7 چاکرای اصلی بدن | سفری شگفت‌انگیز به دنیای چاکراها

بفرست برای دوستت
آشنایی با ۷ چاکرای اصلی بدن, چاکراهای اصلی, ۷ چاکرا

فهرست مطالب

دنیای چاکراها از نظر دکتر جو دیسپنزا دنیایی بسیار شگفت انگیز است و اگر بتوانیم آنها را به درستی بشناسیم و بفهمیم که چطور از آنها به نفع خود استفاده کنیم، می توانیم به مسیری پر از فراوانی و نعمت هدایت شویم. اگر تابحال با چاکراها آشنایی نداشتید، اصلا نگران نباشید. در این مطلب می خواهیم ۷ چاکرای اصلی بدن را بطور کامل و اصولی بشناسیم.

 

چاکرا چیست؟

چاکرا یک مرکز انرژی است. در یک فرد کاملاً عادی و سالم، هفت چاکرا وجود دارد. چاکراها (Chakra) برای ایجاد انرژی نیروی حیات یا زندگی، به طور هماهنگ کار می کنند. بدن، ذهن و روح از چاکراهای متعادل بهره مند می شوند. همچنین هر چاکرا نماد، رنگ و معنای منحصر به فرد خودش را دارد.

سیستم چاکرا یک سیستم فلسفی عمیق است که نمایانگر سطوح مختلف آگاهی است. در واقع به نحوی می توان گفت که نقشه ای از ساختار روح شماست.

کلمه “چاکرا” در زبان سانسکریت به معنای “چرخ” است که به مرکز انرژی چرخان و کروی شکل که یک چاکرا را تشکیل می دهد، اشاره دارد. این انرژی در اصطلاحات کهن به عنوان “پرانا – prana” به معنای نیروی حیات شناخته می شود. شاید این کلمه را در تمرین هایی مثل مدیتیشن یا یوگا شنیده باشید که “پرانایاما – Pranayama” برای کنترل تنفس می باشد.

 

مفهوم چاکرا از کجا آمده است؟

سیستم چاکرا بین سالهای ۱۵۰۰ تا ۵۰۰ قبل از میلاد مسیح در هندوستان شکل گرفت. همچنین، اطلاعات مربوط به هر چاکرا در یکی از قدیمی‌ ترین و گرانبهاترین متون معنوی تاریخ بشر ثبت شده است: کتاب وداس.

 

تعداد چاکراها چندتا است؟

بدن انسان در کل دارای هفت چاکرا است. این چاکراها از انتهای ستون فقرات شروع شده و تا بالای سر ادامه پیدا می کنند.

هر چاکرا از اهمیت خاصی برخوردار بوده و عملکرد خاص خود را برای سلامت کلی بدن دارد. به عبارتی اگر یکی از این 7 چاکرا از حالت تعادل خارج شوند، می تواند تأثیر منفی بر سلامت جسمی، روحی و روانی ما بگذارد.

 

7 چاکرای اصلی بدن چیست؟

7 چاکرای اصلی بدن

ابتدا 7 چاکرا را از پایین به بالا نام می بریم و بعد بطور کامل با هر یک از آنها آشنا می شویم:

1- چاکرای ریشه (Root): مولادهارا (Muladhara)

2- چاکرای خاجی (Sacral): سوادهیستانا (Svadhisthana)

3- چاکرای شبکه خورشیدی (Solar Plexus): مانیپورا (Manipura)

4- چاکرای قلب (Heart): آناهاتا (Anahata)

5- چاکرای گلو (Throat): ویشودها (Vishuddha)

6- چاکرای چشم سوم (Third Eye): آجنا (Ajna)

7- چاکرای تاج سر (Crown): ساهاسرارا (Sahasrara)

در دنیای پرهیاهو و استرس زای امروزی، داشتن چاکراهای کاملا متعادل به ندرت دیده می شود. پس اگر احساس می کنید که همه چیز آنطور که باید نیست، ناامید نشوید.

حالا که یک دید کلی از هر یک از چاکراها پیدا کردید، حالا می خواهیم روی هر کدام به صورت جدا تمرکز کنیم و با آنها بیشتر آشنا شویم:

  خلاصه کتاب بیداری غول درون اثر تونی رابینز

 

1- چاکرای ریشه

چاکرای ریشه

ترجمه سانسکریت: مولادهارا (Muladhara)

رنگ: قرمز

مکان دقیق: پایه ستون فقرات، در انتهای دنبالچه، در ناحیه پرینه (محدوده میان منطقه تناسلی و مقعد) برای مردان و ناحیه گردن رحم برای زنان.

نام رسمی این چاکرا، مولادهارا، در واقع “ریشه” یا “پشتیبانی” ترجمه می شود.

نقش چاکرای ریشه اتصال تمام انرژی فیزیکی و جسمانی شما با خود زمین است. چاکرای ریشه شما همچنین به هر چیزی که برای بقا نیاز دارید، مرتبط است که شامل عمل تنفس، غذا خوردن، خوابیدن و احساس امنیت فیزیکی می شود.

وقتی چاکرای اول شما یعنی چاکرای ریشه متعادل باشد، احساس آرامش عمیقی خواهید کرد. احساس امنیت خواهید کرد زیرا می دانید که تمام نیازهای اولیه شما برآورده شده است. به همین دلیل، تمام بهبودهای کلی بدن از اینجا شروع می شود.

 

2- چاکرای خاجی

چاکرای خاجی

ترجمه سانسکریت: سوادهیستانا (Svadhisthana)

رنگ: نارنجی

مکان دقیق: پایین شکم، کمی زیر ناف

چاکرای خاجی به عنوان «مکان یا محل خود» نیز شناخته می شود و این یعنی همه چیز در مورد هویت خلاقانه شما به عنوان یک انسان است.

این چاکرای دوم یعنی چاکرای خاجی به شما کمک می کند تا از زندگی روی زمین لذت ببرید. این چاکرا فرمانده خلاقیت و انرژی جنسی شماست. هنگامی که چاکرای دوم شما متعادل باشد، به معنای واقعی از تمام چیزهای خوب زندگی لذت خواهید برد.

 

3- چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی

ترجمه سانسکریت: مانیپورا (Manipura)

رنگ: زرد

مکان دقیق: بالای شکم، کمی بالای ناف در ناحیه معده

مرکز انرژی مانیپورا به عنوان “جواهر درخشان” نیز ترجمه می شود، آن هم به این دلیل که این چاکرا جایی است که اعتماد به نفس و قدرت شخصی شما در هماهنگی با هم قرار دارند.

چاکرای شبکه خورشیدی را «چاکرای جنگجو» هم می گویند. این به این دلیل است که این چاکرا از قدرتمندترین چاکراهای پشتیبان برای شجاعت و تعیین مرزها است.

برای مثال، به احتمال زیاد وقتی که خیلی عصبانی هستید، می توانید انرژی خروشان آن را به صورت فیزیکی احساس کنید. زمانی که نیاز به دفاع از خود دارید، آن را در خود قشنگ حس خواهید کرد. چه خوب چه بد، این چاکرای خورشیدی، همدم وفادار واکنش گریز یا مبارزه شماست!

هنگامی که این چاکرای سوم یا چاکرای خورشیدی متعادل باشد، عزت نفس و احساس ارزشمندی زیادی خواهید داشت.

 

4- چاکرای قلب

چاکرای قلب

ترجمه سانسکریت: آناهاتا (Anahata)

رنگ: سبز

مکان دقیق: مرکز قفسه سینه، داخل و اطراف فضای قلب

زمانی که احساس عشق، دلسوزی و مهربانی را تجربه می کنید، در واقع به همین مرکز انرژی یعنی مرکز انرژی قلب یا چاکرای قلب وصل می شوید.

ماهیت اصلی چاکرای قلب، عشق است. عشق، قدرتمندترین فرکانس شفابخش است. به همین ترتیب، زمانی که چاکرای قلب شما متعادل باشد، به راحتی می توانید برای خود و دیگران عشق و همدلی را تجربه و احساس کنید.

 

5- چاکرای گلو

چاکرای گلو

ترجمه سانسکریت: ویشودها (Vishuddha)

رنگ: آبی آسمانی

مکان دقیق: درست در وسط گلو

این چاکرا که به معنی “بسیار پاک” است، به شما کمک می کند تا به معنای واقعی کلمه با صراحت و واضح و بلند صحبت کنید. به خاطر این چاکرا، می توانید با اعتماد به نفس و به شیوه ای اصیل و روان صحبت کنید.

  4 تکنیک فروش مستقیم

علاوه بر این، این چاکرا مرکز ابراز وجود شماست. چاکرای گلو همچنین به ترجیحات، باورها و ارزش های شخصی شما صدا می بخشد.

زمانی که چاکرای گلو متعادل باشد، با صداقت و عشق، حقیقت را بیان می‌کنید. علاوه بر این، خودتان را به هر روشی که در هر لحظه با آن احساس همسو بودن می‌کنید، ابراز می‌دارید.

به عبارت دیگر، این بیان شفاف و صادقانه شما به شرط باز بودن چاکرای گلو، می تواند الهام‌بخش و روشنگر اطرافیان باشد و منجر به ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و مؤثرتر شما با آنها می‌گردد.

 

6- چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم

ترجمه سانسکریت: آجنا (Ajna)

رنگ: نیلی (آبی تیره)

مکان دقیق: بین ابروها – تا غده صنوبری مغز امتداد می یابد.

چاکرای چشم سوم که به آجنا معروف است، به معنای “فراتر از خرد” نیز ترجمه می شود.

این مرکز انرژی چشم سوم دروازه ای از حالات آگاهی گسترده ای را به روی شما باز می کند که فراتر از حواس پنجگانه و دنیای مادی ای است که در آن زندگی می کنیم.

ادراک فرا حسی (درک فراتر از حواس (EPS))، شهود و توانایی های ذهنی همگی از چشم سوم نشأت می گیرند. دلیل این امر غده صنوبري (pineal gland) مغز است، غده ای کوچک اما فوق العاده قدرتمند که شبیه به مخروط کاج است.

علاوه بر این، بسیاری از تمدن‌های باستانی، حتی مدت‌ها قبل از اختراع تصویربرداری مغز، از وجود چشم سوم آگاه بودند. آن‌ها اعتقاد داشتند که چشم سوم، ارتباط ما انسان‌ها با دنیای الهی است.

وقتی که چشم سوم شما متعادل باشد، احساس هماهنگی با دنیای فیزیکی و معنوی خواهید کرد. همچنین قادر خواهید بود با هر دو جنبه خود، یعنی «من (نفس)» و «روح» خود ارتباط برقرار کنید.

 

7- چاکرای تاج سر

چاکرای تاج سر

ترجمه سانسکریت: ساهاسرارا (Sahasrara)

رنگ: بنفش و سفید

مکان دقیق: در بالای سر، درست روی تاج سر

این چاکرای چهارم به عنوان “هزار گلبرگ” هم ترجمه می شود که به نمادشناسی زیبا و پوشیده از گلبرگ آن اشاره دارد.

چاکرای تاج سر نمادی از آگاهی خالص است که شما را به جهان هستی (Universe) متصل می کند. این جهان هستی همچنین با عنوان “اوم” (Om) شناخته می شود و این اتصال ارتباطی به شخص ندارد. بنابراین، مرکز انرژی یا چاکرای تاج را همه دارند. هر انسان، حیوان، گیاه، اکوسیستم، سیاره و ستاره ای که وجود دارد، دارای این انرژی نیروی حیات است.

ذکر این نکته ضروری است که این چاکرا فراتر از نفس یا ایگوی شما وجود دارد. در واقع این چاکرا، ارتباط شما با “خداوند” است، حالا هر طور که می خواهید خدا را در نظر بگیرید.

رسیدن به چاکرای متعادل تاج، هدف نهایی هر تمرین معنوی است. با این حال، دستیابی به این تعادل کار ساده ای نیست. هنگامی که به تعادل واقعی چاکرای تاج برسید، در واقع به روشنگری و روشنفکری رسیده اید. به عبارتی دیگر، راز اینکه واقعاً چه کسی هستید را کشف می کنید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 16

 

سوال و جواب در مورد چاکراهای بدن

در انتها می خواهیم به مهمترین سوال و جواب ها در مورد ۷ چاکرای اصلی بدن پاسخ دهیم.

1- فایده چاکراها چیست؟

چاکراها مرکز انرژی هستند که باعث می شوند بتوانید هماهنگی بهتری بین جسم و روح خود برقرار کنید. چاکراها به عملکرد بهتر اندام ها، ذهن و هوش شما کمک می کند. چاکراهای نامتعادل می توانند منجر به مشکلات جسمی، روحی، معنوی و احساسی شوند. انرژی‌ای که ما ساطع می کنیم بر روابط، شغل، بدن و نحوه‌ی حضورمان در دنیا تأثیر می‌گذارد. بسته شدن چاکراها بسته به این که کدام بیماری‌ها با آن میدان انرژی خاص مرتبط هستند، بروز پیدا می‌کنند.

 

2- کدام چاکرا را اول از همه باید درمان کنم؟

در فعال سازی چاکراهای بدن باید اول از چاکرای ریشه شروع کنید. چون چاکرای ریشه پایه و اساس سیستم چاکرا را تشکیل می دهد و به عنوان لنگر ما به زمین و دنیای فیزیکی عمل می کند. هنگامی که چاکرای ریشه متعادل باشد، احساس امنیت، ثبات و آرامش می کنیم.

پس از آن، می توانید به سراغ چاکرای خاجی بروید. این چاکرا مرکز احساسات، خلاقیت و میل جنسی است. با شفا یافتن چاکرای خاجی، می توانید به طور کامل تری احساسات خود را تجربه کنید، روابط سالم تری را پرورش دهید و خلاقیت خود را شکوفا کنید.

 

3- چاکراها چگونه کار می کنند؟

چاکرا (cakra در سانسکریت) به معنای “چرخ” است و به نقاط انرژی در بدن شما اشاره دارد. چاکراها چرخ‌های انرژی در حال چرخش هستند که باید «باز» و همراستا باقی بمانند، زیرا آنها با دسته‌های عصبی، اندام‌های اصلی و مناطقی از بدن انرژی ما مطابقت دارند که بر سلامت عاطفی و جسمی ما تأثیر می‌گذارند.

 

4- چاکراها از کجا آمده اند؟

چاکراها یک سیستم انرژی باستانی هستند که در نوشته های وداس، متون فلسفی هندوی باستان که بین 500 تا 1500 سال قبل از میلاد مسیح نوشته شده اند، پدیدار شدند. کتاب وداس مجموعه ای از شعرها، سرودها و نوشته های معنوی است که دانش مربوط به آیین هندو را منتقل می کند.

 

5- مدیتیشن چاکرا چیست؟

مدیتیشن چاکرا یک تمرین معنوی باستانی است که بر روی هفت چاکرا یا مراکز انرژی در بدن تمرکز دارد. این چاکراها مانند دریچه‌هایی هستند که انرژی را در بدن ما به جریان می‌اندازند. هر چاکرا با ویژگی‌ها و وظایف خاصی مرتبط است و انسداد یا عدم تعادل در هر یک از آن‌ها می‌تواند به مشکلات جسمی، روحی و عاطفی منجر شود.

مدیتیشن چاکرا با تمرکز بر تنفس، تجسم، مانترا و تکنیک‌های دیگر، به پاکسازی، تنظیم و متعادل کردن این مراکز انرژی می‌پردازد. این کار فواید بسیاری برای سلامتی و شادکامی انسان به ارمغان می‌آورد.

اگر سوالی در مورد چاکراها دارید، در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه بپرسید.
سوال خود را بنویسیدx

قسمت اول دوره طراحی مجدد سرنوشت

Rating 4.25 from 8 votes

آموزش مکمل
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان خسروی
ایمان خسروی
16 روز قبل

سلام درباره چاکرا زیاد شنیده بودم و این یک مقاله خوبی هست مطالعه کنید کامل توضیح داده شده

Mah
Mah
14 روز قبل

سپاس از مطالب خوبتون ⛈️🌱💫

Zahra
Zahra
8 روز قبل

مطلب کامل و مفیدی بود ، ممنون 🙂

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×