بهترین ویژگی های این افراد چیست؟

شما می توانید برای حوصله، تواناییِ گوش دادن، قضاوت خوب، هوش، خنده، چشمان و شوخ طبعی یا لبخند یا قلب مهربان آنها احساس سپاسگزاری داشته باشید. می توانید برای آنچه که در کنار آن فرد از آن لذت می برید، سپاسگزار باشید. یا می توانید زمانی را به خاطر آورید که او از شما حمایت کرده و به شما اهمیت داده است.

بعد از آن زمانی را به تفکر درباره ی آن چیزی بپردازید که برای شان نسبت به دیگران حس قدرشناسی دارید، آنگاه عکس آنها را مقابل خود بگذارید و با استفاده از یک قلم و دفتر یا با استفاده از کامپیوترتان، پنج چیزی را انتخاب کنید که در ارتباط با این افراد بیشتر برایشان سپاسگزارید. در حالی که به عکس آن فرد می نگرید یک بار دیگر لیست تان را بازخوانی کنید و پس از هربار کلمه ی سپاسگزارم را بگویید. لیستتان را براساس نام آن افراد بنویسید و بعد بنویسید برای چه سپاسگزارید.

برای مثال:

✔ «جان از تو سپاسگزارم، برای آنکه همیشه مرا می خندانی»

✔ «از تو سپاسگزارم مادر، برای آنکه در دوران دانشجویی از من حمایت کردی.»

وقتی لیست خود را برای هر سه نفر به اتمام رساندید، این تمرین را ادامه دهید، لیست و عکس ها را جایی بگذارید که بیشتر وقت ها آنها را می بینید. هر وقت که عکس ها را دیدید از آن شخص با بر زبان آوردن سپاسگزارم تشکر کنید. برای مثال بگویید:

«ازت سپاسگزارم، هایلی.»

اگر در حال جابجایی هستید، عکس را توی کیف یا جیبتان بگذارید و سعی کنید که سه بار در روز به همان ترتیب گفته شده، از آنها تشکر کنید. حال می دانید که چگونه با نیروی سپاسگزاری، روابطتان را به رابطه ای صمیمانه تبدیل کنید.

  تمرین روز چهارم کتاب معجزه شکرگزاری

هرچند این کار جزء تمرین های این کتاب نیست، ولی شما با تکرار هر روزه ی این تمرین ها، می توانید روابط خود را به روابطی گرم تبدیل کنید. شما می توانید این تمرین را برای یک رابطه چند بار تکرار کنید. هر چقدر که برای چیزهای خوبی که در رابطه تان کشف می کنید سپاسگزارتر باشید، روابط به گونه ای معجزه وار تغییر می کند.

در قسمت دیدگاه ها برای ما این تمرین را بنویسید

1- گام های یک تا سه از تمرین روز اول کتاب معجزه شکرگزاری را تکرار کنید، موهبت هایتان را بشمارید، بنویسید که چرا شکرگزارید، هریک از موارد نوشته شده را در لیست بخوانید و در پایان هر موهبت، کلمه ی سپاسگزارم را سه بار تکرار کنید و تا آنجاکه می توانید احساس سپاسگزاری داشته باشید.

2- سه تا از نزدیکترین ارتباط هایتان را برگزینید و عکس فرد مورد نظرتان را جمع آوری کنید.

3- همانگونه که عکس را پیش رو گذاشته اید، پنج چیزی را که به خاطرشان از آن فرد سپاسگزارید در دفتر یا کامپیوتر خود بنویسید.

4- هر جمله را با کلمه ی سپاسگزارم شروع کنید و هربار نام فرد موردنظر و آنچه را که به خاطرش سپاسگزارید به طور خاص بر زبان آورید.

5- این سه عکس را به همراه خود داشته باشید و در جایی بگذاریدشان که اغلب بتوانید آنها را ببینید. دست کم سه بار به هر عکس نگاه کنید و با صاحب تصویر حرف بزنید و با گفتن کلمه ی سپاسگزارم و بیان نام آن شخص از او سپاسگزاری کنید. برای مثال بگویید، ازت سپاسگزارم هایلی.

6- پیش از آنکه به خواب بروید، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه ی سپاسگزارم را برای بهترین رخدادهای امروزتان بگویید و شکرگزاری به خاطر دیگران را هر روز تمرین کنید.

کتاب معجزه شکرگزاری را از کجا تهیه کنیم؟

دیگر تمرین های کتاب معجزه شکرگزاری را هم بخوانید

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سالن درختان بینوا
سالن درختان بینوا
6 ماه قبل

درود بر شما بسیار شگفت‌انگیز و حیرت اوره این کتاب خوشحالم ک تا این قسمت رو طی کردم و خداروشکر واقعا