محتوای رایگان

4 حوزه اصلی هدفگذاری – دن لاک

حوزه های هدفگذاری

دن لاک در این ویدیو (زمان: 04:00) در مورد حوزه های هدفگذاری صحبت می کند و 4 حوزه ی اصلی هدفگذاری را که از نظر خودش مهم است، به شما هم می گوید.

 

این ویدیو گزیده ای از سریال «رئیس در ماشین بنتلی» هست که هر هفته دوشنبه ها ساعت 17 در بخش محتوای ویژه ی سایت قرار می گیرد.

این ویدیو را نبینید، بلکه به کار بگیرید.

تماشای آنلاین و دانلود ویدیو

متن ویدیو

شما باید در 4 حوزه ی اصلی زندگی تان هدفگذاری کنید. من این حوزه های هدفگذاری را پیشنهاد می کنم. 

حوزه 1: سلامتی

اولین حوزه سلامتی شماست، چون بدون سلامتی، هیچ چیزی ندارید. مهم نیست که چقدر موفق هستید، مهم نیست که چقدر پول دارید، بدون سلامتی، کارتان تمام است. پس هدف سلامتی بگذارید.

حوزه 2: شخصی

من به حوزه ی دوم، «هدف شخصی» می گویم. هدف شخصی می تواند یک هدف روابطی باشد، می تواند وقت گذراندن با دوستان باشد، می تواند وقت گذراندن با اعضای خانواده باشد، می تواند مسافرت یا انجام سرگرمی مورد نظرتان باشد، مثلا من خودم هنرهای رزمی را دوست دارم.

هر کاری که از آن لذت می برید. اگر از گلف لذت می برید، خیلی عالی است، پس اهداف شخصی بگذارید. می خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟

  دوستان خودت رو عاقلانه انتخاب کن - باب پراکتور

حوزه 3: مالی

سومین حوزه، امور مالی است و کسب و کار که زیرمجموعه مالی شماست. خب اهداف مالی چه چیزهایی هستند؟

اینکه چقدر می خواهید پول در بیاورید؟

چقدر پول می خواهید پس انداز کنید؟

اگر سرمایه گذاری می کنید، چه میزان بازگشت سرمایه می خواهید؟

این ها اهداف مالی شما هستند.

حوزه 4: مشارکت و کمک به دیگران

حوزه ی چهارم که فکر می کنم بسیار اهمیت دارد که من در 10 سال اول کارم این هدف را نداشتم، کمک کردن است. کمک کردن و هدف های رشد، یعنی روی چه کسانی تأثیر می گذارید و به چه کسانی کمک می کنید؟

در مورد خودم این است که به تعداد مشخصی عضو برسم. اینکه به شاگردانم کمک کنم که به اهداف درآمدی ای که دارند، برسند. به آنها کمک کنم که ماشین جدید بگیرند یا به آنها کمک کنم که به آن سطح موفقیت برسند. من این چیزها را برای خودم به عنوان این هدف در نظر گرفته ام.

پس باید در این 4 حوزه هدفگذاری کنید. حالا اتفاقی که می افتد این است وقتی در حال ساخت کسب و کار خودتان هستید، وقتی تلاش می کنید تا موفق شوید، از بین این 4 هدف، یعنی سلامتی، مالی، شخصی و کمک، در ابتدا اگر تلاش کنید که در هر 4 هدف به صورت 25 درصدی فعالیت کنید، می توانم تضمین کنم که شکست خواهید خورد و به هیچکدام از آنها نمی رسید.

  آهنگ انگیزشی تیتراژ سریال 021 میلاد کیانی

چون دارید تلاش می کنید این 4 تا را در یک حد تعادل انجام دهید و این کار در مورد ما انسان ها جواب نمی دهد. دارید تلاش می کنید هر 4 هدف را به یک اندازه انجام دهید.

مثلاً دیده اید که مردم می گویند می خواهم همه را با هم داشته باشم، می خواهم با بچه هایم وقت بگذرانم، همچین می خواهم سفر بروم، همچنین می خواهم بتوانم علاقه ام را دنبال کنم و کلی پول هم بدست بیاورم، همچنین می خواهم شکم سیکس پک هم داشته باشم.

خب مطمئن باشید انجام این کارها با هم غیرممکن است، نمی گویم که هیچکس نمی تواند این کار را کند بلکه برای اکثر مردم عملاً این کار غیرممکن است. 

من فکر می کنم انسان باید در آن واحد روی یک چیز تمرکز کند، بنابراین می خواهم یک سوال بپرسم:

از بین این 4 حوزه کدام هدف است که اگر در 12 یا 18 ماه آینده فقط به آن برسید، انگار به تمام اهداف دیگر هم رسیده اید؟ کدام هدف هست که اگر فقط به آن برسید به شما کمک می کند که به هر هدف دیگری هم برسید.

  درونت رو تغییر بده تا بیرونت تغییر کنه - جیم ران

مثلاً در مورد من در اوایل 20 سالگی هدف اصلی من خیلی روی پول متمرکز بود، چون بدون پول نمی توانم دنبال علاقه ام بروم، نمی توانم به دیگران کمک کنم، نمی توانم از مادرم حمایت کنم، نمی توانم قبض هایم را پرداخت کنم، هیچ کاری نمی توانم بکنم، اگر حواسم به مسائل مالی ام نباشد، اگر پول کافی نداشته باشم.

پس باید بین این 4 حوزه باید یک کدام را انتخاب کنید، البته به جایگاه شغلی تان هم بستگی دارد، اگر همین الان در کسب و کارتان موفق هستید، مشخصاً باید روی دیگر بخش های زندگی تان تمرکز کنید، کمی تعادل برقرار کنید.

اما در ابتدای کار نظر من این است که یک حوزه را انتخاب کنید و به صورت 80 به 20 عمل کنید. 80 درصد تلاش تان را روی آن یک حوزه قرار دهید، وقتی که به این حوزه رسیدگی کردید، می توانید تلاش خود را در حوزه های دیگر پخش کنید.

پس این 4 حوزه ای بودند که پیشنهاد می کنم روی آنها تمرکز کنید.

نسخه کامل این ویدیو را در بخش محتوای ویژه ببینید:

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها