۷ نکته در مورد دورکاری که هیچکس به شما نمی گوید

بفرست برای دوستت
مزایا و معایب دورکاری

فهرست مطالب

تابحال به معایب دورکاری یا چالش هایی که ممکن است برای شما ایجاد کند، فکر کرده اید؟ اگر به عنوان یک فرد دورکار در خانه یا هر جای دیگری کار می کنید، این مقاله دن لاک برای شماست. چه چیزی بلافاصله با شنیدن اصطلاح کار از راه دور به ذهن شما خطور می کند؟ آیا به سبک زندگی پشت میز نشینی فکر می کنید ماندن در لباس خواب، لذت بردن از آرامش اتاق نشیمن یا نشستن در ساحل مکزیک، آفتاب گرفتن؟

شاید فکر کنید با این ساعات اضافی که برای رفتن به محل کار خود صرف نمی کنید چه خواهید کرد یا به این فکر کنید که وقتی مجبور نیستید تمام روز با همکاران خود کنار بیایید، چه احساس آزادی خواهید کرد.

مشکلات دورکاری

دورکاری فوق العاده است. اما بسیاری از افراد فقط بهترین جنبه های آن را در نظر می گیرند. بنابراین هنگامی که سرانجام فرصت شغلی دورکاری که آرزویش را داشتند به دست می آورند، متوجه می شوند که برای ماهیت واقعی آن آماده نیستند. ببینید، نمی توانید انتظار داشته باشید که فقط دفتر کار خود را به اتاق نشیمن منتقل کنید.

اما اگر درک درستی داشته باشید و کاملاً برای همه مزایا و معایب دورکاری آماده باشید، قدردان سبک جدید زندگی خود خواهید بود.

 

اهمیت دورکاری

امروزه خصوصا در دوران کرونا اهمیت دورکاری و رشد آن بسیار زیاد شده است. خوشبختانه کارهایی که می توان در خانه به عنوان دورکاری انجام داد، هم پولساز هستند و هم اینکه اکثر آنها به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند.

به راحتی می توانید یک کسب و کار پر سود در منزل برای خود ایجاد کنید. ولی در ابتدا باید تشخیص دهید که چه مهارت هایی برای شما مناسب است، در مورد این موضوع ما قبلا در مقاله شغل های پردرآمد بدون سرمایه به آن پرداخته ایم و حتی به شما گفته ایم که کدام مهارت پر سودتر است و چه مهارت های پولساز را می توان آموخت.

 

معایب دورکاری و چالش های آن

در اینجا ۷ مورد در رابطه با دورکاری که هیچکس به شما نمی گوید را آورده ایم که اگر آنها را رعایت نکنید، می توان به عنوان معایب دورکاری یا چالش های آن اسم برد (همراه با پیشنهادات مهم ما برای دورکاری).

 

1- عوامل حواس پرتی آنلاین از عوامل حضوری بدتر هستند

این نفرین عصر اطلاعات است. اگر عامل حواس پرتی می خواهید، به سادگی همه چیز را در اختیار دارید تا یک مورد اساسی برای خود بسازید.

حتی اگر بخواهید تمرکز خود را حفظ کنید، تمام آنچه که لازم است یک اعلان ایمیل یا یک پیام متنی است که برای نابودی تمرکزی که برای ساختن آن سخت تلاش کرده اید، کافی هستند.

در پایان، تمرکز یک انتخاب است. اما با رعایت چند نکته ساده می توانید راحت تر متمرکز بمانید.

 

چطور راحت تر متمرکز بمانیم؟

۱- تمام اعلان های خود (نوتیفیکیشن های موبایل) را خاموش کنید. بسیاری از کامپیوترها هم قابلیت (Do Not Disturb) مزاحم نشوید را دارند که همه هشدارها را بی صدا می کند. همچنین اگر به همكاران خود اطلاع دهید كه می خواهید تمركز كنید، برایتان مفید خواهد بود. به این ترتیب، آنان پیام های بی دلیلی که هدف خاصی ندارند برایتان ارسال نخواهند کرد، مگر اینکه کار مهمی داشته باشند.

  مهارت کپی رایتینگ چیست؟

۲- تلفن خود را در اتاق دیگری قرار دهید. اگر تلفن تان شما را از انجام کارهای مهم باز می دارد، تا وقتی که روی کارتان تمرکز دارید، آن را در جای دیگری قرار دهید. تلفن تان را در حالت پرواز قرار دهید یا در صورت لزوم آن را کاملاً خاموش کنید.

۳- از روش پومودورو که یک تکنیک مدیریت زمان است، استفاده کنید. به جای اینکه تلاش کنید هر بار ساعت ها متمرکز بمانید، فقط کافی است برای کارهای 25 دقیقه ای تمرکز خود را حفظ کنید. در پایان هر 25 دقیقه، 5-10 دقیقه به خودتان استراحت دهید. در طول این وقفه، می توانید به هر پیام مهمی پاسخ دهید و نفس های عمیق بکشید، تا بتوانید دوباره تمرکز کنید.

۴- به موسیقی برای تمرکز یا نویز سفید گوش دهید. شما  می توانید لیست موسیقی رایگان برای تمرکز را در سایت یوتیوب (YouTube) پیدا کنید.

 

2- اگر به مردم اجازه دهید، مانع موفقیت تان خواهند شد.

از بین تمام نکات مربوط به کار از راه دور، این نکته سخت ترین است. هیچ یک از ما نمی خواهیم افرادی را که برای ما مهم هستند از خود دور کنیم.

اما اگر همراه  هم اتاقی یا خانواده تان در یک مکان زندگی می کنید، حفظ تمركزی كه برای یك شیوه زندگی دورکاری به آن احتیاج دارید، بسیار دشوار خواهد بود.

 

راه حل چیست؟

۱- درباره نیازتان به تمرکز با اطرافیان خود صحبت کنید. به آنها بگویید اینگونه نیست که شما نمی خواهید با آنها صحبت کنید. اما شما اول باید روی کار خود تمرکز کنید. توضیح دهید که در اسرع وقت به آنها توجه کامل خواهید کرد.

۲- یک “فضای کار” مشخص تعیین کنید که در آن هم اتاقی ها یا خانواده شما بدانند که نباید مزاحمتان شوند. این که یک دفتر کامل باشد یا فقط یک میز در یک گوشه اتاق نشیمن مهم نیست، بلکه همین که همه بدانند وقتی در آن مکان هستید از شما سوالی نپرسند می تواند تمرکز شما را بسیار بهتر کند.

۳- از یک “کد” استفاده کنید. مثلا از مردم بخواهید هنگام استفاده از هدفون مزاحمتی برای شما ایجاد نکنند. یا تابلویی را به در یا اتاق خود آویزان کنید و یا کمی خرده ریز بر روی میز خود می گذارید که به معنای “به من نزدیک نشوید” باشد. این یک راه سرگرم کننده برای برقراری ارتباط است بدون اینکه مجبور شوید یک کلمه بگویید.

۴- مکان مورد علاقه ای خارج از خانه تان، پیدا کنید. شاید یک پارک سایه دار در این نزدیکی ها باشد یا یک کافی شاپ در محله شما. اگر نمی توانید از اطرافیانتان هنگام کار کردن پرهیز کنید، ایده خوبی است که یک مکان جایگزین داشته باشید که می دانید می توانید در آنجا تمرکز کنید.

 

3- تعادل بین زندگی و کار در دورکاری دشوارتر است.

 هرکسی که کار از راه دور را امتحان کرده باشد، این مسئله را می فهمد. وقتی ساعت کار ۹-۵ همیشگی را ندارید، انجام ندادن کارتان آسانتر است زیرا می توانید در پاسی از شب آن را انجام دهید.

  14 باور محدود کننده و اشتباه در مورد پول

معمولاً وقتی نکات دورکاری را می شنوید، به شما نمی گویند کنار گذاشتن کار چقدر سخت است به خصوص اگر وسط کاری باشید – بسیار دشوارتر از پایان روز در دفتر.

اگر مراقب نباشید، با مشکل همیشه کار کردن روبرو خواهید شد و این یکی از دلایلی است که شما می خواستید در ابتدا از راه دور کار کنید.

 

نحوه اطمینان از عدم وقوع این اتفاق

۱- یک فعالیت برنامه ریزی شده داشته باشید که باعث شود شما از خانه خارج شوید. مثلا می توانید هر روز در یک ساعت مشخص به باشگاه ورزشی بروید یا هر هفته یک جلسه کلاس نقاشی بگذرانید. در هر صورت، مطمئن شوید که خود را مسئول این فعالیت می دانید.

۲- از مزایای کار از راه دور استفاده کنید. پس انداز کنید و در ساحل مکزیک حین تعطیلات کار کنید. صبح را تعطیل کرده و به پیاده روی بروید. برای شام دوستان تان را دعوت کنید (اکنون که می توانید به جای رفتن به محل کار، وقت خود را به آشپزی اختصاص دهید). هر کاری انجام دهید برای اطمینان از اینکه درگیر روزمرگی نمی شوید.

۳- زمان مشخصی برای آفلاین شدن داشته باشید و به آن پایبند بمانید. اگر می گویید که هر روز ساعت 6 بعد از ظهر به بعد کار نخواهید کرد، بعد از آن ساعت آنلاین نباشید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

۴- توجه داشته باشید که چه زمانی از روز بهتر کار می کنید و سنگین ترین کار خود را برای آن زمان نگه دارید. صبح زود را دوست دارید؟ پس کارهایی که به تمرکز زیاد نیاز دارند را آن زمان انجام دهید. آیا کار در شب مناسب شما است؟ شب روی پروژه سخت تر خود کار کنید. در هر صورت، این که بدانید چه زمانی بهتر کار می کنید، کمک کننده خواهد بود و از آن زمان استفاده کنید.

 

4- اگر از بدن خود مراقبت نکنید، رنج خواهید برد.

یکی از معایب دورکاری آسیب رسیدن به جسم شما به دلیل زیان نشستن است. نشستن در همان وضعیت خمیده هر روزه پشت کامپیوتر برای شما به هیچ وجه مفید نخواهد بود. ناگفته نماند اگر بدن شما سالم نباشد، بازده کمتری خواهید داشت.

وقتی از راه دور کار می کنید، مراقبت از بدن حتی مهمتر است. اگر از نظر جسمی بی تحرک باشید، راحتی منزل شما باعث می شود که کار کمتری انجام دهید.

قدرت مغزی شما مستقیماً تحت تأثیر وضعیت جسمی شما قرار می گیرد. حفظ فرم، تنفس در هوای تازه و سلامت وضعیت بدنی همیشه به شما کمک می کند تا کارآمدتر کار کنید. به علاوه، اگر به حرکت خود ادامه دهید شادتر خواهید ماند.

 

اقدامات لازم 

۱- بهترین کشش ها را برای جلوگیری از قوز پشت کامپیوتر ماندن بیاموزید. آنها را مرتباً تمرین کنید. کمر و شانه های شما هنگام نشستن پشت میز فشار زیادی را تحمل می کنند. اگر بتوانید به طور هدفمند فشار آن عضلات را کاهش دهید، می توانید آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید.

  4 نکته مهم برای داشتن رابطه قدرتمند و موفق عاطفی + ویدیو

۲- ماساژ منظم را انجام دهید. حتی اگر فقط هر دو ماه یکبار باشد، یک ماساژ خوب می تواند برای کمری که از خم شدن پشت کامپیوتر درد می گیرد، معجزه کند و هر چند وقت یکبار کمی مراقبت از خود حتی باعث افزایش بهره وری می شود.

۳- یک برنامه ورزشی خوب مشخص کنید. شاید شما هرگز شخصی نباشید که هر روز 2 ساعت به باشگاه می رود. اما همانطور که به دورکاری عادت می کنید، به اندازه کافی ورزش کردن برای حفظ سلامت شما مهم است. صرف حداقل 30 دقیقه در روز برای ورزش، به شما کمک می کند تا یک فرد دورکار بسیار کارآمدتر باشید.

۴- در محیط کاری که به بهبود وضعیت بدن شما کمک می کند سرمایه گذاری کنید. برای برخی، این مسئله ممکن است خرید یک میز ایستاده باشد. برای دیگران، ممکن است خرید یک میز تحریر خوب باشد. برای دیگران، ممکن است خرید تشک یوگا و 10 دقیقه استراحت برای کشش باشد. این سرمایه گذاری برای شما هر معنایی که داشته باشد، مطمئناً ارزشش را دارد.

 

5- انرژی ذهنی بزرگترین رمز موفقیت شماست

یکی دیگر از معایب دورکاری، کاهش انرژی ذهنی شما در بلندمدت است. بزرگترین عامل سلامت جسمی شما توانایی ذهنی شماست. مغز شما قسمت اصلی بار دورکاری را حمل می کند، بنابراین مهم است که از نظر ذهنی همیشه واضح، متمرکز و قوی باشید.

نکاتی در مورد حفظ تمرکز و تناسب اندام تا حد زیادی به شما کمک می کند تا از نظر ذهنی برای کار مناسب باشید. اما در اینجا چند نکته خاص برای کار از راه دور (نسخه مغز) وجود دارد:

۱- اگر کار دیگری انجام نمی دهید، حداقل هر روز 10 دقیقه پیاده روی کنید. این روال به تنهایی می تواند به شما کمک کند ذهن خود را پاکسازی کرده و تا پایان روز تمرکز خود را حفظ کنید.

۲- برای میان وعده های خود از غذاهای مفید برای ذهن مانند آجیل یا توت استفاده کنید. اگرچه ممکن است خوردن یک میان وعده شیرین آسان تر باشد، اما غذای شما به طور مستقیم بر توانایی تمرکز شما تأثیر می گذارد و غذایی با مقدار زیادی قند فرآوری شده در طولانی مدت سرعت مغز شما را کند می کند. با خوردن میان وعده های سالم روی خود و کار خود سرمایه گذاری کنید.

۳- آب زیاد بنوشید. شما تمام روز در خانه هستید. هیچ بهانه ای برای ننوشیدن آب کافی وجود ندارد. تعجب خواهید کرد که آب چقدر به سلامت ذهن شما کمک می کند.

۴- به طور عمدی استرس زدایی کنید. چه چیزی به آرامش شما کمک می کند؟ دوش آب سرد؟ خواندن یک کتاب خوب؟ وقت گذراندن با دوستان؟ رها کردن استرس کاری برای حفظ انرژی ذهنی شما بسیار مهم است، بنابراین آن را در اولویت خود قرار دهید.

 

این مقاله ادامه دارد…

 

 

Rating 5.00 from 1 votes

آموزش پیشنهادی

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×