پرورش ذهنیت فوق ثروتمند و حذف ذهنیت فقیر

بفرست برای دوستت
ذهنیت فقیر و ثروتمند

فهرست مطالب

ذهنیت فقیر یکی از اصلی ترین دلایلی است که نمی گذارد افراد ثروتمند شوند. در این مقاله می خواهیم مطالب فوق العاده ای از دن لاک در مورد داشتن ذهنیت ثروتمند و راهکارهای غلبه بر ذهنیت فقیر یاد بگیریم.

در واقع بیشتر افرادی که روزانه با آنها رو در رو می ­شوید، دارای چنین طرز تفکری هستند. آن ها فقیرانه فکر می کنند، فقیرانه عمل می­ کنند و در نتیجه در فقر به سر می برند. ولی شوکه کننده ترین خبر این نیست که خیلی از افراد دارای یک ذهنیت ضعیف هستند بلکه این است که آنها هیچ تلاشی در مورد اصلاح آن نمی کنند!!!

ذهنیت ثروتمند,فرق پولدار و ثروتمند

از دوران کودکی ممکن است باورهای محدودکننده ی زیادی از طرف محیط، مدرسه و والدین وارد مغز ما شده باشد و الان آنها در ذهن ما تبدیل به سیمان و بسیار سفت شده اند و از بین بردن آنها و جایگزین کردن شان با باورهای ثروت ساز شاید کمی مشکل باشد و نیاز به تمرین بسیار زیاد دارد. در کل این مطلب را می خواهم بگویم که ساخت ذهنیت ثروتمند یک شبه به وجود نمی آید، چون سال های زیادی با ذهنیت فقیر زندگی کردیم و از بین بردن آن نیاز به تلاش مستمر و بلندمدت دارد.

اگر شما از افراد غریبه ای که در خیابان می بینید بپرسید که آرزوی آن ها چیست، پاسخ 99.9 درصد آن ها این است که:

«ثروتمند» باشند. آنها آرزو خواهند کرد که میلیون ها دلار پول داشته باشند و در نتیجه هرگز کار نکنند.

این ها همان افرادی هستند که اکثر وقتشان را با بازی های رایانه ای می گذرانند یا به پارتی ها می روند و جدیدترین آیفون را به محض انتشار می خرند. آن ها می خواهند ثروتمند بشوند ولی اعمالشان درست مخالف چیزی است که می خواهند.

اولین و مهمترین دلیل فقیر بودن افراد نه به خاطر درآمد کمشان بلکه به خاطر ذهن فقیرشان است.

افرادی که ذهنیت فقیری دارند معتقدند که اگر ثروتمند به دنیا نیایید، هرگز موفق نخواهید شد. ولی اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که این کاملا اشتباه است. خیلی از موفق ترین افراد تاریخ مثل آبراهام لینکلن و اُپرا وینفری در خانواده هایی فقیر بزرگ شده اند، ولی اجازه نداده اند که موقعیت فقیرشان آینده شان را تحت تاثیر قرار دهد.

آن ها فهمیدند که اگر می خواهند موفق شوند باید ذهنیت شان را با چیزی که می خواهند به آن تبدیل شوند، تطبیق دهند و این بزرگترین دلیلی است که داشتن ذهنیت فقیر، بزرگترین اشتباهی است که می توانید مرتکب آن شوید.

 

چرا داشتن یک ذهنیت فقیر مانع ثروتمند شدن شما می شود؟

ذهنیت ثروتمند,ذهنیت فقیر,ذهنیت چیست

یکی از بدترین افکاری که افراد با ذهنیت ضعیف دارند این است که آن ها فکر می کنند با طبقه بندی می توانند راه را برای خود هموارتر کنند. شما چنین حرف هایی را خیلی می شنوید:

  • با هر روز نرفتن به رستوران می توانید پس انداز کنید.
  • زیاد خرج نکن و ولخرج نباش
  • اگر حراج نباشد، من به خرید نمی روم

این مسئله ای است که افراد با ذهنیت فقیر دارند – یعنی دارای ذهنیت کمبود هستند؛ آن ها فکر می کنند که پس انداز کردن اولین قدم برای ثروتمند شدن است. ولی واقعیت این است که با پس انداز چند سنت اینجا و آنجا فرق قابل توجهی در درآمد شما یا سبک زندگیتان به وجود نمی آید.

بیایید اینطور بگوییم که شما از توقف روزانه برای خرید قهوه صرف نظر کنید. فرض کنیم قیمت قهوه 5 دلار باشد اگر شما به مدت یک ماه هر روز صبح این پنج دلار را خرج نکنید چه اتفاقی می افتد؟

شما درست 150 دلار پول پس انداز می کنید. حالا از خودتان بپرسید که این 150 دلار شما را به خریدن خانه رویایی تان یا خریدن ماشین گران قیمتی که دوستش دارید، نزدیکتر می کند؟

پاسخ “نه” است. افراد با ذهنیت فقیر همیشه فقیر می مانند، چون فکر می کنند با پس انداز ثروتمند می شوند. در واقع نرفتن به کافه فقط هیجان روزانه تان را از شما می گیرد.

  جذب مشتریان بهتر و افزایش قیمت بدون مقاومت

پس در نتیجه پس انداز کردن چند دلار شما را به هدف بزرگ تان نمی رساند، بلکه فقط نتیجه ای منفی در سبک زندگی تان می گذارد. پس انداز کردن شما را ثروتمند نمی سازد!

 

به جای پس انداز چکار کنیم؟

به جای پس انداز کردن، بر درآمدزایی بیشتر تمرکز کنید. در مثال قهوه گفتیم دلیل اینکه هر صبح قهوه نمی خرید این است که می خواهید 150 دلار بیشتر در ماه ذخیره کنید، ولی این شما را به کجا میرساند؟

اگر ماهیانه 150 دلار بیشتر درآمد داشته باشیم چه می شود؟

چرا به جای اینکه از یک برنامه روزمره لذت ببرید، فقط راهی برای کسب درآمد بیشتر پیدا نمی کنید؟

با تمرکز بر ایجاد ثروت بیشتر به جای صرفه جویی در هزینه کمی که دارید، لازم نیست که تأثیر منفی روی سبک زندگی خود بگذارید. می توانید هر روز صبح یک قهوه موکای فوق العاده بگیرید بدون اینکه در این کار احساس گناه کنید، زیرا راهی پیدا کرده اید که بتوانید ماهیانه 150 دلار اضافی بدست آورید که هزینه آن را پرداخت می کند.

در واقع این خطی است که افراد با ذهنیت فقیر را از افراد با ذهنیت ثروتمند جدا میکند و همین موضوع تفاوت افراد فقیر و ثروتمند است. افراد ثروتمند می دانند که می توانند پول زیادی را داشته باشند. حتی اگر هزینه های اساسی هر ماه را کاهش دهند باز هم می توانند ماهیانه 2000 یا 3000 دلار پس انداز کنند. پس به جای اینکه به ذخیره کردن فکر کنید به بیشتر پول در آوردن فکر کنید، در نتیجه می توانید همزمان با پیشرفت از سبک زندگیتان نیز لذت ببرید.

 

بزرگترین دام برای افراد با ذهنیت فقیر

نکته تکان دهنده این است که حتی اگر افراد با ذهنیت ضعیف به این درک عمیق پی ببرند، باز هم پس انداز را ترجیح می دهند. دلیل این امر تنبلی آنهاست به جای اینکه برای یافتن راه هایی برای ساختن 150 دلار اضافی تلاش کنند، افراد با ذهنیت فقیر ترجیح می دهند قهوه صبحانه خود را صرف نکنند.

این به این دلیل است که یافتن راه هایی برای ایجاد ثروت، مستلزم استفاده از مغز است و استفاده از مغز برای فکر کردن نیاز به انجام کار دارد. با این حال، تصمیم گیری برای نرفتن به کافه یک کار بسیار ساده است.

شما به معنای واقعی کلمه لازم نیست کاری انجام دهید و پس انداز خواهید کرد. همین دلیلی است که داشتن یک ذهنیت فقیر برای موفقیت یک شخص ضرر دارد.

افرادی که به ذهنشان اجازه می دهند به زندگی آنها حکومت کند، ذهنیت ضعیفی نیز دارند. آنها ترجیح می دهند به جای اقدام برای بهتر كردن زندگی خود، کارهای ساده تری را انجام دهند و ریسک نکنند.

آنها به ذهنیت فقیر خود اجازه می دهند نحوه زندگی شان و انتخاب های آن ها را کنترل کند. در نتیجه، بسیاری از آن ها ناراضی هستند زیرا کسانی اند که خودشان زندگی شان را کنترل نمی کنند، بلکه مغز آنهاست که تمام تصمیمات را می گیرد، به آنها می گوید که چه کاری باید بکنند یا چه کاری نکنند و زندگی آنها را اداره می کند و اجازه دادن به مغز شما برای تعیین نحوه زندگی شما یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. 

مغز انسان ها طوری طراحی شده که تا حدالامکان تنبل باشد

مطالعات نشان می دهد که مغز انسان برای تنبلی ساخته می شود. این بدان معنی است که اگر می خواهید بر یک ذهنیت ضعیف غلبه کنید، مجبورید برای انجام این کار تلاش کنید و به نظرتان چند نفر حاضر به انجام این کار هستند؟ تعداد خیلی کم.

واقعیت این است که اکثریت مردم به خود اجازه می دهند با ذهنیت فقیر خود کنترل شوند. آنها هرگاه با وظیفه ای دشوار روبرو می شوند، ساده ترین راه را جستجو می کنند و از این ایده که باید کاری بیش از حداقل را انجام بدهند یا در کل کاری را انجام دهند، چشم پوشی می کنند. آنها به مغز خود اجازه می دهند زندگی شان را کنترل کند و از طرف آنها تصمیم بگیرد و نتیجه آن نتایج نامطلوبی باشد. به همین دلیل است که داشتن یک ذهنیت فقیر نه تنها خوب نیست بلکه خطرناک است.

  3 کاری که با بازگشت به گذشته، متفاوت انجام می دادم

افرادی که ذهنیت فقیری دارند غالباً کسانی هستند که از زندگی رضایت ندارند. آنها وقتی اوضاع به همان روال پیش نمی رود بهانه می آورند یا اجازه می دهند که حسادت آنها برتری یابد.

 

داشتن یک ذهنیت فقیر فقر را به دنبال دارد

باورهای محدودکننده,ذهنیت ثروتمند

افرادی که ذهنیت فقیری دارند با گذشت زمان فقیرتر می شوند. اگر با قانون جذب آشنا باشید، دلیل آن را خواهید فهمید. تعریف قانون جذب برای کسانی که با آن آشنایی ندارند، این است که:

هر آنچه را که به آن امیدوار باشید می توانید به آن دست یابید. به عبارت دیگر، افکاری که دارید و اعمالی که انجام می دهید مشخص می کند که چه نوع زندگی ای خواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم این ویدیو از دن لاک را ببینید:

قانون جذب چگونه کار می کند؟

سمینار پارادایف شیفت باب پراکتور

به همین دلیل است که افراد با ذهنیت فقیر معمولاً دچار مشکل مالی می شوند. آنها باورهای محدود کننده ای در مورد پول دارند و آن را “ریشه ی تمام شرها” می دانند. اگر کسی به آنها از فرصت جدید برای کسب درآمد بگوید، بدبین می شوند و به جای تحقیق بیشتر به آن فرد برچسب کلاهبرداری می زنند.

باورهای محدودکننده ی آنها درباره پول، آنها را از دستیابی به موفقیت واقعی مالی باز می دارد و در نتیجه قانون جذب اعتقادات آنها را به عنوان حقیقت تشخیص داده و واقعیت آنها را تغییر می دهد تا با افکار آنها مطابقت داشته باشد.

این بدان معناست که عکس این قضیه نیز صادق است. اگر باورهایی داشته باشید که به رشد شما کمک کند، زندگی شما بهتر می شود.

عامل اصلی موفقیت اقتصادی، پرورش باورهایی است که با نوع زندگی شما مطابقت داشته باشد.

هنگامی که شما به یک تفکر فراوانی فکر می کنید، باورهای شما نیز تغییر خواهد کرد و همچنان که به پرورش این باورها ادامه می دهید آنها بر تصمیمات و اعمال شما تأثیر می گذارند که در نهایت روی آینده شما تأثیر می گذارد.

وقتی بتوانید ذهنیت خود را تغییر دهید، می توانید آینده خود را تغییر دهید. نوعی عقیده را که می خواهید زندگی شما منعکس کند، انتخاب کنید تا قانون جذب بیش از آنکه علیه شما باشد، برای شما مفید باشد.

 

سه روش برای غلبه بر یک ذهنیت فقیر

بنابراین چگونه می توانید بر یک ذهنیت فقیر غلبه کنید و آن را دوباره به یک فکر ساخته شده برای موفقیت تبدیل کنید؟ 3 چیز وجود دارد که ما معتقدیم شما باید انجام دهید:

اول: آموزش ببینید

بنابراین بسیاری از افرادی که ذهنیت فقیری دارند به آنها دروغ گفته شده است. آنها به رسانه ها گوش می دهند و همتایان آنها مزخرفاتی مانند “همه افراد ثروتمند حریص هستند” یا “پول شما را خوشبخت نمی کند” می شنوند.

در حقیقت ، هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد که صحت این گفته ها را ثابت کند. همه افراد ثروتمند حریص نیستند و در بسیاری از موارد پول خوشبختی به همراه می آورد. پول فقط یک ابزار است و مانند هر ابزار دیگری، نحوه استفاده از آن تعیین می کند که نتیجه آن چه خواهد بود.

غلبه بر یک ذهنیت فقیر به معنای روشن شدن واقعیات آن است. اگر ذهن شما مملو از باورهای محدود کننده و حقایق نادرست باشد، اتخاذ یک ذهنیت ثروتمند دشوار است زیرا ذهن شما با دروغ بهم ریخته است. هنگامی که بفهمید چه باورهای محدود کننده ای بر ذهنیت شما حاکم است و آنها را از بین می برد، می توانید به خود آموزش دهید که حقیقت چیست.

 

دوم: اقدام کنید!

اکثریت زیادی از مردم در نهایت به فعالیت در شغلی که از آن متنفرند، می پردازند زیرا هرگز در مدرسه یاد نگرفته اند که چگونه درآمد کسب کنند. آنها ذهنیت ضعیفی دارند، دلیل این امر آن است که مدرسه هرگز درمورد پول، کسب و کار یا چگونگی موفقیت اقتصادی به آنها آموزش نداده است.

  ساخت ذهنیت ثروتمند به سبک دن لاک

پیشنهاد می کنیم این سمینار دن لاک را حتما ببینید:

سمینار 7 درس مهم کسب و کار

مشکل این است که اگرچه آنها این واقعیت را درک می کنند، اما در مورد آن کاری نمی کنند. افراد با ذهنیت ثروتمند این واقعیت را درک می کنند اما اجازه نمی دهند آینده آنها را کنترل کند. آنها می فهمند که مشکل کمبود آموزش است و برای رفع این مشکل اقداماتی انجام می دهند.

این بدان معناست که آنها ممکن است وقت خود را صرف مطالعه کتاب های مالی، شرکت در سمینارها، رفتن به کارگاه ها یا معاشرت خود با افراد موفق دیگر کنند. آنها به جای شکایت، بهانه گیری یا غر زدن در مورد شرایط خود گام برمی دارند تا بر نقص های خود غلبه کرده و آینده خود را تغییر دهند.

تفاوت زندگی فقیر و ثروتمند توانایی آنها در عمل است. آنها می فهمند که بهانه گیری و شکایت هیچ تغییری ایجاد نمی کند، درست مثل آنکه پس انداز در قهوه صبحگاهی تاثیری زیادی بر وضعیت مالی شما نخواهد داشت. افراد با ذهنیت ثروتمند درک می کنند که برای غلبه بر مشکلات خود باید اقدامی به کار بگیرند.

 

سوم: یک ذهنیت ثروتمند پرورش دهید

پرورش یک ذهنیت فوق ثروتمند یک شبه اتفاق نمی افتد، درست مثل همین که پرورش یک ذهنیت فقیر بلافاصله اتفاق نمی افتد. طرز فکر شما محصول جانبی بسیاری از مواردی است که در طول سالهای زیادی از زندگی در معرض آن قرار گرفته ایدو با گذشت زمان آنچه در معرض آن هستید، تعیین کننده نوع ذهنیت شماست .

این بدان معناست که اگر می خواهید یک ذهنیت ثروتمند را پرورش دهید، باید خود را با چیزها و افرادی مرتبط کنید که به شما در این کار کمک می کنند. شما می توانید ذهنیت خود را مانند یک درخت تصور کنید – اگر هر روز درخت را آبیاری کنید، رشد می کند و قوی و قدرتمند می شود. با این وجود، اگر از درخت غافل شوید و از آن مراقبت نکنید، ضعیف می شود و به راحتی تاب می خورد.

پرورش یک ذهنیت غنی به معنای اقداماتی برای اطمینان از آلوده نشدن آن است. به جای مواردی که مانع شما می شوند، خود را با چیزهایی همراه کنید که به رشد شما کمک می کنند.

 

همین امروز یاد بگیرید چطور ذهنیت فوق ثروتمند داشته باشید!

افرادی که ذهنیت فقیری دارند، به مغز خود اجازه می دهند زندگی شان را کنترل کند. آنها تنبل شده و تمایلی به اتخاذ تدابیری برای تغییر وضعیتی که دارند، ندارند. در نتیجه، به دلیل تمایل مغز انسان به یافتن راه همیشه آسان، امور مالی و سبک زندگی آنها بدتر می شود.

به همین دلیل است که اکثریت زیادی از افراد با ذهنیت فقیر از نظر اقتصادی موفق نیستند. آنها باورهای  محدود کننده ای دارند که مانع دستیابی شان به ثروت در زندگی می شوند و فاقد دانش و آموزش لازم برای تغییر هستند.

آنها به دلیل طرز فکری که طی این سالها پرورش داده اند، در چرخه بی پایان فقر به دام افتاده اند. در واقع، تنها تفاوتی که بین یک فرد با ذهنیت فقیر و یک فرد با ذهنیت ثروتمند وجود دارد چیزی است که به آن اعتقاد دارند. این باورها در طول زندگی فرد شکل می گیرد و روند شکل گیری آنها به محض تولد آغاز می شود.

بسته به اینکه در معرض چه اعتقادی قرار داشته باشند، پرورش ذهنیت ثروتمند یا ذهنیت فقیر را شروع می کنند و از طریق قانون جذب، این باورها سرنوشت آنها را تعیین می کند. افراد موفق کسانی هستند که یاد گرفته اند چگونه طرز فکر ثروت و فراوانی را پرورش دهند.

دن لاک از فقر تا ثروت

 

برای آموزش و درک بیشتر این موضوع، مطالب زیر را هم ببینید:

1- ویدیوی 7 مهارتی که می تواند شما را ثروتمند کند

2- ویدیوی 7 ذهنیتی که شما را فقیر می سازد

3- ویدیوی 3 عادت فوق العاده ی افراد ثروتمند

Rating 4.08 from 12 votes

آموزش پیشنهادی

guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
مجید
3 سال قبل

ممنون بابت مقاله بی نظیرتووون
عااااالی بود سرکار خانم زینالی عزیز
خداقوت دارین واقعا

فراز
فراز
3 سال قبل

سلام.مقاله بسیار جالبی بود.لطفا از این سبک مطالب بیشتر منتشر کنید.

Saman
Saman
3 سال قبل

خیلی مفید بود، ممنونم که چنین مطالبیو از دنلاک باهامون به اشتراک میزارین

علی نظری
علی نظری
3 سال قبل

بسیار مطالب خوبی بود
خیلی وقت بود مقاله به این خوبی و پر محتوا نخونده بودم امیدوارم که بتونم عمل کنم به این مطالب
ممنون از خانم زینالی بزرگوار و خوش نگرش که این مقاله رو به خوبی ترجمه کردند برای شما و تیم نگرش نیک آرزوی پر فروغی بیشتر دارم

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×