تندخوانی چیست؟

بفرست برای دوستت
تندخوانی چیست؟

فهرست مطالب

آخرین باری که مطالعه کردن را یاد گرفتید، کلاس اول دبستان بود. بله درست شنیده اید، شما در تمام این سال ها هیچوقت مطالعه کردن اصولی را یاد نگرفته اید. اگر از شما بپرسم تندخوانی چیست چه جوابی می دهید؟ به نظر شما اگر بخواهیم متنی را با سرعت بخوانیم، درک مطلب ما کاهش پیدا می کند یا افزایش؟ یکی می گوید من سرعت مطالعه ام 70 کلمه بر دقیقه هست، آیا می توانم سرعت مطالعه ام را بیشتر کنم؟ در ادامه می گوید خیلی ناامید است، دوست دارد کتاب های بیشتری بخواند، اما چون سرعت مطالعه اش پایین است، نمی تواند. دوست دارد کتاب هایش را سریعتر تمام کند، اما نمی تواند. در این مقاله به جواب این دغدغه ها و سوالات می رسید و همچنین به شما می گویم که چطور در دوره آموزش تندخوانی رایگان شرکت کنید.

 

تندخوانی چیست؟

اگر از تعریف های پیچیده و غیردوستانه و سخت بگذریم، می رسیم به یک تعریف ساده از تندخوانی که می گوید:

تندخوانی فقط افزایش سرعت مطالعه شما نیست. تندخوانی یعنی:

1- افزایش سرعت مطالعه

2- افزایش درک مطلب

که افزایش فقط یکی از این دو مورد بدون دیگری، فایده ای ندارد. در تندخوانی باید در عین حال که سرعت شما افزایش پیدا می کند، درک مطلب شما هم افزایش پیدا کند. چه فایده ای دارد که بتوانید متنی را تند بخوانید اما هیچ چیزی از آن نفهمید؟ پس در تندخوانی اصولی باید روی درک مطلب شما هم کار شود.

ممکن است بپرسید من وقتی سرعتم بالا می رود، چطور ممکن است درک مطلب من هم افزایش پیدا کند؟

مثل رانندگی است. وقتی سرعت تان زیاد است، تمرکز بیشتری روی جاده دارید یا وقتی سرعت تان کم است؟

وقتی سرعت تان کم است، این توانایی را دارید که سرتان را بچرخانید و به مناظر اطراف نگاه کنید، با نفر کناری تان به راحتی حرف بزنید و حتی به او نگاه کنید، اما وقتی سرعت تان زیاد است، دو دستی به فرمان چسبیده اید، دو چشمی و با تمرکز بالا به مسیر پیش رویتان چشم دوخته اید. تندخوانی هم دقیقا مثل رانندگی است. هر چقدر سرعت تان بیشتر شود، درک مطلب تان هم افزایش پیدا می کند. البته این مورد، به صورت اتوماتیک به وجود نمی آید، بلکه با انجام تمریناتی که در دوره آموزش تندخوانی رایگان یاد می گیرید، می توانید هم افزایش سرعت و هم افزایش درک مطلب را به موازات هم پیش ببرید.

  چاکرای قلب: دروازه ای به سوی عشق و وحدت

 

اساس تندخوانی چیست؟

پایه مطالعه، دیدن کلمات است. یعنی نحوه دیدن کلمات توسط شما حین مطالعه، می تواند سرعت مطالعه شما را مشخص کند. آیا وقتی دارید مطالعه می کنید، مثل بچه های دبستان که تازه مطالعه را یاد می گیرند، ابتدا حرف ها را می بینید، بعد آنها را کنار هم می گذارید و بعد می توانید کلمه را تشخیص دهید؟

آیا حین مطالعه، در هر لحظه فقط می توانید یک کلمه را ببینید؟ اگر یک مطالعه گر عادی باشید جواب شما به این سوال مثبت است.

اما اگر مهارت تندخوانی را بلد باشید، در هر لحظه می توانید گروهی از کلمات را ببینید. یعنی وقتی به یک کلمه نگاه می کنید، می توانید چند کلمه در چپ و راست آن کلمه را هم ببینید، برای همین سرعت مطالعه شما زیاد است.

پس اساس تندخوانی این است که بتوانید کلمات را ببینید یا تشخیص دهید که برای این کار ما می توانیم از ابزارهای مختلفی مثل دید جانبی استفاده کنیم، می توانیم از تمرینات مختلفی برای افزایش دید جانبی مثل تمرین هشت تنبل استفاده کنیم که تمام این ابزارها و تمرین ها را در دوره آموزش تندخوانی رایگان که در ادامه به شما معرفی می کنم، دریافت خواهید کرد. اصلاً نگران نباشید. این دوره 21 روزه تندخوانی اصولی کاملاً رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت و سرعت مطالعه شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱3

 

اولین گام برای شروع یادگیری تندخوانی

برای اینکه بتوانید یک چیزی را بسنجید و رشد دهید، باید اول از همه بفهمید که همین الان در چه نقطه ای قرار دارید. برای اینکه بتوانید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید، اول باید بفهمید که همین الان سرعت مطالعه شما چقدر است.

سرعت مطالعه را بر حسب کلمه بر دقیقه محاسبه می کنند. یعنی وقتی یک کتابی را می خوانید، در هر دقیقه، چند کلمه می توانید بخوانید. حالا چطور این سرعت را محاسبه کنیم؟

یک کتاب عمومی (غیرتخصصی) بیاورید، آن را باز کنید، پاراگراف اول را انتخاب کنید و با مداد یک علامت کنار آن بگذارید که بدانید از کجا شروع به خواندن کرده اید. دو دقیقه زمان بگیرید و خیلی عادی شروع کنید به خواندن. بعد از اینکه دو دقیقه تمام شد، یک علامت کنار صفحه بگذارید که بدانید تا کجا خوانده اید.

حالا یک نقطه شروع دارید و یک نقطه پایان، درست است؟ تعداد خطوط بین این دو نقطه را بشمارید. خطوط کوتاه را در صورتی که بیشتر از نصف صفحه بودند، یک خط حساب کنید. تقریبی حساب کنید، اگر یک خط فقط دو کلمه بود، یک خط حسابش نکنید.دو تا خط که نصفه بودند را یک خط کامل می توانید حساب کنید.

تعداد خطوطی که خوانده اید را بر 2 تقسیم کنید، چون دو دقیقه مطالعه کردید و می خواهیم ببینیم که در هر دقیقه چند خط خوانده اید.

حالا باید ببینید که در کتابی که خوانده اید، به طور متوسط در هر خط، چند کلمه وجود دارد. برای اینکار، تعداد کلمات سه خط اول متنی که خوانده اید را بشمارید و عدد بدست آمده را بر 3 تقسیم کنید تا تعداد کلمات موجود در یک خط را بدست آورید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک - قسمت 3

حالا دو عدد دارید که باید آنها را در هم ضرب کنید تا سرعت مطالعه پایه یا فعلی خود را بدست آورید. یعنی تعداد خطوط خوانده شده در یک دقیقه را در تعداد متوسط کلمات موجود در یک خط ضرب کنید. عددی که بدست می آید، سرعت پایه شما در مطالعه است.

این عدد برای افراد مختلف که تندخوانی بلد نیستند، متغیر است. یکی می گوید سرعت پایه من 70 کلمه بر دقیقه هست (که خیلی پایین هست اما جای ناامیدی نیست)، یکی می گوید سرعت پایه من 250 کلمه بر دقیقه هست (که برای اکثر افراد در همین رنج است). سرعت پایه شما چند بود؟

 

چطور تندخوانی را یاد بگیرم؟

در این مقاله با تندخوانی آشنا شدیم و به زبان ساده فهمیدیم که تندخوانی چیست. من در سایت نگرش نیک یک دوره 21 روزه آموزش تندخوانی رایگان برای شما آماده کرده ام که مدرس این دوره تندخوانی جیم کوییک است که خودش جزو برترین اساتید این حوزه و بهترین فردی است که می توانید از اون این مهارت فوق العاده را یاد بگیرید.

در این دوره 21 روزه، جیم کوییک قول داده است که در صورتی که تمریناتی که می گوید را هر روزه اجرا کنید، در انتهای دوره، سرعت مطالعه شما حداقل 3 برابر می شود. یعنی اگر سرعت مطالعه پایه شما که امروز حساب کردید، 200 کلمه بر دقیقه باشد، در نهایت حداقل به 600 کلمه بر دقیقه می رسد، فکر کنید بتوانید در هر دقیقه، 600 کلمه مطالعه کنید، چقدر در وقت تان صرفه جویی می شود و چقدر کتاب های بیشتری می توانید بخوانید. هیجان انگیز است، نه؟

دوره تندخوانی رایگان

 

Rating 4.17 from 6 votes

guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان خسروی
ایمان خسروی
3 ماه قبل

سلام تندخوانی عالی هست اما مثل یک مهارت می مونه و نیاز به تمرین زیادی داره جیم کوییک در این دوره خیلی خوب اموزش می ده از خوبی دوره این هست که کوتاه هست و جلسات 15 دقیق هست حدودا و وقت کمی می گیره.

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×