کنترل افکار منفی و رهایی از آن

بفرست برای دوستت

فهرست مطالب

کنترل افکار منفی یکی از دغدغه های تقریبا همه است. آسان است که در زندگی روی چیزهایی تمرکز کنیم که ما را عقب نگه می دارند، چیزهایی مثل احساس گناه، تنفر، شک و نگرانی.

مشکل اینجاست که وقتی قلب و ذهن مان پر از این چیزها باشد، دیگر جا برای چیزهایی مثل شادی، آرامش، اعتماد به نفس و خلاقیت نمی ماند. پس نظرتان در مورد اینکه کمی جا باز کنیم، چیست؟ در این مقاله به شما نشان می دهم که ریشه افکار منفی چیست و برای کنترل افکار منفی چه کارهایی باید انجام دهیم.

کنترل افکار منفی

 

کنترل افکار منفی

دلیل اینکه بعضی از مردم از زندگی شان لذت نمی برند، به خاطر مخزن ذهن شان است. قلب شان با خیلی چیزها پُر شده، مثل نگرانی، استرس، تلخی، حسادت، احساس گناه، عصبانیت.

متوجه نیستند که دو سوم مخزن ذهن شان پر از افکار منفی شده و فقط یک سوم برای چیزهای خوب جا دارند، با این حال تعجب می کنند که چرا شاد و خلاق و پرهیجان نیستند.

دوستان ببینید آلودگی ها و افکار منفی خودشان نمی توانند به طور خودکار وارد ذهن تان شوند و آنجا بمانند، بلکه کنترل افکار منفی دست شماست

این شما هستید که کنترل می کنید چه چیزی را وارد مخزن ذهن تان کنید.

شما می توانید افکارتان را کنترل کنید و ورودی های ذهن تان را انتخاب کنید. همه ی ما احساسات منفی به سراغ مان می آیند ولی این وظیفه ماست که انتخاب کنیم و بگوییم:

«اجازه نمی دهم حسادت، تلخی و عصبانیت وجود باارزشم را اشغال کنند و زندگی ام را زهرآلود کنند، من مراقب چیزهایی که وارد قلبم می شوند، هستم.»

 

معایب وجود افکار منفی در ذهن

برای کنترل افکار منفی ابتدا بهتر است ببینیم که چرا اصلاً باید از شر آنها خلاص شویم؟ چرا برای ما مضر هستند؟

وقتی به چیزهای منفی می چسبیم، جلوی خلاقیت ما را می گیرد و نمی توانیم بهترین خودمان باشیم. چون آلودگی ها و افکار منفی سرعت ما را کم می کنند.

دلیل اینکه بعضی از مردم جوان و قوی نیستن، منظورم فقط از نظر جسمی نیست، بلکه از نظر روحی هم جوان و پرانرژی و پرهیجان برای زندگی نیستند، برای این است که وجودشان پر از چیزهای منفی است.

چیزهای منفی مثل نگرانی شما را ضعیف می کند. زندگی با استرس شما را پیر می کند و چین و چروک روی صورت تان می اندازد و هیجان را از شما می گیرد. تلخ کامی و عصبانیت و تنفر، زندگی شما را کوتاه می کند.

 

ریشه افکار منفی

پیروزی و شکست از ذهن ما شروع می شود. ریشه ی تمام افکار منفی و احساسات منفی از ذهن ماست. موفقیت، رشد و رسیدن به سطوح تازه، به افکار ما بستگی دارد. مثلا می گویید:

«نگران مسائل مالی ام هستم یا به خاطر بچه هایم استرس دارم.»

اگر این حرف ها را بزنید، اینطوری مدام انرژی منفی بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید، ضعیف می شوید و قدرت و انرژی و هیجان از شما گرفته می شود.

پس مراقب افکارتان باشید، افکار می توانند باعث محدود شدن زندگی تان شوند.

 

در ابتدای صبح اینکار را انجام دهید

هر روز صبح که بیدار می شویم، تمام منفی های روز قبل را باید بیرون بریزیم. فکر کنید صبح بیدار می شوید و افکار نگران کننده به سراغ تان می آیند، مثل:

  • چطور قبض ها را پرداخت کنم؟
  • اگر جواب آزمایشاتم خوب نباشد، چه؟
  • هیچوقت از شر این مشکل خلاص نمی شوم.

اجازه ندهید این افکار منفی وارد وجودتان شود و به فکر کردن به آنها ادامه بدهید. فقط بگویید:

«نه ممنونم، می دانم کنترل همه چیز دست خداست. او من را به جایی که باید باشم می رساند.»

 

فهرست برداری کنید

لیست چیزهایی که وارد ذهن تان می کنید را یادداشت کنید. زندگی کوتاه تر از آن است که اجازه دهید منفی ها شما را ضعیف کنند. اگر لیست آنها را داشته باشید آگاهانه می توانید آنها را حذف کنید و وقتی به ذهن تان می رسند، آنها را نادیده بگیرید و با افکار مثبت جایگزین کنید.

 

تبدیل افکار منفی به مثبت

رهایی از افکار منفی,تبدیل افکار منفی به مثبت

من یاد گرفته ام اگر منفی ها را بیرون کنید و جا باز کنید، خداوند وجودتان را با چیزهای خوب پُر می کند. مثلا:

✔ اگر نگرانی را بیرون کنید، خداوند آرامش را به وجودتان می آورد.

✔ اگر عدم امنیت و حرف های منفی مردم در مورد خودتان را بیرون بریزید، خداوند وجودتان را با اعتماد به نفس پُر می کند.

✔ اگر کسی به شما بدی کند، شما می توانید از او کینه به دل بگیرید، اما در عوض باید بگویید:

«خدایا آنها را می بخشم و از آنها می گذرم»

اینطوری هم آنها را بخشیده اید و هم به خدا اجازه داده اید وجود شما را با چیزهای خوب پُر کند.

باید با خارج کردن افکار منفی از ذهن تان مثل نگرانی، کینه، تنفر، خشم و عصبانیت برای خدا جا باز کنید تا آن را با چیزهای خوب و مثبت پُر کند.

شما نگرانی را بیرون کنید، خدا وسط طوفان به شما آرامش می دهد.

 

مبارزه با افکار منفی

چه بخواهیم چه نخواهیم روزانه با چیزهای منفی برخورد می کنیم، ولی زندگی همین است و نمی توان جلوی آمدن آنها را گرفت. ولی اگر بدانیم چطور با آنها برخورد کنیم، مشکلی برای ما پیش نمی آید.

  معرفی جدیدترین آموزش ها و سخنرانی های جول اوستین

اشتباهی که بیشتر مردم می کنند این است که آنها را در وجود خود نگه می دارند، کمی بعد تلخ می شوند، احساس گناه می کنند و ناراحت می شوند. این طرز برخورد، آینده ی شما را سمی می کند. شما باید سم های زندگی تان را خارج کنید.

شاید نتوانید جلوی آمدن شان را بگیرید اما می توانید جلوی ماندن شان را بگیرید

شما چقدر فضا به شرم، پشیمانی، خودخوری و اشتباهات گذشته تان می دهید؟ به این چیزها هر چقدر که فضا داده باشید، زیاد است. شما به این فضا برای چیزهای خوبی که خدا برایتان نگه داشته، لازم دارید.

اگر به احساس گناه فضا بدهید، اعتماد به نفس لازم برای حرکت رو به جلو را ندارید و این باعث شکست دوباره ی شما می شود و در این سیکل منفی گرفتار خواهید شد.

وقتی اشتباهی می کنید، از خدا فرار نکنید و سعی نکنید پنهانش کنید. بلکه به سمت خدا بروید، توبه کنید و روش تان را تغییر دهید. نکته ی کلیدی اش این است که:

شما باید بخشش خدا را دریافت کنید.

لحظه ای که به اشتباه تان اعتراف می کنید و از خدا می خواهید شما را ببخشد، او شما را می بخشد. او آماده است تا به شما کمک کند به سمت جلو حرکت کنید.

بعضی وقت ها که اتفاقاتی می افتد که دلیلش را نمی فهمید، مثلا عزیزی را از دست می دهید یا دوستی شما را ترک می کند، ممکن است فکر کنید که باید به آن غلبه کنید. بعضی اوقات این مشکل آنقدر بزرگ است که ما را تحت فشار زیادی قرار می دهد، اما این فشارها را از روی خود بردارید، نیازی نیست به آن غلبه کنید، کافیست که از آن عبور کنید و پشت سرش بگذارید.

خدا می گوید هیچ اتفاقی را وارد زندگی تان نمی کند که نتوانید آن را تحمل کنید.

قرار نیست دلیل تمام اتفاقات را درک کنیم. اگر چراهای زندگی را رها کنیم، به آرامشی فرای درک مان خواهیم رسید.

 

تمرکز روی افکار قدرتمند

وقتی دائم به چیزی فکر کنیم، آن را به زندگی خود جذب می کنیم. نمی توانید به شکست فکر کنید و برنده شوید. نمی توان به ضعف فکر کنید و قوی باشید. نمی توان به نتوانستن ها فکر کنید و بخواهید به رؤیاهایتان برسید. زندگی تان دنباله روی افکار شماست.

  سریال «10 نکته ناب از جول اوستین» - قسمت اول

به جای فکر کردن به شکست، ضعف و نتوانستن ها باید روی افکار قدرتمند و چیزهایی که خدا در موردتان گفته، تمرکز کنید. مثلاً بگویید:

«این بیماری یا ویروس نمی تواند سرنوشت من را از من بگیرد. نیروهای حامی من خیلی قوی تر از نیروهای علیه من هستند.»

اگر روی افکار قدرتمند تمرکز کنید، از اتفاقاتی که می افتد، شگفت زده می شوید. وقتی روی این افکار تمرکز کنید، قدرتی در درون تان بلند می شود، شجاعت و اراده در درون تان بیدار می شود. این فقط مثبت بودن نیست، بلکه با اینکار ایمان تان جاری می شود.

 

چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟

کنترل افکار و احساسات

برای رهایی از افکار منفی چه باید کرد؟ می خواهم به شما دقیقا بگویم که چکار کنید. کافیست همین کارهای ساده را انجام بدهید:

✔ به هر فکری که به ذهن تان می رسد، فکر نکنید

✔ روی آنها تمرکز نکنید

✔ حقیقت آنها را باور نکنید

✔ آنها را از ذهن تان خارج کنید و افکارتان را با خدا هماهنگ کنید:

«من با ایمان به خدا هر کاری می توانم بکنم. قدرت من از خداست و برای هر چیزی آماده هستم. خدایا ممنونم که مجهز و پرقدرت هستم.»

وقتی این کارها را می کنید و این حرف ها را می زنید، دوباره افکار منفی تان به شما می گویند که نمی توانید و می خواهند مجدد به صورت منفی فکر کنید. ولی شما به صورت آگاهانه به جای باور آن دروغ ها باید حرف های مثبت بزنید.

شاید اتفاقات بدی را تجربه کرده اید، ولی این چیزها نقشه ی خدا برای شما را متوقف نمی کند. پس حالا باید سهم خودتان را انجام دهید:

به محدودیت، شکست و بی ارزش بودن فکر نکنید و در عوض به پیروزی، فراوانی و لطف خدا فکر کنید. شانه هایتان را عقب بدهید و سرتان را بالا بگیرید و یادتان باشد که چه کسی هستید و به چه کسی تعلق دارید. شما مخلوق خدای متعال هستید پس با او هماهنگ شوید.

 

پیشنهاد ویژه

اگر دوست دارید به طور کامل تر این موضوع را یاد بگیرید پیشنهاد می کنم در دوره آموزشی «رهایی از افکار منفی» جول اوستین شرکت کنید، روی عکس زیر کلیک کنید:

Rating 0.00 from 1 votes

آموزش پیشنهادی

جول اوستین

239 سمینار

105 ساعت

449000 تومان
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم
3 سال قبل

سلام و خسته نباشید من فکر میکنم جول اوستین بهترین سخنران و کشیش هست اگه امکانش هست از سخنرانیها سمینار و مقالات ایشان بیشتر استفاده کنین هزینه هایی که در نظر گرفتین کمی بالاست هم تغییری در هزینه ها بدین و هم اگر امکانش هست داخل سایت از کلیپهای رایگانشون بذارین ممنون

مهرداد کبیری
مهرداد کبیری
2 سال قبل

سلام
واقعا سخنرانی های استین عالی و جالب هستند توصیه می کنم حتما کتاب های ایشان را مطالعه کنید..از خواندن مطالب ایشان فوق العاد به من انگیزه و انرژی می دهد…دست شما سلامت از انتشار مطالب اموزنده ایشان…
موفق و پاینده باشید…

دنیا
دنیا
2 سال قبل

خیلی هم خوب وعالی

پریسا یوسفی
پریسا یوسفی
2 سال قبل

سلام به همگی.
از آقای باقر پور خیلی ممنونم که این سایت و مطالب فوق العاده رو انقدر عاالی در اختیارمون میذارن. خداقوت بهتون و ان شاءالله هر روز بیشتر از قبل بدرخشین🌻

محمد کیان
محمد کیان
1 سال قبل

تبدیل افکار منفی به مثبت واقعا کاربردیه و به همه پیشنهاد میکنم این مقاله رو مطالعه کنن

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×