کتاب الکترونیکی

مقاله معجزه ی هدفگذاری

برنامه ریزی برای هدف

معجزه ی هدفگذاری

هدفگذاری

هرگاه اشتیاق دسترسی به هدفی را در خود احساس کردید، می توانید برنامه ریزی خود را آغاز کنید. آنچه مانع مؤفقیت شماست، نداشتن هدف معین است؛ چرا که به این ترتیب ضمیر ناخودآگاه خود را محدود کرده اید. مردمی که شکست خورده اند، هرگز اهداف دقیق و روشنی نداشته اند.

در یک نمایندگی بیمه فردی بود که هیچگاه فروش حق بیمه او از پنج هزار پوند در ماه تجاوز نمی کرد. او را به منطقه ای کم جمعیت منتقل کردند، چنین انتظار داشتند که درآمد ماهانه او بسیار کمتر از این مبلغ باشد. اما همچنان همان مقدار روش داشت.
وقتی هم که به ناحیه بزرگتری که انتظار می رفت درآمد بیشتری داشته باشد منتقل کردند، هیچگاه نتوانست درآمد خود را بیشتر کند. آنچه این وضعیت دشوار را برایش فراهم آورده بود، اهداف کوته بینانه و حقارت نفس او بود.
او باور نمی کرد که بتواند کمتر یا بیشتر از پنج هزار پوند درآمد داشته باشد و به همین ترتیب ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی می کرد. این تجربه بر این حقیقت تأکید می کند که به سادگی می توان ضمیر ناخودآگاه خود را به صورتی معین برنامه ریزی کرد تا اهدافمان را به طور کاملاً دقیق دنبال کند.

 

فرایند هدفگذاری

هدف گذاری ساده ترین و مؤثرترین شیوه برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه است.

برای دستیابی به هدف هایتان الزاماً نباید سخت تر کار کنید. همچنین می توانید با کار کمتر و بدون تغییر در ساعات کار روزانه نتایج بهتری هم کسب کنید. تعیین هدف کلید دروازه ی مؤفقیت است.

این را هم بخوانید:  مقاله 6 قدم برای اینکه جسارت خود را افزایش دهید

شما از هدف های مالی و شغلی خود در سال آینده چه انتظاری دارید؟ چه میزان درآمد را آرزو می کنید؟ اگر مزدبگیر هستید، قطعاً می دانید که کارتان مسیر مشخصی دارد و اگر کار فوق العاده ای انجام ندهید، تنها استحقاق دریافت دستمزدی را دارید که برایتان تعیین شده است. اگر به همین راضی هستید، مشکلی ندارید، اما اگر انتظار تغییر چشمگیری را در زندگی خود دارید، حتما باید هدفی برای خود تعیین بکنید.

بسیاری افراد فعالیت شغلی شان را با کاری شروع می کنند که به آنها پیشنهاد شده است. از آن به بعد، کاری را انجام می دهند که دیگران می خواهند و از آن ها درخواست می کنند. مشاغلی را می پذیرند که به آنها پیشنهاد می شود، از مدیران ارتقاء می گیرند و مدام مشغول واکنش و پاسخ به تقاضای دیگران هستند.

افراد مؤفق مسیر شغلی شان را به دقت برنامه ریزی می کنند. آنها جایگاهی که دوست دارند در آینده ای مشخص به آن برسند و میزان مهارت برنامه ریزی برای هدفلازم برای رسیدن به آن اهداف را کاملاً دقیق مشخص می کنند.

اگر حرفه کنونی شما پیشرفت، افزایش درآمد و یا ارتقایی را به همراه ندارد، به محض اتمام کار روزانه حداقل یکی دو ساعت را به فکر کردن در مورد فرصت ها و کسب و کار جدید اختصاص دهید.

اگر شما از آن دسته افراد هستید که پس از دست کشیدن از کار روزانه، به کنج خانه می خزند، یا وقت خود را به تفریح و سرگرمی می گذرانند، بعید است که بتوانید وضع زندگی و درآمد خود را بهبود بخشید. اگر آینده ی روشن تری را می طلبید، هدف هایتان را تعیین کنید و نیرویی را که مایلید برای دستیابی به آن ها صرف کنید، اندازه بگیرید.

این را هم بخوانید:  مقاله معرفی 4 سایت برتر برای آموزش مهارت های زندگی

هدفگذاری روشن و دقیق نتایج شگفت انگیزی دارد. وقتی برای اولین باور هدفی مالی برای خود تعیین می کنید، هجوم ناگهانی یک تردید وجودتان را فرا می گیرد. اما به محض اینکه به اولین هدف خود برسید، این آمادگی در شما به وجود می آید که اهداف بالاتری را انتخاب کنید.

ضمیر ناخودآگاه شما بدون توجه به اینکه چه برنامه ای را در اختیارش می گذارید، به آن عمل می کند. هدف بزرگ و ارزشمند با هدف حقیر و کم ارزش برایش تفاوتی ندارد. او نیروهایش را برای رساندن شما به آن هدف بسیج می کند.

 

هدف هایتان را یادداشت کنید

وقتی هدف خود را یادداشت کنید، نخستین قدم را برای رسیدن به آن برداشته اید. همین که قلم را روی کاغذ می برید، راهی را برای تحقق اهدافتان باز می کنید. در حقیقت، نگارش هدف، مترادف با برداشتن نخستین قدم به سوی آن است.

تعیین اهداف و هدفگذاری

 

معرفی هدف خود به دیگران

از اینکه هدف خود را به دیگران معرفی کنید، نترسید و دست کم اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود را از آن آگاه کنید. ممکن است با این کار در معرض تمسخر و ملامت قرار بگیرید اما نگران نباشید. تمام افراد مؤفق با چنین رویدادهایی رو به رو بوده اند. بنابراین طعنه ها و سخنان نیشدار این و آن را در مورد هدف تان ناشنیده بگیرید. به زودی نوبت شما هم فرا خواهد رسید.

این را هم بخوانید:  مقاله هوش مالی چیست؟

 

تمرکز روی هدف

باید دغدغه ی رسیدن به هدف خود را داشته باشید. آن را در چند صفحه یادداشت بنویسید و در جاهای مختلف خانه و محل کار بر روی دیوار بچسبانید و از آن مهمتر همواره به آن بیندیشید.

اصلی وجود دارد که بر اساس آن انرژی به جایی می رود که فکر می رود. وقتی به هدف خود فکر می کنید و آن را در ذهن تثبیت می کنید، تمام نیروی شما به سوی مؤفقیت بسیج می شود. به علاوه طبق قانون جذب، رویدادها و مردمی را به سوی شما جذب می کند که برای رسیدن به هدف به آنان نیاز دارید.

داشتن هدف مشخص، مانند ذره بینی که حرارت خورشید را در نقطه ای متمرکز می کند، نیروی شما را در جهت خاصی تمرکز می بخشد.

 

نتیجه گیری:

1- باید خواسته و هدف خود را مشخص کنید. اغلب مردم هرگز چنین کاری نمی کنند.

2- باید بهایی که برای آن بپردازید را مشخص کنید.

3- تصمیم بگیرید که آن بها را بپردازید.

 

برای دانلود فایل PDF متن بالا روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود PDF با حجم 150 کیلوبایت

 

در همین راستا فیلم زیر را هم ببینید،

کافیست روی عکس کلیک کنید:

جول اوستین

ایجاد باورهای درست برای رسیدن به هدف

نوشته های مشابه

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها