چاکرا درمانی چیست و چطور انجام می شود؟

بفرست برای دوستت
چاکرا درمانی چیست؟

فهرست مطالب

چاکرا درمانی چیست و چطور انجام می شود؟ در این درس می خواهیم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم و 9 روش برای انجام چاکرا درمانی و همچنین روش های درمان هر 7 چاکرای اصلی را با هم تک تک بررسی کنیم.

ممکن است مواقعی را تجربه کرده باشید که احساس عدم تعادل یا گیر افتادن در زندگی داشته باشید. یا شاید اینطور به نظر می رسید که روزها به طرز خسته کننده ای طولانی می شوند و هیچ اتفاق هیجان انگیزی رخ نمی دهد.

اگر این موضوع با شما همسو است، پس شاید وقت آن رسیده باشد که برای رهایی از این رکود، به سراغ تکنیک‌های شفابخشی چاکرا بروید.

همانطور که نیک وی آچیچ، سخنران مشهور جهانی می‌گوید: “شما هرگز پتانسیل کامل خود را نخواهید دید تا زمانی که به دنبال پتانسیل کامل خود باشید.” و این می تواند با شفای چاکرا شروع شود.

 

چاکرا درمانی چیست؟

شفای چاکرا یک رویکرد کل‌نگرانه برای ایجاد تعادل و هماهنگی در مراکز انرژی بدن شماست. هر چاکرا با جنبه‌های مختلف وجود شما مرتبط است، از جنبه‌های فیزیکی و احساسی گرفته تا جنبه‌های معنوی.

زمانی که این چاکراها متعادل و به خوبی کار می کنند، احساس سلامتی و انرژی می کنید، از روابط رضایت بخش لذت می برید و در زندگی پیشرفت می کنید. با این حال، اگر آنها مسدود یا نامتعادل باشند، ممکن است دچار درد مزمن، اضطراب، افسردگی یا کمبود انرژی شوید.

اینجاست که شفای چاکرا اهمیت پیدا می کند. با استفاده از روش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن، تجسم و درمان انرژی، می‌توانید این عدم تعادل‌ها را شناسایی و برطرف کنید.

بر اساس گفته‌های آنودیا، شفای واقعی و دگرگونی زمانی حاصل می‌شود که ریشه‌های عمیق‌تر روان‌شناختی و احساسی عدم تعادل چاکراهای خود را درک کنید. با انجام این کار، می‌توانید یک تمرین روزانه برای حفظ چاکراهای سالم و متعادل ایجاد کنید که در نهایت شما را قادر می‌سازد تا رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

 

چگونه چاکراها را هماهنگ کنیم؟

چاکراهای متعادل و سالم در هماهنگی ذهن، بدن و روح شما آشکار می شوند که همان تراز چاکراها است، یعنی هماهنگ سازی تمام چاکراها در بدن شما و بازگرداندن جریان انرژی. در اینجا نحوه هماهنگ کردن چاکراها را بررسی می کنیم:

1- مدیتیشن چاکرا

برای اینکه بیشترین بهره را از تمرین مدیتیشن چاکرا ببرید، مهم است که از دو جهت به سمت شفا حرکت کنید:

 1. سطح علت: برای تجربه آرامش پایدار، پرداختن به ریشه اصلی عدم تعادل های شما ضروری است. این شامل هر نوع مدیتیشنی می شود که توجه شما را به حالت آگاهی کامل جلب کند، که به شما امکان می دهد آن مسائل را شناسایی و حل کنید.
 2. سطح معلول: هنگامی که این علل شناسایی شدند، می توانید از مدیتیشن چاکرا برای کاهش اثرات احساس جدایی و عدم تعادل استفاده کنید.

با استفاده از این دو رویکرد در مدیتیشن چاکرا، می توانید به رضایت، هماهنگی و رفاه کلی بیشتری در زندگی خود دست پیدا کنید.

  درک درست قانون جذب با جک کنفیلد + ویدیو

 

2- عبارات تأکیدی

یکی از ابزارهای قدرتمند در چاکرا درمانی، استفاده از عبارات تأکیدی است. به طور خلاصه، جملات تاکیدی عبارات مثبتی هستند که ذهن شما را بازسازی می‌کنند و باورها، عادات و الگوهای تفکر پیش‌فرض قدرتمندی را در شما ایجاد می‌کنند.

شما می توانید این عبارات تأکیدی را برای هفت چاکرای اصلی بدن امتحان کنید:

 1. چاکرای ریشه: “من در امنیت هستم. من به همین شکلی که هستم کافی هستم.”
 2. چاکرای خاجی: “من با احساسات، عواطف و ادراکاتم در ارتباط هستم. از خلاقیت خودم لذت می برم.”
 3. چاکرای شبکه خورشیدی: “من توانمندم تا زندگی رویایی خود را بسازم. من کنترل سرنوشت خود را در دست دارم.”
 4. چاکرای قلب: “عشق پاسخ همه چیز در زندگی است، و من عشق را بی قید و شرط می دهم و دریافت می کنم.”
 5. چاکرای گلو: “من حقیقت خود را آزادانه و واضح بیان می کنم. به دیگران اجازه می دهم که حقیقت خود را داشته باشند.”
 6. چاکرای چشم سوم: “خودم و دیگران را به وضوح می بینم. با شهودم در ارتباط هستم.”
 7. چاکرای تاج: “من کامل و یکی با انرژی الهی هستم.”

 

3- ماساژ

ماساژ یکی دیگر از تکنیک های رایج مورد استفاده برای شفای چاکرا است. در زیر تکنیک هایی که می توانید برای هر یک از چاکراها استفاده کنید آورده شده است:

1. چاکرای ریشه (Root Chakra)

ماساژ دادن عضلات سرینی، پاها و کف پا باعث گردش انرژی، که به نام پرانا شناخته می شود، در این ناحیه می شود.

2. چاکرای خاجی (Sacral Chakra)

انجام رهایی میوفاشیال (رهاسازی بافت های عضلانی) برای خم کننده های لگن به آزاد شدن تنش در لگن و عضله ایلیوپسواس کمک می کند. این کار باعث جریان یافتن انرژی به این چاکرا می شود.

3. چاکرای شبکه خورشیدی (Solar Plexus Chakra)

ناحیه شکم را با حرکات دایره وار و به سمت عقربه های ساعت، اطراف ناف ماساژ دهید. این کار باعث دفع مواد زائد و بهبود عملکرد اندام ها با ایجاد آگاهی ذهنی در این مرکز قدرت شخصی می شود.

4- چاکرای قلب (Heart Chakra)

ماساژ ناحیه پشت بالایی، کشش ملایم مفصل شانه و بازو و رهاسازی میوفاشیال عضلات سینه ای برای باز کردن این ناحیه خاص انرژی.

5- چاکرای گلو (Throat Chakra)

کشش ملایم گردن و رهاسازی میوفاشیال بافت های فاشیایی که پشت و جلوی گردن را احاطه کرده اند، به دنبال آن ماساژ ملایم گردن و قاعده سر انجام دهید.

6- چاکرای چشم سوم (Third Eye Chakra)

چاکرای چشم سوم با تکنیکی به نام “کشیدن ابرو” ماساژ داده می شود. این تکنیک شامل کشیدن ملایم و مستقیم از خط وسط صورت به سمت نواحی بیرونی است. شما می توانید از این تکنیک برای ماساژ عضلات ناحیه فک، شقیقه ها و سینوس های بینی استفاده کنید.

7- چاکرای تاج (Crown Chakra)

ماساژ پوست سر، ارتباط با چاکرای تاج را تقویت می کند. این ماساژ را با کشیدن ملایم موها و کشش گردنی (سرویکال) برای رهاسازی تنش گردن دنبال کنید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱8

 

4- ارتعاش رنگ

همانطور که مشخص شده است، رنگ هایی که در اطراف خود با آنها احاطه شده اید می توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسمی و عاطفی شما داشته باشند. اما این مکانیزم چگونه عمل می کند؟

هر رنگی ارتعاش منحصر به فرد خودش را دارد. بنابراین، زمانی که در معرض رنگ‌های مختلف قرار می‌گیرید، بر ارتعاشات بدن شما تأثیر می‌گذارد و چاکراهایتان را دوباره متعادل می‌کند.

ایده این است که با گنجاندن رنگ های خاص در خانه، رژیم غذایی و لباس هایتان، می توانید به طور کلی سلامت و سطح شادی خود را به طور چشمگیری بهبود بخشید.

مثلا می توانید اینگونه عمل کنید:

 • دیوارهای خود را به رنگ آبی آرامش بخش رنگ کنید.
 • یک پیراهن زرد روشن بپوشید.
 • یا یک رنگین کمان رنگارنگ از میوه‌ها و سبزیجات بخورید.

همانطور که ضرب المثل می گوید، “زندگی مانند یک رنگین کمان است.” و هنگامی که رنگ های آن را در زندگی خود بگنجانید، ممکن است متوجه شوید که تعادل و انرژی بیشتری دارید.

 

5- شفای صوتی

«موسیقی روح را التیام می بخشد.» بر اساس تحقیقات انجام شده، شفای صوتی تأثیر مثبتی بر تنش، خلق و خو و سلامت کلی شما دارد و گوش دادن به فرکانس‌های آن نیز می‌تواند در بهبود چاکراهای شما مفید باشد.

دو تکنیک محبوب برای شفای صوتی چاکرا وجود دارد که می توانید استفاده کنید:

 1. فرکانس های سلفژ: نوعی از موسیقی درمانی است که از فرکانس های خاصی برای ایجاد صداهای شفابخش استفاده می کند. اعتقاد بر این است که این فرکانس ها با مراکز انرژی در بدن ما همخوانی پیدا می کنند و به رفع انسدادها و برقراری تعادل کمک می کنند.
 2. مجموعه چاکرای ایزوکرونیک: این روش از همسان سازی امواج مغزی برای تحریک فرکانس های خاص در مغز استفاده می کند. این روش با کاسه های آوازخوان تبتی و فرکانس های سولفژ ترکیب می شود که به ایجاد یک تجربه شفابخش عمیق تر و قدرتمندتر کمک می کند.

صرف نظر از اینکه کدام تکنیک را ترجیح می دهید، گنجاندن شفای صوتی یا “درمان با صدا” در برنامه روزانه شما می تواند تأثیر عمیقی بر سیستم چاکرای شما، سلامتی جسمی، ثبات عاطفی و وضوح ذهنی داشته باشد.

 

6- درمانگران انرژی حرفه ای

به دنبال راهنمایی شخصی سازی شده بر اساس نیازها و شرایط منحصر به فرد خود هستید؟ یک شفادهنده انرژی حرفه ای می تواند گزینه ای برای تنظیم چاکراها باشد.

این درمانگران برای بررسی سطوح انرژی در سیستم چاکرای شما و شناسایی انسدادها یا عدم تعادل آموزش دیده اند. آنها از تکنیک های مختلفی مانند ریکی، درمان با کریستال یا صوت درمانی برای کمک به شما در پاکسازی انسدادها و بازگرداندن جریان مناسب انرژی در سراسر بدن استفاده می کنند.

علاوه بر آن، آنها می توانند دلایل اصلی عدم تعادل انرژی شما را شناسایی کرده و فضایی امن و پرورش دهنده برای کاوش در آنها برای شما ایجاد کنند.

7- سنگ‌های چاکرا

احتمالا شما تا به حال در مورد «بلورهای شفابخش» شنیده‌اید. این اصطلاح دیگری برای «سنگ‌های چاکرا» است.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 10

هر کدام از این سنگ‌ها رنگ و ارتعاشات خاصی دارند. باورتان می‌شود یا نه، دانشمندان فیزیک پیر و ژاک کیوری در دهه ۱۸۸۰ کشف کردند که بلورها می‌توانند تاثیر جزئی روی سطوح انرژی بدن ما داشته باشند.

همانطور که گفته شد، هر چاکرا رنگ خاصی دارد. در چاکرا درمانی، از کریستال‌های شفابخش همرنگ با مرکز انرژی می‌توان استفاده کرد.

به عنوان مثال، چاکرای چشم سوم به رنگ نیلی است. بنابراین سنگی که با آن مطابقت دارد، آمتیست خواهد بود.

با این حال، گرچه اکثر سنگ‌های یک رنگ خاص برای شفای یک چاکرای خاص استفاده می‌شوند، چند سنگ وجود دارند که می‌توانند برای شفای چندین چاکرا به کار روند، مانند کریستال کوارتز.

8- یوگا

پس از یادگیری این سیستم، می‌توانید تمرین‌های مرتبط با هر چاکرا را برای کمک به باز کردن، توسعه و تکامل آن مرکز خاص انجام دهید. با این حال، زمانی که انرژی یا پرانا گیر کرده باشد، یکی از راه‌هایی که می‌تواند به رهاسازی آن کمک کند، از طریق حرکاتی مانند یوگا است.

مدت‌هاست که حالت‌های یوگا به عنوان روشی عالی برای رهایی انرژی گیرکرده یا راکد در بدن شناخته شده‌اند. این کار با کمک تنفس و حالت‌های یوگا، جریان انرژی حیاتی و تازه را به بدن تشویق می‌کند.

 

9- روغن های اسانس

روغن های اسانس نیز بخش مهمی از چاکرا درمانی را تشکیل می دهند و به طور کلی در ترکیب با تکنیک های ماساژ استفاده می شوند.

برای تهیه روغن ماساژ یا ترکیب مورد نظر خود، روغن مناسب را انتخاب کرده و چند قطره از آن را با روغن حامل مانند نارگیل، بادام یا جوجوبا مخلوط کنید. به ازای هر 10 میلی لیتر (2 قاشق چایخوری) روغن حامل، 2 تا 4 قطره روغن مخصوص هر چاکرا را استفاده کنید.

تذکر:

 • حتما قبل از استفاده از روغن های ضروری بر روی پوست خود، با رقیق کردن آن در روغن حامل، روی قسمت کوچکی از پوست بازو تست حساسیت انجام دهید.
 • زنان باردار، شیرده و افراد دارای شرایط پزشکی خاص قبل از استفاده از روغن های ضروری با پزشک مشورت کنند.

 

سخن آخر

در این درس یاد گرفتیم که چاکرا درمانی چیست و با چه روش هایی می توانیم آن را اجرا کنیم. این روش درمانی فواید شگفت انگیزی برای سلامتی جسمی، عاطفی و روحی دارد.

از جمله این فواید می توان به کاهش درد، افزایش سطح انرژی، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود کیفیت خواب، تنظیم هورمون ها، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی، افزایش شادی و آرامش، تقویت عزت نفس، بهبود روابط عاطفی، افزایش وضوح ذهنی، خلاقیت، شهود و احساس معنویت و در نهایت رسیدن به پتانسیل کامل در همه زمینه های زندگی اشاره کرد.

چاکرا درمانی روشی جامع و قدرتمند برای رسیدن به سلامتی و تعادل درونی است. تنوع روش های این درمان به شما این امکان را می دهد تا روشی را انتخاب کنید که با نیازها و ترجیحاتتان مطابقت داشته باشد.

قسمت اول دوره طراحی مجدد سرنوشت

 

Rating 3.80 from 5 votes

آموزش مکمل
این مطالب را هم بخوانید:
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×