زندگینامه ناپلئون هیل + ویدیوهای آموزشی کمیاب

بفرست برای دوستت
زندگینامه ناپلئون هیل

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم به طور کامل زندگینامه ناپلئون هیل را بررسی کنیم. ناپلئون هیل (Napoleon Hill) در 26 اکتبر سال 1883 میلادی (1262 شمسی) در کلبه‌ای با یک اتاق در پراود ریور (Proud River) منطقه‌ای از وایز کانتی (Wise County) در ایالت ویرجینیا (Virginia) به دنیا آمد. پدر و مادرش جیمز مونرو هیل (James Monroe Hill) و سارا سیلوانیا (Sarah Sylvania) بودند.

اگر الان فرصت مطالعه این مقاله رو نداری، از انتهای همین صفحه پی دی اف این مقاله رو دانلود کن

هیل پس از طی کردن حرفه نویسندگی، تدریس و سال‌ها سخنرانی در مورد اصول موفقیت و دستاورد در 8 نوامبر سال 1970 در سن 87 سالگی درگذشت. او شغل نویسندگی را در 13 سالگی به‌عنوان «خبرنگار محلی» در روزنامه‌ای کوچک شروع کرد و تا سطح دوست‌داشتنی‌ترین نویسنده انگیزشی آمریکا پیش رفت.

ناپلئون هیل کیست

ناپلئون هیل نویسنده مشهور آمریکایی بود که اثرگذاری بسیاری بر موضوع کلید موفقیت و دستاوردهای شخصی از خود برجای گذاشت. اکثر مردم او را از کتاب «17 اصل موفقیت» و دیگر کتاب‌های پرفروشش یعنی «بیندیشید و ثروتمند شوید-1937» و «قانون موفقیت-1928» می‌شناسند که بیش از 20 میلیون نسخه فروش داشته است.

آثار دکتر هیل به‌عنوان اثر یادبودی برای موفقیت فردی و سنگ بنای دروس انگیزشی مدرن است. او موسسه ناپلئون هیل را به‌عنوان موسسه‌ای آموزشی و غیرانتفاعی تأسیس کرد که مأموریت آن جاودانه کردن فلسفه رهبری، خود انگیزشی و دستاوردهای فردی اوست.

کتاب‌ها، نوارهای صوتی، آثار تصویری و دیگر محصولات الهام‌بخش او، به‌عنوان خدمتی از موسسه برای شما مهیا شده است تا شما هم بتوانید کتابخانه‌ای از منابع موفقیت شخصی برای خود بسازید و به شما کمک کند تا ثروت مالی و دیگر ثروت‌های حقیقی زندگی را به دست آورید.

 

دوران جوانی

دوران جوانی ناپلئون هیل

ناپلئون دوران کودکی پرفرازونشیبی داشت. مادرش وقتی‌ که او تنها 9 سال داشت درگذشت. دو سال بعد، پدرش با همسر دوم خود مارتا آشنا شد. گفته می‌شود که او تأثیر مثبتی روی ناپلئون جوان داشته است و او را به مدرسه و کلیسا می‌فرستاد.

هنگامی‌که ناپلئون 15 سال داشت، مجبور به ازدواج با دختری شد که ادعا می‌کرد از او باردار است. آن دختر بعدها ادعای خود را پس گرفت و ازدواج بین آن دو نافرجام باقی ماند.

 

تجربه‌های اولیه شغلی

زندگی شغلی ناپلئون هیل نگرش نیک

در 17 سالگی دوران دبیرستان ناپلئون ناتمام باقی ماند چون به تیزول (Tazewell) در همان ایالت ویرجینیا نقل‌مکان کردند. پس‌ از آن او به تحصیلات در زمینه کسب‌وکار مشغول شد و بعدها شغلی در دفتر وکالت ای. ایرز (A. Ayers) پیدا کرد که فرد بانفوذی در صنعت زغال‌سنگ بود.

ریچارد لینگمنِ (Richard Lingeman) نویسنده در مورد پیدا کردن شغل ناپلئون نوشته است که او این شغل را به این خاطر به دست آورد که از کشته شدن اتفاقی پیشخدمتی سیاه‌پوست به‌وسیله اسلحه در معدن، آن‌هم در هم‌نشینی به علت زیاده‌روی در خوردن مشروب مطلع بود ولی در این مورد سکوت کرده بود.

او در این شغل مدت زیادی باقی نماند و در مدرسه حقوق ثبت‌نام کرد اما به علت نداشتن پول کافی برای تأمین شهریه، مجبور به ترک زودهنگام آن شد.

 

فلسفه موفقیت ناپلئون هیل

اندرو کارنگی

وقتی‌که ناپلئون 13 ساله بود (سال 1896) شروع به نوشتن در روزنامه پدرش کرد. او از دستمزدش برای ورود به مدرسه حقوق (دانشگاه جورج تاون) استفاده کرد ولی به علت کافی نبودن آن مجبور به انصراف شد. ناپلئون به نوشتن ادامه داد تا در سال 1908 یعنی در 25 سالگی به نقطه عطفی در زندگی خود رسید. آن نقطه عطف مصاحبه با اندرو کارنگی (Andrew Carnegie) بود. مدت‌زمان این مصاحبه به‌جای 3 ساعت، 3 روز بود.

در آن زمان جناب کارنگی یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین مردان جهان بود. او به ناپلئون پیشنهاد داد تا زمان و تلاش خود را در کشف فرمول موفقیت افراد ثروتمند سرمایه‌گذاری کند، آن‌هم بدون هیچ دستمزدی.

ناپلئون این چالش را پذیرفت چون از کودکی تاکنون فقیر بود و چیزی برای از دست دادن نداشت. همچنین کنجکاوی‌اش به او انگیزه داد که این چالش را بپذیرد. پس‌ازاین رخداد، او مصاحبه‌های بسیاری با افراد موفق زمانه خود انجام داد، افرادی از جمله هنری فورد (Henry Ford)، الکساندر گراهام بل (Alexander Graham Bell) و بسیاری افراد مشابه دیگر.

او اولین یافته‌های خود از 45 مصاحبه انجام‌شده را در اولین کتاب پرفروشش یعنی «قانون موفقیت-1928» به چاپ رساند. نوشته‌های او در مورد فلسفه موفقیت، به‌عنوان مرجعی برای دیگر کتاب‌ها و تحقیقات مربوط به این حوزه مورد استفاده گرفت.

  آموزش تندخوانی رایگان با جیم کوییک – قسمت ۱4

ناپلئون هیل مشخص کرد که آزادی، دموکراسی، سرمایه‌داری و هارمونی، پایه‌های این فلسفه هستند. او به کارهایش، مصاحبه کردن‌ها، نوشتن، سخنرانی کردن و منتشر کردن دیگر آثارش ادامه داد و بنای کتاب پرفروش بعدی خود را آماده ساخت.

او حین مصاحبه‌هایش رازی را کشف کرد که بعدتر آن را با نام «قانون طلایی» توصیف کرد. این قانون طلایی ناپلئون هیل می‌گوید:

«تنها با کار هماهنگ و همکاری با دیگر افراد یا گروه افراد می‌توان دستاوردهای بزرگ و پایدار ایجاد کرد که برای همه حاضران در این تلاش، ارزش و منفعت ایجاد کند.»

او همچنین کشف کرد که 98% مواقعی که افراد باورهای راسخِ اندک یا هیچ باوری ندارند، موفقیت از دسترسشان خارج می‌شود. در سال‌های بعدازآن، دکتر هیل مقدار زیادی از زمان خود را در سخنرانی‌هایی سرمایه‌گذاری کرد که موضوعشان باور داشتن مردم، شادی و اهداف زندگی بود.

کتاب‌ها و نوار صوتی سخنرانی‌های او همیشه در صدر جدول فروش بوده‌اند و بسیار شناخته‌شده هستند و این مسئله میل دائمی به رمز و راز موفقیت، 17 اصل موفقیت و دیگر درس‌هایی که از تحقیقات او نشات گرفت را نشان می‌دهد.

 

داستان ناپلئون هیل و اندرو کارنگی از زبان باب پراکتور

در ویدیوی پایین از زبان باب پراکتور بشنوید که چطور ناپلئون هیل و اندرو کارنگی با هم مصاحبه داشتند و ناپلئون هیل توانست در 25 ثانیه پیشنهاد اندرو کارنگی را بپذیرد و زندگی میلیون ها نفر را تغییر دهد.

 

عقب نشینی – از سر گرفتن

با تمام تب‌وتاب موفقیتی که ناپلئون هیل در دهه 1940 میلادی در مسیرش کشف و ایجاد کرده بود، به مشکل بزرگی با همسرش رُزا (Rosa) برخورد و رابطه‌شان تا مرز فروپاشی پیش رفت و شکافی بزرگ بینشان ایجاد شد که احتمال جدایی را افزایش داد. این ماجرا به طلاقی جنجال‌برانگیز منجر شد و رُزا با تمام وجنات زیبایی که در کتاب موفق «بیندیشید و ثروتمند شوید» که به تصویر کشیده شده بود، از زندگی ناپلئون هیل پر کشید و رفت. درواقع به معنی واقعی کلام تمام زندگی حرفه‌ای او از دستانش ربوده‌شده بود.

ناپلئون بعدازاین اتفاق به کارولینای جنوبی نقل‌مکان کرد تا به درخواست ویلیام پلامر جیکوبز (William Plimer-Jacobs) دوباره کارش را آغاز کند. ویلیام رئیس دانشگاه و همچنین ناشر بود و از ناپلئون خواست تا دروس مطالعاتی با نام «دینامیت ذهنی» که با موضوع بهبود فردی بود و 17 جلد داشت را تولید و به چاپ برساند. این پروژه با آغاز جنگ جهانی دوم و به علت سهمیه‌بندی کاغذ متوقف شد.

 

همکاری با دبلیو کلمنت استون

زندگینامه ناپلئون هیل

هنگامی‌که ناپلئون هیل بعد از رکود دهه 30 میلادی در شیکاگو در حال سخنرانی بود، تصور نمی‌کرد که کتابش یعنی «بیندیشید و ثروتمند شوید» تا چقدر روی رئیس بیمه تکمیلی آمریکا تأثیرگذار بوده؛ تا این حد که این رئیس یعنی دبلیو. کلمنت استون (W. Clement Stone) به دنبال ملاقات با ناپلئون بود.

آقای استون در سال‌های رکود، درگیری‌های بسیاری پیدا کرده بود و به‌طور اتفاقی با کتاب ناپلئون آشنا شد و چنان تحت تأثیر قرار گرفت که تعداد زیادی نسخه از آن خریداری کرد و به کارکنان فروش خود داد. با پخش این کتاب بین کارکنان، درآمدزایی شرکت به‌طور شگفت‌آوری افزایش یافت و مهارت فروشندگان به‌سرعت افزایش پیدا کرد و موفقیتشان فزونی یافت.

خیلی زود رابطه بین این دو نفر توسعه پیدا کرد و در سال 1952 آن‌ها همکاری مشترک خود را آغاز کردند و کتاب‌ها، درس‌ها، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و دیگر موارد مشابه بسیاری را تهیه کردند. آن‌ها همچنین پیام‌های الهام انگیزی را در مجله‌ای به نام «موفقیت بی‌نهایت» که بعدها به «مجله موفقیت» تغییر نام داد، منتشر می‌کردند. چهارچوب این مجله مشابه «مجله قانون طلایی هیل» بود.

آن‌ها همچنین به کمک یکدیگر کتابی را با نام «موفقیت با نگرش ذهنی مثبت» هم نویسی کردند که بلافاصله به پرفروش‌ترین کتاب سال 1935 مبدل شد. همچنین ناپلئون هیل 28 سال بعد یعنی در سال 1963 سخنرانی ای با عنوان «نگرش ذهنی مثبت» ارائه داد که به طور کامل در سایت نگرش نیک ترجمه و زیرنویس فارسی شده است.

قسمت اول این سخنرانی را همینجا آنلاین تماشا کنید:

 

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل

بعد از چندین ماجراجویی شغلی کوتاه‌مدت، همسر اول ناپلئون یعنی فلورانس در سال 1935 درخواست طلاقی را به ثبت رساند. سپس هیل با رُزا لی بیلند (Rosa Lee Beeland) ازدواج کرد که نقش پررنگی در نوشتن و عرضه کتاب مشهور او یعنی «بیندیشید و ثروتمند شوید» داشت.

  خلاصه کتاب مانیفست قهرمان هر روزه اثر رابین شارما

این کتاب به مشهورترین اثر ناپلئون هیل تبدیل شد. گفته می‌شود که در طی پنجاه سال اخیر این کتاب 20 میلیون نسخه فروش داشته است. البته منتقدان بر این باورند که در شمارش اجحاف زیادی شده و این عدد به‌طور چشمگیری بیش از مقدارِ اعلام‌شده است.

هیل با ثروت تازه به‌دست‌آمده‌اش عمارتی جدیدی در مونت دورا (Mount Dora) ایالت فلوریدا خریداری کرد. همسر جدیدش هم از او طلاق گرفت و مقدار زیادی از ثروت ناپلئون را با خودش برد.

یک سری کتاب ها هستند که ویژگی بین نسلی دارند. یعنی طوری نوشته شده اند که هر نسل به تناسب شرایطش می تواند از آنها استفاده کند و به موفقیت برسد.  ناپلئون هیل با کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید دقیقاً همین کار را کرده است و در جایگاه بزرگترین متفکرین قرن بیستم جهان قرار گرفته است.

این کتاب تعالیمی در خود دارد که به خواننده کمک می کند توسط نیروی فکرش به ثروت و موفقیت در زندگی اش دست یابد. اولین نسخه ی این کتاب را ناپلئون هیل در سال 1937 و در سن 54 سالگی نوشته است. او گفته است که این کتاب را در تاثیر گرفتن مستقیم از اندرو کارنگی یکی از ثروتمندترین مردان جهان در قرن بیستم نوشته است.

این کتاب به گفته ی خود ناپلئون هیل حاصل تحقیق 20 ساله اش بر زندگی افراد ثروتمند و موفق است که توانسته 16 قانون موفقیت را کشف کند که هر فردی فقط با اجرای این قوانین می تواند به موفقیت دست یابد. بنابراین این کتاب 16 فصل دارد و در هر فصل آن رازهایی در خصوص ثروتمندشدن بیان شده است.

ناپلئون هیل در ادامه می گوید:

«در هر بخش این کتاب من به راز رسیدن به ثروت اشاره کرده ام که خودم به شخصه از مطالعه ی زندگی 500 نفر از ثروتمندترین افراد کره زمین کشف کرده ام.»

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

این کتاب در دوران رکود و یأس اجتماعی سال های جنگ جهانی نوشته شد و در زمان مرگ نویسنده آن، توانست 20 میلیون نسخه بفروشد و تا سال 2013 این رقم به 90 میلیون کپی رسید و امروزه هم جزو پرفروش ترین کتاب ها در حوزه ی موفقیت و ثروت فردی به شمار می رود.

لازم به ذکر است که این کتاب راجع به قانون جذب نیست اما به اصولی اشاره می کند که قدرت فوق العاده ای دارند. این کتاب بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد. او در کتاب برای اثبات تمام حرف هایش مثال هایی می زند و تمرین های کاربردی به شما می دهد تا خودتان اصول را تجربه کنید. این کتاب به نقشه ‌ی راه برای میلیون ‌ها نفر تبدیل شد تا از فقر دوران رکود اقتصادی بیرون بیایند و برای خود، خانواده ‌و در موارد بی‌شماری کارمندان خود رفاه فراهم کنند.

 

خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از زبان ارل نایتینگل

ناپلئون هیل کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید را در سال 1937 نوشت، ارل نایتینگل اولین بار این کتاب را سال 1949 خواند و شدیدا به خودش کمک کرد و در سال 1960 این فایل صوتی خلاصه کتاب را ضبط کرد و در سایت نگرش نیک این فایل صوتی را برای شما ترجمه کرده ایم. قسمت اول را همین جا ببینید:

 

 

بهترین کتابهای ناپلئون هیل

خب در این قسمت از زندگینامه ناپلئون هیل می خواهم لیست بهترین کتاب های ناپلئون هیل را به همراه سال انتشار آنها برای شما قرار دهم:

1- کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (Think and Grow Rich) – 1937

۲- کتاب شاه کلید ثروت (The Master Key to Riches) – 1945

3- کتاب قانون موفقیت (The Law of Success) – 1928

4- کتاب راه رسیدن به قدرت شخصی (The Path to Personal Power) – 1941

5- کتاب نردبان جادویی برای رسیدن به موفقیت (The Magic Ladder to Success) -1930

6- کتاب چطور صاحب ذهن خود شوید؟ (?How to Own Your Own Mind) – 1941

  خلاصه کتاب بیداری غول درون اثر تونی رابینز

7- کتاب علم موفقیت (The Science of Success) – نامشخص

8- کتاب غلبه بر شیطان (عنوان دیگر: فریب دادن شیطان) (Outwitting the Devil) – 1938

9- کتاب آرزو ثروت نمی آورد (عنوان دیگر: آرزوها شما را پولدار نمی کنند) (Wishes Won’t Bring Riches)

10- کتاب چگونه درآمد خود را افزایش دهید (How To Raise Your Own Salary) – 1954

11- موفقیت از طریق نگرش ذهنی مثبت (Success Through a Positive Mental Attitude) – 1959

 

جملات مشهور ناپلئون هیل

در این قسمت از زندگینامه ناپلئون هیل می خواهیم معروف ترین جملات انگیزشی ناپلئون هیل را با هم بخوانیم.

 • قدرت و رشد، تنها با تلاش و تقلای مداوم به دست می‌آید.
 • قبل از صحبت کردن، یک‌بار دیگر حرف خود را مزه مزه کنید؛ زیرا حرف‌های شما و تأثیر آن‌ها در ذهن فرد مقابل دانه‌ای از موفقیت یا شکست خواهد کاشت.
 • هدف همان آرزویی است که ضرب العجل (دِدلاین) دارد.
 • منتظر نباشید. هیچ زمانی کاملاً مناسب نخواهد بود.
 • اگر نمی‌توانی کار بزرگی انجام دهی، کارهای کوچک را به بهترین نحو ممکن انجام بده.
 • هنگامی‌که اشتیاق شما به‌اندازه کافی باشد، به نظر می‌رسد که قدرت‌های فرا بشری برای موفق شدن دارید.
 • هر مصیبت، شکست و رنجش عاطفی، دانه‌ای را درون خود دارد که به همان اندازه یا حتی بیشتر منفعت همراه خود دارد.
 • نیمی از عمرتان را باید صرف شود تا کشف کنید زندگی پروژه‌ای است که خودتان باید آن را به انجام برسانید.
 • برنامه مشخصی را برای رسیدگی به خواسته‌ها و آرزوهای خود بسازید و بلافاصله آن را آغاز کنید، چه آماده‌باشید یا نه، این برنامه را عملی کنید.
 • ذهن مثبت راهی پیدا می‌کند تا کار را انجام دهد، ذهن منفی به دنبال تمام راه‌هایی است که انجام آن کار را غیرممکن می‌سازد.
 • هرچه بیشتر ببخشی، بیشتر به تو باز خواهد گشت.
 • صبر و استقامت و سخت‌کوشی، ترکیبی شکست‌ناپذیر را برای موفق شدن می‌سازد.
 • هیچ‌کس برای هیچ کاری آماده نیست، تا وقتی‌که باور نداشته باشد می‌تواند آن را انجام دهد.
 • عمل معیار واقعی هوش است.
 • ذهن خود را روی چیزی که در زندگی می‌خواهی متمرکز کن، نه چیزی که نمی‌خواهی.

 

داستان شاه‌ کلید ثروت ناپلئون هیل

دوره شاه کلید ثروت ناپلئون هیل

داستان ما از سال 1954 شروع شد، زمانی که دکتر هیل به همراه دبلیو کلمنت استون (W. Clement Stone) برنامه تلویزیونی تاریخی شاه کلید ثروت را تولید کرد. در این برنامه 13 قسمتی که به صورت کامل در سایت نگرش نیک قرار گرفته است، آقای هیل فلسفه موفقیتش را به اشتراک گذاشت و رهنمودهایی گام‌به‌گام برای نائل آمدن به این هدف را ارائه کرد.

حلقه فیلم 16 میلی‌متری اصلی که استودیو دیک براون (Dick Brown) در سال 1954 تولید کرد در انبار موسسه خیریه ناپلئون هیل نگهداری می‌شود. در سال 1993 این فیلم‌ها به نوارهای VHS 1.2 اینچی تبدیل و ویرایش و به‌عنوان برنامه آموزشی با نام «شاه‌کلید ثروت» منتشر شد.

با استفاده از شاه‌کلید ناپلئون هیل، یاد خواهید گرفت که ذهن خود را کنترل کنید و زندگی را طوری زندگی کنید که واقعاً مال شماست. شما هدف زندگی خود را پیدا خواهید کرد و شروع به زندگی خواهید کرد که همراه با موفقیت، سلامتی و شادمانی باشد.

 

مرگ ناپلئون هیل

مرگ ناپلئون هیل

ناپلئون هیل در 8 نوامبر سال 1970 وقتی داشت کتاب «تو می توانی کار کنی و معجزه ببینی» را می نوشت، در کارولینای جنوبی و در سن ۸۷ سالگی از دنیا رفت. او با عملگرا بودنش توانست به فقر و زندگی سختی که داشت غلبه کند و خود را در تاریخ علم موفقیت جاودانه ساخت.

آشنایی با ناپلئون هیل به همینجا ختم نمی شود و شما می توانید با دیدن آموزش های او چیزهای زیادی از او یاد بگیرید. در سایت نگرش نیک می توانید در صفحه مخصوص ویدیوهای ناپلئون هیل یعنی لینک پایین این آموزش ها را دریافت کنید.

[برو به صفحه مخصوص آموزش های ناپلئون هیل]

 

دانلود فایل صوتی و پی دی اف زندگینامه ناپلئون هیل

دوستان گلم، برای راحتی کار شما فایل صوتی این مقاله را برای شما آماده کرده ام، همچنین یک فایل پی دی اف هم برای شما قرار داده ام که می توانید آن را دانلود کنید و متن این مقاله را همراه خود داشته باشید.

 

[دانلود صوت فارسی]

[دانلود پی دی اف]

 

Rating 0.00 from 0 votes

آموزش پیشنهادی
guest
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
elnaz1372
elnaz1372
1 سال قبل

ناپلئون هیل نویسنده کتاب معروف بیندیشید و ثروتمند شوید بود، خدا رحمتش کنه خیلی دوسش دارم.

ali
ali
1 سال قبل

خیلی مفید بود ممنونم که زندگینامه افراد موفق رو توی سایت تون گذاشتید.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

عالییییییییییییی

reza tavakoli
reza tavakoli
1 سال قبل

شاه کلید ثروتش رو توی سایت تون دیدم عالی بود، هم کیفیتش که خیلی بالا بود و هم ترجمه اش آس بود. فوق العاده اید

yazdani
yazdani
1 سال قبل

خیلی خوب بود زندگینامه ارل نایتینگل رو هم بذارین لطفا

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×