خلاصه کتاب پول اثر آنتونی رابینز

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

امروز می خواهیم خلاصه کتاب پول اثر آنتونی رابینز را با هم بخوانیم. آنتونی رابینز در این کتاب راهنمای سرمایه گذاری شخصی الهام بخش، به عنوان یک ارتباط دهنده می درخشد. او به دلیل حمایت از سرمایه ‌گذاران، ارائه ‌های مردمی، نقل قول‌ های جالب و تکه ‌هایی از دانش از مصاحبه ‌ها با 50 متخصص سرمایه ‌گذاری شناخته ‌شده که از برنامه مالی هفت امتیازی ‌اش حمایت می ‌کنند، متمایز است.

رابینز برخی از توصیه ‌های معمول سرمایه ‌گذاری را توضیح می ‌دهد – پس‌انداز، ترکیب، قلق ‌ها را بیاموزید، سرمایه ‌گذاری کم، کسب درآمد بالا، کاهش ریسک – و همچنین برخی راهنمایی ‌های غیرمعمول، مانند تأکید بر خیریه به عنوان مکملی برای خلق ثروت، ارائه می‌ دهد.

او تصدیق می ‌کند که خودش یک مدیر حرفه ‌ای پول نیست، بنابراین توصیه ‌های متخصصان را در زمینه تخصص خود به عنوان مربی اوج عملکردی که از استفاده از عقل سلیم برای مدیریت پولتان، مانند پس‌انداز کردن و سرمایه ‌گذاری با احتیاط، پشتیبانی می‌ کند، ترکیب می ‌کند و به آنها منتقل می ‌کند. اگرچه در کسب و کار ارائه مشاوره مالی یا سرمایه گذاری نیست، گت ابسترکت این رویکرد گرم را برای ساختن آینده مالی شما توصیه می کند.

 

درباره نویسنده

آنتونی رابینز، سخنران، کارآفرین، بشردوست و نویسنده پرفروش، بیش از دوازده شرکت را در صنایع مختلف تأسیس کرد. او سود خود را از این کتاب به Feeding America اهدا کرد.

 

آموزه ها

 • تونی رابینز، استراتژیست عملکرد اوج، توصیه هایی را از 50 کارشناس برجسته سرمایه گذاری جمع آوری می کند تا یک برنامه هفت مرحله ای برای ساختن آینده مالی شما ارائه دهد:
 • ابتدا کنترل پول خود را به دست بگیرید. آن را ذخیره کنید تا از سود مرکب استفاده کنید.
 • دوم، قوانین را بدانید. به عنوان مثال، هنگام سرمایه گذاری، تأثیر کارمزدها را در نظر بگیرید.
 • سوم، «قیمت رویاهایتان» را بدانید. اهداف واقع بینانه تعیین کنید. هزینه های بازنشستگی خود را بر اساس روشی که می خواهید زندگی کنید و آنچه می توانید درآمد و پس انداز کنید محاسبه کنید.
 • مستمری ها می توانند درآمد مادام العمر را تضمین کنند، اما همه آنها یکسان نیستند. عاقلانه انتخاب کنید.
 • چهارم، مدیریت ریسک و تخصیص دارایی را تمرین کنید. سرمایه گذاری های خود را بین سرمایه گذاری های ایمن و سرمایه گذاری هایی با پتانسیل رشد بیشتر اما ریسک بالاتر تقسیم کنید.
 • پنجم، با کاهش ریسک، جنبه منفی را کاهش دهید. با هدف گرفتن بازدهی بالا، روند صعودی را گسترش دهید.
 • ششم، توصیه های متخصص را بپذیرید: پول خود را با دقت مدیریت کنید، به دنبال سرمایه گذاری های کوچک با پاداش های بزرگ باشید، انتخاب های آگاهانه داشته باشید و به کسب درآمد، کار و واگذاری ادامه دهید.
 • هفتم، ثروت را تقسیم کنید. پول برای ایجاد زندگی بهتر برای خود و دیگران است.
 • برای اینکه واقعاً ثروتمند شوید، یک زندگی پر از «شادی و معنا» داشته باشید.

 

خلاصه کتاب پول اثر تونی رابینز

سفر با این قدم اول آغاز می شود

افرادی که ثروتمند شده ‌اند اشتباهاتی مرتکب شده ‌اند، از آنها درس گرفته ‌اند و تغییراتی را انجام داده ‌اند تا بتوانند تحت شرایط مختلف اقتصادی بازارهای پر نوسان را تحمل کنند. روش آنها مستلزم انضباط و دانش است. موفق ترین سرمایه گذاران آمریکایی پیشنهاد می کنند هفت مرحله را برای پس انداز و سرمایه گذاری پول خود دنبال کنید.

«راز زندگی در بخشش است: اشتراک گذاری با دیگران نه تنها کیفیت زندگی بهتری به شما می دهد، بلکه تجربه بیشتری از شادی را برای شما به ارمغان می آورد.»

با شروع این فرآیند یادگیری هفت مرحله ای، هدف نهایی پس انداز برای دوران بازنشستگی خود را در نظر بگیرید. از نظر تاریخی، مفهوم بازنشستگی نسبتاً جدید است. ایالات متحده امنیت اجتماعی را در طول رکود بزرگ، زمانی که میانگین امید به زندگی آمریکایی ها 62 سال بود، تصویب کرد.

امروزه، آمریکایی های متاهل از 50 درصد احتمال زنده ماندن یکی از همسران تا 92 سالگی و 25 درصد شانس رسیدن به سال 97 برخوردار هستند. امکان گذراندن 25 تا 30 سال در دوران بازنشستگی، اگرچه اکثر افراد نمی توانند از نظر مالی چنین دوره طولانی کار نکردن را بر اساس پس انداز خود از 30 سال نیروی کار تحمل کنند. پس انداز بازنشستگی و مالیات بر آنها هر دو چالش های بزرگی را ایجاد می کنند.

بسیاری از مردم از سرمایه گذاری و تامین مالی احساس ترس می کنند و این ترس ممکن است مانع از امنیت مالی آنها شود. توجه داشته باشید که تصمیمات سرمایه گذاری شما دارای یک جزء احساسی است زیرا اصول اولیه ارائه شده توسط این هفت اصل را به کار می گیرید:

 

مرحله 1: با پس انداز مداوم، کنترل پول خود را به دست بگیرید

نیروی ریاضی بهره مرکب، یکی از قدرتمندترین ابزارهای دنیای مالی، می تواند برای شما کار کند. به عنوان مثال، بنیامین فرانکلین، بنیانگذار آمریکایی، 1000 دلار باقی گذاشت در هر کدام از شهرهای بوستون و فیلادلفیا.

وی تصریح کرد که شهرداری ها تا 100 سال نمی توانند پول را برداشت کنند. پس از آن، آنها می توانند 500000 دلار برداشت کنند. پس از 100 سال بهره مرکب 8 درصد، پول به 5/6 میلیون دلار افزایش یافت.

«شما باید تغییر را از مصرف کننده بودن در اقتصاد به مالک شدن انجام دهید – و این کار را با تبدیل شدن به یک سرمایه گذار انجام می دهید.»

کسانی که زودتر شروع به پس انداز یا سرمایه گذاری می کنند و پول خود را در محل می گذارند، از ترکیب سود می برند. صرف نظر از درآمد متوسط مردم، سود آنها هرگز از قدرت ترکیب کردن فراتر نخواهد رفت. این یک راه اساسی است که پول شما برای شما کار کند، نه برعکس.

  خلاصه کتاب 10 درصد شادتر اثر دن هریس

پس انداز پول اولین قدم به سوی آزادی مالی است. آنچه امروز پس انداز می کنید برای کل زندگی شما بازده دارد. کنار گذاشتن 10 تا 15 درصد از درآمدتان معمولی است، و زمانی که این پول به «توده بحرانی» رسید، ترکیب می‌شود و بازدهی ایجاد می‌ کند که می‌ توانید تا زمان مرگ از آن استفاده کنید. برای کنار گذاشتن پول قبل از دیدن آن، از یک کسر خودکار از چک حقوق خود استفاده کنید.

 

مرحله 2: قوانین را بدانید

راه خود را در مورد افسانه هایی که بر خرد متعارف در مورد سرمایه گذاری مسلط هستند، بیاموزید. به عنوان مثال، یک افسانه می گوید که کارگزار شما همیشه به نفع شما کار می کند و کارمزد وجوه ناچیز است.

به طرز تکان دهنده ای، 96 درصد از مدیران مالی فعال نتوانستند عملکرد صندوق های شاخص را در یک دوره زمانی پایدار شکست دهند. به عنوان مثال، از سال 1984 تا 1995، تنها 8 مدیر صندوق از 200 نفر، شاخص Vanguard 500 را شکست دادند. چرا به مدیران فعالی که سعی می کنند از صندوق شاخص بسیار کم هزینه تر عملکرد بهتری داشته باشند، هزینه پرداخت می کنیم؟

«سیستم مملو از حفر ه‌هایی است – چیزی که من آن را مین‌ های زمینی می ‌نامم – که می ‌تواند آینده مالی شما را منفجر کند.»

سرمایه گذاران به اشتباه تاثیر کارمزدها را بر سود سرمایه خود در نظر نمی گیرند. در یک مثال فرضی، تفاوت بین کارمزدهای سالانه 1٪، 2٪ و 3٪ در یک پرتفوی یک میلیون دلاری در یک دوره 30 ساله چشمگیر است. در این مثال – با فرض بازدهی 8 درصدی طی 30 سال – کارمزد 1 درصد باعث می شود سرمایه گذار با 6/7 میلیون دلار، کارمزد 2 درصد، 7/5 میلیون دلار و کارمزد 3 درصد، 3/4 میلیون دلار باقی بماند.

هنگامی که بازار ثابت است، از آنجایی که شاخص S&P 500 از 1 ژانویه 2000 تا 31 دسامبر 2012 بود، شخصی با حساب 000/100 دلاری، بدون توجه به بازده، 000/30 دلار کارمزد پرداخت می کرد. در اصل، سرمایه ‌گذار تمام ریسک بازار را با بازدهی کم یا بدون بازدهی می ‌پذیرفت در حالی که همچنان 30000 دلار به مدیر صندوق پرداخت می‌کرد.

«ما غرق در اطلاعات هستیم، اما گرسنه خرد هستیم.»

بدتر از آن، مدیران صندوق بازنشستگی – برای مثال، کسانی که حساب ‌های پس‌ انداز بازنشستگی (k)401 را اداره می ‌کنند – علاوه بر کارمزد صندوق ‌های متقابل، هزینه‌ هایی را دریافت می‌ کنند. در مجموع، این کارمزدها می تواند تا 16/3 درصد از یک حساب غیر مشمول مالیات و 17/4 درصد از یک حساب مشمول مالیات را اضافه کند.

به ‌عنوان یک سرمایه‌ گذار، می ‌خواهید تمام هزینه‌ ها را – از جمله هزینه‌ هایی که برای مشاوره و هزینه‌ هایی که برای صندوق پرداخت می‌ کنید – به حدود 25/1٪ در سال یا کمتر کاهش دهید. با گذشت زمان، چنین تفاوت های هزینه می تواند برابر با 5 تا 15 سال سهم (k)401 باشد.

«در زندگی شما، مهم این است که پول را از دست ندهید. اگر فرصت ‌های واقعاً خوبی را نمی‌ بینید، چرا ریسک کنید؟» (مارک فابر، ناشر میلیاردر گزارش Gloom, Boom & Doom»

در سرمایه ‌گذاری ‌های صندوق ‌های متقابل، مراقب تفاوت ‌های بین بازده وزن‌ دار زمانی – بر اساس داشتن یک صندوق برای یک سال تقویمی کامل – در مقابل بازده دلاری – بر اساس پولی که واقعاً برای بخشی از یک سال سرمایه ‌گذاری شده است، باشید. جان بوگل، بنیانگذار Vanguard Funds، می‌ گوید این اختلاف به این معناست که بازده واقعی سرمایه ‌گذاران سالانه حدود 3 درصد کمتر از بازده تبلیغاتی صندوق است.

 

مرحله 3: «قیمت رویاهای خود» را بدانید

اهداف واقع بینانه تعیین کنید. اکثر مردم – از جمله 46٪ از برنامه ریزان مالی – نمی دانند که چقدر پول در دوران بازنشستگی نیاز دارند. هزینه های ماهانه آینده خود و مایحتاج و امکانات تجملی را که می خواهید در دوران بازنشستگی داشته باشید بر اساس روشی که می خواهید زندگی کنید و آنچه اکنون می توانید درآمد و پس انداز کنید محاسبه کنید. آزمون واقعی این است که مطابق با بودجه و امکانات خود زندگی کنید.

«اگر شما بر پول تسلط نداشته باشید، در برخی از سطوح، پول به شما تسلط خواهد یافت.»

توجه داشته باشید که مستمری ها جزو معدود محصولات سرمایه گذاری هستند که می توانند درآمد مادام العمر را تضمین کنند، اما آنها بسیار متفاوت هستند. به خوبی آگاه باشید تا بتوانید عاقلانه انتخاب کنید.

  7 چاکرای اصلی بدن | سفری شگفت‌انگیز به دنیای چاکراها

برای دستیابی به استقلال مالی، تا حد امکان پس انداز کنید، بهترین بازده ممکن را به دست آورید، هزینه ها را تا حد امکان کاهش دهید – ماهانه اصل وام مسکن خود را پیش پرداخت کنید، یک ماشین کم هزینه تر اجاره کنید و خریدهای تکانشی کوچک را حذف کنید – و اجازه دهید پس انداز حاصله ترکیب شود.

برای به دست آوردن تنوع و مزایای مالیاتی و کاهش هزینه ها و کارمزدهای حساب سرمایه گذاری، در صندوق های شاخص سرمایه گذاری کنید.

 

مرحله 4: مدیریت ریسک و تخصیص دارایی را تمرین کنید

تخصیص دارایی یک تصمیم سرمایه گذاری حیاتی است. به طور کلی، سرمایه گذاران سرمایه گذاری خود را بین سهام، اوراق قرضه، کالاها و املاک و مستغلات بر اساس چارچوب زمانی، نیازها و تحمل ریسک تقسیم می کنند.

مهم نیست که چه سرمایه گذاری هایی را انتخاب می کنید، آگاه باشید که «آنچه بالا می رود، پایین خواهد آمد.» در طول عمر شما حداقل یک سرمایه گذاری بین 50 تا 70 درصد کاهش می یابد، شاید به دلیل رکود. به همین دلیل است که هری مارکویتز، برنده جایزه نوبل، می گوید: «تنوع پذیری تنها ناهار رایگان است.»

«آخرین باری که کارگزار شما در مورد ایجاد یک برنامه درآمد مادام العمر با شما صحبت کرد، چه زمانی بود؟»

برای ایجاد تنوع، می ‌توانید سرمایه‌ گذاری ‌های خود را بین مطمئن ‌ترین انتخاب‌ ها و آنهایی که پتانسیل رشد بالایی دارند اما ریسک بالاتری دارند، از جمله سهام و اوراق قرضه، اما نه املاک مسکونی، تقسیم کنید.

به گفته رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل، خالق شاخص قیمت مسکن کیس-شیلر، قیمت مسکن که بر اساس تورم تعدیل شده است، حدود 100 سال است که افزایش نیافته است، مگر در زمان حباب های بازار. خانه ها مزایای مالیاتی و درآمد بالقوه اجاره را ارائه می دهند.

«سنوات دیگر فقط برای بازنشستگان نیست. اغلب، افراد جوان‌ تر شروع به استفاده از سنوات می‌ کنند، به‌ ویژه آنهایی که رشد در آنها به شاخص بازار گره خورده است … به عنوان یک جایگزین «پول مطمئن».»

دارایی ‌هایی که می ‌توانند امنیت مالی را تأمین کنند شامل برخی از اشکال بیمه، اسناد اولیه، حق سنوات، مستمری‌ ها و یادداشت ‌های ساختار یافته است. این اسکناس ‌ها قراردادهای خصوصی هستند که در آن سرمایه‌ گذاران به یک بانک بزرگ وام می ‌دهند و در طول زمان – معمولاً هفت سال – بانک اصل وجه را به اضافه درصدی از بازده سرمایه‌ گذاری در یک شاخص بازپرداخت می‌ کند.

برخی از یادداشت‌ ها 100% محافظت در جهت نزولی و تا 90% سود صعودی از شاخص را ارائه می‌ دهند، اما «اگر زمان بندی خاموش باشد، هیچ درآمدی کسب نخواهید کرد.» برای این گزینه، مانند سایر گزینه ها، با «مشاور امانت داری خود» صحبت کنید.

«درک مفهوم تخصیص دارایی مهم است … به طوری که مجموعه کلی شما – گروه سرمایه گذاری های شما – اهداف و سطح تحمل ریسک شما را منعکس کند.»

تخصیص دارایی یک پیشنهاد رشد ریسک است. هیچ طبقه دارایی به طور مداوم قدردانی نمی کند. بازارها به صورت چرخه ای اجرا می شوند و اگر سبد خود را تعدیل نکنید، ممکن است تمام سود خود را از دست بدهید. شما می توانید در هفت طبقه دارایی اصلی – سهام، اوراق قرضه پر بازده، املاک و مستغلات، کالاها، ارزها، کلکسیون ها و اسکناس های ساختار یافته- در بازارها و در سررسیدهای مختلف سرمایه گذاری کنید و در طول زمان تغییراتی را انجام دهید.

بسیاری از کارشناسان، مانند Bogle، توصیه می‌ کنند که با سرمایه ‌گذاری در صندوق‌ های شاخص کم ‌هزینه، متنوع ‌سازی کنید، که مزیت مالیاتی و قرار گرفتن در معرض سهام گسترده را فراهم می‌ کند.

 

مرحله 5: نزولی را کاهش دهید

«استراتژی تمام آب و هوا» که توسط ری دالیو از بریج واتر ابداع شد، از سال 1991 بازدهی سالانه 21 درصدی را به همراه داشته است که آن را به یکی از 1 درصد برتر در عملکرد جهان تبدیل کرده است. این صندوق بر ایجاد حداکثر بازده با کمترین ریسک متکی است.

ریسک سهام سه برابر بیشتر از اوراق قرضه است، بنابراین بازدهی در سبد اوراق بهادار سهام و اوراق بهادار متعادل 50 تا 50 درصد همیشه شاهد کاهش بیشتر سهم سهام نسبت به همتای با درآمد ثابت آن است. از منظر ریسک، 50 تا 50 درصد پرتفوی اوراق قرضه سهام به این معنی است که 95 درصد از ریسک پرتفوی در سهام است.

«در هر مرحله تصمیم گیری، شما به این فکر خواهید کرد که “چقدر ریسک می کنم و چقدر امنیت را حفظ می کنم؟” اینجاست که بازی برد یا باخت است!»

شاخص S&P 500 از سال 1973 تا 2013 در مجموع 134 درصد از دست داد، در حالی که شاخص اوراق قرضه بارکلیز تنها 6 درصد زیان دید. در این بازه زمانی، سهام 95 درصد زیان را به خود اختصاص داده است. این امر فوریت جدیدی را برای متعادل کردن پرتفوی به ویژه برای سرمایه گذاران ریسک ناپذیر می دهد.

  23 غذایی که باعث افزایش انرژی فوری شما می شوند

پورتفولیو دالیو ارتباط بین روابط طبقاتی دارایی را زیر سوال می برد، به ویژه این ایده که سرمایه گذاری های خاصی با هم مرتبط نیستند. رکود 2008، زمانی که همه طبقات دارایی با هم سقوط کردند، این تصور را در هم شکست. پورتفولیو دالیو معتقد است که هر طبقه دارایی، در مواقعی سودآورتر از هر طبقه دیگری است.

«یکی از موهبت ‌های بزرگ «تسلط بر بازی» نه تنها این است که بتوانید برنده شوید، بلکه آنقدر داشته باشید که برای دیگران تفاوت ایجاد کنید.»

به گفته دالیو، تورم، کاهش تورم، و کاهش یا افزایش رشد اقتصادی قیمت ‌ها را در همه طبقات دارایی هدایت می  ‌کند. رشد غافلگیرکننده می تواند هر دارایی را تسریع کند و هر دارایی می تواند کاهش یابد. دالیو 30 درصد در سهام، 15 درصد در اوراق قرضه میان مدت، 40 درصد در اوراق قرضه بلندمدت، 5/7 درصد در طلا و 5/7 درصد در کالاها را توصیه می کند.

سالانه این سبد را مجدداً متعادل کنید. در شرایط دنیای واقعی، این سبد از سال 1984 تا 2013، 7/9 درصد (خالص کارمزد) بوده و در 86 درصد مواقع بازدهی مثبت داشته است. بیشترین کاهش این پرتفوی در سال 2008 بود، زمانی که 9/3 درصد از دست داد در مقایسه با زیان 37 درصدی S&P 500.

«راز ثروت ساده است: راهی بیابید که بیشتر از دیگران برای دیگران انجام دهید.»

زمان زیان عنصری است که به ندرت در مورد بازده پرتفوی بحث شده است. برای مثال، افرادی که در اوایل کار سرمایه ‌گذاری خود یا زمانی که شروع به بازنشستگی می‌ کنند متحمل ضررهای عمده می‌ شوند، ممکن است دچار افت هایی شوند که نتوانند از پس آن برآیند.

در یک مثال، مردی که در 65 سالگی با پورتفولیوی 500000 دلاری بازنشسته می‌ شود و قصد دارد سالانه 5 درصد از آن را برداشت کند، در طول سه سال اول بازنشستگی خود متحمل زیان سالانه 10، 13 و 23 درصدی می‌شود. با توجه به این ضررها، او می تواند تنها 580,963 دلار را به مرور زمان از سبد اصلی 000/500 دلاری خود برداشت کند.

از طرف دیگر، یک زن 65 ساله با پورتفولیوی 500000 دلاری که قصد برداشت سالانه 5% را دارد و تا سن 71 سالگی متحمل هیچ گونه ضرری در پرتفوی نمی شود، به مرور زمان می تواند 911482 دلار یا 59% بیشتر از مردی که آسیب دیده است برداشت کند.

یک استراتژی سرمایه گذاری دفاعی از سنوات برای تضمین درآمد مادام العمر استفاده می کند. این مستمری ها می توانند فوری، معوق (ثابت، شاخص یا ترکیبی)، متغیر یا معوق ثابت باشند. سالیانه شاخص ثابت از آنجایی محبوب شده است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد سپرده های خود را کنترل کنند، 100٪ ضمانت اصلی دارد و زمانی که سرمایه گذاران یک سوار درآمد را خریداری می کنند، درآمد تضمین شده مادام العمر را ارائه می دهد.

بیمه عمر با قرار خصوصی به خریداران اجازه می دهد تا سپرده های نامحدودی را سپرده گذاری کنند و سپس سود خود را حفظ کنند و اجازه توزیع بدون مالیات پول باقی مانده به ورثه خود را می دهد.

 

مرحله 6: از مشاوره تخصصی استفاده کنید

توصیه های بیش از 50 سرمایه گذار باهوش، از جمله برخی از میلیاردرها، عبارتند از:

 • برای جلوگیری از از دست دادن پول، مدیریت ریسک ضروری است. روی به حداقل رساندن جنبه های منفی تمرکز کنید. اگر 50 درصد از یک سرمایه گذاری را از دست بدهید، باید 100 درصد سود داشته باشید تا به نتیجه برسید.
 • به دنبال سرمایه گذاری های کوچکی باشید که بازدهی بزرگی را به همراه دارد. حرفه ای ها برای دستیابی به این نوع «ریسک-پاداش نامتقارن» منتظر زمان های مناسب برای خرید هستند.
 • یاد بگیرید که با اطلاعات محدود تصمیمات آگاهانه بگیرید. شما نمی توانید همه چیز را بدانید، بنابراین آماده باشید تا حتی اگر تمام حقایق را ندارید، اقدام کنید.
 • به کسب درآمد، کار و واگذاری ادامه دهید.

 

مرحله 7: ثروت را به اشتراک بگذارید

روی اهداف خاص خود تمرکز کنید و اقداماتی را انجام دهید که به شما قدرت می دهد. الگوهای رفتاری منفی را بشناسید و بشکنید، مهارت های جدید بیاموزید و از وقت آزاد خود برای پیگیری علایق خود استفاده کنید. با گذشت زمان، اگر همه چیز خوب پیش برود، می توانید ثروتمندتر، سالم تر و شادتر شوید.

پول به تنهایی مردم را خوشحال نمی کند. برای داشتن یک سبک زندگی متعادل و سالم تلاش کنید، روابط قوی ایجاد کنید و از برآورده کردن نیازهای خود و افرادی که از آنها مراقبت می کنید لذت ببرید.

هدف از ثروتمند شدن این است که زندگی با کیفیت بهتری برای خود و دیگران ایجاد کنید، از جمله کمک به اهداف خوبی که برای شما مهم است. در پایان، «شما واقعاً ثروتمند می شوید … زمانی که از یک زندگی صرفاً لذت بخش به یک زندگی پر از شادی و معنا بروید.»

Rating 4.63 from 19 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تهمینه زنجانی
تهمینه زنجانی
11 ماه قبل

چه جمله زیبایی”ما غرق اطلاعات هستیم اما گرسنه خرد هستیم”

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×