ساخت ذهنیت ثروتمند به سبک دن لاک

بفرست برای دوستت
ساخت ذهنیت ثروتمند

فهرست مطالب

آیا واقعاً می دانید چطور به یک میلیونر تبدیل شوید؟ این روزها کتاب ها، فیلم ها، دوره ها و سمینارهای زیادی وجود دارند که به شما نحوه ثروتمند شدن و ساخت ذهنیت ثروتمند را آموزش می دهند ولی یکی از مهمترین نکاتی که در زندگی آموخته ام این است که ثروتمند شدن هیچ ارتباطی با پولی که دارید، ندارد.

این نکته کلیدی را تقریبا هیچ کس به شما نمی آموزد، همین نکته برای ساختن یک ذهنیت ثروتمند کافیست. من با همین نکته توانستم در سن 27 سالگی میلیونر و در سن 30 سالگی مولتی میلیونر شوم. امروز قصد دارم این مفهوم را دقیقا برای شما توضیح بدهم تا بفهمید که برای ساخت ذهنیت ثروتمند دقیقا چگونه باید فکر کرد؟ درست مثل ثروتمندان. آماده اید؟

ساخت ذهنیت ثروتمند

 

مفهوم «سریع ثروتمند شو» و دلیل اهمیت آن

این روزها یکی از سمی ترین جمله ای که بسیار می شنوید جمله ی «چگونه سریع ثروتمند شوید» است! افرادی که یک شبه و به راحتی آب خوردن پول در می آورند مطلقا درگیر یکی از این سه گزینه هستند:

1- کارهای غیرقانونی انجام می دهند.
2- کلاهبردار هستند.
3- درباره ارزش خالص دارایی خود دروغ می گویند!

شما هم اینگونه فکر می کنید نه؟!

عموم افراد معتقدند سریع پولدار شدن بسیار غیرممکن است و برای رسیدن به ثروت زیاد، باید سخت و ساعت های طولانی کار کنید و یا همانطور که گفته شد خلافکار شوید!
ولی واقعیت این است که پول خیلی راحت از راه های قانونی و البته با سرعت زیاد به دست می آید. حقیقت این است که این روزها بیشتر از گذشته ما میلیاردر داریم. رشد تکنولوژی و فناوری باعث افزایش سریع ثروت نسبت به گذشته شده است.

 

پول ریشه ی تمام فسادهاست!

صحبت راجع به پول

جامعه، نگاه ما به پول را تغییر داده است و این روزها بیشتر افراد معتقدند که ثروتمندان افرادی حریص، خودخواه و فاسد هستند! این در حالی است که معمولا ثروتمندان افرادی خلاق و ایده پرداز و بلندپرواز هستند به همین دلیل وقتی کسی می گوید در عرض 2 سال میلیاردر شده است کمتر کسی او را باور می کند!

پول به یک خط قرمز تبدیل شده است! موضوعی که نباید درباره آن بحث شود زیرا مردم بسیار عذاب می کشند. مردم به جای انگیزه گرفتن و استفاده از ایده های افراد موفق ترجیح می دهند به آن ها حسادت کنند و پشت سر آنها شایعه بسازند.

دلیل این کار این است که بیشتر افراد تحمل رشد دیگران را ندارند. آن ها فکر می کنند تنها راهی که باعث میشود آنها حس خوبی داشته باشند این است که افراد موفق را زمین بزنند. به همین دلیل من همیشه به دانشجوهایم تاکید می کنم راحت و آزادانه درباره پول صحبت کنند.

  راهنمای کامل مدیتیشن های دکتر جو دیسپنزا

اگر پول دارید راجع به آن صحبت کنید، اگر پول ندارید با صحبت کردن می توانید انگیزه ی بدست آوردن آن را کسب کنید. به همین دلیل افراد موفق و ثروتمند به جای شایعه ساختن پشت سر افراد موفق ترجیح می دهند از آن ها الهام بگیرند و خود نیز موفق شوند.

 

دارایی ای که از پول، باارزش تر است

برخلاف تصور عامه، پول مهمترین چیز در دنیا نیست! اگر پول مهمترین چیز در دنیا نیست پس چرا همه مردم عمر خود را صرف بدست آوردن پول می کنند؟

وقتی سنم بالاتر رفت متوجه شدم نکته مهم این است که زمان و عمر ما محدود است ولی پول نامحدود! اگر یک میلیارد ضرر کنید می توانید آن را دوباره بدست بیاورید ولی اگر یک سال عمر خود را بیهوده تلف کنید هرگز نمی توانید آن را پس بگیرید.

این روزها ثروت، بیشتر با دارایی با ارزشی مثل عمر انسان سنجیده می شود. به عنوان مثال اگر یک میلیاردر 25 ساله را با یک میلیاردر 50 ساله مقایسه کنید، چه کسی ثروتمندتر است؟

مطلقا فرد 25 ساله.

چقدر از هم سن و سال های خودتان ثروتمندتر هستید؟

فکر کنید شما سالانه 25 هزار دلار درآمد دارید، اگر 40 سال کار کنید می توانید به یک میلیون دلار برسید، ولی سوال اصلی اینجاست آیا در این سن و سال شما ثروتمند هستید؟ نه چون 40 سال طول کشید تا این یک میلیون دلار را کسب کنید، اگر در کوتاه مدت این رقم را بدست می آوردید می توانستید باقی عمرتان را از زندگی لذت ببرید، به همین دلیل افراد ثروتمند ارزش بسیار زیادی برای زمان خود قائل هستند و همچنین برای زمان خود بیشتر از پول خود ارزش قائل هستند. مدیریت زمان و بهره وری از عادت افراد ثروتمند است.

در هر حال، زمانی که برای کسب آن مقدار پول صرف می کنید، هیچوقت بر نمی گردد. به همین دلیل کارآفرینان جوان زیادی این روزها زمان شان را روی کسب پول صرف می کنند، به جای اینکه صرف مهمانی ها و وقت گذراندن با دوستان کنند.

چون متوجه شده اند که بهترین زمان برای پول درآوردن در دوران جوانی است، وقتی که کلی انرژی دارند نه اینکه وقتی پیر شده اند و کلی زیر بار مسئولیت رفته اند.

 

بهره وری بالا

 

چرا کارهای شخصی ام را خودم انجام نمی دهم؟

مطلقا اگر مرا می شناسید در جریان هستید که من حتی لباس هایم را خودم نمی شویم. همسرم جنی این کار را می کند، اصلا خبر ندارم چطور از لباس شویی میتوان استفاده کرد و به احتمال زیاد هرگز نخواهم فهمید!

  زندگینامه ویکتوریا اوستین

من مفهوم ارزش گذاشتن به زمان را متوجه شده ام به همین دلیل ترجیح می دهم بجای اینکه کارهای روزمره چون، لباس شستن، خرید، تعویض روغن ماشین و… را خودم انجام ندهم چون میتوانم زمانی که برای این موارد خرج می کنم را کار بهتری انجام دهم مثلا درآمد بیشتری بدست بیاورم!

پول تقریبا هر کاری برای شما انجام می دهد، شما می توانید به راحتی اشخاصی را استخدام کنید تا کارهای روزمره شما را انجام دهند، با اینکار زمان بیشتری برای خود دارید و میتوانید درآمدزایی بیشتری انجام دهید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم از دن لاک بخوانید:

مطالعه مقاله «اصول مدیریت زمان به سبک میلیونرها»

 

افراد با ذهنیت فقیر

افراد با ذهنیت فقیر برای زمان شان ارزش قائل نیستند.

وقتی برای اولین بار این جمله را مطرح کردم با موجی از بدبینی روبرو شدم افراد زیادی گفتند:

«خب گفتن این جمله برای شما آسان است، شما دن لاک هستید و همین الانشم ثروتمندید!”

ولی حقیقت این است که اگر برای زمان خودم ارزش قائل نمی شدم هرگز نمی توانستم ثروتمند شوم. افراد با ذهنیت فقیر به زمان خود ارزش قائل نیستند و معمولا زمان خود را با پول معاوضه می کنند یعنی در قبال گرفتن پول، عمر خود را هدر می دهند!

شما را نمیدانم ولی من ترجیح میدهم به جای پس انداز یا تلف کردن عمرم زمانم را برای کارآفرینی و درآمد بیشتر خرج کنم.

اگر می خواهید فکر کنید، بهتر است بزرگ فکر کنید – دونالد ترامپ

افراد موفق نسبت به زمانشان سخت گیر هستند

یکی از تفاوت های ذهن ثروتمند و ذهن فقیر این است که ثروتمند برای زمان خود بسیار ارزش قائل است. از آنجایی که ثروتمندان می دانند زمان خیلی مهم است معمولا همیشه بررسی می کنند که زمان خود را عاقلانه سپری کنند. افراد موفقی چون باراک اوباما، بنجامین فرانکلین، استیو جابز و ایلان ماسک همگی نسبت به زمان خود بسیار سخت گیر هستند. برای ساخت ذهنیت ثروتمند باید مثل این افراد فکر کرد، رفتار کرد و عمل کرد.

ایلان ماسک یکی از افراد بسیار سختگیر در این زمینه است تا جایی که این قضیه را در شرکت های خود نیز گسترش داده است. او یکبار یکی از کارمندانش را بخاطر اینکه در طی جلسه هیچ مشارکتی نکرده بود و ساکت بود صدا زد و گفت:

” شما چیزی نگفتید، اصلا چرا اینجا هستید؟!”

در نظر خیلی از افراد ممکن است حرف او بی ادبانه به نظر برسد ولی کارمند او مطلقا متوجه می شود که رئیسش چقدر برای وقتش ارزش قائل است اگر دلیلی برای حضور کسی در جلسه وجود ندارد پس نباید آنجا باشد زیرا میتواند زمانی که جلسه می گذراند را جای دیگری به کار ببرد.

  خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی

 

چرا ثروتمندان هرگز دیر نمی رسند؟

مدیریت زمان,ساخت ذهنیت ثروتمند

افرادی با ذهنیت فقیر هرگز مفهوم زمان را درک نمی کنند. آن ها دیر در سر قرارها حاضر می شوند، از قبل برنامه ریزی نمی کنند و معمولا توجیه و بهانه برای رفتارهایشان دارند. در حقیقت افراد با ذهنیت فقیر این را بیان می کنند که برای زندگی شما ارزش قائل نیستند.

وقت و زمانی که ما در این کره خاکی داریم بسیار محدود است. اگر با کسی قرار دارید ولی او با 15 دقیقه تاخیر می آید این یعنی 15 دقیقه از زندگی شما کاملا از بین رفته است. من افرادی را می شناسم که برای هر دقیقه صدها دلار مشاوره مالی ارائه می دهند. اگر شما 5 دقیقه دیر کنید این به معنای 500 دلار ضرر برای شماست.

به همین دلیل افراد موفق هرگز دیر نمی آیند. آن ها به وقت دیگران احترام می گذارند. آنها درک می کنند که دیر رسیدن به معنای این است که شما عمر، پول و انرژی کسی را از او می گیرید چیزی که هیچ بهانه ای برای آن وجود ندارد.

پس برای ساخت ذهنیت ثروتمند یک کاری که می توانید بکنید این است که باید ارزش زمان خود و دیگران را خوب درک کنید و به آنها احترام بگذارید. در دنیای تجارت دیر کردن چیزی غیر قابل قبول است و در بعضی موارد باعث لغو قرار کاری میشود. وقتی شما برای وقت و زمان خود ارزش قائل نباشید، دیگران نیز ارزشی برای آن قائل نیستند.

 

سریع تر ثروتمند شدن در مقابل آهسته ثروتمند شدن!

آموزش کارآفرینی و یادگیری مهارت

واحد اندازه گیری ثروت، زمان است. فردی که فقط در یکسال توانسته یک میلیون دلار کسب درآمد کند، ثروتمندتر از شخصی است که طی 10 سال به این رقم دست یافته است. اکثر مردم نمی دانند که چقدر زمان آن ها محدود است به همین دلیل وقت خود را صرف کارهایی می کنند که بازدهی کمتری برای آن ها دارد.

اگر قصد دارید که ثروتمند شوید وقت ندارید که آهسته ثروتمند شوید. وقت و عمر خود را بر روی درآمدزایی صرف کنید. وقتی که برای تفریح، گشتن در فضای مجازی، وقت گذراندن با دوستانتان می کنید هرگز باز نخواهد گشت.

بهتر است عمرتان را صرف کارآفرینی و افزایش مهارت کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن ثروتمند شوید.

یکی از کارهای مهم دیگری که برای ساخت ذهنیت ثروتمند می توانیم بکنیم همین است. معمولا به همین دلیل ثروتمندان، بیشتر دارایی خود را سرمایه گذاری می کنند چون این موضوع را درک کرده اند که سرمایه گذاری باعث میشود در کوتاه ترین زمان ممکن ارزش دارایی های خود را افزایش دهند و زودتر به اهداف مالی خود دست بیابند.

منبع: سایت دن لاک

Rating 3.93 from 14 votes

آموزش مکمل
guest
15 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد رادمنش
محمد رادمنش
3 سال قبل

به جرات میتونم بگم یکی از بهترین مقاله هایی بود که در این سالها خوندم.
متشکرم از نویسنده محترم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

مقاله بسیار خوبیست

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  کاربران ناشناس
1 سال قبل

متشکرم دوست خوبم

علیرضا عارضی
علیرضا عارضی
1 سال قبل

این نکته به من ثابت شده که دن لاک توی ویدیو گفت:
وقتی پول نداری، پول سمتت میاد

وقتی نگران پول نیستی، پول راحت تر سمتت میاد

ممنون از َشما آقای باقرپور عزیز که این مطلب مفید رو توی سایت قرار دادی.

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  علیرضا عارضی
1 سال قبل

عزیزدلی، مرسی که نکته ای که برات خیلی جالب بود رو باهامون به اشتراک گذاشتی

سمیه
سمیه
1 سال قبل

عالی بود متشکرم

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  سمیه
1 سال قبل

مرسی از خودت و همراهیت

saber20
saber20
1 سال قبل

خیلی مفید و کاربردی بود برام دم شما گرم

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  saber20
1 سال قبل

خداروشکر

سامان عبدالهی
سامان عبدالهی
1 سال قبل

واحد اندازه گیری ثروت، زمان است.
نکته کلیدی مقاله این بود به نظرم.

عالی هستید

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  سامان عبدالهی
1 سال قبل

شما هم فوق العاده ای، مرسی از نکته ای که باهامون به اشتراک گذاشتی

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

چقدر خوبی نگرش نیک

نگرش نیک
نگرش نیک
پاسخ به  کاربران ناشناس
1 سال قبل

لطف داری، شما هم فوق العاده ای

azimiearash
azimiearash
11 ماه قبل

عالی بود
وقتی فقط به پول فکر کنیم فقط پول به دست میاد
ولی اگر به یک سری اصول توجه کنیم ثروت به دست میاد

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×