چاکرای ریشه: راهنمای عملی برای دستیابی به قدرت درونی

بفرست برای دوستت
چاکرای ریشه چیست

فهرست مطالب

اگر مثل یک آدم فضایی روی سیاره زمین، احساس بیگانگی می کنید، اگر فکر می کنید در این دنیا جایی ندارید و به نوعی احساس می کنید که از بدن و اطراف تان جدا شده اید، تمام این احساسات و افکار شما می تواند به خاطر چاکرای ریشه شما باشد. چاکرای ریشه که در پایین ستون فقرات قرار دارد، وقتی مسدود یا ضعیف باشد، می تواند احساس عدم امنیت و عدم تعلق را در ما به وجود بیاورد، درست مثل یک گیاه که ریشه های ضعیفی دارد و به راحتی با کوچکترین باد تکان می خورد و حتی می شکند.

این حس بیگانگی می‌ تواند خودش را به شکل‌های مختلفی نشان بدهد. شاید نسبت به بدن خودتان احساس بیزاری داشته باشید، یا اینکه دائماً احساس ناامنی و اضطراب کنید. شاید هم برقراری ارتباط با دیگران برایتان سخت باشد و نتوانید با آنها احساس صمیمیت کنید.

خبر خوب این است که با تقویت چاکرای ریشه، می‌توانید ریشه‌های محکمی برای خودتان بسازید و احساس کنید که به زمین و اطرافتان متصل هستید. در این مقاله هر آنچه که در مورد چاکرای ریشه و تقویت آن نیاز دارید را یاد خواهید گرفت و در مقالات بعدی سراغ چاکراهای بعدی مثل چاکرای خاجی که چاکرای دوم است، خواهیم رفت.

 

چاکرای ریشه چیست؟

چاکرای ریشه چیست

چاکرای ریشه اولین مرکز انرژی در میان هفت چاکرای اصلی بدن است. این چاکرا که با نام «مولادهارا» هم شناخته می‌شود، به معنای واقعی کلمه، «پشتیبان ریشه» است.

متخصصین این حوزه می گویند اگر می‌خواهید پلی بسازید، این چاکرای اول، فونداسیون شماست که باید عمیقاً در زمین ریشه داشته باشد. به همین دلیل است که عنصر آن زمین است.

همانطور که یک ساختمان با یک فونداسیون محکم روی زمین قرار می‌گیرد، چاکرای مولادهارا نیز نقش زمین محکمی را برای کل سیستم انرژی بدن ایفا می‌کند. سلامت و تعادل این چاکرا بر احساس امنیت، ثبات و ارتباط ما با دنیای فیزیکی تأثیر بسزایی دارد.

 

چاکرای اول مسئول چه چیزی است؟

وقتی چاکرای ریشه سالم و متعادل باشد، فرد احساس می‌کند که به زمین متصل است و می‌تواند روی پای خود بایستد. همچنین، اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی خواهد داشت.

با فعال سازی و تعادل چاکرای اول، به این باور خواهید رسید که دنیا تمام نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. احساس امنیت و آرامش خواهید داشت و می‌توانید با اطمینان خاطر به مسیر خود در زندگی ادامه دهید.

بنابراین، با توجه به اینکه چاکرای ریشه اولین چاکرا است، می‌توان نتیجه گرفت که دارای اهداف و وظایف زیر است:

 1. اتصال به زمین: چاکرای ریشه ما را به زمین متصل می‌کند و به ما کمک می‌کند تا از انرژی و ثبات آن بهره‌مند شویم. این اتصال به ما احساس امنیت و آرامش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا در برابر چالش‌های زندگی قوی و مقاوم باشیم.
 2. کسب ثبات و استحکام: چاکرای ریشه به ما کمک می‌کند تا در زندگی خود ثبات و استحکام پیدا کنیم. این ثبات به معنای احساس امنیت و اطمینان در مورد خودمان، دنیای اطرافمان و آینده‌مان است.
 3. یادگیری مهار و کنترل: این چاکرا به ما کمک می‌کند تا احساسات و هیجانات خود را مدیریت کنیم. این مهار به ما کمک می‌کند تا در شرایط سخت و دشوار آرامش خود را حفظ کنیم و بهترین تصمیمات را برای خودمان و دیگران اتخاد کنیم.
 4. برخورداری از نعمت‌هایی مانند امنیت، اعتماد و رفاه: یعنی باعث ایجاد شرایط مناسب برای زندگی شاد و رضایت‌بخش برای ما می شود.

در واقع، این چاکرا پایه و اساس سیستم انرژی بدن را تشکیل می‌دهد. سلامتی و تعادل این چاکرا نقشی اساسی در سلامت جسمی و روانی، احساس امنیت و ثبات و همچنین توانایی ما برای برقراری ارتباط با دنیای فیزیکی را ایفا می‌کند.

 

چاکرای ریشه کجاست؟

مکان چاکرای ریشه کجاست

چاکرای ریشه در مردان در ناحیه پرینه (ناحیه بین اندام تناسلی و مقعد) و در زنان در ناحیه گردن رحم قرار گرفته است. از آنجایی که این مرکز انرژی ریشه در پایین ستون فقرات قرار دارد، شما را به عنصر زمین متصل می‌کند.

برای درک بهتر این موضوع، بیایید به یک تشبیه نگاه کنیم: فرض کنید شما یک درخت هستید، زمین حکمِ زیربنای زندگی شما را دارد. همانطور که ریشه‌های درخت به سمت پایین رشد می‌کنند تا به رشد قسمت بالایی گیاه کمک کنند، پاهای شما نیز مانند ریشه‌هایی هستند که به زمین متصل می‌شوند و به شما ثبات و استحکام می دهند.

 

چرا چاکرای مولادهارا یا ریشه باید متعادل شود؟

چاکرای ریشه همچنین بر ارتباط شما با دنیای بیرون حاکمیت دارد. این چاکرا اولین نقشه‌ی زندگی شماست و بیشتر عدم تعادل‌های آن، در وهله‌ی اول، ریشه عمیقی در دوران کودکی شما دارند.

  خلاصه کتاب نوآوری و کارآفرینی اثر پیتر دراکر

اگر ساده تر بخواهیم بگوییم، چاکرای ریشه، اولین تجربیات ما از دنیا و نحوه‌ی ارتباط با آن را شکل می‌دهد. اگر در دوران کودکی احساس امنیت و ثبات نداشته باشید، ممکن است در بزرگسالی نیز چنین احساسی داشته باشید و در برقراری ارتباط با دنیای بیرون دچار مشکل شوید. اگر در دوران جوانی خود با مشکلاتی مانند عدم اعتماد به نفس یا بی‌اعتمادی به دیگران روبرو بوده‌اید، ممکن است در حال حاضر نیز در برقراری ارتباط صحیح با دیگران دچار مشکل باشید. پس عدم تعادل چاکرای مولادهارا می‌تواند منجر به بروز تنش‌ها و درگیری‌هایی در روابط شما با دیگران نیز شود.

عدم تعادل‌های چاکرای ریشه می‌تواند ناشی از تجربیاتی مانند:

 • طرد شدن
 • احساس رها شدن
 • بی‌اعتمادی به مراقبین اولیه
 • احساس ناامنی فیزیکی یا عاطفی

باشد. این تجربیات در ناخودآگاه شما ثبت می‌شوند و می‌توانند بر نحوه‌ی تعامل شما با دنیای بیرون در بزرگسالی تأثیر بگذارند.

به علاوه، این مرکز انرژی مربوط به حضور کامل در بدن و تجسم روح است. یعنی این چاکرا به ما کمک می‌کند تا به طور کامل در دنیای فیزیکی حضور داشته باشیم و از تجربیات جسمی خود لذت ببریم. این چاکرا به ما کمک می‌کند تا با بدن خود ارتباط برقرار کنیم و آن را به عنوان یک معبد مقدس در نظر بگیریم.

از آنجایی که چاکرای ریشه از لحاظ فیزیکی درست در پایین ستون فقرات قرار گرفته، ارتباطی قوی با دستگاه گوارش نیز دارد. عدم تعادل در این چاکرا می‌تواند باعث مشکلات ادراری، اختلالات روده‌ای و مجموعه‌ای از مشکلات عضلانی مختلف در ناحیه‌ی لگن و پاها شود.

 

مشکلات رایج در زمان انسداد چاکرای اول (ریشه)

 • احساس گیر افتادن و سستی
 • احساس قربانی شدن در برابر شرایط بیرونی
 • مشکلات مالی مداوم
 • گذران روزگار به سختی و کمبود
 • نفرت و عصبانیت نسبت به بدن خود
 • احساس ناکافی بودن

چاکرای ریشه، بنیادی‌ترین اتصال شما با بدنتان و دنیای اطرافتان است. به همین دلیل، شفا و ترمیم این اتصال، اولین قدم برای زندگی به بهترین نحو و شکوفایی کامل پتانسیل‌هایتان است.

 

نشانه‌های چاکرای ریشه بیش فعال (نامتعادل)

فعال بودن بیش از حد چاکرای ریشه، به معنای عدم تعادل در این چاکرا و انباشت انرژی بیش از حد در آن است که به آن «چاکرای ریشه بیش فعال» می گوییم.

همانطور که گفتیم، نحوه‌ی برخورد شما با حس ناامنی و ناخواسته بودن در دوران کودکی، می‌تواند بر تعادل چاکرای مولادهارا در بزرگسالی تأثیر بگذارد و باتوجه به آن بیش فعال یا کم فعال (ضعیف) شود. در این بخش، به نشانه‌های چاکرای ریشه بیش فعال می‌پردازیم:

 • وابستگی بیش از حد به دنیای مادی
 • میل بیش از حد به خوردن غذا یا پرخوری
 • رفتارهای بدون فکر و بدون در نظر گرفتن عواقب
 • تمایلات جنسی افراطی بدون در نظر گرفتن عواقب

به عبارت دیگر، اگر چاکرای مولادهارا بیش از حد فعال باشد، فرد برای جبران این موضوع سعی می‌کند بر محیط اطراف خود تسلط پیدا کند.

 

نشانه‌های چاکرای ریشه‌ی ضعیف (نامتعادل)

یک چاکرای ریشه‌ی ضعیف تمایل به خروج از بدن دارد، که منجر به موارد زیر می‌شود:

 • احساس بی ریشگی و قطع ارتباط با بدن
 • داشتن احساس ترس و بی‌اعتمادی دائم
 • مشکل در برقراری ارتباط با دیگران و دنیای اطراف

با ضعیف بودن چاکرای ریشه، جمع‌آوری انرژی لازم برای تعامل با دنیا و پیدا کردن انگیزه برای تغییر آن دشوار می‌شود.

 

چطور چاکرای ریشه را متعادل کنیم؟

با متعادل کردن چاکرای ریشه، به دنیا و خودتان اعتماد خواهید کرد. دیگر در حالت بقا زندگی نخواهید کرد.

بزرگترین چالش این چاکرا، ترس است. با تعادل‌بخشی به چاکرای ریشه، می‌توانید یاد بگیرید که ترس خود را مدیریت کنید و از آن به عنوان نیرویی محرک برای پیشرفت خود استفاده کنید.

در شفای چاکراها، سه جنبه‌ی مهم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

 1. از نظر فیزیکی، متعادل کردن این چاکرا به معنای کار بر روی تعادل و ثبات و همچنین تقویت پاهای شماست. تمرینات فیزیکی مانند پیاده‌روی، یوگا و تمرینات قدرتی برای پاها می‌توانند به این امر کمک کنند.
 2. از نظر روانی، یعنی باید احساس کنید که به جهان تعلق دارید و در آن احساس امنیت می‌کنید.
 3. از نظر معنوی، یعنی باید ارتباط عمیق‌تری با زمین و طبیعت برقرار کنید و احساس کنید که شما جزئی از این کل هستید.

 

مدیتیشن چاکرای ریشه

مدیتیشن چاکرای ریشه

مدیتیشن چاکرا برای شفای مراکز انرژی و ایجاد تعادل در آن‌ها طراحی شده است و اساس تمام اشکال این تمرین سنتی به شمار می‌رود. بدون برقراری تعادل در چاکراها، رسیدن به سلامتی و تندرستی دشوار است.

در مدیتیشن چاکرای ریشه، از حالت نشسته استفاده می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد تا روی محل فیزیکی چاکرا تمرکز کنید. این کار باعث اتصال شما به زمین می شود و تجربه ملموسی از ثبات را برایتان به ارمغان می‌آورد.

  خلاصه کتاب به زبان تد اثر کارماین گالو

 

نحوه انجام مدیتیشن چاکرای اول

1- جای دنج و آرامی پیدا کنید که برای حداقل نیم ساعت مزاحمتی نداشته باشید.

2- به‌راحتی روی زمین بنشینید، پاهایتان را به شکل ضربدر یا هر حالت راحت دیگری جلوی خود جمع کنید و ستون فقرات‌تان را صاف نگه دارید. دست‌هایتان را به صورت رها و آرام روی زانوهایتان قرار دهید.

3- چشمان خود را ببندید و شروع به تنفس عمیق و یکنواخت کنید.

4- توجه خود را به لگن خود معطوف کنید. تصور کنید که اتصالی لنگر مانند از لگن شما به سمت زمین امتداد می‌یابد.

5- می‌توانید یک گوی درخشان قرمز رنگ را در انتهای ستون فقرات خود تصور کنید، طوری که شما را به مرکز زمین متصل می‌کند.

6- نفس عمیق بکشید و انرژی آن را به چاکرای ریشه خود هدایت کنید. اجازه دهید این انرژی، چاکرا را پاکسازی، تمیز و متعادل کند.

7- حس ناامنی، کمبود و بی‌اعتمادی را با هر نفسی که می کشید، به سمت بیرون خارج و رها کنید.

8- تا زمانی که احساس امنیت و آرامش کامل پیدا کنید، به این روش مدیتیشن ادامه دهید.

همچنین، مدیتیشن چاکرای ریشه می‌تواند به سادگیِ اتصال با زمین (earthing) باشد، یعنی اتصال به زمین زمانی اتفاق می‌افتد که شما به طور آگاهانه و با قصد قبلی، در حین راه رفتن، ایستادن با پای برهنه، یا در آغوش گرفتن یک درخت، با انرژی‌های زمین ارتباط برقرار می‌کنید.

 

عبارات تأکیدی چاکرای ریشه

تأکیدات تاکیدی که برای تقویت چاکرای ریشه‌ی متعادل طراحی شده‌اند، تمایل دارند بر ارتباط فرد با جهان و جایگاه درست او در آن تأکید کنند. همچنین، مهم است که بر امنیت و ثبات موقعیت فرد تاکید شود.

چند نمونه از عبارات تأکیدی چاکرای ریشه عبارتند از:

 • “من در دنیایی امن و آرام زندگی می‌کنم.”
 • “من به این دنیا تعلق دارم و عضوی از آن هستم.”
 • “من با تمام وجودم با مردم و چیزهای اطرافم در صلح و صفا هستم.”

 

نحوه استفاده از عبارات تاکیدی چاکرای اول

 • یک جمله‌ای تاکیدی مثبت انتخاب کنید که با شما هم‌خوانی داشته باشد.
 • این جمله تأکیدی را چندین بار در روز، چه با صدای بلند و چه در ذهن تان تکرار کنید.
 • خودتان را در حال تجسم ویژگی‌ها یا باورهای موجود در آن جمله تاکیدی تصور کنید.
 • برای هرگونه تجلی (نشانه‌ای از برآورده شدن خواسته) که ممکن است ظاهر شود، پذیرا باشید. یعنی ممکن است تغییرات و اتفاقاتی را در زندگی‌تان تجربه کنید که به نوعی با جمله تاکیدی شما مرتبط هستند. نسبت به این نشانه‌ها و تجسمات ذهنی پذیرا باشید.

این جمله تاکیدی می‌تواند کاملاً منحصر به فرد و مرتبط با دوران کودکی شما باشد؛ بنابراین، می‌توانید برای قدرتمندتر کردن این تمرین، جمله‌های تاکیدی خاص خود را بسازید. با ساختن جمله‌های تاکیدی بر اساس تجربیات شخصی، تأثیرگذاری آن‌ها را افزایش می‌دهید.

 

مانترای چاکرای ریشه

معنی لغوی مانترا (Mantra) در دین اسلام و بسیاری از ادیان دیگر مثل بودایی و هندو و… به معنی بیان ذکر است. کلماتی با آواهای خاص و آهنگین که پشت سر هم گفته می شوند و می‌توانند اثرات مثبت زیادی روی جسم و روح شما بگذارند.

برای ادای احترام به چاکرای ریشه و کمک به متعادل سازی آن، مانتراها، دعاها و آهنگ‌های بسیاری ساخته شده‌اند. مانند تمام چاکراهای دیگر، چاکرای مولادهارا (Muladhara) نیز دارای مانترای تک سیلابی است که به طور گسترده در مدیتیشن و سایر روش‌های درمانی کاربرد دارد.

مانترای چاکرای ریشه “لام – LAM” است. می‌توانید این مانترا را در طول مدیتیشن خود با صدای بلند یا در سکوت تکرار کنید.

 

نحوه استفاده از مانترای چاکرای اول

1- محیطی آرام و راحت برای نشستن پیدا کنید.

2- چشم‌هایتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید تا بدن و ذهنتان آرام شود.

3- شروع به زمزمه آرام مانترا یا ذکر لام کنید.

4- روی صدای مانترا تمرکز کنید و سعی کنید هر فکر یا حواس‌پرتی دیگری را رها کنید.

5- زمزمه مانترا را به مدت دلخواه تکرار کنید.

6- هنگامی که برای توقف آماده شدید، چند نفس عمیق بکشید و برای چند لحظه در سکوت بنشینید.

7- به هر گونه احساس یا فکری که ممکن است به وجود بیاید، توجه کنید.

بهتر است ذکر خود را به طور منظم تمرین کنید. ایده‌آل این است که آن را به صورت روزانه یا چند بار در هفته انجام دهید.

 

رنگ و سنگ و مودرای چاکرای ریشه

سنگ مخصوص چاکرای ریشه

هر چاکرا، رنگ و سنگ و مودرای خاص خودش را دارد و استفاده از آنها در تمرین های مدیتیشن، این فرآیند را تقویت می کند.

 

  آموزش تندخوانی و تقویت حافظه [با جیم کوئیک] + ویدیو

رنگ چاکرای اول

رنگ اصلی چاکرای ریشه قرمز است. به همین دلیل، هر نوع انرژی که در طول مدیتیشن چاکرای ریشه تجسم می‌شود، به رنگ قرمز درک می‌شود.

در طول مدیتیشن چاکرای ریشه، ممکن است تصاویر یا احساساتی را تجربه کنید که با رنگ قرمز مرتبط هستند. این تصاویر یا احساسات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تصاویر آتش، خون یا زمین
 • احساس گرما، قدرت یا ثبات
 • احساس امنیت و آرامش

پس یعنی اگر این تصاویر یا احساسات را تجربه کردید، نشانه آن است که چاکرای ریشه شما در حال فعال شدن است.

در اینجا روش‌هایی برای گنجاندن رنگ قرمز در زندگی روزمره آورده شده است:

 • لباس و اکسسوری قرمز بپوشید.
 • غذاهای بیشتری با رنگ قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانید، مانند سیب قرمز، هندوانه، لبو، توت فرنگی و گوجه فرنگی.
 • اگر خانم هستید، ناخن‌های پایتان را لاک قرمز بزنید.
 • دکوراسیون قرمز را به فضای داخلی خانه خود اضافه کنید.

 

سنگ های چاکرای اول

جواهرات و کریستال‌های قرمز رنگ با چاکرای ریشه در ارتباط هستند، مانند یاقوت، عقیق، سنگ خون. کریستال‌هایی مانند آبسیدین و کوارتز دودی دارای ارتعاشات قدرتمندی برای اتصال به زمین هستند، بنابراین برای این مرکز انرژی عالی هستند.

همانطور که در مقاله فعالسازی چاکراهای بدن هم گفتیم، سنگ های اصلی چاکرای ریشه هماتیت، اونیکس سیاه (باباغوری) و کوارتز دودی هستند.

اگرچه هیچ مطالعه علمی در مورد اثربخشی شفای کریستال وجود ندارد، اما اگر به قدرت شفابخشی کریستال‌ها اعتقاد داشته باشید، تحقیقات نشان می‌دهد که آنها می‌توانند در شفای چاکرا به شما کمک کنند.

مودرای چاکرای اول

مودرا یک ژست مقدس و نمادین دست، پا یا قسمتی از بدن است. مودرا (mudra) کلمه‌ای سانسکریت است که به معنای «ژست» یا «نگرش» است. معمولا در کنار تمرینات تنفسی و مدیتیشن، از مودرا هم استفاده می شود.

دو مودرا یا حرکت دست اصلی مرتبط با چاکرای ریشه وجود دارد:

 1. مودرای مولادهارا (Muladhara Mudra)
 2. مودرای پریتوی  یا مودرای زمین (Prithvi Mudra)

 

سخن آخر

«آنودیا»، متخصص برجسته‌ی انرژی درمانی، درباره‌ی اهمیت چاکرای ریشه می‌گوید:

«بدن شما وسیله‌ای است که کل سفرتان در آن اتفاق می‌افتد. این تنها چیزی است که تا پایان عمرتان همراه شماست.»

او بدن را با وسیله‌ای نقلیه مقایسه می‌کند که ما را در طول مسیر زندگی‌مان حمل می‌کند. درست مثل اینکه وسیله‌ی نقلیه برای رسیدن به مقصد باید سالم و قابل اعتماد باشد، بدن ما نیز برای طی کردن مسیر پر فراز و نشیب زندگی به مراقبت و توجه نیاز دارد.

بنابراین، شفای چاکرای اول به معنای شفای ابتدای زندگی، هسته‌ی آن و دانه‌ای است که شکوفا می‌شود. «آنودیا» این فرآیند را «برداشت محصول» می‌نامد. با شفای این چاکرا، زمینه‌ی محکمی برای رشد و شکوفایی خودمان فراهم می‌کنیم.

درست مثل برداشت محصول از زمین حاصلخیز، با شفا و متعادل کردن این چاکرا، احساس ریشه‌دارتر بودن، ثبات بیشتر و عزت نفس بیشتری خواهیم داشت و می‌توانیم با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری در مسیر رسیدن به اهداف و خواسته‌هایمان گام برداریم و در نهایت، به بهترین نسخه‌ی خودمان تبدیل شویم.

 

سوالات متداول چاکرای ریشه

1- چه چیزی چاکرای ریشه را مسدود می کند؟

تا زمانی که احساس امنیت و آرامش نکنیم، نمی توانیم رشد کنیم و تغییر کنیم. چاکرای ریشه توسط ترس و انواع تروما مسدود می شود.

 

2- چگونه چاکرای ریشه خود را باز کنم؟

بهترین روش، انجام مدیتیشن است. تمرینات فیزیکی مانند پیاده‌روی، یوگا، تمرینات روحی مثل ایجاد حس امنیت در خود و تمرینات معنوی مثل ایجاد ارتباط عمیق تر با زمین و طبیعت هم برای تعادل و باز کردن چاکرای ریشه موثر هستند.

 

3- چگونه بفهمم که چاکرای ریشه من بسته است؟

اختلالات فیزیکی در چاکرای ریشه شامل مشکلات پاها، کف پا، راست روده، دنبالچه، سیستم ایمنی بدن، اندام تناسلی مردانه و پروستات است. افرادی که در این ناحیه دچار عدم تعادل هستند نیز به احتمال زیاد دچار آرتروز دژنراتیو، درد زانو، سیاتیک، اختلالات خوردن و یبوست می شوند.

 

4- ضعف چاکرای ریشه (چاکرای اول) چیست؟

 • کمبود ثبات و امنیت: چاکرای ریشه با امنیت و آرامش مرتبط است. ضعف چاکرای ریشه می‌تواند منجر به احساس بی‌ثباتی، ناامنی و ترس شود.
 • پایین بودن عزت نفس: ضعف چاکرای ریشه می‌تواند باعث کمبود اعتماد به نفس، تردید به خود و پایین بودن عزت نفس شود.

 

5- اولین چاکرایی که باید آن را بهبود ببخشید کدام است؟

اولین چاکرایی که باید روی متعادل کردن و باز کردن آن تمرکز کنید، چاکرای ریشه است. کریستی کریستنسن، نویسنده کتاب «چاکرا: بیدار کردن زن وحشی درونتان» می گوید: «چاکرای ریشه جایی است که همه چیز از آنجا شروع می شود. این ریشه ای است که از آن سلامت واقعی، رفاه و قدرت درونی رشد می کند.»

قسمت اول دوره طراحی مجدد سرنوشت

Rating 2.71 from 7 votes

آموزش مکمل
این مطالب را هم بخوانید:
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهری
مهری
1 ماه قبل

عالی ، بعد از مدتها مطالعه ، نقاط تاریک مبهم چاکراه برایم روشن شد ‌ شیوه ی بیان عالیه .🙏

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×