خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج ساموئل کلاسون

بفرست برای دوستت
خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل

مشخصات کتاب

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

فهرست مطالب

با مطالعه خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل (The Richest Man in Babylon) اثر جورج کلاسون یاد بگیرید که چطور سطح مدیریت امور مالی خود را بالاتر ببرید. این کتاب داستان بسیار زیبا و آموزنده ای دارد که در سال 1926 توسط جورج ساموئل کلاسون نوشته شد و مانند کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل با اینکه قدیمی هستند، اما هنوز که هنوزه مطالب آن برای ما کاربردی و مفید می باشند.

روزی روزگاری در بابِل باستان مردی بسیار ثروتمند به نام آرکاد بود. در واقع او ثروتمندترین مرد این سرزمین بود. با دیدن این موضوع، دو تن از دوستان دوران کودکی اش به او نزدیک شدند تا از او بپرسند که چگونه او اینقدر ثروتمند شده است در حالی که آنها بسیار سخت کار کرده اند و با این حال به سختی می توانند خانواده خود را سیر کنند. آرکاد لبخندی زد و به آنها گفت که در ازای خدماتش به عنوان یک کاتب، یک بار راز ثروتمند شدن را مرد ثروتمند دیگری به او گفته بود.

آن راز این بود:

“بخشی از تمام درآمدی که به دست می آورید متعلق به سرمایه گذاری شما است.”

به عبارت دیگر، شما نباید تمام درآمد خود را خرج کنید، بلکه باید آن را عاقلانه سرمایه گذاری کنید.

این همان کاری است که آرکاد برای شروع کار انجام داده بود. او به اندازه کافی پول پس انداز کرد و توانست به یک سازنده پول قرض دهد، سپس سود قرض خود را دریافت کرد و بدین ترتیب ثروت آرکاد افزایش یافت.

ثروتمندترین مرد بابل از تمثیل هایی مانند این موضوع برخوردار است. شما در این خلاصه یاد می گیرید که چرا خوش شانسی فقط به سخت کار کردن بستگی دارد.

 

راز ساختن ثروت، پس انداز و سرمایه گذاری عاقلانه است

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی افراد در کسب ثروت بهتر از دیگران هستند؟ آیا به این دلیل است که آنها صرفه جویی می کنند و هر پولی را که پس انداز می کنند در قلک خود می ریزند، در حالی که دیگران آنچه را که به دست می آورند برای انواع خرده فروشی ها هدر می دهند؟

در واقع، راز ثروتمند شدن در جایی بین این دو افراط نهفته است. برای ثروتمند شدن، نه تنها باید پول پس انداز کنید، بلکه باید بدانید چگونه از آن عاقلانه استفاده کنید. البته اولین کاری که باید انجام دهید این است که پول خود را پس انداز کنید. این بدان معنی است که شما نمی توانید هر چیزی را که به دست می آورید خرج کنید، بنابراین باید کمی پایین تر از درآمد خود زندگی کنید.

به عنوان مثال، شاید شما بتوانید از تجملات کوچک در زندگی خود مانند سفر به کشورهای خارجی در تعطیلات تابستانی بکاهید، اما پس انداز کردن پول از این طریق برای ثروتمند شدن شما کافی نیست. شما همچنین باید به دنبال فرصت های سرمایه گذاری باشید.

این به این دلیل است که ارزش پول قلک شما افزایش نمی یابد. حتی قرار دادن آن در بانک تنها سودی ناچیز برای شما به همراه دارد. در عوض، شما باید پس انداز خود را در چیزی سرمایه گذاری کنید که ثروت بیشتری تولید کند، مانند سهام، اوراق قرضه دولتی یا تامین مالی استارت آپ ها. اگر این کار را به درستی انجام دهید، ارزش پول شما بدون هیچ تلاش اضافی افزایش می یابد.

با این حال، هر زمان که سرمایه‌ گذاری می‌ کنید، حتماً این کار را عاقلانه انجام دهید. پس ‌اندازهای خود را فقط به افرادی بسپارید که می‌ دانند چگونه از آنها استفاده کنند و از همه مهمتر می دانند که چطور پول را چندبرابر کنند. به عنوان مثال، شما نباید پول خود را به فردی بدهید که ادعای راه‌اندازی خرید و فروش الماس را دارد. از سوی دیگر، دادن پول خود به یک صندوق تامینی برای سرمایه گذاری عاقلانه می تواند منطقی باشد. آنها احتمالا بهتر از شما بازار را می شناسند.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب با اعتماد به نفس صحبت کنید اثر جک والنتی

این ویدیو از دن لاک را در مورد مدیریت پول پیشنهاد می کنم ببینید:

 

 

راز موفقیت مالی این است که همیشه نسبت به عدم آگاهی خود اعتراف کنید

آیا خود را فردی آگاه و عاقل می دانید؟ اگر چنین است، شما در شوک هستید. حکمت واقعی این است که بفهمی واقعاً چقدر کم می دانی و آن را بپذیری. سقراط فیلسوف باستانی خود را عاقل می دانست و اعتراف می کرد: “می دانم که هیچ نمی دانم.”

این فلسفه باید در زمانی که چیزهای جدیدی یاد می ‌گیرید نیز اعمال شود. خودتان را نسبت به آگاهی و علم زیاد گول نزنید. برای یک ثانیه به اطراف نگاه کنید. این یک واقعیت زندگی است که اگر بخواهیم دنیا را مشاهده کنیم، کسب دانش جدید به طور همزمان زمینه های بیشتری از نادانی را برای ما روشن می کند.

به عنوان مثال، هنگامی که در مورد مبانی بنیادی نظریه نسبیت یاد می ‌گیرید، نمی‌ توانید با حوزه‌ های پیچیده ‌تر آن مواجه نشوید، بنابراین این موضوع باعث می‌ شود متوجه شوید که چیزهای زیادی وجود دارد و شما هنوز در مورد آنها اطلاعاتی ندارید.

متأسفانه، بیشتر مردم نمی دانند که چقدر اطلاعات کمی به ویژه در زمینه مالی دارند. در واقع، مطالعات نشان داده‌ اند که بیشتر بزرگسالان برای استفاده از فرمول ‌های مالی اساسی به عنوان مثال، محاسبه بهره مرکب تلاش می ‌کنند. بدتر از آن، آنها همچنین تمایل دارند با پایگاه دانش کوچک خود بدون مکث برای در نظر گرفتن همه زمینه ‌ها، پیشروی کنند و خود را فردی دانا بدانند.

به عنوان مثال، برخی از افراد اصول اولیه سرمایه گذاری در وام های مسکن پرمخاطره را یاد گرفتند و فکر می کردند به اندازه کافی در مورد افزایش ثروت اطلاعات دارند، اما در سال 2008 به طرز شگفت انگیزی شکست خوردند، زیرا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری خود مکث نکرده بودند.

آنها فراموش کردند در مورد پایداری و خطرپذیری سؤال بپرسند. اگر سوال بپرسید و در مورد امور مالی مطالعه کنید، می توانید از ناآگاهی و تجربیات دیگران استفاده کنید. به عنوان مثال، این ممکن است به شما کمک کند فرصت های سرمایه گذاری را قبل از دیگران تشخیص دهید یا با آنها معاملات سودآور انجام دهید.

 

شما فقط با یادگیری از طریق فرآیند آزمون و خطا می توانید به آرامی ثروت جمع آوری کنید

خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل

بسیاری از مردم رویای ثروتمند شدن یک شبه را در سر می پرورانند. اما به غیر از برنده شدن در لاتاری، شانس بسیار کمی برای این اتفاق وجود دارد.

به دست آوردن ثروت یک فرآیند طولانی است که از گام های کوچک بی شماری به جلو و اغلب بیش از چند شکست تشکیل شده است. اما چرا اینطور است؟ چرا کسب ثروت اینقدر طول می کشد؟ خیلی ساده است، زیرا جهان به ویژه از نظر مالی دائماً در حال تغییر است.

این بدان معناست که شما هرگز نمی ‌توانید یک استراتژی ثروت ‌سازی مانند سرمایه ‌گذاری در یک سهام خاص را انتخاب کنید و به تماشای ورود پول بنشینید. این بدان معناست که شما باید خود را با شرایط جدید وفق دهید و در مورد استراتژی‌ های جدید ثروت‌ سازی اطلاعات کسب کنید، آنها را آزمایش کنید و احتمالاً در چند مورد شکست بخورید. درست زمانی که استراتژی برنده بعدی خود را پیدا کردید، اتفاق بزرگی رخ خواهد داد.

این را هم بخوانید:  10 کلید موفقیت تونی رابینز

از طریق فرآیند تجربه و انطباق، توانایی کلی خود را برای سرمایه گذاری عاقلانه افزایش می دهید، زیرا دانش بیشتری را جمع آوری می کنید. در واقع، این فرآیند آزمون و خطا مشابه روش پیشرفت علمی است. آزمایش ‌های ناموفق می‌ توانند به اندازه آزمایش‌ های موفق مفید باشند. بنابراین، اگر سرمایه ‌گذاری ناموفقی را انجام دهید، به عنوان مثال، وام‌ های مسکن، ممکن است یاد بگیرید در همان زمینه سرمایه ‌گذاری موفقی انجام دهید.

با این حال فراموش نکنید که آزمون و خطا در ذات خود مستلزم اشتباه کردن است. این بدان معناست که باید مطمئن شوید که این اشتباهات، کوچک هستند، بنابراین پولی را که نمی توانید از دست بدهید در منطقه ای سرمایه گذاری نکنید که مطمئن نیستید. در بخش های بعدی، تفاوت بین پول درآوردن و به دست آوردن ثروت را خواهید فهمید.

 

فقط برای بدست آوردن پول کار نکنید

به نظر شما تفاوت پول درآوردن و به دست آوردن ثروت چیست؟ اگر شما هم مثل اکثر مردم هستید، احتمالاً متوجه تفاوت آنها نمی باشید! یک تمایز مهم بین این دو مسئله وجود دارد. «درآمد کسب کردن» فرآیندی را توصیف می ‌کند که در آن شما برای پول کار می ‌کنید، اما «دستیابی به ثروت» به معنای قرار گرفتن در شرایطی است که پول برای شما کار می‌ کند.

برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که به عنوان مدیر یک کارخانه سودآور کار می کنید و هر ماه دستمزد بسیار خوبی بدست می آورید. واضح است که شما پول در می آورید، اما آیا به ثروت می رسید؟

برای ثروتمند شدن، باید بخشی از آن پول را پس انداز و سرمایه گذاری کنید. برای مثال، اگر بخواهید بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید و آن را در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید، به ثروت می رسید، زیرا بجای اینکه شما برای کسب پول کار کنید، پول برای شما کار می کند.

کسب درآمد معمولاً برای دستیابی به موفقیت مالی کوتاه مدت انجام می شود. شما معمولاً فقط به چیزهایی اهمیت می دهید که می توانید با درآمد ماهانه خود آنها را بدست آورید. اما در این نوع تفکر یک خطر ذاتی وجود دارد:

اگر حقوق بعدی هرگز بدست شما نرسد، چه اتفاقی می افتد؟

به عنوان مثال، املاک و مستغلاتی که خریداری کرده اید، ثروت فوری برای شما به ارمغان نمی آورد. بلکه ابتدا باید سرمایه را پرداخت کنید یا منتظر افزایش ارزش آن باشید. این موضوع ممکن است مدتی طول بکشد، اما زمانی که سرمایه گذاری شروع به بازپرداخت کرد، به احتمال زیاد تا زمانی که شما مالک آن هستید، ادامه پیدا می کند. این نوع برنامه ریزی بلند مدت می تواند به ایجاد امنیت برای حوادث غیرمنتظره مانند از دست دادن شغل کمک کند.

ویدیوی زیر در سایت نگرش نیک از دن لاک را در مورد 4راه کسب پول پیشنهاد می کنم ببینید:

 

 

سرمایه گذاری هایی که با بهره بازپرداخت بدست می آیند می تواند بسیار سودآور باشد

برای مثال، وقتی پول قرض می ‌کنید، به احتمال زیاد باید بهره آن را بپردازید. برعکس، وقتی به کسی پول قرض می ‌دهید، می ‌توانید انتظار داشته باشید که به سود دست پیدا کنید و این یکی از راه‌ های کلیدی است که افراد پولدار می ‌توانند به ثروت بیشتری دست یابند.

این را هم بخوانید:  خلاصه کتاب 5 زبان عشق اثر گری چاپمن

برای درک اینکه چرا پرداخت بهره یک واقعیت زندگی است، ابتدا باید درک کنید که پول مانند کارمندان یا مواد خام است.

تصور کنید می خواهید کارخانه راه اندازی کنید. چه چیزی نیاز دارید؟ طبیعتاً برای تولید محصولات خود به مواد اولیه و نیروی انسانی برای ساخت آنها نیاز دارید. بنابراین شما باید برای این منابع هزینه کنید. همچنین در این راه شما به سرمایه نیاز دارید، پولی که با آن کارخانه را بسازید. از این نظر، سرمایه نیز مانند هر منبع دیگری است و باید برای آن هزینه پرداخت.

برای جذب کارمندان باید دستمزد ارائه دهید و به همین ترتیب، برای جذب سرمایه باید به سرمایه گذاران چیزی بعنوان بهره پیشنهاد دهید. شما می توانید سود بهره خود را در طول زمان افزایش دهید، زیرا علاوه بر بهره، سود نیز به دست خواهید آورد.

به عنوان مثال، تصور کنید 100000 دلار در یک کسب و کار جدید سرمایه گذاری می کنید و در زمان سررسید، مالک، مبلغ اصلی یعنی بهره به اضافه ده درصد را به شما پس می دهد. سپس شما تصمیم می گیرید که کل مبلغ را مجدداً در یک تجارت دیگر با همان شرایط سرمایه گذاری کنید. این بار که مبلغ به اضافه ده درصد سود را پس می گیرید، 121000 دلار دریافت خواهید کرد که سود بهره شما افزایش می یابد.

شما می توانید این روند را به طور نامحدود ادامه دهید و همیشه سرمایه بیشتری به دست آورید. همانطور که می بینید، پول شما نه تنها به طور خستگی ناپذیر برای شما کار می کند، بلکه به مرور زمان در کاری که انجام می دهید نیز موثرتر می شود. در ادامه خواهید فهمید که شانس خوب و سخت کوشی چقدر به هم مرتبط هستند.

 

فرصت، منبع خوش شانسی است

شانس را چگونه تعریف می کنید؟ بسیاری از مردم فکر می ‌کنند که شانس یک رویداد تصادفی و بی ‌معنی است. اما آیا این موضوع همیشه دقیق است؟

تصور کنید که در یک تورنمنت تنیس بازی می کنید. ماه ها سخت تمرین کرده اید و کاملا آماده شده اید. در پایان، با بستن بالای تور، برنده فینال می شوید تا توپ از دسترس حریف شما خارج شود. آیا این شانس خالص و تصادفی بود؟ البته که نه، شما این شانس را با تمرین سخت خود به دست آورده بودید. وقتی مردم در مورد شانس تصادفی صحبت می کنند، در واقع فقط در مورد شانس بدون تلاش و تمرین صحبت می کنند. شانس به معنای اتفاقی تصادفی و غیرقابل نفوذ مانند برنده شدن در لاتاری یا برخورد صاعقه است.

شانس واقعی باید از شانس متمایز شود، زیرا شانس واقعاً تصادفی نیست. در عوض، مردم برای آن سخت کار می کنند و آن را به دست می آورند. پس چگونه می توانید برای اینکه خود را “خوشبخت تر” کنید، کار کنید؟ به سادگی، شما باید بطور مداوم در جستجوی فرصت هایی برای افزایش ثروت خود باشید.

به عنوان مثال، کارآفرینی را تصور کنید که به فناوری مصرف کننده علاقه دارد و بنابراین هر روز زمانی را صرف خواندن گزارش های روند، بررسی وضعیت مالی جهانی و ارتباط با نوآوران می کند.

طبیعتاً او از فرصت ها استفاده می کند و شروع به تولید می کند و بسیار موفق می شود. واضح است که سخت کوشی، هوشیاری و تمایل او برای استفاده از فرصت، چیزی بود که باعث ایجاد این “اقبال” شد.

امتیاز 5.00 از 8 رای

آموزش پیشنهادی و مکمل

یکی از این خلاصه کتاب ها را به صورت تصادفی بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک

خانه
منو
×