5 تمرین افزایش اعتماد به نفس در خانه

بفرست برای دوستت
تمرین اعتماد به نفس در خانه

فهرست مطالب

قرار است با هم چند تا تمرین برای افزایش اعتماد به نفس در خانه یاد بگیریم. تمرین هایی که به کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس در جمع به شما شدیداً کمک می کند.

باور کنید که با هدف قرار دادن هر کاری به وسیله ذهن تان، قادر به انجام آن کار هستید. اگر می خواهید در ساخت زندگی رویایی خود موفق باشید، باید اعتماد به نفس داشته باشید و باور کنید که توانایی محقق ساختن آن را دارید. اما چطور چنین اعتماد به نفسی را به دست آوریم؟

اولین قدم برای اعتماد به نفس این است که بدانید که این یک مهارت یادگرفتنی هست، نه یک چیز مادرزادی که همه آن را از بدو تولد داشته باشند. خیلی ها ممکن است در دوران کودکی اعتماد به نفس چندانی نداشته باشند ولی بعد از چند سال که آنها را می بینید، تغییر شگرفی در اعتماد به نفس آنها مشاهده می کنید. پس اعتماد به نفس یک مهارت یاد گرفتنی است و مهارت هم با تمرین کسب می شود.

 

5 تمرین اعتماد به نفس در خانه

تمرین اعتماد به نفس در خانه

در ادامه 5 نکته را بررسی می کنیم که کمک می کند اعتماد به نفس شما به حداکثر برسد. تمام این تمرین ها را می توانید در خانه انجام بدهید.

1- انتخاب کنید که خودتان را باور داشته باشید

بله درست است، باور داشتن خودتان یک انتخاب است. این نگرشی است که شما در طول زمان به دستش می آورید. داشتن والدینی با طرز فکر مثبت و حمایتگر در این راه به شما کمک می کند. اما حقیقت این است که اکثر ما والدینی معمولی داشتیم که به طور ناخواسته افکار محدود کننده و شرطی سازی شده منفی را به ما منتقل کردند، همان افکاری که خودشان با آن بزرگ شده بودند.

برای موفق شدن باید بدانید که گذشته ها گذشته است و با سرزنش کردن والدین، چیزی نصیب تان نمی شود. این وظیفه ی شماست که مسئولیت خودآگاهی و باورهای تان را برعهده بگیرید. باید انتخاب کنید که می توانید هر کاری را که ذهن تان برایش آماده باشد، انجام دهید. چون واقعیت هم این است که می توانید!

 

2- گفتگوی مثبت با خود و تصویرسازی مثبت 

تحقیقات اخیر در مورد مغز نشان می دهد که به وسیله گفتگوی مثبت با خود و تصویرسازی مثبت در کنار آموزش، آماده سازی و تمرین مناسب، هر انسانی می تواند یاد بگیرد هرکاری را انجام دهد.

  خلاصه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک

اگر انتخاب کنید که به خودتان باور داشته باشید و طوری عمل کنید که انگار هرچیزی ممکن است، آنگاه تمام کارهایی را که برای کسب آن نتیجه ضروری است انجام خواهید داد.

از طرف دیگر اگر باور داشته باشید که کاری غیرممکن است، در نتیجه تلاش هایی که لازم است را برای رسیدن به آن هدف انجام نمی دهید. در هر دو حالت شما از پیشگویی خودشکوفا (self-fulfilling prophecy) استفاده می کنید. یعنی قبل از انجام کارها، نتیجه آن را در ذهن خود پیشگویی می کنید و به وسیله همان طرز فکر، در راه رسیدن یا نرسیدن به اهداف خود قدم برمی دارید.

 

3- از کلماتی مثل “من نمی توانم” دست بردارید

اگر می خواهید سطوح بالای اعتماد به نفس و موفقیت را به دست آورید، باید جمله “من نمی توانم” و تمام عبارت های مشابه با آن مانند “ای کاش می توانستم” را دور بیندازید. جمله “من نمی توانم” شما را ناتوان می کند.

در حقیقت با گفتن این جملات، شما از لحاظ فیزیکی ضعیف تر می شوید. ذهن شما برای حل هر مشکل و دستیابی به هر هدفی که به آن می دهید طراحی شده است. پس جملاتی که به آن ها فکر می کنید و بر زبان می آورید، روی ذهن و بدن تان تاثیر می گذارند.

اجازه دهید مثالی بزنم:

وقتی کودکی نوپا بودید هیچ چیز جلودارتان نبود. فکر می کردید که می توانید از هرچیزی بالا بروید. هیچ مانعی آنقدر بزرگ نبود که از درنوردیدنش منصرف شوید.

اما کم کم حس شکست ناپذیری شما با بازخوردی که از خانواده، دوستان و معلمان خود دریافت کردید کمرنگ شد. سپس با تصمیماتی که تحت تاثیر این بازخوردها گرفتید، به جایی رسیدید که باورتان شد دیگر نمی توانید.

برای از بین بردن شرطی سازی گذشته و حرکت به سوی آینده ای سرشار از اعتماد به نفس و موفقیت، شما باید جملاتی مانند “نمی توانم” را از دایره لغات خود حذف و آن ها را با جملاتی مانند “می توانم” و “می خواهم” جایگزین کنید.

 

4- چیزی که دیگران در موردتان فکر می کنند را نادیده بگیرید

اگر پیش نیاز به موفقیت رسیدن، باور دیگران به شما و رویای شما بود، اکثر ما هرگز به هیچ چیز نمی رسیدیم. شما باید تصمیم بگیرید که برای اهداف و خواسته های تان چه کاری انجام دهید. نه اهداف، خواسته ها، نظرات و قضاوت های والدین، دوستان، همسر، فرزندان یا همکاران تان.

  چاکرای شبکه خورشیدی: جواهری درخشان برای پرورش سیستم راهنمای درونی

نگرانی در مورد قضاوت دیگران را متوقف کنید و به ندای قلب تان گوش کنید. در حقیقت اکثر اوقات هیچ کس به شما فکر نمی کند! آن ها به شدت سرگرم زندگی خودشان هستند و اگر هم درباره شما فکر کنند، دارند به این فکر می کنند که شما در موردشان چه فکری می کنید!

اکثر ما مقدار زیادی از زمان خود را صرف فکر کردن در مورد نظر دیگران نسبت به ایده ها، اهداف، لباس ها، مو و منزل مان هدر می دهیم. به جای این کار بهتر است روی انجام کارهایی تمرکز کنیم که واقعا دستیابی به اهداف مان را ممکن می سازند.

 

در بخش ویژه سایت نگرش نیک یک وبینار 3 ساعت و نیمه از دن لاک که در سال 2022 برگزار شد،
ترجمه کرده و قرار داده ایم که در کمتر از 4 ساعت به شما تکنیک های کاربردی
افزایش اعتماد به نفس را یاد می دهد. پیشنهاد می کنم در این وبینار عملی و کاربردی شرکت کنید.

5- مدام گذشته مثبت خودتان را تصدیق کنید

اکثر مردم در فرهنگ ما شکست را بیشتر از موفقیت به یاد می آورند. یکی از دلایل این مشکل، رویکرد” آزادش بگذار، اگر خطا کرد بهش حمله کن” در تربیت فرزندان، آموزش و مدیریت است که در فرهنگ ما بسیار رایج است.

وقتی کودک بودید پدر و مادرتان بجای بازی کردن و همکاری، شما را حین بازی تنها می گذاشتند تا برای خود بازی کنید. اما وقتی خیلی سر و صدا می کردید، باعث رنجش آنها می شدید یا به دردسر می افتادید، شما را شماتت می کردند و حالت تهاجمی به خود می گرفتند. تقریبا در همه موارد شاهد هیجانات شدیدی پس از خطاها، اشتباهات و شکست ها بودیم.

مغز رویدادهایی را که با هیجانات قوی همراه هستند، آسانتر به یاد می آورد. به همین دلیل اکثر مردم موفقیت های خود را در برابر شکست ها کم تعداد می پندارند و آنها را دست کم می گیرند.

بهترین راه برای خنثی کردن این پدیده، تمرکز خودآگاهانه روی موفقیت ها و گرامی داشتن آنهاست. تحقیقات بارها و بارها نشان داده است که هرچه بیشتر موفقیت های گذشته خود را تصدیق کنید، در دنبال کردن و کسب موفقیت های جدید اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک در 21 روز - قسمت 1

به یاد داشتن و تصدیق کردن اینکه در گذشته چه موفقیت هایی داشته اید، اعتماد به نفسی به شما می دهد که در آینده هم موفقیت های بیشتری داشته باشید.

دن لاک در وبینار اعتماد به نفس، یک بخش کامل را به این موضوع اختصاص داده است و می گوید برای هر موفقیت و پیروزی که بدست می آورید، هر چند کوچک، باید برای خود جشن بگیرید.

دوست دارید قسمت اول این وبینار را همین جا ببینید؟

 

گزارشی از پیروزی های خود تهیه کنید

با به خاطر سپردن و اجرای 5 تمرینی که گفته شد، گزارشی از پیروزی های خود ایجاد کنید. این گزارش فهرستی از تمام موفقیت های روزمره شماست. می توانید این لیست را در دفترچه یادداشت، تبلت، موبایل یا در کامپیوتر شخصی تان بنویسید. اما نکته مهم این است که فهرستی جاری داشته باشید تا بتوانید هر روز به آن مواردی اضافه کنید.

با نوشتن موفقیت های خود از دیروز و امروز شروع کنید و به نوشتن ادامه دهید تا این پیروزی ها را در حافظه بلندمدت شما ثبت شود. این تمرین به میزان ساده بودنش، در ایجاد اعتماد به نفس حداکثری موثر و قدرتمند است.

 

حداکثر اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنید

تصور کنید در هر شرایطی اعتماد به نفس از خود نشان می دهید، آنچه را که می خواهید درخواست می کنید، باور دارید که همه چیز ممکن است… و ریسک بیشتری می کنید. حالا فکر کنید که به هر هدفی که می خواهید رسیده اید. چه حسی خواهید داشت؟ چگونه فکر می کنید؟

این تمرین خیالی ساده چیزی است که می توانید در حال حاضر انجام دهید تا سریعتر به تجلی واقعی اهداف برسید. زیرا وقتی احساس خوبی نسبت به خود دارید، شروع به جذب افراد و رویدادهایی می کنید که شما را در رسیدن به آن موفقیت تصور شده، قدرتمند می کنند.

حالا در قسمت نظرات 5 مورد اول از فهرست پیروزی خود را بنویسید تا از حس  خوب اشتراک گذاری موفقیت ها با دوستان تان نیز بهره مند شوید.

Rating 3.60 from 10 votes

نقشه راه اعتماد به نفس

دن لاک

11 قسمت

۰۳:۰۵:۱۶

249000 تومان
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mehrdadvosoughi369
mehrdadvosoughi369
8 ماه قبل

مقاله خیلی مفیدی بود ممنون ازتون

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×