خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

مطالعه خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت باعث می شود پتانسیل کامل خود را از طریق فعالیت متمرکز و عمیق به کار بگیرید و بهره وری خود را افزایش دهید.

صادق باشید، در طول این کتاب، فکر می کنید چه تعداد اعلان، ایمیل و متن دریافت خواهید کرد؟ به احتمال زیاد ممکن است تعداد کمی وجود داشته باشد. سوال این است: چه تاثیری بر درک شما در مورد این کتاب خواهد داشت؟ به احتمال زیاد تمرکز کمتری خواهید داشت و احتمالاً برخی از جزئیات را از دست خواهید داد.

در عصری که تکنولوژی با سرعت در حال پیشرفت است، باید مهارت ‌ها و توانایی تمرکز بر یک کار را در یک زمان در طول روز بدون وقفه به دست آوریم. ما باید یاد بگیریم که کار عمیق را تمرین کنیم. این به چه معناست و چگونه می توان به آن دست یافت؟ برای شروع، بهتر است اعلان های خود را خاموش کنید و تا این موضوع را درک کنید. این خلاصه کتاب فوق العاده را در سایت نگرش نیک تا انتها مطالعه کنید.

 

خلاصه کتاب کار عمیق + نکات کلیدی

در این کتاب، متوجه خواهید شد:

  • چگونه چندوظیفه بودن بازده شما را کاهش می دهد.
  • تفاوت بین کار عمیق و سطحی چیست. و
  • چگونه زمان دوش گرفتن می تواند تمرکز شما را روی یک موضوع خاص افزایش دهد.

 

چندوظیفه ای و حواس پرتی، دشمنان بهره وری هستند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که انجام یکباره چندین کار، به معنای استفاده مفید از زمان آنها است، اما این منطق کاملاً اشتباه است. زیرا انجام چند کار با بهره وری برابر نیست.

سوفی لروی، استاد بازرگانی در دانشگاه مینه ‌سوتا که در سال 2009 تحقیقاتی را در مورد این پدیده انجام داد، دلیل این موضوع را بیان می کند. او نشان می‌ دهد که وقتی از کار A به کار B تغییر حالت می ‌دهیم، توجه ما به فعالیت اول متمرکز می ‌شود، به این معنی که می‌ توانیم فقط نیمی از فعالیت دوم را متمرکز کنیم، و به عملکرد ما آسیب می‌ زند. او در آزمایش هایش از دو گروه استفاده می‌ کرد:

گروه A روی پازل ‌ها کار ‌کردند تا زمانی که او آنها را قطع کند و  به خواندن رزومه و تصمیم‌ گیری فرضی برای استخدام ادامه دهند. گروه B قبل از مطالعه رزومه باید پازل های خود را تمام می کردند. در بین این دو کار، لروی یک تست سریع انجام داد تا ببیند چند کلمه کلیدی از پازل ‌ها هنوز در ذهن شرکت‌ کنندگان باقی مانده است.

نتیجه؟ گروه A بسیار بیشتر بر روی پازل متمرکز بود و بنابراین کمتر بر روی استخدام فرد مناسب تمرکز داشت.

چندوظیفه ای برای بهره وری خوب نیست. هیچکدام از کارها همیشه به صورت الکترونیکی متصل نیستند. در واقع، اگرچه ممکن است باز نگه داشتن برگه‌ های رسانه‌ های اجتماعی و ایمیل در مرورگر وب بی ‌ضرر به نظر برسد، اما صرفاً مشاهده مواردی که در صفحه نمایش ظاهر می ‌شوند، برای از بین بردن تمرکز شما کافی است، حتی اگر بلافاصله به اعلان‌ ها رسیدگی نکنید.

  رسیدن به آرزوها با قانون جذب

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2012 توسط شرکت مشاوره مک کینزی نشان داد که یک کارگر متوسط بیش از 60 درصد از هفته کاری را با استفاده از ابزارهای ارتباطی آنلاین و گشت و گذار در اینترنت می گذراند و تنها 30 درصد را به خواندن و پاسخ دادن به ایمیل ها اختصاص می دهد.

علی ‌رغم این داده ‌ها، کارگران احساس می‌ کنند بیشتر از همیشه در حال کار هستند، زیرا انجام کارهای کوچک و جابجایی اطلاعات باعث می شود ما احساس مشغله و موفقیت کنیم، اما در واقع ما را فقط از تمرکز واقعی باز می دارد.

 

استراتژی های مختلفی برای دستیابی به کار عمیق وجود دارد، که همه آنها نیاز به اراده دارند.

بنابراین اکنون برخی از موانعی را که در مسیر کار عمیق قرار می گیرند، بررسی می کنیم، اما چگونه می توانیم بر آنها غلبه کنیم؟ در حالی که هیچ استراتژی جهانی وجود ندارد، در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است مفید باشد:

اولین رویکرد، رویکرد رهبانی است. این استراتژی با از بین بردن همه منابع حواس پرتی و منزوی کردن خود مانند یک راهب عمل می کند.

روش دوم رویکرد دووجهی نامیده می ‌شود، که شامل تعیین یک دوره انزوای مشخص و طولانی برای کار و آزاد گذاشتن بقیه زمان برای هر چیز دیگری است.

سومین رویکرد ریتمیک است. ایده در اینجا این است که عادت انجام کارهای عمیق برای بلوک ‌های مثلاً 90 دقیقه ‌ای و استفاده از یک تقویم برای ردیابی دستاوردهای خود ایجاد کنید.

و در نهایت، استراتژی روزنامه نگاری این است که زمان های آزاد غیرمنتظره را در برنامه روزانه خود برای انجام کارهای عمیق اختصاص دهید.

اما صرف نظر از اینکه از کدام تکنیک استفاده می کنید، مهم است به یاد داشته باشید که آنها روشمند هستند، نه تصادفی. در واقع، این دقیقاً تفاوت بین بودن در منطقه و کار عمیق است. از این گذشته، شما به طور تصادفی و اغلب تنها پس از ساعت ها تعلل وارد منطقه می شوید. از سوی دیگر، کار عمیق، عمدی و دلخواه است و داشتن تشریفاتی را ضروری می کند که ذهن شما را برای آن آماده کند. یکی از تشریفات ممکن است تعریف فضای شما باشد.

این می تواند به سادگی قرار دادن علامت «مزاحم نشوید» روی درب دفترتان یا رفتن به یک کتابخانه یا کافی شاپ باشد.  برای مثال، رولینگ در حالی که آخرین کتاب هری پاتر خود را تمام می کرد، در یک هتل پنج ستاره صرفاً برای فرار از محیط شلوغ خانه خود و کنار آمدن با فشارها و اینکه بتواند وارد کار عمیق شود، اقامت کرد.

یکی دیگر از تشریفات این است که مثلاً با قطع اینترنت یا خاموش کردن تلفن خود، مرزها را مشخص کنید. و در نهایت، کار عمیق خود را پایدار کنید. با انجام ورزش سبک، غذا یا مصرف کافئین، به بدن خود آنچه نیاز دارد را بدهید. اگر این کار را نکنید، هرگز انرژی ذهنی لازم برای ماندن در کار عمیق را نخواهید داشت.

  خلاصه کتاب علی بابا اثر دانکن کلارک

 

مغز خود را متمرکز کنید و در مورد استفاده از فناوری انتخابی باشید.

در دنیای مدرن، مغز ما به حواس پرتی عادت کرده است. از این گذشته، به هر کجا که نگاه می کنیم، مردم به صفحه نمایش خود چسبیده اند، بازی می کنند، پیام می فرستند یا صفحات فیس بوک خود را به طور تکراری به روز می کنند. مشکل این است که مغز ما به گونه ای طراحی شده است که به راحتی، تمرکزش را از دست می دهد.

به این دلیل است که از نظر تکاملی، این حواس‌ پرتی ‌ها می‌ توانند خطرات یا فرصت ‌هایی ایجاد کنند. در نتیجه، تمرکز عمیق روی یک کار برای ما سخت است. اما نگران نباشید، مدیتیشن مولد می تواند مغز شما را از نو بسازد و به تمرکز شما کمک کند.

نحوه کار به این صورت است: از لحظاتی به نحو احسنت استفاده کنید مانند راه رفتن با سگ، دوش گرفتن یا رفت و آمد به محل کار برای بررسی مشکلی که باید از آن مراقبت کنید، بدون اینکه اجازه دهید ذهنتان موضوع را تغییر دهد. برای شروع، از خود سؤالاتی بپرسید که مسائل مختلف را در حل یک مشکل مشخص می کند. سپس، هنگامی که به یک هدف خاص رسیدید، از خود سؤالات عملی بپرسید: “برای رسیدن به هدفم به چه چیزی نیاز دارم؟”

آن را به عنوان یک برنامه تمرینی سخت برای مغز خود در نظر بگیرید، بطوری که به تمرکز شما کمک می کند! همچنین مهم است که هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی و اینترنت مراقب اهداف خود باشید.

به عنوان مثال، از فیس بوک برای حفظ ارتباط با دوستانتان استفاده کنید و در صورت امکان سعی کنید زمان بیشتری را به صورت حضوری با آنها بگذرانید و اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، سعی کنید رسانه های اجتماعی را به مدت 30 روز کنار بگذارید و پس از آن، از خود بپرسید:

آیا ماه گذشته زندگی من بدون رسانه های اجتماعی بهتر بود؟ آیا عدم استفاده من از آنها برای کسی اهمیت دارد؟ اگر به هر دو پاسخ منفی دادید، برای همیشه آن را رها کنید. اما اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالا بهترین گزینه، بازگشت به آن است.

 

برنامه ریزی برای بازگرداندن انرژی، هم برای کار و هم زمان آزاد، ضروری است.

در ادامه خلاصه کتاب کار عمیق آمده است که وقتی از سر کار به خانه برمی ‌گردید، اغلب دوست ندارید هیچ کاری انجام دهید. و برای بسیاری از ما، این بدان معناست که هیچ زمان مشخصی برای انجام وظایف نداریم. اما از قضا، ما هر شب در یک روال مشابه گیر می ‌افتیم:

  خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج ساموئل کلاسون

تلویزیون تماشا می ‌کنیم، تلفن ‌هایمان را مرور می ‌کنیم یا به رایانه ‌هایمان خیره می‌ شویم. سپس، وقتی بالاخره زمان خواب فرا می ‌رسد، نسبت به زمانی که به خانه می ‌رسیم، احساس خستگی بیشتری می‌ کنیم و انرژی را برای روز بعد خالی می ‌کنیم.

چگونه می توانید از این وضعیت اجتناب کنید؟ برای بازگرداندن انرژی، هم در کار و هم زمان آزاد، برنامه ‌ریزی کنید. در شروع هر روز کاری، برنامه ای ایجاد کنید که به بلوک های حداقل 30 دقیقه ای تقسیم شده است. در این برنامه باید هم وظایف شغلی و هم کارهای شخصی مانند زمان استراحت، غذا خوردن یا دریافت ایمیل را تعیین کنید.

تغییر برنامه شما در طول روز اجتناب ناپذیر است، اما اگر این اتفاق افتاد، فقط بلوک های خود را دوباره مرتب کنید. ایده این نیست که دقیقاً از برنامه سفر خود پیروی کنید، بلکه این است که در مورد نحوه گذراندن وقت خود آگاهی ایجاد کنید. این بدان معناست که برنامه ریزی برای شب ها و تعطیلات آخر هفته خود نیز کلیدی است، تا بتوانید در جهت اهداف خاص اقداماتی انجام دهید.

بنابراین، سعی کنید به عنوان مثال، با اعمال محدودیت ها و چک نکردن ایمیل خود پس از مدت مشخص، کار خود را در دفتر رها کنید. با انجام این کار، فضایی را که برای خاموش کردن نیاز دارد به ذهن خود می دهید. در نهایت، برنامه ریزی عصرها و تعطیلات آخر هفته خود با فعالیت هایی غیر از فعالیت های مرتبط با اینترنت می تواند به شما کمک کند ذهن و بدن خود را احیا کنید. شاید خواندن، ورزش یا صرف وقت باکیفیت با عزیزان برای شما مفید باشد.

 

خلاصه نهایی

حواس پرتی در همه جای دنیای مدرن وجود دارد، جایی که چندوظیفه ای به حالت پیش فرض ما تبدیل شده و بهره وری ما را از بین می برد. خبر خوب این است که می ‌توانیم با حذف عوامل حواس ‌پرتی و اجازه دادن به مغزمان روی یک کار در یک زمان، کنترل زمان خود را به دست بگیریم.

توصیه عملی

دفعه بعد که در پایان یک روز بی ثمر کاملاً احساس خستگی کردید، یک «روز تعطیل برای اینترنت» را در نظر بگیرید. فقط یک دفترچه یادداشت بردارید تا زمانی که مجاز به استفاده از اینترنت هستید، بازه های زمانی خاصی را در آن بنویسید و از مصرف آن خارج از این بلوک های زمانی خودداری کنید.

این کار بهره وری شما را افزایش می دهد زیرا ناخودآگاه می خواهید از زمانی که به خودتان اجازه استفاده از اینترنت را داده اید، بهره بیشتری ببرید. در این زمان شما به جای اینکه در حالت نیمه خودآگاهی باشید، از میزان تمرکزتان شگفت زده می شوید.

 

Rating 4.43 from 28 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل
خلاصه کتاب قانون 10 برابر گرنت کاردون

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد کیان
محمد کیان
6 ماه قبل

ممنونم بابت این خلاصه کتاب

مهران محمدی
مهران محمدی
6 ماه قبل

من کتاب اینو قبلاً خوندم و مثل کتاب خرده عادت ها واقعاً روم تاثیر گذاشت، حتماً حتماً کتابش رو بخرید و بخونید، زندگیتون به دو قسمت تقسیم می شه، قبل خوندن این کتاب و بعدش. واقعاً انگار قبلش هیچ کاری رو درست انجام نمی دادید.

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×