چاکرای خاجی: گشایشی به سوی لذت، خلاقیت و تجربه عشق واقعی

بفرست برای دوستت
راهنمای جامع چاکرای خاجی

فهرست مطالب

برای برانگیختگی جنسی، احساسات شهوانی و بیان خلاقانه از کدام یک از هفت چاکرای اصلی بدن باید استفاده کنید؟ یا به عبارتی دیگر، کدام چاکرا روی موارد گفته شده تأثیر می گذارد؟ جواب درست، چاکرای دوم یعنی چاکرای خاجی یا ساکرال شماست، جایی که بیشترین پتانسیل خلاقیت شما در آن نهفته است.

یک چاکرای دوم باز، پاک و متعادل به شادی، رضایت و هماهنگی با احساسات، عواطف و ادراکات حسی منجر می‌شود. اما زمانی که این چاکرا مسدود می‌شود، ارتباط خود را با خود و دنیا از دست می‌دهید.

خبر خوب این است که شما می‌توانید این مرکز انرژی را شفا دهید و یاد بگیرید که چگونه آن را متعادل نگه دارید. و زمانی که این کار را انجام دهید، احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به زندگی و خود خواهید داشت.

 

چاکرای خاجی چیست؟

چاکرای خاجی چیست

چاکرای خاجی از کلمه سانسکریت «سوادهیستانا» (Svadhisthana) گرفته شده که به معنای «جایگاه اصلی خود» ترجمه می‌شود. بنابراین، این چاکرا مرکز اصلی جنبه‌های اصیل و دست‌نخورده‌ی وجود شما و همچنین مرکز قدرت خلاقیت‌تان است.

این چاکرا که به عنوان «چاکرای جنسی» نیز شناخته می‌شود، با لذت، تمایلات جنسی و احساسات مرتبط است. این مرکز انرژی، قدرتمندترین نیروی خلاقیت را در خود جای داده است و به شما امکان خلق و آفرینش، تولید مثل و برقراری روابط صمیمی و رضایت‌بخش را می‌دهد.

هدف اصلی این چاکرا، یادگیریِ احساس کردن، حرکت کردن، جریان داشتن و گسترش یافتن همراه با لذت است تا بتوانید به طور کامل از تجربه انسانی خود لذت ببرید.

زمانی که احساس می‌کنید داشتن ذوق و صمیمیت در زندگی لذت‌بخش و طبیعی هستند، یعنی چاکرای خاجی یا ساکرال شما قوی و سالم است. این چاکرا باعث ایجاد احساس شادی در بدن و روح شما می‌شود، به طوری که به اعتقاد شما همه چیز در زندگی قشنگ و پر از لذت است.

این مرکز همچنین جایی است که شما ایده‌های خلاقانه خود را پرورش می‌دهید و اولین قدم‌ها را برای تبدیل آنها به واقعیت فیزیکی برمی‌دارید.

 

مکان چاکرای خاجی کجاست؟

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، از پایین به بالا، چاکرای ریشه، چاکرای اول است و پس از آن چاکرای خاجی قرار دارد که در پایین شکم، حدود دو اینچ یا 5 سانتیمتر پایین ناف قرار دارد. همچنین به دلیل موقعیت آن، اعتقاد بر این است که به اندام های جنسی متصل است.

  3 تکنیک فروش تلفنی + 6 نکته مهم

 

چاکرای خاجی مسئول چه چیزی است؟

عنصر مرتبط با چاکرای خاجی

عنصر مرتبط با چاکرای خاجی (sacral)، آب است. آب عنصری سیال و در حال حرکت است که به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. این ویژگی‌های آب، چاکرای خاجی را با مفاهیمی مانند عواطف و احساسات و لذت مرتبط می‌کند.

چاکرای دوم مسئول انرژی عاطفی و جنسی، خلاقیت و توانایی برقراری ارتباط عاطفی با دیگران است.

علاوه بر موارد ذکر شده، تعادل چاکرای خاجی فواید دیگری نیز به همراه دارد، از جمله:

 1. ایجاد مرزهای عاطفی سالم: تعادل چاکرای خاجی به ما کمک می‌کند تا حد و حدود عاطفی سالمی را در روابط خود تعیین کنیم. این به معنای دانستن نیازها و خواسته‌های خود و همچنین احترام به نیازها و خواسته‌های دیگران است.
 2. روابط رضایت‌بخش: چاکرای خاجی نقشی کلیدی در ایجاد روابط رضایت‌بخش ایفا می‌کند. این چاکرا به ما کمک می‌کند تا با دیگران صمیمی شویم و به آنها اعتماد کنیم. همچنین به ما کمک می‌کند تا از صمیمیت و عشق دیگران لذت ببریم.
 3. تجربه لذت و شادی در زندگی: چاکرای خاجی به ما کمک می‌کند تا از زندگی لذت ببریم. این چاکرا به ما کمک می‌کند تا احساس شادی، رضایت و آرامش کنیم.

به عبارتی، زمانی که چاکرای خاجی متعادل باشد، شما قادر خواهید بود احساسات خود را تنظیم و متعادل کنید، با شرایط ناشناخته سازگارتر شوید، مشتاقانه منتظر کشف چیزهای جدید باشید و خلاقیت خود را به کار ببرید.

 

چرا رنگ چاکرای دوم نارنجی است؟

رنگ نارنجی به چاکرای خاجی یا ساکرال مرتبط است، زیرا انرژی این چاکرا با احساسات، میل جنسی و خلاقیت در ارتباط است. به همین دلیل، رنگ نارنجی نماد گرما، شور و اشتیاق است که همگی تحت‌تأثیر چاکرای خاجی قرار دارند.

زمانی که این مرکز انرژی خاجی در شما متعادل باشد، گویی از درون گرم می‌شوید و این گرما به اطرافیانتان نیز تابیده می‌شود. در این حالت، شجاعت و توانایی صحبت کردن درباره احساسات و خواسته‌هایتان را پیدا می‌کنید و دیگر ترسی از بیان احساسات خودتان نخواهید داشت.

 

عدم تعادل چاکرای خاجی

عدم تعادل چاکرای خاجی

عدم تعادل در چاکرای خاجی می‌تواند به دو صورت رخ دهد: کمبود یا انباشت بیش از حد انرژی. انسداد در این چاکرا می‌تواند با علائم مختلفی خود را نشان دهد:

 • چاکرای خاجی نامتعادل از نوع بیش فعال (انباشت انرژی) منجر به احساسات افراطی و بی ثباتی می شود.
 • چاکرای خاجی نامتعادل از نوع کمبود انرژی، منجر به بی احساسی و انزوا می شود.
  خلاصه کتاب 10 درصد شادتر اثر دن هریس

از آنجا که این مرکز انرژی، احساسات و تمایلات جنسی را کنترل می‌کند، ممکن است هر دو عدم تعادل را تجربه کنید. به این معنی که می‌توانید کم‌احساس اما بیش از حد میل جنسی باشید، یا برعکس.

چند تا از دلایل رایج عدم تعادل چاکرای دوم را با هم بررسی کنیم:

 • انکار احساسات کودک: زمانی اتفاق می‌افتد که به او گفته می‌شود که نباید گریه کند یا احساساتش را نادیده می‌گیرند.
 • محیط ناامن:‌ هنگامی که محیط امن نباشد، تحرک و احساسات خود را محدود می‌کنید. در نتیجه، در حرکت به جلو و پیشرفت در زندگی خود دچار مشکل می‌شوید.
 • محیط عاطفی نامتعادل: ما با زبان والدین خود را صحبت می‌کنیم، ما از والدین خود نحوه بیان عواطف را یاد می‌گیریم. بنابراین زمانی که روش بیان عواطف والدین ما ناپایدار یا بی‌تفاوت یا بی احساس باشد، ما همین الگو را تقلید می‌کنیم.

در نتیجه، این شرایط مختلف زندگی می توانند باعث شوند که ما از خودمان دور شویم و خودمان را گم کنیم.

 

نشانه های یک چاکرای خاجی متعادل

تمام این موارد نشانه های داشتن یک چاکرای دوم متعادل است:

 • ابراز سالم تمایلات و نیازهای جسمی
 • توانایی احساس لذت و تمایل به داشتن تجربه‌های جدید
 • توانایی مدیریت احساسات و انعطاف‌پذیری
 • توانایی ایجاد روابط سالم
 • توانایی خلاق بودن و لذت بردن از هنر
 • احساس فراوانی و اتصال به زندگی
 • حالت عاطفی پایدار و مقاومت در برابر احساسات منفی
 • سلامت جسمانی خوب، به خصوص در نواحی پایین شکم در مکان مرتبط با چاکرای خاجی

در اصل، زمانی که چاکرای شما متعادل است، با خودتان در هماهنگی هستید. شما دنیای درون و بیرون خود را حس می‌کنید.

 

نشانه های یک چاکرای خاجی نامتعادل

تمام این موارد نشانه های داشتن یک چاکرای ساکرال نامتعادل است:

 • مشکل در احساس لذت یا تجربه میل جنسی
 • بی‌حسی عاطفی یا دشواری در بیان احساسات
 • عدم انعطاف پذیری در احساسات یا حالات عاطفی ناپایدار
 • مشکل در ایجاد یا حفظ روابط سالم
 • مسدود شدن خلاقیت
 • ترس از تغییر یا تجربیات جدید
 • مشکلات جسمی مانند کمردرد، گرفتگی عضلات قاعدگی و ناباروری
 • افسردگی
  خلاصه کتاب هرگز تمام نشد اثر دیوید گاگینز

اگر احساس جدایی از بدنتان می‌کنید و در بیان احساسات و خواسته‌هایتان احساس گناه یا شرم می‌کنید، چاکرای خاجی شما نیاز به شفا دارد.

ما در مطلب بعدی، می خواهیم 7 راه برای درمان چاکرای خاجی را یاد بگیریم. با نگرش نیک همراه باشید و در صورتی که مطالب سایت برای شما مفید هستند، خوشحال می شوم ما را به دوستان خود معرفی کنید.

 

سوالات متداول در مورد چاکرای خاجی

1- اگر چاکرای خاجی مسدود شود، چه اتفاقی می افتد؟

از نظر ذهنی، مسدود شدن انرژی چاکرای خاجی می تواند باعث مشکلاتی مثل وابستگی ناسالم یا احساس غرق شدن در احساسات شود. نشانه‌های دیگر مسدود شدن چاکرای خاجی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افراط در خیال پردازی‌های جنسی
 • بی میلی کامل به رابطه جنسی

 

2- اگر چاکرای خاجی باز شود، چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که این چاکرا با عنصر آب مرتبط است، مرکز جریان قدرتمندی است. وقتی چاکرای خاجی فعال و در عین حال متعادل باشد، احساسات به طور آزادانه در وجودمان جریان پیدا می‌کنند. شناختن این احساسات به ما اجازه می‌دهد تا خواسته‌هایمان را درک و بیان کنیم. در نتیجه، تعادل و هماهنگی دوباره برقرار می شود.

3- چاکرای خاجی در چه سنی باز می شود؟

گشایش و توسعه‌ی انرژی‌های مربوط به چاکرای خاجی بین سنین ۸ تا ۱۴ سالگی اتفاق می افتد که همزمان است با دورانی که ما شروع می‌کنیم خودمان را بشناسیم. دورانی که اعتماد به نفس ما دارد شکل می گیرد و با گذر از کودکی به سمت بزرگسالی، مورد آزمون قرار می‌گیرد.

 

4- چه غذاهایی برای چاکرای خاجی مناسب است؟

چون رنگ چاکرای خاجی نارنجی است، پس میوه‌های نارنجی‌رنگ مثل پرتقال، نارنگی و سایر مرکبات و همچنین انبه می توانند برای متعادل کردن این چاکرا مفید باشند. از سبزیجات هم هویج، کدو حلوایی، سیب‌زمینی شیرین و کدو تنبل به متعادل کردن این چاکرا کمک می‌کنند.

 

5- چه اندام هایی با چاکرای خاجی مرتبط است؟

چاکرای خاجی با اندام‌های زیر در ارتباط است:

معده و روده کوچک، کبد، کیسه صفرا، طحال، کلیه، لوزالمعده، اندام‌های جنسی، دستگاه تولید مثل، غدد فوق کلیوی، ستون فقرات میانی و سیستم ایمنی بدن.

قسمت اول دوره طراحی مجدد سرنوشت

 

Rating 3.17 from 6 votes

آموزش مکمل
این مطالب را هم بخوانید:
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهری
مهری
1 ماه قبل

ممنون از توضیحات ساده روان

آریا بهمن
آریا بهمن
1 ماه قبل

مطالب ارزشمندی هستند

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×