زندگینامه جیم ران

بفرست برای دوستت
زندگینامه جیم ران

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهم زندگینامه جیم ران را به صورت جامع به همراه سخنرانی جیم ران و جملات جیم ران و همچنین کلیپ های انگیزشی او برای شما قرار دهم. زندگینامه کامل جیم ران را بخوانید، ویدیوهای موجود در آن را ببینید و لذت ببرید.

جیم ران با اسم کامل «امانوئل جیمز ران» مربی افسانه ای و مدرس رشد شخصی، کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی در 25 سپتامبر سال 1930 میلادی (معادل سال 1309 شمسی) در روستاهای اطراف شهر آیداهو در آمریکا به دنیا آمد و در 5 دسامبر سال 2009 میلادی (معادل سال 1388 شمسی) پس از 18 ماه مبارزه با بیماری فیبروز ریه در سن 79 سالگی از دنیا رفت.

زندگی نامه جیم ران

 

زندگی شخصی جیم ران

در بخش اول از زندگینامه جیم ران می خواهیم کمی در مورد زندگی شخصی او صحبت کنیم. جیم ران در یک مزرعه در جنوب غربی آیداهو بزرگ شد. جیم ران پس فارغ التحصیلی از مدرسه وارد دانشگاه می شود، اما در نیمه سال دوم از دانشگاه انصراف می دهد و به سراغ کارهای مختلف با حقوق ثابت می رود تا بتواند به خانواده اش کمک کند.

جیم ران خودش می گوید این یکی از اشتباهات بزرگ زندگی اش بود. باید در دانشگاه می ماند، ولی فکر می کرد آنقدر باهوش است که نیازی به دانشگاه ندارد و خودش می تواند یک شغل گیر بیاورد. فکر می کرد اگر یک شغل داشته باشد، دیگر چیزی نمی خواهد، ولی بعد فهمید این یک اشتباه بزرگ دیگر است.

در هر حال در سن 19 سالگی تحصیل را رها کرد و به سراغ کار رفت. کمی بعد با همسرش ازدواج کرد و زندگی مشترک خانوادگی شان را شروع کردند و فکر می کرد دارد بهترین کار ممکن را می کند. تمام تلاشش را می کرد و هر شغلی را امتحان کرد ولی پس از مدتی دید هر چقدر بیشتر کار می کند، باز هم عقب می افتد و بدهکار است.

 

معرفی جیم ران توسط دارن هاردی 

در ویدیوی زیر که بخشی از دوره آموزشی شالوده موفقیت جیم ران هست که توسط دارن هاردی و برخی دیگر از شاگردان جیم ران جمع آوری شده است، با جیم ران بیشتر آشنا می شویم:

 

قسمت اول دوره آموزشی جامع شالوده موفقیت جیم ران را رایگان دانلود کنید، اینجا کلیک کنید.

 

آشنایی جیم ران با مربی اش آقای شُف

جیم ران تا سن 25 سالگی موفقیتی نصیبش نشده بود، یک زندگی عادی داشت، بدهکار بود، صاحبان کارت های اعتباری با او تماس می گرفتند و می گفتند چرا چک هایت را پاس نمی کنی، حساب بانکی اش خالی بود، نمی توانست پای وعده هایی که به دیگران می دهد، بماند و کلا از زندگی اش راضی نبود، واقعاً ناامید شده بود و نمی دانست چکار باید بکند!

تا اینکه در 25 سالگی معجزه ای برایش رخ داد و شانس به او رو کرد. شانس خوبش این بود که در 25 سالگی با یک مرد خیلی ثروتمند به نام جان اِرل شُف (John Earl Shoaff) آشنا شد.

مربی جیم ران آقای شُف

یکی از دوستانم برای او کار می کرد و از او پیش من تعریف کرد و به من گفت:

«باید بروم این مرد را ببینم. می گفت او خیلی ثروتمند است ولی با اینحال می توانی راحت با او صحبت کنی. او فلسفه ی خاصی در مورد زندگی دارد.»

هر چقدر بیشتر در موردش حرف می زد، جیم ران بیشتر مشتاق دیدن آقای شُف می شد. در نهایت به دیدار او رفت و آنقدر شیفته اش شد که با خودش گفت کاش من هم مثل او بودم و حاضر بود هر کاری بکند تا شبیه او شود.

بعد جیم با خودش فکر کرد که باید کنار فردی مثل او کار کند. چند ماه بعد آقای شُف از جیم ران خوشش آمد و یک شغل به او داد و او را پیش خودش مشغول به کار کرد و بدین ترتیب تا 5 سال بعد کارمند آقای شُف بود.

ولی متأسفانه آقای شُف در سن 49 سالگی و در انتهای آن دوره ی 5 ساله از دنیا رفت و جیم ران این فرصت را داشت که 5 سال پایانی زندگی آقای شُف را با او بگذراند و از او درس زندگی یاد بگیرد. 5 سال آخر عمر او و 5 سال زندگی جدید جیم ران با هم مقارن شدند.

در این بازه این فرصت را داشت که کنار مربی اش باشد، رؤیاهایش به واقعیت تبدیل شدند. آقای شُف به جیم ران یاد داد که

 • کتاب بخواند،
 • انضباط شخصی داشته باشد،
 • نحوه ی حرف زدن و شخصیتش را تغییر دهد، 
 • مهارت های مختلف بدست آورد،
  ارتعاش در قانون جذب - 0 تا 100 قانون ارتعاش + ویدیو

چیزهایی که در این 5 سال از او یاد گرفت، واقعاً زندگی اش را تغییر داد. جیم ران می گوید من پس از این تجربه ی منحصر به فرد، دیگر مثل قبل نبودم

او در نهایت در سن 31 سالگی از طریق یادگیری آموزش های مربی اش توانست میلیونر شود و به رؤیاهای خود برسد.

سمینار بهترین سال شما جیم ران

برای شرکت در این سمینار فوق العاده جیم ران اینجا کلیک کنید

 

آقای شُف به جیم ران گفت

در اوایل کار پس از اینکه جیم ران کمی از اوضاع نامساعد خود برای مربی اش می گوید، شُف یک جمله ساده می گوید که زندگی جیم ران را برای همیشه تغییر می دهد، او گفت:

«آقای ران، اگر می خواهی آینده ات تغییر کند، ابتدا خودت باید تغییر کنی. اگر تو تغییر نکنی، 6 سال بعدی زندگی ات درست مثل 6 سال قبلی ات می شود و هنوز هم سررسید قبض هایت گذشته و به قول هایت عمل نکرده ای.

پس اگر تو تغییر کنی، همه چیز برای تو تغییر می کند، اگر تو بهتر شوی، همه چیز برای تو بهتر می شود. اگر فلسفه و عاداتت را تغییر دهی، اگر طرز فکرت را پالایش کنی، اگر یک سری نظم های جدید و متفاوت را بپذیری، اگر جایی که قبلاً بودی را رها کنی و دنبال یک آینده ی جدید باشی، انواع اتفاقات عالی برای تو می افتد. همه این ها در صورتی هستند که تو تغییر کنی.»

 

شروع سخنرانی های جیم ران

سخنرانی های جیم ران از آنجا شروع شد که یکبار یکی از دوستانش به او گفت «جیم تو باید بیایی و برای اعضای گروه بیزینسی که عضوش هستم، داستانت را تعریف کنی، اینکه چطور پسری اهل مزرعه ای در آیداهو به بورلی هیلز کالیفرنیا رسید» و جیم ران هم قبول کرد و به آنجا رفت.

پس از سخنرانی اش در بین آن گروه، حدس بزنید چه شد؟ بله همه خوش شان آمد و پس از آن گروهی دیگر با او تماس گرفتند و خواستار شنیدن داستان زندگی جیم ران و فلسفه ی رشد شخصی او شدند.

اوایل جیم ران بیشتر در ملاقات های صبحانه و ناهار برای افراد صحبت می کرد بدون اینکه پولی بگیرد، تا جایی که یک روز مردی که قبلاً سه بار سخنرانی های جیم ران را شنیده بود با او تماس گرفت و گفت «امکانش هست به شرکت من بیایی و در ازای گرفتن پول، برای تیم فروش و مدیریت من صحبت کنی؟» و او هم قبول کرد و همین شروع یک ماجراجویی بزرگ برای او شد.

به دنبال این آموزش‌ها، رشد شخصی به یک سبک زندگی برای جیم ران تبدیل شد. او فهمید هرکسی می‌ تواند زندگی ای را که می‌خواهد، با طرز فکر درست و نظم همراه با اقدام  به دست آورد.

بنابراین تا آخر عمر خود یعنی تا 40 سال بعد، زندگی خود را وقف همین کار کرد و تجربه ی زندگی خود را در سمینارهایش برگزار کرد (مثل سمینار ساخت سال فوق العاده) بیش از 4 میلیون نفر در سمینارهای او شرکت کرده بودند.

جملات جیم ران

 

دستاوردهای جیم ران

* جیم ران در سال 1985 از طرف «انجمن سخنرانان ملی» آمریکا به عنوان حرفه ای ترین و بهترین سخنران سال شناخته شد.

* او آنقدر به نسل جوان اعتقاد داشت که در سال 2003 از سوی موزه‌ی رادیو و تلویزیون پیوک به عنوان عضو افتخاری برای کودکان و جوانان جلسات آموزشی برگزار می‌ کرد.

* جیم ران علاوه بر برگزاری سمینار و کارگاه‌ های آموزشی، کتاب‌ های زیادی هم نوشته است. کتاب فرزانگی جیم ران به همراه کتاب های «جادوی کار پاره وقت»، «دوازده ستون»، «فصل‌های زندگی» و «قاتل شما کیست» از معروف‌ ترین کتاب‌ های جیم ران هستند که در ایران هم بارها ترجمه و چاپ شده‌ اند. البته در ادامه کتاب های جیم ران را به صورت کامل تر معرفی خواهم کرد.

 

کلیپ انگیزشی جیم ران

یک کلیپ انگیزشی از جیم ران برای شما آماده کرده ام، ببینید و لذت ببرید:

(این کلیپ، بخشی از سمینار «ساخت سال فوق العاده» از جیم ران می باشد که در بخش ویژه سایت نگرش نیک قرار دارد)

دانلود ویدیو

 

جیم ران مربی چه افرادی بود؟

شاگردان جیم ران

مطمئنا اسم افرادی چون:

 • آنتونی رابینز
 • برایان تریسی
 • دارن هاردی
 • جک کنفیلد

را شنیده اید یا آموزش های آنها را شاید دیده باشید، جیم ران مربی تمام این افراد بود. افرادی که هر کدام نقش فوق العاده مؤثری در زندگی خیلی ها از جمله من و شما توانسته اند داشته باشند.

  خلاصه کتاب تکنیک پومودورو اثر فرانچسکو سیریلو

 

نظر شاگردان جیم ران در مورد او

آنتونی رابینز:

من معتقدم که جیم ران یک انسان عادی نیست؛ چون فلسفه ی او کیفیت زندگی را برای افرادی که با او آشنا هستند، بالا می برد. او وقتی که من می خواستم فلسفه ی زندگی ام را فرم دهم تا امروز از آن بتوانم استفاده کنم، تاثیر بسیار مثبتی روی من داشته است.

 

برایان تریسی:

جیم ران انسان برجسته ای است. او بسیار ساده صحبت می کند و حرفه ای ترین سخنران آمریکاست. حرف های او برای هر شخصی پیامی دارد که آن شخص باید بشنود.

 

جملات جیم ران

در این بخش از بیوگرافی جیم ران می خواهم بخشی از بهترین جملات جیم ران را برای شما قرار دهم:

1- بیاموزید چگونه با آنچه دارید شاد باشید و در عین حال برای هر چه که می خواهید تلاش کنید.

2- انضباط پلی است بین اهداف و پیشرفت.

3- اگر نمی خواهید بیشتر از معمول ریسک کنید، پس باید به یک زندگی معمولی بسنده کنید.

4- روز ها گرانقیمت هستند. وقتی که روزی را سپری می کنید به این معنی است که یک روز کمتر برای زندگی کردن دارید. پس مطمئن شوید که هر روز را هوشمندانه استفاده کنید.

5- انگیزه چیزی است که شما را وادار به شروع کار می کند. عادت ها چیزی هستند که شما را وادار به ادامه مسیر می کنند.

6- موفقیت چیزی جز چند کار منظم و مداوم بیشتر نیست که هر روز تمرین می شود.

7- راهی که همه می روند شما نروید؛ پیشرفت نمی کنید. جایی بروید که انتظارات و عملکرد بالایی از شما بخواهند.

8- آرزو نکن که آن مشکل ساده تر باشد، بلکه آرزو کن خودت بهتر شوی. برای مشکلات کمتر آرزو نکن، بلکه برای توانایی های بیشتر خودت آرزو کن. آرزو نکن که با چالش های کمتری روبرو شوی بلکه آرزو کن خرد و تدبیر تو بیشتر شود.

9- چالش رهبری قدرتمند تر بودن است، اما خشن تر بودن نیست؛ مهربان باش اما ضعیف نباش؛ شجاع باش اما گردن کلفت نباش؛ اندیشمند باش اما تنبل نباش؛ فروتن باش اما ترسو نباش؛ مغرور باش، اما متکبر نباش؛ شوخ طبع باش، اما بی خرد نباش.

10- همه ما باید سختی یکی از این دو را تحمل کنیم (انتخاب با شماست): سختی انضباط شخصی یا رنج ناشی از حسرت و افسوس.

 

بخشی از مصاحبه جیم ران

این بخشی از متن مصاحبه «رابرت مک گاروی» با جیم ران بزرگ در سال 1996 است:

رابرت از او می پرسد:

آیا شما اعتقاد دارید که شکستی که دچارش می شویم، یک مصیبت بزرگ نیست و از غفلت های کوچک ما ناشی می شود؟

جیم ران پاسخ می دهد:

دقیقاً، شکست یعنی همین. غفلت، شروع یک عفونت است. اگر به آن توجه نکنیم، باعث بیماری می شود. فرمول شکست این است:

شکست یعنی تکرار اشتباه در انتخاب ها و تصمیم گیری های کوچکی که هر روز صورت می گیرند.

 

کتاب های جیم ران و بهترین کتاب جیم ران

در این بخش از زندگینامه جیم ران می خواهم اسم کتاب های او را به صورت کامل به شما بگویم و همچنین بهترین کتاب جیم ران را به شما معرفی کنم.

جیم ران نویسنده ی قهاری بود، او کتاب های زیادی دارد که بسیاری از آنها در لیست پرفروش ترین کتاب های آمازون قرار گرفته بودند.

کتاب هایی که از جیم ران به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده است را می توانید در این لیست پیدا کنید:

1- دوازده ستون موفقیت

2- جادوی کار پاره وقت

3- درس های زندگی

4- هفت کلید طلایی ثروتمند شدن

5- پنج قطعه ی اصلی از پازل زندگی (در سمینار ساخت سال فوق العاده، جیم ران در ابتدای کار این 5 قطعه را درس می دهد. برای شرکت در این سمینار، اینجا کلیک کنید)

6- فرزانگی

7- فصل های زندگی

8- معجزه در درون توست

9- قاتل شما کیست؟

تمام کتاب های جیم ران فوق العاده هستند و باید آنها را بخوانید و اجرا کنید، ولی اگر یکی یا دو تا از کتاب ها را بخواهید همین الان برای شروع انتخاب کنید و بخوانید، به شما کتاب دوازده ستون موفقیت و جادوی کار پاره وقت را پیشنهاد می کنم.

 

کلیپ انگیزشی 

یک کلیپ جیم ران انگیزشی دیگر برای شما آماده کرده ام، ببینید و لذت ببرید:

دانلود ویدیو

 

آموزش ها و طرزفکر

جیم ران معتقد است که در برخورد با مشکلات بهتر است به جای این که آرزو کنیم مشکلات مان کوچک شود، خودمان را بزرگ و قوی کنیم. آنوقت می‌ توانیم هر مساله و چالشی را بپذیریم و با قدرت بیشتری با آن مقابله کنیم.

او یادآوری می‌ کند که قوی بودن به معنای خشن بودن نیست. انسان می‌ تواند رئوف و مهربان باشد اما قدرت بالایی داشته باشد.

او خط قرمز باریکی میان مفاهیم مختلف اخلاقی می‌ بیند:

 • مهربان و ضعیف،
 • شجاع و گردن‌ کلفت،
 • اندیشمند و تنبل،
 • فروتن و ترسو،
 • مغرور و متکبر،

همه صفاتی هستند که با کوچک‌ ترین لغزشی جابجا می‌ شوند و انسان را به خود دچار می‌ کنند.

او همیشه تاکید زیادی روی انضباط شخصی داشت. در واقع رمز موفقیتش را همیشه در نظم و انضباط می‌ داند. او معتقد است که از طریق نظم دادن به امور زندگی و برنامه‌ ریزی می‌ توان به اهداف بزرگ و ارزشمندی دست پیدا کرد.

او انضباط را پلی بین هدف و پیشرفت می‌داند.

جیم ران حتی تعریف جالب و متفاوتی از موفقیت دارد:

«موفقیت چیزی نیست جز چند کار مرتب و مداوم که روزانه تمرین می‌شود».

او میان تلاش، موفقیت و شادی ارتباطی پایدار می‌ بیند. از دید او تلاش برای موفقیت می‌ تواند مسیری نه پر از مشقت و سختی، بلکه پر از شادی و سرزندگی باشد و در این میان انگیزه است که مثل نیرویی محرکه فرد را به جلو می‌ راند و به تلاش‌ هایش معنا می‌ دهد.

 

یک درس مهم از جیم ران

جیم ران در انتهای سمینار ساخت سال فوق العاده، یک درس مهم را به ما یاد می دهد و به حضار در سالن می گوید اگر همین یک درس را یاد بگیرید، پس ارزش اش را داشت که خانواده ام را در کشور خودم تنها بگذارم و به کشور شما بیایم و این سمینار را برگزار کنم. آن درس این است:

یاد بگیرید که به زندگی دیگران کمک کنید، نه فقط به شغل هایشان. روی زندگی مردم با کتاب، شعر و کلمات تان تأثیر بگذارید. از گفتن چیزی که می تواند برای زندگی شان بامعنا باشد، منصرف نشوید.

به زندگی مردم کمک کنید و کمک کنید که برای خود هدفگذاری کنند. به آنها در رؤیاها، آینده، خطاها و اشتباهات شان کمک کنید.

به بچه هایتان کمک کنید، نه اینکه فقط در زندگی شان باشید، سعی نکنید فقط خانواده را حفظ کنید، بلکه سعی کنید زندگی بسازید، با ارتباط درست و هدفگذاری، زندگی بسازید. به بچه هایتان نه فقط در تکالیف مدارس، بلکه در ساخت زندگی شان کمک کنید.

 

نظر جیم ران در مورد ایده ها

جیم ران می گوید همه ی ما به ایده های خوب در زندگی نیاز داریم، مثل:

 • ایده های کاری، 
 • ایده های اجتماعی
 • ایده های شخصی
 • ایده ی داشتن یک روز یا سال فوق العاده
 • ایده ی داشتن سلامتی
 • ایده ی داشتن روابط شخصی 
 • ایده ی برخورد مناسب با خانواده
 • ایده ی مدیریت فروش
 • ایده ی داشتن آزادی مالی در آینده

همه ی ما به ایده های خوب نیاز داریم. دلیلش هم این بود که ایده ها می توانند زندگی تان را تغییر دهند. گاهی تنها چیزی که لازم است، فقط یک ایده خوب دیگر در راستای قبلی هاست.

مثل وارد کردن شماره های رمز یک قفل است. 5 یا 6 تا شماره را به قفل می دهید ولی هنوز باز نمی شود، اما شما الان به 5 یا 6 عدد دیگر نیاز ندارید، شاید فقط یک عدد دیگر را باید به آن بدهید تا باز شود و شاید کتاب بعدی که می خوانید یا سمینار بعدی که می بینید، بتواند این کار را برای شما بکند و آن ایده نهایی را به شما بدهد تا زندگی تان را طوری تغییر بدهد که به فرد رؤیایی تان تبدیل شوید.

جیم ران در سمینار ساخت سال فوق العاده ایده های بسیاری در طول 4 ساعت زمان سمینار به شما می دهد. پیشنهاد می کنم قسمت اول این سمینار را همین الان ببینید:

دانلود قسمت اول

 

سخنرانی جیم ران

تا این لحظه در سایت نگرش نیک سمینار ساخت سال فوق العاده و دوره آموزشی 3 کلید ایجاد تحول در زندگی را از جیم ران قرار داده ایم و به مرور آموزش های بعدی جیم ران هم به سایت اضافه خواهد شد. می توانید روی عکس هر آموزش کلیک کنید و قسمت های آن را ببینید:

 

 

Rating 2.50 from 2 votes

آموزش پیشنهادی
guest
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
2 سال قبل

سلام خیلی خیلی علاقه دارم شاگرد شما و عضو بشم ولی کمی فرصت بدید تا وضع پولی رو سامان بدم ???

داریوش مسلمی
داریوش مسلمی
2 سال قبل

ممنون از نگرش نیک به خاطر آماده سازی این زندگینامه عالی از یک فرد عالی

سعید نیکو
سعید نیکو
2 سال قبل

عاااالی بود، متشکرم آقای باقرپور عزیز

ساراااا
ساراااا
2 سال قبل

مثل همیشه فوق العاده بودین، دم شما گرم که زندگینامه جیم ران رو گذاشتین جیم ران خیلی آدم بزرگی بود و هست

سوران
سوران
2 سال قبل

سلام عالی بود ی مقاله عالی بود از ی آدم عالی سپاس از شما و چقدر جالب اولین جمله از سخنان جیم ران شماره یک از جملاتی هست که باب پراکتور میگه و این یعنی ادمهای موفق از اصول مشخصی استفاده میکنن اینکه از چیزی که دارین شاد باشید اما بهش راضی نباشید و بیشتر بخواهید بازم ممنون از شما و جقدر خوب که تصویر استادشون اقای شف هم گذاشتین کاش تصویر مربی اول باب پراکتور اقای ری استنفورد هم بزارید و همینطور باز زندگینامه بزارید مثل این کاملللل و عالی بازم تشکرررررر از سایت عالییییییییییییییییییییی نگرش نیک

mehrdadvosoughi369
mehrdadvosoughi369
8 ماه قبل

واقعا لذت بردم از خوندن زندگینامه جیم ران ایشون فرد خیلی دانایی هست من که خیلی خوشم اومده ازش و شیفته اش شدم ممنون از سایت خوبتون که آموزه های جیم ران رو ترجمه کردید

مونا
مونا
1 ماه قبل

سلام و وقت بخیر. . .
صحبت های جیم ران خیلی زیباست ، کاش زنده بود و می‌تونستم خودم ازش سوالاتمو بپرسم:)))
یا از نزدیک سمینار ها و همایش های که شرکت می‌کنه رو ببینم🥲🤌🏻

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×