خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه اثر رابین شارما

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

مطالعه خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه اثر رابین شارما باعث می شود که اَبَرقهرمان درون خود را آزاد کنید تا بهترین زندگی را داشته باشید. برای ابرقهرمان شدن نیازی به بت‌ موبیل (یک وسیله نقلیه تخیلی در سری داستان‌های ابرقهرمانی به نام بتمن) ندارید. همه ی آنچه شما احتیاج دارید، این است که خودتان باشید.

همه ما یک قهرمان روزمره در درون خود داریم و چیزهایی که برای زنده کردن آن واقعیت نیاز داریم، ابزارهایی هستند که به احتمال زیاد از قبل در اختیار داریم. این ابزارها شامل ذهن متفکر و قلب عاشق است. قهرمان بودن به معنای آزاد کردن بالاترین پتانسیل خود است.

در این خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه (The Everyday Hero Manifesto) نکات قابل انجام شگفت ‌آوری را با شما به اشتراک می ‌گذاریم و شما را با تکنیک‌ های آزمایش ‌شده‌ای آشنا می ‌کنیم که می ‌توانید در زندگی خود از آنها استفاده کنید تا قهرمان درونی خود را به منصه ظهور برسانید.

شما خواهید دید که چگونه تغییرات ساده در زندگی می تواند پاداش های عظیمی به همراه داشته باشد. با تنظیم دقیق فضایی برای تمرکز و خلاقیت، محیط خود را، چه بیرونی و چه داخلی، کنترل کنید و با انجام این کار، نسخه ناب، شاد و موفق خود را که در درون شما است، رها کنید.

 

خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه + نکات کلیدی

در این خلاصه کتاب یاد خواهید گرفت که:

  • چرا جی دی سالینجر یک تونل مخفی ساخته است.
  • پنج تغییر ساده از قربانی به قهرمان شدن چیست.
  • اتاق هتل چه کاری می تواند برای بهره وری شما انجام دهد.

 

هر یک از ما می توانیم با تلاش آگاهانه و سخت به یک قهرمان روزمره تبدیل شویم.

خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه | نگرش نیک

قهرمان… این کلمه ای است که زیاد درگیر آن می شوید. گاهی ما در مورد قهرمانانی مطالعه می کنیم که برای نجات دیگران به ساختمان های در حال سوختن حمله می کنند یا کسانی که هواپیماها را در شرایط ترسناک فرود می آورند. قهرمانانی دیگر هستند مانند مهاتما گاندی یا رزا پارکس که در مقابل ستمگران می ایستند یا قهرمانان دیگری که به ارتفاعات سرگیجه آور در ورزش، موسیقی و هنر غلبه می کنند. اما لازم نیست یک قهرمان، همیشه پر سر و صدا و مشهور باشد.

نویسنده و سخنران انگیزشی رابین شارما در خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه از خوانندگان می خواهد بدانند که در درون هر یک از ما نیروی قهرمانی نهفته است. هر کسی که به طور مداوم تلاش می کند تا با زیبایی، افتخار، عزت نفس، شادی، شجاعت و خلاقیت زندگی کند، می تواند عنوان قهرمان روزمره را در سر داشته باشد.

نابغه شدن نیازی به بخت آزمایی ژنتیکی ندارد. این هدفی است که برای هر کسی که تمایل رسیدن به اهدافش را دارد، قابل دستیابی است. برای مثال رابین شارما را در نظر بگیرید. او در 30 سالگی تصمیم گرفت که به شیوه‌ ای بهتر، غنی ‌تر و معنادارتر زندگی کند، بنابراین او هر روز در حالی که خانواده اش خوابیده بودند، زود از خواب بیدار می شد و کتاب هایی را برای بهبود بهره وری، اعتماد به نفس و شادی خود مطالعه می کرد.

او در سمینارها شرکت کرد، مربی‌ ها را استخدام کرد و با کارشناسان کار کرد، تا اینکه سه سال بعد تغییر را احساس کرد. او برای به اشتراک گذاشتن افکار خود کتابی نوشت اما یک مشکل وجود داشت. او هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه چاپ کتاب نداشت. مادرش که یک معلم بود، کتاب را ویرایش کرد و پدرش که یک پزشک خانواده بود، کتابش را به صحافی برد تا اولین نسخه‌ آن را چاپ کند. خواندن نسخه ها سخت بود. سردبیران او را دلسرد کردند.

به ندرت کسی حاضر به خواندن کتابش شد. با این حال او پافشاری کرد و خودباوری در او بالاتر از هر دلسردی بیرونی بود. سپس یک روز، هنگامی که او در کتابفروشی محلی خود بود و شش نسخه از کتاب خود را که به صاحب فروشگاه داده بود امضا می کرد، مردی به او نزدیک شد و در مورد عنوان کتابش کنجکاو شد.

رابین مشتاقانه به سوالات آن مرد پاسخ داد و از این فرصت استفاده کرد تا تمام اشتیاق، امیدها و رویاهای خود را برای کتاب و پیام آن منتشر کند. از شانس و اقبال، آن مرد رئیس انتشارات هارپر کالینز بود و به او در این راه کمک کرد.

اولا ظرفیت کار بزرگ در وجود همه ما نهفته است و این وظیفه ماست که آن را پیدا کنیم، صیقل دهیم و بگذاریم بدرخشد. دوم اینکه عمل قهرمانانه شما مستلزم خودباوری و تعهد به برتری است که قابل انکار نیست. و در نهایت، قهرمان شدن نیاز به زمان دارد، اما اگر مسیر خود را به درستی مدیریت کنید، به مقصد خواهید رسید. «عمل به تعویق افتاد، خیانت است».

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک در 21 روز - قسمت 1

 

از طریق تغییرات ساده در نحوه فکر و عمل خود، می توانید آماده کار قهرمانانه شوید.

همه اینها ممکن است به طرز شگفت انگیزی الهام بخش به نظر برسد، اما شاید بپرسید چگونه می توانید قهرمان واقعی شوید؟ شما به راحتی می توانید قهرمان شدن را در مبارزه با محدودیت های خانواده یا در زمان مبارزه با نداهای درونی منفی مانند من نمی توانم احساس کنید. رابین در کتاب خود فقط الهام را برجسته نمی کند، او نکات عملی و برنامه ‌های گام به گامی دارد، که کمک می ‌کند تا شما را از یک وجود غم ‌انگیز به شادی و نویدی پرشور ببرد. بیایید با پنج پیشنهاد او برای تغییر از قربانی به قهرمانی شروع کنیم.

✔️ تغییر اول این است که «نمی توانم» هایتان را به «می توانم» تغییر دهید. کلمات قدرتمند هستند. کلماتی که به خود می گویید، مغز شما را با احساسات و حال و هوا تحریک می کند. روزتان را با کلمات مثبت و الهام بخش شروع کنید. مثلا با خود تکرار کنید، «من برای روز پیش رو و تمام زیبایی‌ ها، شادی ‌ها و هیجان‌ های آن بسیار سپاسگزارم.»

هنگامی که ذهنتان به سمت رنجش، نگرانی و افکار منفی سوق داده شد، با خود این جمله را زمزمه کنید: “بیایید آنجا نرویم.” شاید این کار ساده به نظر برسد، اما شما باید آن را به اندازه کافی انجام دهید.

✔️ تغییر دوم این است که از «بهانه»ها به سمت «نتایج» بروید. صد دلیل وجود دارد که چرا نمی توانید کاری را انجام دهید و تنها یک دلیل واقعی برای اینکه می توانید، وجود دارد. اجازه ندهید مخالفان، شما را پایین بکشند.

زمانی که جی کی رولینگ، نویسنده بسیار موفق هری پاتر، مجموعه‌ ای رازآلود را با نام مستعار رابرت گالبریت نوشت، ویراستاران دست‌ نوشته او را رد کردند و به او پیشنهاد کردند که برای بهبود مهارت‌ هایش به یک گروه نویسندگی بپیوندد.

یادتان نرود که نادیده گرفتن های دیگران فقط نظر آنها است.

✔️ همچنین به یاد داشته باشید که طرد شدن و دیگر صحنه های خشن از گذشته شما ممکن است هنوز جلوی چشمان شما معلق باشد. شاید یک معلم دبیرستان به شما گفته باشد که شما هرگز به چیزی نمی رسید. همه ما جنبه هایی از گذشته خود را داریم که به موفقیت ما کمک می کند. افراد موفق به جای اینکه در زنجیر گذشته باشند، از آن برای دستاوردهای آینده استفاده می کنند.

سخت کار کردن مهم است، اما بین مشغول بودن و سازنده بودن تفاوت وجود دارد. این روزها همه سرشان شلوغ است اما با دقت به کاری که مشغول انجام آن هستید نگاه کنید.

✔️ چهارمین تغییر برای تبدیل شدن به یک قهرمان روزمره این است که عقربه را از شلوغی به سمت بهره وری حرکت دهید.

✔️ و پنجمین و آخرین مورد این است که فقط گیرنده نباشید، بخشنده باشید. اهمیت سخاوت و ثروتمند کردن دیگران در این راه پیامی است که مدام توسط مربیان رابین تکرار می شود، اینکه مهربان و فروتن باشید.

 

ذهن، بدن و محیط خود را برای شرایط بهینه تنظیم کنید تا بهترین زندگی را داشته باشید.

معرفی مانیفست قهرمان هر روزه | نگرش نیک

زمانی که جی دی سالینجر به علت موفقیت در فیلم شکارچی در چاودار مورد توجه بسیاری قرار گرفت، اجتناب از طرفدارانش برای او سخت شد. بنابراین سالینجر یک تونل زیرزمینی ساخته بود که به او اجازه می ‌داد با آرامش از خانه تا دفترش راه برود. سالینجر اهمیت حفاظت از اکوسیستم شخصی‌ اش را درک کرد. انرژی که اطراف خود احاطه کرده اید، در ذهن و قلب شما نفوذ می کند و بر مسیر زندگی و حرفه شما تأثیر می گذارد.

هر روز با چه کسی صحبت می کنید؟ کدام اینفلوئنسرها را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنید؟ چه می خوانید، تماشا می کنید و گوش می دهید؟ چه می خورید؟

هر چیزی که وارد زندگی شما می ‌شود، نقش موثری در شکل گیری شما دارد. رابین این را اصل IPOP می نامد. یعنی:

ورودی مثبت منجر به خروجی مثبت می شود.

برای محافظت از رویاها و الهامات خود، مهم است که محیط خود را با دقت ایجاد و مدیریت کنید. این طرز فکر منجر به گسترش «سه‌گانگی و سرزندگی» می شود. این سه‌گانگی (تثلیث) از ورزش، تغذیه و استراحت تشکیل شده است. همانطور که نام آن بلند به نظر می رسد، اینها اهداف دست یافتنی هستند.

شما می توانید قسمت اول این سه گانه یعنی ورزش کردن را در صبح با یک تمرین شدید برای ترشح دوپامین و افزایش انگیزه شروع کنید. اینکار همچنین عامل آزادسازی نوروتروفیک مشتق شده از مغز است که به سلول های جدید مغز اجازه می دهد که تولید شوند و سلول های قدیمی را نیز ترمیم کنند. سپس در عصر یک دوره تمرین بدنی دیگر مانند پیاده روی را انجام دهید. تمرینات با وزنه و کششی را به ورزش خود اضافه کنید.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت 16

بخش دوم از سه‌گانگی تغذیه است. احتمالاً همه ما در حال حاضر اصول اولیه را می دانیم، اینکه غذا زمانی بهترین است که تازه و محلی باشد. متأسفانه، این آگاهی کافی نیست. غذای امروزی به اندازه غذاهایی که حتی یک دهه پیش در زمین رشد کرده بود، مغذی نیست. به همین دلیل است که مکمل نیز مهم است.

رابین شارما برای داشتن بدن سالم، مصرف مکمل ها را در کنار غذا توصیه می کند. روزه گرفتن نیز میتواند به شما کمک می کند. محدود کردن کالری دریافتی به بدن شما کمک می کند تا سلول های قدیمی و آسیب دیده را پاک کند و انرژی بیشتری به شما می دهد.

بخش سوم از سه‌گانگی ممکن است سرگرم کننده باشد. امروزه اکثریت نیروی کار را کارگران تشکیل می ‌دهند که به‌ جای صرف هشت ساعت کار در روز در طبقه کارخانه، برای افکار و اختراعاتشان دستمزد می ‌گیرند. برای اینکه موثرترین کارمند شناختی باشید، بهتر است به شدت تمرکز کنید و برای مدت کوتاهی به استراحت و تمرکز مجدد فرو بروید.

اینکار می تواند برای هر فردی متفاوت باشد و بستگی به نیازهای شما دارد، می تواند یک چرت طولانی بعد از ظهر، گذراندن یک شب روی مبل، خواندن یک صفحه از کتاب، لذت بردن از یک وعده غذایی لذیذ، سفر به شهر جدید یا پیاده روی در ساحل در زمان تعطیلات آخر هفته باشد که برای شما لذتبخش باشند، اما شما باید اغلب برای بهبود بهره وری خود برنامه ریزی کنید.

 

از ابزارها استفاده کنید و تکنیک هایی را برای محافظت و بهینه سازی بهره وری خود بیاموزید.

خلاصه و معرفی کتاب مانیفست قهرمان هر روزه

بیایید به نحوه محافظت از بهره وری خود عمیق تر بپردازیم. انجام این کار سخت ‌تر و شاید آسان ‌تر از آن چیزی است که فکر می ‌کنید و تلاش برای انجام آن می ‌تواند پاداش ‌هایی را به همراه داشته باشد.

همه ما یک پهنای باند شناختی داریم که مغز انسان روزانه بصورت محدود به آن توجه دارد. این مقدار محدود است، پس خوب باید از آن محافظت کنید. هنگامی که درگیر یک کار هستید، بدون جابجایی جلو و عقب، فقط روی آن یک کار تمرکز کنید، زیرا هر بار که از یک فعالیت به فعالیت دیگر تغییر می کنید، چند قطره تمرکز را پشت سر می گذارید. این پدیده پسماند توجه نامیده می شود.

بنابراین دفعه بعد که مشغول کار هستید و پیامی را روی صفحه تلفن همراه خود مشاهده کردید، قبل از برداشتن تلفن دو بار فکر کنید. در اینجا موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به حفظ حداکثر بهره وری انجام دهید. برخی از آنها به سادگی بیدار شدن در ساعت 5 صبح و صرف آن زمان بر روی فعالیت هایی هستند که مهارت های شما را تقویت می کنند و با ارزش های شما همسو می شوند.

90 دقیقه اول روز کاری خود را به مهم ترین فعالیت های خود اختصاص دهید. حداقل ده دقیقه در روز در یک دفتر شکرگزاری تان را بنویسید، تمرینی که ثابت شده است نتایجی در بهره وری و شادی دارد. حتی ذکر سه دلیل کوچک برای قدردانی در روز نیز می تواند تاثیرگذار باشد. راه دیگر برای بهبود بهره وری این است که اطراف خود را با افراد مناسب احاطه کنید.

 

برای اینکه در بهره وری حرفه ای شوید، این آموزش ها را در سایت نگرش نیک به شما پیشنهاد می کنم با همین ترتیب ببینید:

 

این افراد شما را مجبور می کنند به توصیه های آنها توجه کنید، چیزی که رابین آن را “بهینه سازی اجباری” می نامد. اگر زنگ ساعت خود را برای 6 صبح تنظیم کنید تا یک مایل بدوید، بهتر از این است که ده بار چرت بزنید و آن را به تعطیلات آخر هفته بسپارید.

سایر افرادی که می توانند به شما در پیشرفت زندگیتان کمک کنند عبارتند از ماساژ درمانگران، روان درمانگران، پزشکان عملکردی و مشاوران معنوی.

نکته کلیدی این است که دستمزد خدمات آنها را از قبل پرداخت کنید. استخدام یک دستیار اجرایی در سطح جهانی یا دستیار شخصی می تواند در برنامه ریزی یا پرداخت قبوض به شما کمک کند.

استفاده از برخی یا همه این ابزارها و تکنیک ها می تواند به شما در ایجاد تمرکز کامل کمک کند. از تمرکز ذهنی، انرژی فیزیکی، اراده، زمان و هدایای خود محافظت کنید. گاهی اوقات برای بازدهی بهتر کارها، شما باید اتاق کار در خانه خود را ترک کرده و به محل کارتان بروید یا حتی یک اتاق در هتل برای یک روز کار بدون وقفه رزرو کنید.

  تمرین های مدیتیشن برای برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه

 

وقتی قلب و ذهن شما با هم کار می کنند، قهرمانی واقعی شما نه تنها به نفع شما، بلکه به نفع بشریت است.

ما در مورد آماده سازی ذهن شما برای انجام بهترین کار صحبت کرده ایم. اما ذهن زمانی بهترین کار خود را انجام می دهد که توسط قلب پشتیبانی شود. مهم است کارهایتان را با تمام قلب و روح خود انجام دهید. قلب چیز پیچیده ای است.

تقریباً همه افراد در گذشته آسیب هایی داشته ‌اند که در سطح زیرین قلبشان پنهان شده است و بر اعمال امروزی آنها تأثیر می ‌گذارد. به جای نادیده گرفتن آنها یا در نظر گرفتن آنها به عنوان اتلاف وقت در حین حرکت به سمت یک هدف، بهترین کار این است که این “میدان آسیب” را تصدیق کنید.

ما زیاد فکر می کنیم و احساس کافی نداریم. این باعث می شود که به راحتی دیگران را آزار دهیم. رابین شارما یک روش برای متوقف کردن این چرخه دارد و آن هم توجه به هشیاری، احساس، رهایی و صعود است. دفعه بعد که واکنشی قدرتمند و شاید نامتناسب به چیزی نشان دادید، علت ناراحتی خود را به درستی بیان کنید، از نظر ذهنی به آن فکر نکنید و به سادگی احساس فیزیکی را شناسایی کنید.

اکنون، آن را کاملاً احساس کنید. در احساسی که دارید، غوطه ور شوید. از صمیم قلب بخواهید که این احساس را رها کنید. در نهایت از آن گذشت کنید. شما باید هر یک از مراحل بالا را عمیقا و به طور کامل طی کنید. مراقب مثبت اندیشی کاذب باشید زیرا خوش بینی مصنوعی، حقیقت را تکذیب می کند، به آنچه واقعاً اتفاق می افتد صدمه می زند و می تواند به اندازه خود درد مضر باشد. متقاعد کردن خود در شرایط بد، می تواند مانع از فکر کردن صادقانه به مسائل شود و شما را از احساس واقعی دور می کند.

انجام کار سخت از طریق آسیب های عاطفی برای تبدیل شدن به فردی با احساس تر و سپس سخت کوش کردن خود برای ایجاد عادات و محیطی که شما را برای رسیدن به بهترین حالت تشویق می کند، می تواند مانند یک سفر، پر از فراز و نشیب باشد. وقتی به دیوار برخورد می کنید، به یاد داشته باشید که این نیز خواهد گذشت. گاهی اوقات، مانعی که غیرقابل تحمل به نظر می رسد در واقع می تواند یک موهبت باشد. شاید یک پرواز را از دست بدهید اما عشق زندگی خود را ملاقات کنید.

موقعیت‌های سخت می ‌توانند به رشد شما کمک کنند و میل شما را برای پاداشی که خود را به سمت آن سوق می ‌دهید آزمایش کند. همچنین به یاد داشته باشید که در هرج و مرج، فرصت ها نهفته است. وقتی با انتخاب ‌های سخت، موانع وحشیانه و کشمکش‌ های درونی روبرو می ‌شوید، آن وقت است که می ‌توانید همه چیز را در دست خود بگیرید و برای غلبه بر آن مبارزه کنید. شما با انجام این کار، به آن قهرمان روزمره تبدیل خواهید شد که همیشه در درونتان قرار دارد.

 

خلاصه نهایی

مهمترین نکته ای که باید از این کتاب به خاطر بسپارید این است که همه ما این ظرفیت را داریم که به قهرمانان خود و نسخه های بهتر، متمرکزتر، سازنده، شادتر و کاملتر از خودمان تبدیل شویم. ما می توانیم این کار را با توجه به آنچه فکر و عمل می کنیم، انجام دهیم. با مراقبت از محیط و حفاظت از بهره وری خود، می توانیم کنترل را پس بگیریم و زندگی خود را به سمت پیروزی سوق دهیم.

و در اینجا یک نکته مهم دیگر وجود دارد:

نقل قول های الهام بخش را یادداشت کنید. رابین شارما عاشق نقل قول ها و گفته هایی است که او را وادار به تفکر یا تشخیص یک حقیقت درونی و جهانی می کند. از آنجا که کلمات مهم هستند، شما باید اطراف خود را با کلمات خوب احاطه کنید. هر بار که نقل قول یا گفته ‌ای را می ‌بینید یا می ‌شنوید که الهام‌ بخش شماست یا با شما صحبت می ‌کند، آن را روی یک کارت کوچک یادداشت کنید و همه آنها را در دسترس داشته باشید.

 

نظر شما چیست؟

مهمترین نکته ای که از این خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه اثر رابین شارما برداشت کردید را در قسمت دیدگاه های پایین صفحه برای من و دوستان تان بنویسید.

راستی، خلاصه چه کتاب دیگری را دوست دارید برای شما قرار دهم؟

Rating 4.88 from 16 votes

آموزش پیشنهادی

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تهمینه زنجانی
تهمینه زنجانی
1 سال قبل

سلام و عرض ادب. این کتاب واقعا عالیه.با اینکه من کل کتاب رو مطالعه کردم الان با خلاصه کاربردی شما دوباره مرور کردم.ممنون میشم باز هم از رابین شارما مطلب کار کنید.

تهمینه زنجانی
تهمینه زنجانی
پاسخ به  نگرش نیک
1 سال قبل

مرسی از شما که اینقدر پیگیر و دقیق هستید و سایت واقعا به روزه مرسی که عالی هستید

مهران محمدی
مهران محمدی
9 ماه قبل

این یکی از کامل ترین و کاربردی‌ترین کتاب ها است پیشنهاد می کنم بخونید

فرزانه
فرزانه
2 ماه قبل

چند ماه پیش این کتاب رو خوندم و پنجره ی جدیدی به روم باز شد.

نکته ی مهم این کتاب رو در یک جمله خلاصه میکنم=برای رسیدن به خواسته ها و موفقیت و ایدال های سطح جهانی باید بین تمامی جنبه های زندگی (تعادل) رو رعایت کنیم.

رابین شارما نویسنده ی فوق العاده صمیمی و دانا و دلسوزی هست
اگر این کتاب رو نخوندید قطعا پیشنهادم اینه که جزو اولویت های جدیدتون باشه

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط فرزانه

دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا + پادکست ساده سازی و مدیتیشن

خانه
منو
×