12 مهارت کارآفرینی مورد نیاز برای هر کارآفرین

بفرست برای دوستت
مهارت های ضروری مورد نیاز برای کارآفرین

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم مهارت های کارآفرینی مورد نیاز را از دن لاک یاد بگیریم. این مقاله را تا آخر بخوانید اگر می خواهید وارد مسیر کارآفرینی شوید، چون دن لاک جزو کارآفرین های برتر محسوب می شود و برای همین می توانیم در این حوزه نکات بسیار فوق العاده ای را در مورد مهارت های یک کارآفرین از او یاد بگیریم. اگر با او آشنا نیستید پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله زندگینامه دن لاک را مطالعه کنید.

 

مهارت های کارآفرینی

آیا برای راه اندازی کسب و کار خود به دنبال آموزش کارآفرینی هستید؟ برای کارآفرین شدن، دوره های آموزشی مختلف و بی شماری برای انتخاب کردن وجود دارد. از آموزش های دراپ شیپینگ (dropshipping) و فروشگاه الکترونیکی گرفته تا بازاریابی همکاری در فروش(affiliate marketing) و غیره، می بینید که گزینه های پیش روی شما بی پایان است.

با این حال، بیشتر دوره های آموزش کارآفرینی، یک مشکل مشترک دارند. این دوره ها به شما فقط یک مدل از کسب و کار را آموزش می دهند.

در نتیجه، الگوها و مدل هایی که در طول این دوره های آموزشی یاد می گیرید، قابلیت انتقال پذیری ندارند. یعنی مثلا چیزی که درمورد دراپ شیپینگ یاد می گیرید، در صورتی که بخواهید بازاریابی همکاری در فروش داشته باشید، دیگر به کارتان نمی آید.

انتخاب یک دوره آموزشی خاص، گزینه های یادگیری شما را محدود می کند. اگر در آینده بخواهید پروژه جدیدی راه اندازی یا کسب و کاری را از نو شروع کنید، مجبور به تهیه دوره آموزشی دیگری در همان موضوع خواهید بود. یعنی باز هم باید از نقطه صفر شروع کنید.

پس بهتر است به جای تمرکز بر روی یک مدل کسب و کاری خاص، مهارت های مورد نیاز را یاد بگیرید.

اینگونه میتوانید از مهارت های خود در هر مدل کسب و کار استفاده کنید، زیرا این مهارت ها انتقال پذیر هستند. در ضمن هرچه مهارت بیشتری کسب کنید، ارزش شما در بازار کار بالاتر خواهد رفت.

یک بار مهارت های مورد نیاز را یاد می گیرید و بعد از آن برای همیشه در خدمت شما هستند. حتی اگر بخواهید کسب و کارتان را تغییر دهید، مهارت ها برای شما باقی خواهند ماند.

در ادامه، گلچینی از مهارت های جامع و مفید برای کارآفرینی را به اختصار توضیح خواهیم داد. این مهارت ها برای کارآفرین شدن ضروری و ارزشمند هستند.

 

مهارت طرز فکر

آموزش مهارت طرز فکر

اولین مهارت مورد نیاز شما در هر کاری، تسلط داشتن  بر ذهن تان است. طرز فکر شما مبدا و پایه موفقیت های شماست، پس طرز فکری نادرست، مانع دست یابی شما به موفقیت است. در زمینه کسب و کار و ثروت نیز، اکثر مردم باورهای محدود کننده و نادرستی دارند.

اغلب افراد فکر می کنند که برای بدست آوردن ثروت باید دست به شیادی یا کارهای شیطانی زد. در حقیقت بسیاری از مردم باور دارند که پول به خودی خود چیز بدی است.

برخی دیگر هم معتقدند که پولدار شدن کار بسیار سختی است. آنها سخت کار می کنند ولی نمی توانند پولی که به دست می آورند را حفظ کنند. این یکی از صدها باور محدود کننده است که مردم از دوران کودکی با خود نگه داشته اند.

به دلایلی که گفته شد، در طول آموزش کارآفرینی خود باید روی ارتقای طرزفکر نیز وقت بگذارید. طرزفکر مهارتی است که در اغلب دوره ها و برنامه های آموزشی نادیده گرفته می شود.

  خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی

این دوره ها به شما ابزارها و ترفندهایی یاد می دهند که ذهن تان هنوز برای کار با آنها آماده نیست. این مورد درباره مهارت ها نیز صدق می کند. اگر مهارت کافی هم داشته باشید، یک ذهنیت فقیر برای تان دردسرساز می شود.

پس قبل از اینکه کسب و کار خود را راه اندازی کنید، کمی برای کار روز طرز فکر خود زمان بگذارید.

 

مهارت بهره وری

مهارت بهره وری

یکی دیگر از مهارت های کارآفرینی که حتما باید یاد بگیرید، مهارت بهره وری یا مدیریت زمان است. در این قسمت، متوجه خواهید شد که چرا مدیریت زمان، به معنای مدیریت خودتان است.

بهره وری بخشی از طرز فکر شماست. بهره وری یعنی این که چقدر برای وقت خودتان ارزش قائل هستید و چگونه «مدیریت اولویت ها» را مدیریت می کنید.

مدیریت زمان، مدیریت اولویت ها است.

بهره وری همان هدفی است که در یک بازه زمانی مشخص تعریف می کنید و آنرا بدست می آورید. در برنامه های خود به اصل 80/20 توجه داشته باشید.

80 درصد نتایج شما از 20 درصد کاری که انجام می دهید حاصل می شود. زمانی را صرف ارزیابی فعالیت های روزمره خود کنید. چه فعالیت هایی شما را واقعا به سوی موفقیت سوق می دهد؟ چه کارهایی را در این راستا می توانید حذف و چه فعالیت هایی را جایگزین کنید؟

اگر می خواهید این مهارت را از خود دن لاک یاد بگیرید، پیشنهاد می کنم با ثبت نام در بخش ویژه، در وبینار بهره وری دن لاک شرکت کنید. البته قسمت اول این وبینار را از همینجا می توانید رایگان و آنلاین ببینید یا دانلود کنید:

 

مهارت بازاریابی و کپی رایتینگ (copywriting)

مهارت کپی رایتینگ

برای کارآفرین، داشتن مهارت های بازاریابی امری حیاتی است. تسلط بر این مهارت امکان انتقال پیام های مرتبط با فروش به مخاطب را فراهم می سازد. پر اهمیت ‎ترین مهارت بازاریابی که نیاز به آموزش دارد، مهارت کپی رایتینگ است. یعنی از طریق متن و به صورت نوشتاری می توانید محصول خود را به فروش برسانید.

کپی رایتینگ به خودی خود مهارت بسیار باارزشی است. به شما می آموزد که مثل یک بازاریاب فکر کنید و بتوانید بازار هدف خود را شناسایی کنید.

می توانید از کپی رایتینگ برای نوشتن هر چیزی استفاده کنید، از وب سایت و وبلاگ و صفحات فروش گرفته تا تبلیغات ایمیلی. در دنیای آنلاین امروز، مهارت کپی رایتینگ مانند جواهری درخشان و ارزشمند است.

اگر می خواهید با کپی رایتینگ بیشتر آشنا شوید، این ویدیوی 9 دقیقه ای رایگان از دن لاک را آنلاین ببینید یا دانلود کنید:

مهارت داستان گویی در فروش

مهارت داستان گویی در فروش

آمارها حاکی از آن است که افزایش فروش از راه داستان گویی امری حقیقی است. به همین دلیل یکی از مهارت های مهم و مورد نیاز هر کارآفرین، توانایی داستان گویی است.

می توانید از این مهارت در کپی رایتینگ هم استفاده کنید، یا به وسیله فیلم هایی کوتاه، داستان خود را انتشار دهید. در واقع مهم نیست که کجا از آنها استفاده می کنید، چون داستان ها اثر بسیار زیادی بر مخاطب دارند.

  خلاصه کتاب قدرت ذهن ناخودآگاه اثر ژوزف مورفی

انسان ها به طور طبیعی به شنیدن داستان علاق‎مند هستند. فیلم هایی که تماشا می کنیم و کتاب هایی که می خوانیم، همه‎ نوعی از داستان هستند.

با بیان داستانی گیرا و جذاب توجه افراد بیشتری را به کسب و کار خود جلب می کنید، سپس معروف تر می شوید و فروش بیشتری خواهید داشت.

 

مهارت فریلنسینگ یا دورکاری (FREELANCING)

فرقی نمی کند به تازگی کسب و کارتان را شروع کرده باشید و یا کارآفرینی باتجربه هستید، به هرحال با چالش های یافتن مشتری روبرو خواهید شد.

یکی دیگر از مهارت های کارآفرینی مورد نیاز، یادگیری فرآیند فری لنسینگ است. با این مهارت جریان ثابتی از مشتریان خواهید داشت و دیگر نگران پرداخت سررسید بدهی هایتان نخواهید بود.

 

مهارت مدیریت شبکه های اجتماعی

به عنوان یک کارآفرین مطمئنا دوست دارید که از شبکه اجتماعی به عنوان اهرمی برای کسب و کار خود استفاده کنید.

حضور در شبکه های اجتماعی فاکتور مهمی برای دست یابی به موفقیت در فضای آنلاین است. پس با یادگیری مهارت ها و استراتژی های خاص در اینستاگرام و یوتیوب یا شبکه های اجتماعی دیگر می توانید کسب و کار خود را رونق دهید.

در ابتدا باید اصولی را بیاموزید که در پسِ این شبکه های جمعی وجود دارند. در این صورت اگر الگوریتمی تغییر کند، باز می دانید چه باید بکنید.

علاوه بر این می توانید دانش خودتان از شبکه های اجتماعی را با مهارت کپی رایتینگ و داستان گویی ترکیب کنید و کسب و کارتان را موثر و قدرتمندتر سازید.

 

مهارت فروش اجناس گران قیمت

مهارت فروش کالای گران قیمت

دو ستون مستحکم وجود دارد که هر کسب و کاری به آن وابسته است:

  1. بازاریابی
  2. فروش

به عنوان یک کارآفرین باید بتوانید محصولات یا خدمات خود را حتی اگر گران قیمت باشند، در یک مکالمه معمولی نیز به فروش برسانید. آموزش کارآفرینی باید شامل دوره ای برای این مدل از فروش نیز باشد.

شما می توانید از این کار در مکالمه رو در رو یا در تماس تلفنی استفاده کنید. اینگونه می توانید محصولات یا خدمات خود را به صورت مستقیم و بدون نیاز به بازاریابی بفروشید.

برای فروش کالا یا خدمات گران قیمت، طرز فکر شما اهمیت ویژه ای دارد. به همین دلیل این مهارت ها در کنار هم آورده شده، زیرا همه آنها بهم مرتبط هستند.

 

مهارت فروش دسته جمعی

از دیگر مهارت های فروش که هر کارآفرینی باید یاد بگیرد، مهارت فروش دسته جمعی است. در این حالت فروش شما به هر نفر به شکل انفرادی نیست، بلکه به صورت جمعی و یک باره به تعداد زیادی از افراد است.

برای مثال، هنگامی که در حال برگزاری سمینار حضوری یا سمینار غیرحضوری (آنلاین – وبینار) هستید می توانید فروش دسته جمعی داشته باشید.

این روش فروش با فروش معمولی بسیار متفاوت است، زیرا شما در مکالمه ای انفرادی نیستید و این کار را سخت تر می کند. افراد کمی از این مهارت استفاده می کنند، پس یادگیری و استفاده از آن برای هر کارآفرینی یک مزیت حساب می شود.

 

مهارت رسیدگی به اعتراض‌ ها و شکایات مشتریان

زمانی که می خواهید چیزی را بفروشید، به ناچار با اعتراض و شکایاتی نیز مواجه خواهید شد. اگر بتوانید به این نارضایتی ها رسیدگی کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد، به نوعی همان خدمات پس از فروش یا پشتیبانی پس از فروش است.

  10 کلید موفقیت تونی رابینز

اگر این مهارت را تمرین کنید و در آن خبره شوید، می توانید فروش خود را بیشتر و درآمد پایه هفتگی یا ماهیانه خود را افزایش دهید.

تنها کاری که برای کسب این مهارت لازم است انجام دهید، پرسیدن سوال درست و معطوف کردن تمام توجه تان به مشتری است.

 

مهارت برندسازی شخصی

مهارت فوق العاده دیگر برای هر کارآفرینی، برندسازی شخصی (personal branding) اوست. شاید وقتی نام برند شخصی را می شنوید، به انتخاب رنگ و نوع فونتی بخصوص یا شعار تبلیغاتی فکر کنید.

در این قسمت به دیدگاه جدیدی در مورد برندسازی شخصی تان می رسید. در اصل برند شخصی همان شهرت شماست. همان چیزی که دیگران درباره شما فکر می کنند و می گویند.

به عنوان یک کارآفرین، باید از فرآیند صحیح بدست آوردن اعتبار برای برند شخصی خود اطمینان حاصل کنید.

 

مهارت سخنرانی در جمع

مهارت سخنرانی در جمع

مهارت دیگری که برای کارآفرینان ضروریست، مهارت سخنرانی در جمع است. در حقیقت، همه میلیونرها در یک چیز مشترک هستند و آن هم مهارت ارتباطی عالی و قوی است.

بعضی از آنها مهارت شان را به صورت نوشتاری که همان کپی رایتینگ می شود و برخی در ارتباط رو در رو استفاده می کنند.

بهرحال، گاهی لازم است که پیام خود را به مخاطب های پرتعدادی برسانید. آنموقع است که باید بدانید چگونه با صحبت کردن بر تعداد زیادی مخاطب تأثیر بگذارید. این مهارت در ترکیب با مهارت فروش دسته جمعی بسیار کارآمد خواهد بود.

 

مهارت متقاعدسازی

مهارت آخری که باید بیاموزید، مهارت متقاعدسازی است. این مهارت یک دوره مفصل و جداگانه می خواهد، اما می توان گفت که مهارت متقاعدسازی هسته اصلی سایر مهارت هاست.

شما در سایر مهارت های کارآفرینی مثل مهارت کپی رایتینگ، برنامه ریزی بازاریابی و فروش، پاسخ به درخواست های فروش، سخنرانی در جمع و پیدا کردن مشتری، نیاز به متقاعد سازی دارید.

مهارت متقاعدسازی، ترفندی بسیار قدرتمند است زیرا برای دست یابی به اهداف تان، به شما کمک شایانی می کند. هر چیزی که در زندگی می خواهید از دیگر انسان ها سرچشمه می گیرد.

این مهارت رسیدن به خواسته هایتان را بدون نیاز به استفاده از فریب ممکن می سازد. تفاوت بین فریب دادن و متقاعد کردن در نیت پشت آنهاست.

در فریب کاری از تهدید و فشار استفاده می شود، ولی در متقاعد کردن از اشتیاق درونی خود فرد استفاده می شود و این اصلی ترین مهارت برای کارآفرینان است.

 

سخن نهایی

اگر به دنبال راه اندازی کسب و کار خودتان هستید، هر کدام از این مهارت ها را بخوبی آموزش ببینید تا موفقیت را برایتان رقم بزنند. اکنون، می توانید به تنهایی در جستجوی کسب این مهارت ها برای خودتان باشید. این نوع یادگیری ممکن است وقت شما را تلف کند. اما راه دیگری نیز وجود دارد.

ما در وبسایت نگرش نیک به مطالب و موضوعاتی می پردازیم که می تواند فرآیند یادگیری مهارت های مورد نیاز شما را تسریع بخشد. همچنین با ارائه دوره ها و آموزش های افراد سرشناس و موفق، سعی بر این داریم تا مسیر موفقیت را برای شما هموارتر کنیم.

Rating 5.00 from 4 votes

آموزش پیشنهادی

guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد کیان
محمد کیان
11 ماه قبل

مهارت طرز فکر و بتونی این انبوه اطلاعات رو تبدیل به خرد کنی

azimiearash
azimiearash
پاسخ به  محمد کیان
9 ماه قبل

کاملا درسته

azimiearash
azimiearash
9 ماه قبل

با تشکر نگرش نیک بابت این مقاله عالی
آیا دن لاک مهارت متقاعد سازی و طرز فکر را آموزش داده و یا در کدام ویدیوهاش گفته ست؟

azimiearash
azimiearash
پاسخ به  نگرش نیک
9 ماه قبل

خیلی ممنونم از این همه دقت در پاسخگویی

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×