خلاصه کتاب 168 ساعت اثر لورا واندرکام

بفرست برای دوستت
مشخصات کتاب

فهرست مطالب

با مطالعه خلاصه کتاب 168 ساعت اثر لورا واندرکام یاد بگیرید که چگونه هر چیزی را که مهم است در زندگی خود جای دهید و همچنین یاد می گیرید که بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید، زمان دارید.

آیا به طور مرتب احساس می کنید که در حسرت ساعات بیشتری در روز هستید؟ آیا آرزو دارید که بتوانید زمان با کیفیت تری را با همسر و فرزندان خود بگذرانید، به طور منظم ورزش کنید، رمان بنویسید یا حتی هر از چند گاهی استراحت کنید؟

اغلب اوقات، خواسته های زندگی کاری و خانوادگی آنقدر بی امان هستند که جایی برای اضافه کردن چیز دیگری به تقویم شما وجود ندارد. بنابراین هر هفته به مبارزه ادامه می ‌دهید، آرزو می‌ کنید که ای کاش کار روزانه شما را فرسوده رها نمی ‌کرد.

حقیقت این است که روش متفاوتی برای اداره زندگی شما وجود دارد، راهی که شما را شادتر و موفق ‌تر می‌ کند بدون اینکه مجبور باشید در مورد آنچه مهم است مصالحه کنید. اما برای زندگی به این شکل، باید در مورد برداشت خود درباره زمان، تجدید نظر کنید و هر 168 ساعت هفته را کنترل کنید! این خلاصه کتاب فوق العاده را در سایت نگرش نیک از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

 

خلاصه کتاب 168 ساعت + نکات کلیدی

در این خلاصه کتاب، یاد خواهید گرفت:

  • شغل رویایی شما چگونه با دوران کودکی شما مرتبط است.
  • چرا باید از تهیه وعده های غذایی خود دست بکشید. و
  • کدام کارهای غیرقابل درک، زمانی در لیست کارهای خانه داری قرار داشتند.

 

شما خیلی شلوغ نیستید فقط کنترل زمان خود را ندارید.

ترزا دیتنر زندگی کاملی دارد. او مادر شش فرزند، صاحب شرکتی با دوازده نفر کارمند و حقوق و درآمد هفت رقمی است. اما زندگی او به دور از شلوغی و اتلاف زمان است. دیتنر مربی فوتبال است، به طور منظم ماساژ می‌ دهد، از مسیرهای پیاده‌روی لذت می ‌برد و از تماشای برنامه تلویزیونی اکشن-درام لذت می‌ برد.

احتمالاً فکر می ‌کنید، “آیا او هرگز می‌ خوابد؟” این دقیقاً همان چیزی است که باراک اوباما هنگام ملاقات با او متعجب بود. اما دیتنر هر شب هفت ساعت می خوابد. راز او برای جمع کردن چیزهای زیادی در روزش سفر در زمان به سبک دکتر هو نیست. این یک طرز فکر است. دیتنر مالکیت کامل زمان خود را در دست دارد و از آن فقط برای چیزهایی استفاده می کند که برایشان ارزش قائل است.

مانند خانواده، تجارت و خودش. او به جای اینکه فکر کند “من خیلی سرم شلوغ هستم” از خود می پرسد: “آیا این یک اولویت است؟” اگر پاسخ او منفی باشد، دیتنر به سادگی آن را رها می کند. به این ترتیب، او می ‌تواند روی کارهایی که به خوبی انجام می ‌دهد، و روی چیزهایی که زندگی او را غنی می ‌کند، تمرکز کند.

فشارهای زندگی مدرن باعث می شود بسیاری از ما احساس کمبود زمان کنیم. ما شلوغ ‌تر از همیشه هستیم و ساعت‌ های زیادی را در محل کار خود می گذرانیم. تلفن های هوشمند، ما را تحت فشار دائمی قرار می دهند تا “روشن” باشیم. ما به سختی می ‌توانیم برای سلامت جسمی و روانی خود وقت بگذاریم و به راحتی می ‌توانیم گفتگوی مناسب با همسر یا فرزندانمان را فراموش کنیم.

در پایان هفته، ما احساس فرسودگی، قطع ارتباط و ناتوانی می ‌کنیم، بدون اینکه امیدی به دنبال کردن چیزی که واقعاً به آن علاقه داریم، داشته باشیم.

اما تحقیقات نشان داده است که ما آنقدر هم که فکر می کنیم زمان کمی نداریم. مطالعه ‌ای به نام” نظرسنجی استفاده از زمان در آمریکا” نشان داد که اکثر آمریکایی ‌ها هر شب هشت ساعت می ‌خوابند و والدینی که به صورت تمام وقت و با دستمزد کار می‌ کنند بیش از ۴۳ ساعت در هفته کار نمی ‌کنند.

این 69 ساعت برای کارهای خانه، مراقبت از کودکان، ورزش و سرگرمی ها کافی است. با این حال، به نوعی، تعداد کمی از ما احساس ثروتمندی در زمان می کنیم. خبر خوب این است که می توانید با تغییر شیوه سازماندهی زندگی خود، کنترل زمان را در دست بگیرید.

اما قبل از انجام این کار، باید بدانید که در واقع ۱۶۸ ساعت هفته خود را چگونه سپری می کنید. برای دستیابی به این موضوع، یک گزارش زمان ایجاد کنید. شبکه هایی با هفت ستون برای روزهای هفته و یک سلول برای هر ساعت از روز را ترسیم کنید. سپس، دو تا سه هفته را صرف نوشتن نحوه گذراندن هر ساعت خود کنید. این به شما تصویر دقیقی از کاری که در زمان خود انجام می دهید نشان می دهد؟

 

برای داشتن یک زندگی رضایت بخش، روی شایستگی های اصلی خود تمرکز کنید.

جکی کامبورد به تناسب اندام گروهی علاقه زیادی دارد که باعث شد استودیوی تناسب اندام سانتافه را در نیومکزیکو افتتاح کند. اما کامبورد همیشه اهل ورزش نبود.

سفر او در دهه 1990 آغاز شد، زمانی که او می خواست وزنی را که پس از ترک سیگار به دست آورده بود کاهش دهد. او آنقدر در مورد تناسب اندام گروهی مشتاق بود که مربی او را تشویق کرد تا یک معلم معتبر شود. اندکی پس از آن، او متوجه شد که تدریس هدف واقعی او بود. و چند سال بعد، کار جمع آوری کمک های مالی خود را ترک کرد تا استودیوی خود را راه اندازی کند.

موفق ترین کسب و کارها آنهایی هستند که بر حوزه هایی تمرکز می کنند که از رقبا پیشی گرفته اند. در مورد افراد موفق هم همینطور است. اگر روی کارهایی که واقعاً در آن مهارت دارید و دوست دارید سرمایه گذاری کنید، در نهایت بهترین زندگی خود را خواهید داشت. افراد موفق عمداً نقاط قوت خود را تقویت می کنند.

آنها تا آنجا که ممکن است برای استفاده از آن نقاط وقت می گذارند و در عین حال فعالیت هایی را که با آن مهارت ها همخوانی ندارند، اولویت بندی می کنند. برای اینکه یک مهارت یک شایستگی اصلی باشد، باید برای شما معنادار و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا در بسیاری از زمینه های زندگی شما اعمال شود و این باید کاری باشد که شما بهتر از دیگران انجام می دهید.

  تمرین کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن روز اول

برای داشتن یک زندگی رضایت بخش نیازی به نابغه بودن ندارید. برای شناسایی شایستگی های اصلی خود، فهرستی از 100 کاری که می خواهید قبل از مرگ انجام دهید بنویسید. فهرست شما می ‌تواند شامل مهارت‌ هایی باشد که می ‌خواهید توسعه دهید، مکان ‌هایی که می ‌خواهید به آنها سفر کنید و تجربیاتی که می‌ خواهید داشته باشید.

همچنین باید نقاط عطف شخصی مانند پیدا کردن شریک زندگی، پدر یا مادر شدن یا فارغ التحصیلی را به آن اضافه کنید. رویاهایی را که قبلاً به آن دست یافته اید نیز به لیست خود اضافه کنید!

در مرحله بعد، فهرست خود را بخوانید و هر کاری را که انجام دادن آن آسان است شناسایی کنید. در اسرع وقت نسبت به این موارد اقدام کنید، و سپس در مورد میزان لذت شما از آنها فکر کنید. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که واقعاً در چه چیزی مهارت دارید و از انجام چه کارهایی لذت می برید.

این فعالیت ها منعکس کننده شایستگی های اصلی شما هستند. هنگامی که دو یا سه شایستگی اصلی را شناسایی کردید، می توانید از آنها برای ارزیابی نحوه گذراندن وقت خود استفاده کنید. در بخش بعدی، این موضوع را در عمل، محل کار و خانه بررسی خواهیم کرد.

 

انتخاب شغلی که از شایستگی های اصلی شما استفاده می کند به کل زندگی شما انرژی می دهد.

در ادامه خلاصه کتاب 168 ساعت آمده که سیلویا ارل پس از 40 سال کار به عنوان یک زیست شناس دریایی، همچنان به شغل خود علاقه مند بود. او ساعات کاری سخت، سفرهای طاقت فرسا و تبعیض جنسی آشکار در بخش علم را تحمل کرده بود. اما در 62 سالگی، ارل هنوز از چشم انداز زندگی در یک آزمایشگاه اقیانوس زیر آب، هیجان زده بود تا بتواند زندگی دریایی را مطالعه کند.

او به میانگین سن بازنشستگی در ایالات متحده رسیده بود، اما بازنشستگی در دستور کار ارل نبود. شغل او منبع شادی شدیدی بود. کتاب او مانند هفته کار در 4 ساعت ممکن است پرفروش ترین باشند. اما در سال 2002، نظرسنجی عمومی اجتماعی نشان داد که اکثر مردم همچنان ترجیح می دادند در برخی از مشاغل به کار خود ادامه دهند، حتی اگر نیازی به این کار نداشته باشند.

اگر مانند ارل به شغل خود علاقه مند هستید، می خواهید بیش از چهار ساعت در هفته کار کنید، اکنون شما باید آن شغل را پیدا کنید. در اعماق وجود، احتمالاً می دانید که چه نوع شغلی شما را هیجان زده می کند. این ابزاری خواهد بود که از مهارت ها و خلاقیت شما استفاده می کند و در عین حال با صحبت کردن در مورد ارزش هایتان به شما انگیزه می دهد.

اغلب، چیزهایی که بیشتر ما را هیجان زده می کنند را می توان در دوران کودکی جستجو کرد. ارل در کتاب خاطراتش «تغییر دریا» نقل می ‌کند که در زمانی که تنها سه سال داشت، پس از آن که موجی او را به زمین زد، اقیانوس او را جادو کرد. اگر در تصور اینکه شغل ایده آل شما چیست، مشکل دارید، فهرست 100 آرزوی خود را بررسی کنید.

آیا هیچ کدام از آنها شور و شوق دوران کودکی را تکرار می کنند؟ این رویا ممکن است به عنوان سرنخی برای یافتن شغلی عمل کند که در آن بتوانید پیشرفت کنید. جریان یکی دیگر از شاخص های مفیدی است که نشان می دهد شغل مناسب را پیدا کرده اید. جریان حالتی است که آنقدر در یک فعالیت جذب می ‌شوید که همه نگرانی ‌های دیگر از بین می ‌روند.

این زمانی اتفاق می افتد که شما در سطح مناسب به چالش کشیده می شوید و احساس شگفت انگیزی از شادی را در شما ایجاد می کند. هر چه شادتر باشید، بهره وری بیشتری خواهید داشت. اگر جریان را در محل کار تجربه نمی کنید، مدتی را به تفکر در مورد اینکه آیا در زمان های دیگر آن را تجربه می کنید یا خیر صرف کنید.

در آن لحظات چه کار می کنید؟ آیا می توانید شغلی را در نظر بگیرید که شامل فعالیت های مشابه باشد؟ شغلی که اینها را در بر می گیرد از شایستگی های اصلی شما استفاده می کند و زندگی کاری شما را از ابزاری برای کسب درآمد به تجربه ای که دوست دارید تبدیل می کند.

 

برای ثروتمند شدن در زمان، باید تقویم کاری خود را کنترل کنید.

کارول فاسبیندر اورث، زیست شناس، عادت به توجیحه خود در جلسات داشت. بسیاری از ما برای صحبت کردن خیلی عصبی هستیم، اما فاسبیندر اورث دیدگاه دیگری دارد. اگر احساس کند که یک جلسه به او مربوط نیست، متوجه می شود که وقتش را تلف می کند. و این زمان بهتر است صرف فعالیت هایی شود که باعث پیشرفت شغلی او می شود.

فاسبیندر اورث در استفاده موثر از زمان برای رسیدن به اهدافش استاد است. او دکترای خود را در ایمونولوژی پرندگان بدون 80 ساعت کاری معمول در هفته گرفت. از آنجایی که او اولین فرزندش را در سال اول تحصیلات تکمیلی به دنیا آورد، نمی ‌توانست هر ساعتش را در آزمایشگاه بگذراند. درعوض، فاسبیندر اورث یاد گرفت که چگونه برنامه خود را برای به حداکثر رساندن پیشرفتش ساختار دهد. در عرض پنج سال، او دکترای خود را به پایان رساند، کرسی استادی گرفت و فرزند دوم خود را هشت ماهه باردار بود.

شما باید برای پیروی از مثال فاسبیندر اورث، مشخص کنید که می خواهید در حرفه خود به چه چیزی برسید. هنگامی که این موضوع را روشن کردید، در موقعیت بهتری برای ارزیابی اولویت های خود خواهید بود. یک سال معادل حدود 2000 ساعت کاری است. اگرچه این مدت زمان بی نهایتی نیست، اما مطمئناً به شما فضایی می دهد تا رویاهای خود را دنبال کنید.

پس از پنج سال از جایی که می خواهید باشید، یک هدف سالانه تعیین کنید و سپس آن را به نقاط عطف ماهانه تقسیم کنید. هر جمعه، فهرستی از اهداف هفته بنویسید و بررسی کنید که هر کار چقدر طول می کشد. آن فعالیت ها را در تقویم خود برنامه ریزی کنید و متعهد شوید که آنها را بدون توجه به هر اتفاقی انجام دهید.

برای اینکه به تعهد خود پایبند باشید، باید با فعالیت های دامپینگ که خارج از صلاحیت های اصلی شما هستند، راحت باشید. انجام کارهایی که در آنها مهارت ندارید به این معنی است که زمان را بهتر برای چیز دیگری تلف می کنید. اگر نمی توانید یک کار را به طور کامل رها کنید، مدت زمان آن را در تقویم خود به حداقل برسانید.

  10 کلید موفقیت تونی رابینز

به عنوان مثال، جلسات تیم، مقدار زیادی از روز کاری شما را می گیرد. برای ایجاد کارایی بیشتر، از رئیس خود بپرسید که آیا می توان تعداد جلسات چند نفره را یک به یک بین کارمندان مربوطه جایگزین کرد.

به این ترتیب، بقیه شما می توانید کارهایی را که واقعاً مهم هستند انجام دهید. به یاد داشته باشید، لازم نیست همه چیز را فقط به این دلیل که توانایی دارید انجام دهید. اگر شخص دیگری در انجام کاری بهتر از شماست، سعی کنید آن کار را به عهده او بگذارید.

 

برای دستیابی به موفقیت شغلی، استراتژی را با داستان ترکیب کنید.

لی اینگرام نویسنده کتاب ناگهانی مقرون به صرفه است، کتابی که توضیح می دهد چگونه خانواده های آمریکایی می توانند سالانه 25000 دلار پس انداز کنند. در نوامبر 2008، نماینده لی اینگرام کتاب او را به ناشران عرضه کرد. در پایان ماه، او قراردادی بسته بود و به موفقیتی که می خواست رسید.

اما “دستیابی به موفقیت” او، پس از دو سال وبلاگ نویسی در مورد صرفه جویی در زندگی اتفاق افتاد. زمانی که خانواده او به خانه رویایی خود در نیو هوپ، پنسیلوانیا نقل مکان کردند، متوجه شدند که با هزینه های هنگفتی برای نگهداری مواجه هستند و باید کمربندهای خود را ببندند. اینگرام که از کنسرت های معمول خود در مراسم عروسی و آداب معاشرت خسته شده بود، متوجه شد که زمان تغییر فرا رسیده است و متعهد شد به وبلاگ نویسی شد.

اینگرام متوجه شد که ناشران رویاهای او قبل از اینکه به او قراردادی ببندند، مدرکی می خواهند که نشان دهد او یک سرمایه گذار مناسب است. بنابراین، در اولین سال وبلاگ نویسی، او بر ایجاد مخاطب تمرکز کرد. در سال دوم، وبلاگ او روزانه 5000 بازدیدکننده داشت. اینگرام با استراتژیک و متعهد بودن، می‌ توانست معیارهایی را به ناشران بالقوه ارائه دهد که نشان می ‌داد کتابش به فروش می ‌رسد.

اگر به دنبال پیشرفت شغلی خود هستید، به معیارهایی فکر کنید که دروازه بانان صنعت شما را تحت تأثیر قرار می دهد. این ممکن است یک نمونه کار قابل احترام یا نتایج جمع آوری سرمایه باشد. اگر مطمئن نیستید، یک فرد موفقی را پیدا کنید و از آنها بپرسید که برای ارتقای حرفه خود به چه معیاری نیاز دارید.

به عنوان مثال، آیا شغل تجاری شما زمانی شروع شد که شما یک بچه سخت کوش بودید که آب و هوا را بررسی می کردید و سپس در روزهای گرم آبلیمو می فروختید؟ داستانی مانند این، قلابی ایجاد می کند تا توجه مردم را به خود جلب کند. البته، همیشه عنصر شانس در تحقق رویا دخیل است، اما پرش از فرصت ها می تواند شانس را به نفع شما تغییر دهد.

 

شما می توانید با تمرکز بر شایستگی های اصلی خود، روابط خود را با فرزندانتان بهبود بخشید.

در ادامه خلاصه کتاب 168 ساعت آمده است که در دهه ‌های 1950 و 60، کارهایی مانند «اتو کردن پتو» و «جاروبرقی کشیدن» در فهرست کارهای روزمره زنان ظاهر شد. در این مدت، اکثر مادران آمریکایی 34.5 ساعت در هفته را صرف نظافت می کردند. خوشبختانه امروز این رقم نزدیک به 16 ساعت است. با توجه به اینکه بسیاری از مادران در حال حاضر نیز مشغول به کار هستند، اما زمانی برای تمیز کردن با همان قدرت وجود ندارد.

در حالی که والدین در حال حاضر زمان بیشتری را نسبت به دهه‌ های 1950 و 60 با کودکان می‌ گذرانند، ممکن است شما را شگفت ‌زده کند که واقعاً چقدر زمان کم است. در ایالات متحده، مادران خانه دار حدود 22.5 ساعت در هفته را صرف مراقبت از کودکان زیر شش سال می کنند. این مقدار بیش از سه ساعت در روز است. بنابراین احتمالاً آنها می خواهند از زمان خود نهایت استفاده را ببرند.

امروزه، بسیاری از والدین احساس می کنند که تحت فشار هستند تا راه بیشتری را طی کنند. آنها کودک چهار ساله خود را به فوتبال خصوصی می فرستند، برای بچه های خردسال خود هدایایی درست می کنند، یا غذای کودک را از ابتدا تهیه می کنند. اما این فعالیت ها لزوماً باعث ایجاد رابطه محبت آمیز با فرزند شما نمی شود.

به عنوان والدین، پرورش فرزند یکی از شایستگی های اصلی شماست. به خاطر سپردن این موضوع می تواند به شما کمک کند از زمان خود در خانواده بیشترین بهره را ببرید. اگر اهل پخت و پز نیستید، یک کیک بخرید تا از آن لذت ببرید. شما می توانید بجای گذراندن زمان در آشپزخانه برای فرزندتان خود کتاب بخوانید و از صداهای خنده دار برای زنده کردن داستان استفاده کنید.

با درخواست از آنها برای نوشتن لیستی از 100 رویا، به دنبال احساسات مشترک بین خود و فرزندتان باشید. اگر هر دوی شما عاشق شنا هستید، بصورت منظم به استخر بروید. عشق به موسیقی ممکن است به معنای آواز خواندن با هم باشد. اگر شما کاری را انجام می دهید که هر دو از آن لذت می برید و می بینند که شما صادقانه می خواهید با آنها وقت بگذرانید، احتمال بیشتری دارد که با آنها مشارکت کنید.

 

کارهایی که در خانه با قابلیت های اصلی شما همخوانی ندارد را برون سپاری کنید.

سید ساوارا، توسعه دهنده نرم افزار، در نواختن گیتار، عالی است. چیزی که او در آن عالی نیست، خرید مواد غذایی و آشپزی است. این جوان 30 ساله که مراقب سلامتی اش بود تمام تلاش خود را می کرد تا از خطرات خوردن غذاهای بیرونی جلوگیری کند. اما چون از قبل برنامه ‌ریزی نمی‌ کرد، ساعت ‌ها بعد از کار را تلف می‌ کرد و به فروشگاه می ‌رفت یا منتظر یخ ‌زدایی مرغ بود.

بنابراین ساوارا یک آگهی برای استخدام سرآشپز شخصی تنظیم کرد. بنابراین مادری که اخیراً کار روزانه خود را رها کرده بود، به آگهی او پاسخ داد و آنها موافقت کردند که 12 تا 15 وعده غذایی اولیه را با قیمت 60 دلار در هفته به اضافه هزینه مواد غذایی برای ساورا تهیه کند. در حالی که این موضوع بودجه ساوارا را افزایش داد، اما صورتحساب کارت اعتباری او کاهش یافت، زیرا آشپزش می ‌دانست چگونه از نظر اقتصادی خرید کند و از خرید فوری خودداری می ‌کرد.

  تفاوت های فروش و بازاریابی چیست؟

مهمتر از آن، ساوارا تقریباً ده ساعت در هفته زمان بیشتری را به خود اختصاص می داد. در این ده ساعت او می ‌توانست گیتار بنوازد.

حتی اگر شما یک والدین تمام وقت هستید، بعید است که کارهای خانه به عنوان یکی از شایستگی های اصلی شما باشد. کاری که برای ساوارا ده ساعت در هفته طول می کشد، تنها چهار ساعت وقت سرآشپز او را می گرفت. بنابراین بهتر بود که ساوارا آماده سازی غذای خود را برون سپاری کند.

به طور مشابه، اگر بجای گذراندن زمان برای انجام کارهای خانه، وقت خود را به فرزندانتان اختصاص دهید، به طور بالقوه فرصتی برای تقویت روابط خانوادگی خواهید داشت. ارزیابی اینکه آیا فضایی در بودجه شما برای پرداخت این خدمات وجود دارد یا خیر، همیشه ارزشمند است.

برای به دست آوردن زمان از طریق برون سپاری، به گزارش زمان خود نگاهی بیاندازید و مشخص کنید کدام کارهای خانگی، هفته شما را به خطر می اندازند. به طور معمول، تهیه غذا و خانه داری بزرگترین اتلاف کننده وقت هستند. اکثر والدینی که تمام وقت کار می کنند، در مجموع 9 ساعت در هفته را صرف سیر نگه داشتن خانواده می کنند اما تنها سه ساعت را صرف بازی با فرزندان خود می کنند.

شما می توانید با استخدام خدمتکار، این تعادل را تغییر دهید. اگر بودجه این کار را ندارید، خرید آنلاین مواد غذایی را شروع کنید. به این ترتیب، زمان رفت و آمد و ماندن در صف را کاهش می ‌دهید و می ‌توانید بعد از ساعت کاری خرید کنید.

تنظیم لیستی از موارد اصلی نیز کار را ساده می کند. در مرحله بعد، نگرش جدیدی نسبت به تمیز کردن اتخاذ کنید. مرتب کردن مداوم اسباب‌ بازی‌ ها، زمان با کیفیت شما را می ‌دزدد. با رها کردن فعالیت خانگی، زمان خود را آزاد کنید. سرمایه گذاری زمان بر روی شایستگی های اصلی شما بسیار مهم تر از حفظ فضای خانه است.

 

برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی کنید تا ارزش آن را افزایش دهید.

یک لحظه را صرف تخمین چند ساعت از اوقات فراغت خود در هفته کنید. برای برخی، این رقم ممکن است صفر باشد. برای دیگران، شاید فقط یک یا دو باشد. اکثر مردم می گویند با توجه به فشارهای شغلی، خانوادگی و کارهای روزمره، به سختی زمانی برای معاشرت باقی می ماند، چه برسد به اینکه به دنبال یک رویا یا یک هدف باشند.

اما مطالعات نشان داده است که یک آمریکایی به طور متوسط 30 ساعت در هفته اوقات فراغت دارد. یعنی چهار ساعت کامل در روز! مشکل این است که آنها چنین احساسی ندارد. از آنجایی که ما اوقات فراغت خود را به دقت برنامه ریزی نمی کنیم، در نهایت جلوی تلویزیون غرق می شویم.

ما این کار را به طور متوسط 20 ساعت در هفته انجام می دهیم. تصور کنید اگر حتی نصف آن زمان را برای انجام کاری که دوست دارید سرمایه گذاری کنید، به چه چیزی می رسید؟ برای اینکه اوقات فراغت خود را از دست ندهید، برای ورزش کردن، معاشرت و مراقبت از خود، برنامه ریزی کنید. این فعالیت ها در درجه اول قرار دارند. سپس می توانید از زمان باقی مانده برای تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت استفاده کنید.

انتخاب یک یا دو فعالیت برای تمرکز، می تواند به اوقات فراغت شما کمک کند. نویسنده لورا واندرکام عاشق آواز کرال است، به این معنی که او از اوقات فراغت خود برای تمرین استفاده می کند. واندرکام با اختصاص زمانی در هر هفته، می ‌تواند به دنبال علاقه ‌ای باشد که شادی و انرژی را به زندگی او تزریق می‌ کند.

آگاه باشید که کدام فاصله زمانی در برنامه شما به بهترین وجه، فعالیت های اوقات فراغت را در خود جای می دهد. در غیر این صورت متعهد شدن برای شما دشوار خواهد بود و در نهایت جلوی تلویزیون خواهید رفت. این امر به ویژه برای مراقبت از کودک، مهم است. همچنین وندرکام عاشق دویدن برای حفظ تناسب اندام است. او به عنوان فردی که در خانه کار می کند، اواخر صبح یا اوایل بعد از ظهر را به دویدن اختصاص می دهد و از ورزش به عنوان زمان استراحت خود استفاده می کند و سپس پشت میزش غذا می خورد.

اگر برایتان دشوار است که فضایی برای اوقات فراغت خود ایجاد کنید، سعی کنید آنها را با معاشرت ترکیب کنید. از یک دوست بخواهید که با شما دوچرخه سواری کند، یا با هم برای خرید مواد غذایی به فروشگاه بروید.

خرید مواد غذایی با دوستتان می تواند یک کار روزمره را به چیزی سرگرم کننده تبدیل کند. قبل از اینکه متوجه شوید، هفته شما مملو از لحظات شادی آور خواهد بود و زندگی شما بیش از پیش غنی خواهد شد.

 

خلاصه نهایی

پیام کلیدی در این کتاب

برده شدن در برابر خواسته های زندگی مدرن آسان است. شغل، تعهدات خانوادگی و کارهای خانه راهی برای پرکردن زمان است و به ما این احساس را می‌ دهند که وقتی برای گذراندن اولویت ها، باقی نمانده است. اما ما می ‌توانیم با ارزیابی مداوم، یک فعالیت ها، مالک زمان خود شویم. اگر کاری در اولویت ما نیست، می ‌توانیم آن را به حداقل برسانیم یا آن را به کلی رها کنیم. این کار زمان را برای تمرکز بر چیزهایی که به زندگی ما معنا می بخشد آزاد می کند.

توصیه عملی:

با ایجاد یک شیفت شب کوچک، با خانواده خود وقت بگذرانید. والدین شاغل معمولاً برای گذراندن وقت با فرزندان خود در طول هفته مشکل دارند. شما می توانید با اختصاص دادن ساعت 5:00 بعد از ظهر تا 8 شب در تقویم خود، هر شب هفته را به عنوان زمان مقدس خانواده در نظر بگیرید و بر این مشکل غلبه کنید. شما می توانید با اینکار زمان با هم بودن را به حداکثر  برسانید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد اوقات فراغت خود را جلوی تلویزیون هدر خواهید داد.

Rating 4.91 from 22 votes

آموزش پیشنهادی و مکمل
دوره آموزشی تمرکز جیم کوییک

آیا ویدیوهای آموزشی نویسنده این کتاب در سایت نگرش نیک موجود است؟

آیا پادکست (صوت فارسی) این
خلاصه کتاب نیز موجود است؟

guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهران محمدی
مهران محمدی
7 ماه قبل

اونایی که حال نداشتن بخونن و جدول بکشند که هر ساعت از هر روز هفته را بنویسند تهش اینو می گه که هر وقت خواستی کاری بکنی به خودت بگو: آیا این کار جزو اولویت‌های منه؟؟؟؟ اگه بود انجام بده اگه نه، دست بکش.
مثل کتاب خُرده عادت‌ها که “اولویت های سرنوشت ساز” رو توضیح داده: یعنی هر تصمیمی که در روز می گیرید مثلاً خوردن یک سیب یا یک کیک این تصمیم می تونه سرنوشت شما را در طول سال بسازه، فکرش رو بکن به جای کیک در طول یک سال سیب بخورید، واقعاً عالی نیست. من خودم با این روش ۳ سال و نیمه که نوشابه لب نزدم، و خدایی حداقل تغییری که کردم، دندون هام بود که دیگه درد نگرفت، سفید تر شد، محکم تر شد، حالا دندون چند ثانیه در تماس با نوشابه، داخل بدن ببین چه می کنه 🥶

sh.nikan1380
sh.nikan1380
7 ماه قبل

می توانید ضبط، سازماندهی، تقطیر، و علم را بیان کنید. وقتی به این روش عادت کردید، دیگر هرگز اطلاعات یا ایده های مهم را فراموش نخواهید کرد.

majid.sozoky
majid.sozoky
5 ماه قبل

از وقتی با سایت شما آشنا شدم بجای هدر دادن وقتم با خوندن مقالات و کتاب ها و دیدن دوره های اساتید مطرح جهان حس خیلی خوبی دارم

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×