کتاب تو قویتر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی اثر جول اوستین- فصل 1

بفرست برای دوستت
کتاب تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی اثر جول اوستین

فهرست مطالب

در این سری از مقالات، قرار است کتاب جول اوستین را در سایت نگرش نیک بطور کامل با هم بخوانیم، عنوان این کتاب جول اوستین “تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی” (You Are Stronger Than You Think) است. این کتاب در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است. در این کتاب، جول اوستین به ما یاد می دهد که بتوانیم قدرت درونی‌ مان را آزاد کنیم، از محدودیت‌ هایی که داریم، فراتر برویم و به رؤیاهایی که همیشه در دل مان داشتیم، دست پیدا کنیم.

 

فصل اول: تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکر می کنی

همه ما در زندگی و مواقعی که ممکن است احساس شکست کنیم، با فشار مواجه می شویم. ممکن است بعضی وقت ها مانع خیلی بزرگ به نظر برسد، ما هرگز تصور نمی‌ کردیم که با یک بیماری دست و پنجه نرم کنیم، یا فکر می‌ کردیم که مشکلات در محل کارمان تمام شده است، اما کتاب مقدس می‌ گوید:

«خدا اجازه نمی ‌دهد بیش از حد توان درگیر مشکلات شوی، بلکه راهی برای فرار ایجاد می ‌کند تا بتوانی آن را تحمل کنی».

وقتی خدا شما را خلق کرد، همه چیزهایی را که با هر مبارزه، هر موقعیت ناعادلانه، هر شکست روبرو می ‌شوید در نظر گرفت و قدرت، شجاعت و عزم را برای مقاومت در برابر آن در شما قرار داد. وقتی احساس می ‌کنید تحت فشار هستید، گویی فشار بیش از حد است، به این دلیل است که قوی‌ تر از آن چیزی هستید که فکر می ‌کنید.

شما تمام خود را کشف نکرده اید. تا زمانی که با فشاری مواجه نشوید، هرگز نمی دانید واقعا چقدر قوی هستید. ممکن است غیرقابل تحمل به نظر برسد، اما این واقعیت که خدا به شما اجازه مقابله داده است، به این معنی است که:

شما می توانید آن را تحمل کنید.

خدا نگفته راهی برای فرار خواهد ساخت تا بتوانید از مشکلات فرار کنید، شما می توانید برای تحمل مشکلات از آن اجتناب کنید. شما قدرت این را داشتید که یک روز دیگر بیدار شوید و زمانی که احساس می کردید چیزی برایتان باقی نمانده است به راهتان ادامه دادید.

چرا تا الان مشکلات شما را از پا در نیاورده است؟ چون قوی تر از چیزی بودید که فکر می کردید. خدا شما را طوری خلق کرده است که به شما اجازه نمی دهد، تحت آن فشار قرار بگیرید. شما همیشه قادر خواهید بود هر چیزی را که به سراغتان بیاید تحمل کنید.

کتاب جدید جول اوستین

من در مورد یک ماهی کوچک به نام حلزون ماهی ماریانا مطالعه کردم. این ماهی در اعماق اقیانوس، تقریباً پنج مایلی زیر آب زندگی می کند. هیچ ماهی دیگری نمی تواند در آن عمق زنده بماند. فشار در آن عمق بیش از هزار برابر فشار در سطح است.

این فشار هر ماهی دیگری را می کشد. اما زمانی که خداوند این حلزون ماهی را خلق کرد، استخوان های آن را انعطاف پذیر ساخت تا بتوانند در برابر فشار مقاومت کند. این ماهی ها سلول های خاص و سیستم گوارشی منحصر به فردی دارند. اکثر ماهی ها دارای یک ژن برای تثبیت پروتئین هستند، اما این ماهی دارای پنج ژن است. از آنجایی که آنها برای تحمل فشار خلق شده‌ اند، تحت فشار زندگی نمی ‌کنند، آنها برای ادامه زندگی در تلاش هستند. آنها در آنجا رشد می کنند.

به همین ترتیب، وقتی خدا شما را خلق کرد، می دانست که با چه فشارهایی مواجه خواهید شد، فشار مالی، فشار روابط، فشار فرزندان، مقابله با بیماری. اگر قرار بود این فشارها شما را در هم بکوبد، اگر قرار بود غیرقابل تحمل باشد، خدا شما را آنجا قرار نمی داد. خدا اشتباه نمی کند.

شما با هر چیزی که روبرو می شوید، به خود یادآوری کنید که از عهده آن بر می آیید. اگر فشار قرار بود شما را شکست دهد، به این دنیا نمی آمدید.

حالا باید با خدا توافق کنید. نگویید “من نمی توانم این بچه ها را بزرگ کنم. این فشار در محل کار بسیار زیاد است”، این حرف ها شما را شکست خواهد داد. کتاب مقدس می گوید که شما سرشار از قدرت انجام دادن هستید. شما به خوبی می توانید بر مخالفت ها غلبه کنید تا بر سختی ها دوام بیاورید.

اما من آموخته ‌ام که اگر ذهنیت «من نمی توانم» را داشته باشی، قدرت انجام دادن، هیچ فایده‌ ای برای شما ندارد. از نگاه کردن به تمام کارهایی که نمی توانید انجام دهید دست بردارید. دیدگاه جدیدی داشته باشید:

“من می توانم همه چیز را از طریق قدرتی که خدا به من داده است انجام دهم. این مانع ممکن است بزرگ باشد، اما من می توانم بر آن غلبه کنم. این دردسر بیشتر از چیزی که فکر می کردم طول می کشد، اما می توانم دوام بیاورم. این وضعیت بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد، اما من می توانم آن را تحمل کنم. من برای آن طراحی شده ام، من قوی هستم، من مسح شده ام و مجهز هستم.”

ذهنیت ضعیفی نداشته باشید، شما آفریده نشده اید تا در زمان فشار از هم بپاشید. شما از آنچه فکر می کنید قوی تر هستید. خدا آن ماهی کوچک را با سلول ها و استخوان های خاص برای تحمل فشار خلق کرده است، به همین ترتیب، خدا شما را با قدرت خاص، شجاعت، صلابت، استقامت خلق کرده است. وقتی شروع به دیدن خود به شکل یک آدم قوی، توانمند و توانا می کنید، قدرتی را درون خود کشف خواهید کرد که نمی دانستید در وجودتان دارید.

 

قهرمان توانا، محکم بایست

جول اوستین در ادامه کتاب تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی می گوید که این همان اتفاقی است که برای گیدئون رخ داد. او از ترس مدیانیان که شهرش را احاطه کرده بودند، در جایی امن پنهان شده بود. شما می توانید تصور کنید که او تحت چه فشاری قرار داشت، چگونه او احساس غرق شدن، نگرانی و تعجب کرد. درست زمانی که به نظر می رسید دیگر نمی تواند تحمل کند، فرشته ای ظاهر شد و گفت: “قهرمان توانا، خداوند با توست.”

گیدئون خودش را مثل یک قهرمان قدرتمند احساس نمی کرد. او پنهان شده بود. او احساس شجاعت نمی کرد. احساس ضعف و ترس می کرد. این فرشته در واقع می گفت:

“گیدئون، تو قوی تر از چیزی هستی که فکر می کنی. تو اجازه می دهی یک وضعیت خاص تو را تحت تأثیر قرار دهد. تو فکر می کنی آن وضعیت غیرقابل تحمل است، اما من اینجا هستم تا به تو بگویم که آنچه لازم است را داری. تو شجاع، با استعداد، محبوب و قادر هستی.»

گیدئون نمی دانست چه چیزی در اوست. او دشمنانی را در اطرافش دید که خیلی بزرگ و غیرقابل تحمل به نظر می رسیدند. فرشته ظاهر شد تا آنچه در او بود را به او یادآوری کند. فرشته ادامه داد و گفت:

  کتاب تو قویتر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی اثر جول اوستین- فصل 9

“گیدئون، تو باید قوم اسرائیل را بر ضد مدیانیان رهبری کنی.”

اما گیدئون گفت “من از فقیرترین خانواده ام و در خانه پدرم کوچکترین هستم. تو به من می گویی قوی، تو به من می گویی قهرمان، اما آیا پیشینه من را می دانی؟ می دانی از کجا آمده ام؟”

گیدئون قدرت خدا را درک نکرده بود. اگر قرار بود تحمل یک چالش خیلی زیاد باشد و ما با شکست رو به رو شویم، خدا به شما اجازه شروع نمی داد. این واقعیت که شما در یک موقعیت هستید به این معنی است که می توانید آن را اداره کنید. شما قوی تر از آنچه فکر می کنید هستید. شما بسیار قدرتمندتر از آن چیزی هستید که فکر می کنید. خدای متعال در زندگی شما وجود دارد. او امروز به شما می گوید:

“قهرمان توانا، برخیز. قهرمان توانا، محکم بایست. قهرمان توانا، تو به خوبی قادری.”

شما فکر می کنید که گیدئون بعد از اینکه فرشته او را قهرمانی قدرتمند نامید، سرشار از ایمان شد و آماده شد تا مبارزه کند، اما او هنوز متقاعد نشده بود. خدا می توانست گیدئون را فراموش کند.

اگر نمی دانید چه دارید، اگر خود را ضعیف می بینید، فکر می کنید آنگاه خدا شخص دیگری را پیدا می کند، اما خدا هیچ وقت از ما دست نمی کشد. ممکن است فکر کنید که چرا نمی ‌توانید بر مشکلات غلبه کنید، چرا آن مشکل خیلی بزرگ است و چقدر غیرقابل تحمل است، اما خدا همچنان شما را یک قهرمان قدرتمند خطاب می ‌کند. او مدام به شما می گوید که شما قوی تر از آنچه فکر می کنید هستید. او همچنان شما را به جلو می راند و نشانه هایی از لطف خود را به شما نشان می دهد.

گیدئون و یکی از افرادش برای دیدن به اردوگاه دشمن رفتند. چندین لشکر با مدیانیان متحد شده بودند تا با بنی اسرائیل بجنگند. گیدئون فقط سیصد مرد جنگجو داشت. غیر ممکن به نظر می رسید. اما هنگامی که به اردوگاه رفتند، شنیدند که یکی از مدیانیان در مورد خوابی که دیده بود می گفت. آن مدیانی دیگر گفت: «من دقیقاً می ‌دانم آن خواب چه معنایی دارد. خداوند گیدئون و بنی اسرائیل را بر ما پیروز کرده است.»

وقتی گیدئون این حرف را شنید، چیزی درونش زنده شد. او به اردوگاه بازگشت و به افراد خود گفت: «بلند شوید! خداوند پیروزی را به ما داده است.» او دیگر احساس ضعف، سرخوردگی و ترس نمی کرد. او می دانست که به خوبی قادر است. در نیمه شب، آنها به لشکر دشمن حمله کردند و با وجود اینکه تعداد دشمن بسیار بیشتر بود، گیدئون و بنی اسرائیل پیروز شدند.

 

آنچه درون شما قرار دارد را کشف کنید

قوی تر از آن چیزی هستی که فکر می کنی نگرش نیک

اگر فرشته، گیدئون را یک قهرمان قدرتمند خطاب نمی کرد، اگر او را به چالش نمی کشید تا خود را متفاوت ببیند، او سرنوشت خود را از دست می داد. خدا به شما می گوید شما قوی تر از آنچه فکر می کنید هستید. شما بزرگتر از چیزی هستید که با آن روبرو می شوید. شما آفریده شده اید تا بر مشکلات غلبه کنید، چیزی که می خواهید را شکست دهید و متوقف کنید.

خدا ما را فردی احساسی آفرید. نمی گویم چیزی را حس نکنید. من می گویم اجازه ندهید احساساتتان حرف آخر را بزند. اجازه ندهید احساساتتان زندگیتان را اداره کند.

شما باید بر اساس آنچه می دانید پیش بروید، نه بر اساس آنچه که احساس می کنید.

وقتی احساس ضعف می کنید، باید بگویید “من قوی هستم”. هنگامی که احساس می کنید غرق شده اید، باید بگویید “من می توانم همه چیز را با کمک خدا انجام دهم.” وقتی احساس ترس می کنید، باید بگویید “من یک قهرمان قدرتمند هستم.” وقتی فشار بیش از حد احساس می کنید، باید بگویید “من به خوبی می توانم آن را تحمل کنم.”

گاهی دشمن بیشتر از ما می داند که ما چه کسی هستیم. نه تنها خدا می ‌گوید که شما قوی ‌تر از آن چیزی هستید که فکر می‌کنید، بلکه دشمن نیز این را می گوید. اما آیا شما خودتان را درست می بینید؟ آیا کشف کرده اید که چه چیزی در شماست؟

پس از این به بعد بدانید که آن موقعیتی که طاقت فرسا به نظر می رسد، آن فشاری که غیرقابل تحمل به نظر می رسد، برای شکست دادن شما نیست، بلکه برای کمک به شما در جهت کشف قدرتی است که نمی دانستید دارید. شما ضعیف نیستید؛ شما یک قهرمان قدرتمند هستید، شما مرد یا زنی شجاع و بی باک هستید.

فشار بیرونی روی شما ممکن است زیاد باشد. دیگران ممکن است نتوانند آن را تحمل کنند، اما خدا می دانست که شما می توانید با آن روبرو شوید. به همین دلیل، خدا مانند آن حلزون ماهی کوچک، قدرتی بیشتر از آنچه برای زنده ماندن نیاز دارید، به شما می دهد. شما برای زنده ماندن آفریده نشده اید، بلکه برای شکوفایی آفریده شده اید. وقتی چیزهای غیرقابل تحمل پیش می ‌آیند، شما از قدرتی استفاده می کنید که نمی ‌دانستید آن را دارید.

شما هنوز خدا را ستایش می کنید، هنوز در کارتان می درخشید و هنوز به آرزوهای بزرگ می پردازید، چرا؟ چون شما از آنچه فکر می کنید قوی تر هستید.

 

شما قدرت انجام دادن دارید

در ادامه کتاب تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی آمده است که به یک دانه کوچک فکر کنید. طول آن فقط یک چهارم اینچ است، زیاد به نظر نمی رسد. وقتی آن دانه را در زمین دفن می کنید، خاکی که روی آن قرار دارد هزاران بار سنگین تر و بسیار قوی تر است. دانه کوچک می تواند به شانس رشد خود فکر کند. او می تواند با خود بگوید حالم خوب بود، اما کمی بعد یکی مرا در این خاک انداخت و دفن کرد اما آنچه آن بذر می ‌داند این است که خدا قبلاً در نظر گرفته بود که یک روز او دفن می‌شود و تحت فشار و نیروهای بسیار بزرگ ‌تری قرار می ‌گیرد.

پس خداوند در آن بذر حیات فراطبیعی، نیرو و توانایی ماوراء طبیعی قرار داد. آن دانه پس از دفن شدن و به دام افتادن در تاریکی جوانه می زند، باز می شود و به نوعی شروع به بیرون آمدن از خاک می کند. آن دانه برای دفن شدن خلق شده بود. طوری خلق شده بود که خاک روی آن قرار گیرد.

خدا می ‌دانست که بذر با مخالفت‌ هایی مواجه خواهد شد که بسیار بزرگ‌ تر به نظر می ‌رسند، به همین دلیل است که او قدرتی در آن قرار داد تا خاک را به سمت بالا براند و قدرتی برای بیرون راندن چیزی چندین برابر قوی ‌تر از سر راه خود قرار دهد. خدا به ما قدرت بذر را نشان داد.

  کتاب تو قویتر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی اثر جول اوستین- فصل 6

مهم این است که خالق هستی چه چیزی در شما قرار داده است. از بزرگی مخالفت، بد بودن گزارش پزشکی، یا از قدرت افرادی که علیه شما هستند، نترسید. خدای متعال مثل آن بذر، قدرتی را به شما عطا کرده است. شما لطف خدا را به همراه دارید. شما قدرت انجام دادن دارید. شما از آنچه فکر می کنید قویتر هستید.

وقتی آن دانه دفن شد، خاک می ‌خندد و می ‌گوید: «اکنون تمام شدی. شانس نداری، من خیلی قوی تر از تو هستم.» دانه می تواند وحشت کند، در زندگی غرق شود و بگوید: “من چه کاری می توانم انجام دهم؟” اما این دانه رازی را می داند. می ‌گوید:

«هی، آقای خاک، من ممکن است کوچک به نظر برسم و می ‌دانم که در حال حاضر در یک موقعیت ضعیف هستم. می دانم که تو خیلی بزرگتر هستی، اما من نگران نیستم. من قوی تر از چیزی هستم که به نظر می رسم، من قدرتمندتر از آنچه به نظر می رسم هستم. من چیزی در خودم دارم که معمولی نیست. من خدای متعال را دارم.»

خاک می گوید:

«من هنوز صدها بار قدرتمندتر از تو هستم.»

اما در عرض چند هفته، دانه کوچک باز می شود و اولین شاخه از دانه شروع به عقب راندن خاک می کند. دیری نمی گذرد که جوانه دانه از زمین بیرون می آید و بوته ای زیبا با گل های شکفته را به نمایش می گذارد.

به همین ترتیب، وقتی به نظر می رسد همه چیز قرار است شما را تحت تأثیر قرار دهد، این عبارت را به خاطر بسپارید:

شما قوی تر از آن چیزی هستید که فکر می کنید.

خدا قبلاً چیزهایی را درون شما قرار داده است که شما در حال حاضر نمی توانید آنها را ببینید، اما در زمان تعیین شده شما خاک را پس می زنید. شما شکوفا می شوید، به سطوح جدید می روید و اهداف بزرگ تری را به انجام می رسانید. فریب خاک را نخورید، مشکلات شما را برای شکوفایی آماده می کنند. چیزهایی در سرنوشت شما وجود دارد که فقط با خاک ممکن است اتفاق بیفتد. اگر به اصطلاح دفن نمی شدید، هرگز قدرت خود را نمی دیدید و به پتانسیل خود نمی رسیدید.

شما می توانید یک دانه سیب را برای سال ها در قفسه نگه دارید. زیبا به نظر می رسد. اما آن دانه هرگز به آن چیزی که خلق شده تبدیل نمی شود. در آن یک دانه باغ های سیب وجود دارد، اما بدون خاک هرگز یک سیب تولید نمی کند.

بنابراین، وقتی ما با چیزهایی رو به ‌رو می ‌شویم که علت آن را نمی ‌فهمیم و احساس شکست می ‌کنیم، به راحتی دلسرد می ‌شویم، رویاهایمان را رها می ‌کنیم و با تلخی به زندگی ادامه می دهیم.

نگویید “خدایا، چرا این اتفاق می افتد؟”، فکر نکنید که این اتفاق از جوانه زدن بذر شما جلوگیری می کند. نگرش درست این است:

“این مشکل جلوی سرنوشت من را نمی گیرد، بلکه مرا به سمت سرنوشتم هدایت می کند.”

اگر قرار بود مشکلات شما را از هدفتان دور کنند، خدا به آنها اجازه حضور نمی داد. مشکلات و بیماری ممکن است خیلی بزرگ به نظر برسد، اما نباید شما را متوقف کند. تحمل و صبر شما بیش از آنچه که فکرش را می کنید، هست. آن خاک قرار نیست شما را شکست دهد.

 

از پتانسیل کامل خود بهره ببرید

کتاب تو قوی تر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی

در بخش 11 کتاب مقدس آمده است که، موسی احساس غرق شدن کرد. او قوم دو میلیون نفری بنی اسرائیل را از میان بیابان، به سوی سرزمین موعود هدایت می کرد. آنها شکایت می کردند “ما از خوردن غذای تکراری خسته شده ایم. ما مصر را بیشتر دوست داشتیم. چرا ما را به بیابان آوردی؟”

موسی گفت: “خدایا چرا بار این همه قوم را بر دوش من گذاشتی؟ آنها فرزندان من نیستند. من به تنهایی قادر به تحمل این نیستم. برای من خیلی سنگین است”. او چنان تحت فشار و استرس بود که افزود: “خدایا، ترجیح می ‌دهم مرا بکشی تا این که این بار سنگین را بر دوش بکشم.” این موضوع برای موسی غیر قابل تحمل بود. او دیگر نمی توانست تحمل کند.

خدا به موسی گفت که هفتاد نفر از بزرگان را صدا کند تا بتوانند به او کمک کنند. همچنین خداوند به موسی گفت: «من مقداری از روح را که متعلق به توست می ‌گیرم و به این مردان می‌ دهم. آنها به تو کمک خواهند کرد تا بار مشکلات را تحمل کنی.»

این اصل تفویض اختیار است، زیرا شما نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. اما جالب است که خدا گفت می ‌خواهد «مقداری از روح» را که متعلق به موسی بود بگیرد و به این مردان بدهد. می بینید موسی چقدر قوی بود؟ با اینکه نتوانست کار هر هفتاد نفر را انجام دهد، خدا گفت: «آنقدر پتانسیل داری که از آن استفاده نکرده ای، من می توانم مقداری را از تو بگیرم و به آنها بدهم».

تصور کنید خدا از آنچه در شماست می گیرد و به هفتاد نفر می دهد و شما هنوز قادر به انجام کارهای بزرگ هستید. دلیل اینکه شما با چالش های بزرگ روبرو می شوید این است که سرنوشت بزرگی دارید. دلیل اینکه شما موانع بزرگی دارید، این است که عظمتی در شما وجود دارد. دلیل اینکه فشار زیادی را احساس می کنید، این است که شما قوی تر از آن چیزی هستید که فکر می کنید. این سختی فرصتی برای شماست تا آنچه را که در شماست کشف کنید.

اگر ضعیف باشید، شکست خورده باشید و بگویید: «دیگر نمی ‌توانم تحمل کنم، این اتفاق نمی ‌افتد.» یعنی دارید می گویید خدا هنگام آفرینش شما اشتباه کرده است، یا به طور تصادفی شما را در محیطی قرار داد که از عهده آن بر نمی ‌آمدید. اما باید بدانید که او شما را برای سطوح جدید، برای نفوذ بیشتر، برای لطف بی ‌سابقه آماده می ‌کند.

وقتی جوانتر بودم، سگی داشتیم به نام اسکوتر. پدرم در محله دوچرخه سواری می کرد و اسکوتر هم در کنارش می دوید. او به اسکوتر که یک سگ بزرگ، قوی و قدرتمند بود، افتخار می کرد. اسکوتر زودتر از پدرم بیدار می شد و در حیاط همسایه ها می دوید و همه چیز را چک می کرد، انگار که او پادشاه جاده است.

یک روز که آنها به دوچرخه سواری رفته بودند، یک چیهواهوای (یک سگ کوچک با شخصیت بزرگ) کوچولو دید که به سمت اسکوتر آمد و شروع به پارس کردن کرد. اسکوتر با تمام سرعت به سمت آن سگ رفت، انگار می خواست بگوید: «چطور جرات کردی سر من پارس کنی!» پدرم سعی کرد اسکوتر را آرام کند.

هر چه به اسکوتر نزدیکتر می شد، صدای پارس سگ بلندتر می شد. سرانجام اسکوتر به سمت چیهواهوا رفت. پدرم منتظر بود تا اسکوتر به چیهواهوا نشان دهد که رئیس است، اما اسکوتر روی پشتش غلت زد و هر چهار پا را به سمت هوا بالا برد، انگار که می‌ گوید: «من تسلیم شدم. لطفاً به من صدمه نزن.»

  کتاب تو قویتر از آن چیزی هستی که فکرش را می کنی اثر جول اوستین- فصل 4

پدرم گفت: «از کار اسکوتر آنقدر شرمنده شدم که برگشتم و به خانه رفتم.» اسکوتر بیرون از خانه بسیار بزرگتر بود. چیهواهوای کوچولو ممکن است جثه کوچکی داشته باشد، اما قوی ‌تر و قدرتمندتر از آن چیزی بود که به نظر می ‌رسید.

همانطور که پدرم از اسکوتر خجالت کشید، من فکر می کنم که پدر آسمانی ما چند بار به ما نگاه می کند و می گوید:

«چرا غلت می زنید و چهار دست و پا هستید؟ چرا تسلیم می‌شوید غرق می‌شوید؟ فکر می‌کنید نمی ‌توانید از پس آن بر بیایید؟ وقتی شما را قهرمانی توانا نامیده ‌ام، وقتی به شما قدرت انجام دادن داده ‌ام، وقتی شما را با لطف احاطه کرده ‌ام، وقتی برای هر نبردی شما را با قدرت مسلح کرده ام، زمانی که در کنار شما هستم و مکان های کج را صاف می کنم، زمانی که شما را طوری خلق کرده ام که در مقابل هر فشاری مقاومت کنید.»

اگر می خواهید خدا را سربلند کنید، محکم بایستید، شجاع باشید، مثل یک قهرمان فکر کنید، در زمان شکایت ستایش کنید، در زمان شکست اعلام پیروزی کنید و وقتی چیزی غیرممکن به نظر می رسد، توقع لطف داشته باشید. خداوند در کنار چالش ها، چیزهای شگفت انگیزی را در آینده شما قرار داده است.

برای رسیدن به سرنوشت خود، باید آنچه را که در شماست کشف کنید. هر بار که متوجه شدید قوی ‌تر از آن چیزی هستید که فکر می‌ کنید و بر آن غلبه می‌ کنید، دوام می ‌آورید و تحمل می ‌کنید، این قدرت برای چالش بعدی، برای رویای بعدی، ابزاری خواهد بود که شما را برای چیزهای شگفت انگیز آماده می کند.

 

شما خدای متعال را دارید

داوود نوجوان بود و از گوسفندان پدرش در مزارع چوپان مراقبت می کرد. یک روز برای سه برادرش که در ارتش بودند، آذوقه ای برد. وقتی به اردوگاه رسید، شنید که جالوت به سربازان اسرائیلی طعنه می ‌زند. چیزی در وجودش شعله ور شد. او به پادشاه سائول گفت که می خواهد با جالوت بجنگد. همه آنها سعی کردند او را از این موضوع دور کنند و به او گفتند که او خیلی کوچک است، صلاحیت ندارد، که تجربه ای ندارد، اما داوود مصمم بود.

جالوت وقتی دید که داوود چقدر کوچک است، خندید و گفت: «آیا من سگی هستم که با چوب به سوی من می آیی؟ داوود به جالوت نگاه کرد و گفت: “من ممکن است کوچک باشم، اما قوی تر از آنچه به نظر می رسم هستم. من قدرتمندتر از آنچه به نظر می رسم هستم. من باتجربه تر از آنچه به نظر می رسم هستم.» داوود تیرکمان خود را گرفت و با یک سنگ جالوت را شکست داد.

ممکن است تعدادی جالوت در اطراف خود داشته باشید که به شما می گویند نمی توانید برخی کارها را انجام دهید. به شما می گویند «شما آنقدر قوی نیستید که بتوانید اعتیاد را ترک کنید. شما نمی توانید آن بیماری را شکست دهید. شما هرگز به آن رویا نخواهید رسید. شما به اندازه کافی بزرگ نیستید.»

شما باید مانند داوود عمل کنید و به جالوت بگویید: «ممکن است کوچک به نظر بیایم، اما قوی تر از آن هستم که فکر می کنید. شما بهترین های من را ندیده اید، شما شجاعت، صلابت یا عظمت من را ندیده اید. شما فقط یک گیدئون را می بینید. چیزی که شما متوجه نمی شوید این است که به یک قهرمان قدرتمند نگاه می کنید.»

آن مشکل قرار نیست شما را شکست دهد، آن دردسر برای این نیست که داستان شما چگونه به پایان می رسد و این از دست دادن شما را تعریف نمی کند.

چیزهایی را در خود کشف خواهید کرد که نمی دانستید دارید. من معتقدم حتی اکنون نیز قدرت شما در حال افزایش است، شجاعت در حال افزایش است، رویاها به زندگی باز می گردند. خدا کارهایی انجام می دهد که شما نمی توانید به تنهایی انجام دهید، موقعیت هایی که دائمی به نظر می رسند را تغییر می دهد و درهایی را باز می کند که هیچکس نمی تواند آنها را ببندد.

وقتی ده ساله بودم، در لیگ کوچک بیسبال بازی می کردم. در بزرگسالی، همیشه کوتاه‌ قد ترین فرد در تیم بودم. روزی مربی یک تیم دیگر آمد و به سمت اعضای تیمش دست تکان داد و فریاد زد: «بیایید داخل! نزدیک تر بیایید!» انگار داشت می گفت: «این مرد یک بازنده است. ببینید چقدر کوچک است. او نمی تواند ضربه بزند.» او چنان صحنه بزرگی ساخت که همه حاضران در سکوها او را تماشا می کردند. چیزی در من بیدار شد و بیان کردم، شما نمی دانید در مورد چه کسی صحبت می کنید. شما در مورد توانایی من چیزی نمی دانید.

توپ را پرتاب کردم، از بالای سر همه گذشت و با یک پرش به حصار برخورد کرد. احساس می کردم ژوزه آلتووه هستم. دفعه بعد که به زمین آمدم، همان مربی آمد، اما این بار دستانش را به طرف دیگر تکان می داد و فریاد می زد: «برگردید عقب!» چرا؟ چون من قوی تر از آن چیزی بودم که او فکر می کرد.

من معتقدم دشمن، شما را اشتباه ارزیابی کرده است. دشمن فکر می کند شما خیلی کوچک هستید، در وضعیت نامناسبی قرار دارید، غرق شده اید. زندگی سخت است، چرا جلو نمی روید و آنچه در شماست را نشان نمی دهید؟ چرا صداهای منفی را از خود دور نمی ‌کنید؟ چرا گوش دادن به جالوت ‌هایی که به شما طعنه می ‌زنند را رها نمی ‌کنید؟

از این باور که مانع خیلی بزرگ است دست بکشید و به این دنیا نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید

شما بعنوان یک قهرمان قدرتمند، در حال گذر از چالش ‌ها هستید، اما این خاک نمی ‌تواند شما را متوقف نگه دارد. شما در زندگی خدای متعال را دارید. شما برای این زمان آفریده شده اید، برای آنچه که با آن روبرو هستید مجهز شده اید و برای تحقق سرنوشت خود توانمند شده اید. حالا وقتی قدرت انجام دادن دارید، با ذهنیت ناتوانی زندگی نکنید. در عوض با خدا توافق کنید.

اگر این کار را انجام دهید، من معتقدم و اعلام می کنم که در شرف کشف قدرت، شجاعت، توانایی و لطفی هستید که هرگز ندیده اید. شما نه تنها زنده خواهید ماند، بلکه شکوفا خواهید شد. شما بر هر مانعی غلبه می کنید، هر دشمنی را شکست می دهید و هر رویایی را به انجام می رسانید.

 

الهام بخش ترین جمله یا نکته ای که از فصل اول توانستید برداشت کنید را در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه بنویسید.

Rating 4.08 from 24 votes

لیست فصل ها
آموزش مکمل

جول اوستین

239 سمینار

105 ساعت

449000 تومان
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

سلام.جمله من قوی تر از آن چیزی هستم که به نظر میام وچالشها مانند همون خاک هستن که باعث رشد من می شود

محمود زحمتی
محمود زحمتی
7 ماه قبل

ممنون از ترجمه این اثرزیبا ,
دلیل اینکه شما با چالش های بزرگی روبرو می شوید, این هست که سرنوشت بزرگی دارید

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×