زندگینامه جیم کوییک | استاد حافظه و تندخوانی

بفرست برای دوستت
زندگینامه جیم کوییک

فهرست مطالب

امروز می خواهیم زندگینامه جیم کوییک را با هم بخوانیم و کمی با این استاد برجسته و متفاوت آشنا شویم. جیم کوییک (Jim Kwik) در ۲۹ جولای سال ۱۹۷۳ میلادی (سال ۱۳۵۲ شمسی – حدود ۴۹ ساله) در شهر وستچستر ایالت نیویورک آمریکا به دنیا آمد. جیم کویک کارآفرین، سخنران، نویسنده، مربی و مدرس تکنیک های حافظه، تندخوانی، تمرکز و یادگیری است.

جیم کوئیک کیست

جیم کوییک کیست؟

جیم کوییک بنیانگذار سازمان کوئیک لرنینگ (Kwik learning) می باشد که در آنجا به مردم یاد می دهند که چگونه اطلاعات را سریعتر یاد بگیرند و با تکنیک های حافظه، از نهایت پتانسیل مغزشان استفاده کنند و حافظه شان را بهبود ببخشند.

جیم کوییک با الهام بخشی از ناتوانی خود در یادگیری در دوران کودکی خود که در ادامه داستانش را برایتان تعریف می کنم، زندگی خود را وقف آموزش به دیگران کرد. تک تک روزها به مردم کمک می کند که مغز بهتر و باهوش تری داشته باشند و هدفش این است که هیچ مغزی عقب نماند.

او می تواند به شما یاد بدهد که چطور چیزهایی که می خواهید را به خاطر بسپارید، چطور تمرکز بهتری داشته باشید و چطور سرعت مطالعه خود را افزایش بدهید.

 

دوران کودکی جیم کویک

در این قسمت از بیوگرافی جیم کوییک می خواهیم کمی در مورد دوران کودکی اش صحبت کنیم. جیم کوییک وقتی ۵ سالش بود، در مهد کودک حادثه ای برایش پیش آمد. یک سقوط بد داشت که باعث شد مغزش آسیب ببیند و بعد از آن تمرکز خیلی بد و حافظه بدی پیدا کرد.

فقط 3 سال طول کشید تا خواندن را بتواند یاد بگیرد و این موضوع خیلی برایش چالش برانگیز و خجالت آور بود. جیم کویک وقتی 9 سالش بود، باعث کندی کلاس شده بود و معلمش او را با دست به بچه های دیگر نشان می داد و می گفت این پسر مغزش آسیب دیده است و به او لقب «پسر مغز شکسته» دادند.

این برچسب هایی که در دوران کودکی به جیم کوییک زدند، تبدیل به محدودیت های او شدند.

این تمسخرها از جیم کوییک پسری منزوی و افسرده ساخت که تصور می‌کرد در هیچ‌کاری استعداد لازم را ندارد. او در دوران مدرسه دانش آموز خوبی نبود و همین ناامیدی به نحوی برایش الهام بخش شده بود، تا اینکه…

 

دوران نوجوانی جیم کوییک

وضعیت بد جیم کوییک تا 18 سالگش ادامه داشت ولی وقتی جیم کوییک 18 سالش شد، استراتژی ها، ابزارها و منابعی را پیدا کرد تا بتواند یادگیری اش را بهتر کند، سریعتر بخواند، تمرکز بالاتری داشته باشد و بتواند چیزها را به یاد بیاورد.

  زندگینامه ناپلئون هیل + ویدیوهای آموزشی کمیاب

او پس از اتمام مدرسه به سختی وارد دانشگاه شد ولی آنجا هم اصلاً وضعیت خوبی نداشت، پول دانشگاه را نداشت و فکر می کرد به اندازه کافی باهوش نیست، برای همین آماده انصراف از دانشگاه بود. تا اینکه…

 

نقطه عطف زندگی جیم کویک

تا اینکه یکی از دوستانش از او خواست که آخر هفته به خانه آنها برود تا با خانواده اش آشنا شود، شاید دید تازه ای پیدا کند. خانواده دوستش خیلی ثروتمند و موفق بودند. وقتی جیم به خانه آنها رفت، پدر دوستش قبل از شام با جیم قدم زد و سوالی پرسید، سوالی ساده در عین حال بدترین سوال ممکن بود!

پدر دوستش از او پرسید: «اوضاع درس و مدرسه چطور است؟!» پاسخ دادن به این سوال به یک غریبه برای جیم خیلی سخت بود ولی در نهایت تمام داستان ناامیدی، ناتوانی در یادگیری و تصمیم به ترک تحصیل را برای او تعریف کرد. پدر دوستش چند تا سوال عمیق دیگر نیز از جیم پرسید ولی جیم واقعا نمی دانست چه جوابی بدهد.

در نهایت پدر یک دفترچه از جیبش بیرون آورد و گفت «بنویس که می خواهی چه کاره شوی؟ از زندگی چه می خواهی؟ می خواهی به کجا برسی؟ چه چیزهایی می خواهی بدست آوری؟ رؤیاهایت را بنویس».

بعد از اینکه جیم یک لیست نوشت، آن برگه را از دستش گرفت و شروع کرد به خواندن. بعد گفت «جیم تو فاصله خیلی کمی با اهداف لیست ات داری» و بعد پدر دو تا انگشت اشاره اش را دو طرف سر جیم کوییک گذاشت و گفت «ذهن تو پل و کلید این رسیدن است».

و بعد او را به کتابخانه خودش برد، اتاقی پر از قفسه های کتاب. جیم قبل از آن کسی را ندیده بود که چنین کتابخانه ای داشته باشد. پدر چند تا کتاب به او داد و گفت آنها را بخوان.

جیم برخلاف میلش که فکر می کرد نمی تواند بخواند یا با وجود درس های مدرسه نمی رسد که این کتاب ها را بخواند، کتاب ها را از پدر دوستش گرفت و پس از آن در کتابخانه مدرسه اش شروع به خواندن کتاب ها کرد. تا اینکه…

  زندگینامه استیو هاروی - ویدیوهای انگیزشی استیو هاروی

 

آسیب مغزی برای بار دوم و یک نشانه

جیم کوییک

جیم آنقدر خودش را غرق کتاب خواندن کرده بود که چند هفته بعد، از خستگی شدیدی ساعت 2 شب غش کرد، از پله ها افتاد و در دوباره سرش آسیب دید و دو روز بعد در بیمارستان بیدار شد.

وقتی به هوش آمد با ناامیدی گفت باید راه بهتری هم برای زندگی باشد. داشت به این موضوع فکر می کرد که پرستار با یک سینی چای داخل آمد. روی لیوانش عکس انیشتین بود که جمله معروفی زیر آن نوشته شده بود:

سطحی از تفکر که مشکلی را ایجاد کرده، نمی تواند همان مشکل را حل کند.

خواندن این جمله باعث شد او فکر کند که مشکلش چیست؟ این جمله مثل یک نشانه برای جیم بود. سعی کرد به این سوال جواب بدهد، اینکه مشکلش چیست؟ جیم با خودش گفت “خب من کند یاد می گیرم، حالا چکار کنم که بهتر یاد بگیرم؟”

بعد به این فکر کرد که شاید مدرسه بتواند این موضوع را به او یاد بدهد ولی بعد دید در بین درس های مدرسه کلاس هایی برای موضوعات زیر وجود ندارد:

  • آموزش نحوه یادگیری و تمرکز
  • آموزش سریع خواندن (تندخوانی)
  • آموزش تقویت حافظه
  • آموزش حل مساله

و بعد خودش شخصا شروع به مطالعه در این حوزه ها کرد و طی 60 روز مطالعه، مباحث تقویت حافظه، تندخوانی، تئوری های مطالعه بزرگسالان و هوش های بالا را خواند و پس از آن نمراتش خیلی عالی رشد کردند و اعتماد به نفسش خیلی زیاد شد.

پس از مدتی که خودش کامل این موضوعات را یاد گرفت، شروع کرد به تدریس این آموزش ها به دیگران و هدفش این بود که مشکلاتی که خودش تجربه کرده بود را دیگران با یادگیری این آموزش ها، دیگر تجربه نکنند.

جیم کوییک می گوید:

دانش، قدرت است ولی یادگیری، قدرتی فراتر از آن است. قدرتی فراتر که همه از آن برخوردار هستیم.

 

کتاب جیم کوئیک

کتاب بی حد و مرز اثر جیم کوییک

در این قسمت از زندگی‌نامه جیم کوییک می خواهیم معروف ترین کتاب او را معرفی کنیم. معروف ترین کتاب جیم کوئیک این کتاب است:

کتاب بی حد و مرز (Limitless): مغز خود را ارتقا دهید، هر چیزی را سریعتر یاد بگیرید و قفل زندگی استثنایی خود را باز کنید.

  7 پرسش و پاسخ با جی شتی

او این کتاب را در سال 2020 نوشته است و به فارسی هم با عنوان های مختلف مثل «نامحدود» و «بی حد و مرز» چاپ شده است.

کتاب نامحدود یا بی‌حد و مرز (Limitless) با ارائه‌ی راهکارها و آموزه‌های کاربردی، به خوانندگان و مخاطبان این توانایی را می‌دهد که با تغییر دید خود نسبت به موضوعات مختلف، چه در زندگی شخصی و چه در کار و تجارت، به بهره‌وری بیشتر و موفقیت برسند.

مطالعه‌ کتاب نامحدود جیم کوییک به گفته خودش می‌تواند به افرادی که فکر می کنند در امر یادگیری کُند عمل می‌کنند یا در موقعیت‌های مهم زندگی شخصی و کاری با مشکل در تصمیم‌گیری روبه‌رو هستند، کمک شایانی کند.

 

مهارت های جیم کوییک

جیم کوییک یک رهبر در سطح جهانی خصوصاً در زمینه عملکرد مغز و استاد بهبود عملکرد ذهن و حافظه است. مهارت های مختلفی را از جیم کوییک می توانیم یاد بگیریم که برخی از آنها را اینجا برای شما قرار می دهم:

1- مهارت تندخوانی

یکی از مهارت هایی که جیم کوییک تدریس می کند، تندخوانی است و جالب است که تلفظ فامیلی او (kwik) نیز به معنای سریع (quick) می باشد و این فامیلی اصلی او است!

نکته مهم در تندخوانی این است که هر چقدر سرعت شما بیشتر شود، در راستای آن قدرت درک مطلب شما هم بیشتر می شود.

در دوره تندخوانی جیم کوییک (SuperReading)، او به شما قول داده است که اگر آموزش های دوره را ببینید و اجرا کنید، سرعت مطالعه شما حداقل ۳ برابر می شود.

نکته مهم در تندخوانی این است که هر چقدر سرعت شما بیشتر شود، در راستای آن قدرت درک مطلب شما هم بیشتر می شود.

 

2- مهارت حافظه

یکی دیگر از مهارت هایی که از جیم کوییک می توانیم یاد بگیریم، حافظه است. او در دوره ای با عنوان ذهن برتر یا ابرمغز (SuperBrain) تکنیک های حافظه را به ما یاد می دهد. در این دوره ۳۰ روزه می توانیم پتانسیل نامحدود مغزمان را فعال کنیم و حافظه خود را به طور شگفت انگیزی پرورش دهیم.

 

۳- مهارت تمرکز

مهارت دیگری که از جیم کویک می توانیم یاد بگیریم، تمرکز است. در دوره تمرکز جیم کوییک (Kwik Focus Blueprint) که ۳۰ روزه می باشد، یاد می گیریم که چطور بتوانیم از قدرت تمرکزمان به نفع خودمان استفاده کنیم.

 

Rating 0.00 from 0 votes

آموزش پیشنهادی
guest
24 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایمان احمدپور
ایمان احمدپور
1 سال قبل

دوره هایی که از جیم کوئیک توی سایته واقعا بینظیره .روی من خیلی تاثیرگذار بود.

مرصاد حسن تبار
مرصاد حسن تبار
1 سال قبل

جیم کوییک عاااالیه

افسانه گلپایگان
افسانه گلپایگان
1 سال قبل

سلام آقای باقرپور خوبید؟ دوره ذهن برتر جیم کوییک که توی سایت تون گذاشتید رو دیدم عالی بود، تکنیک های حافظه جیم کوییک رو خیلی راحت می تونیم توی کارمون استفاده کنیم، خصوصا اگه دانشجو یا کنکوری هستین واسه درس هاتون می تونین استفاده کنین

هدی پهلوان
هدی پهلوان
1 سال قبل

دوره های جیم کوییک فوق العادن، مرسی از نگرش نیک که به بهترین شکل ممکن ترجمه می کنین

حکیمه اقایی
حکیمه اقایی
1 سال قبل

جیم کویک استاد حافظه ست خیلی دوسش دارم مرسی که بیوگرافیش رو گذاشتین عالی هستید

parsa
parsa
1 سال قبل

کتابش رو نخوندم خیلی دوست دارم بخونم ولی دوره هاشو توی سایت تون دیدم عالی بود، امیدوارم خودتون یه روزی کتابش رو هم توی سایت ترجمه کنین

bahram
bahram
1 سال قبل

تضادی که توی دوران کودکی جیم کوییک با دوران بزرگسالیش داشت رو دوس داشتم، دقیقا از نقطه ضعف کودکیش استفاده کرد و اون رو تبدیل به یه نقطه قوت کرد. دمش گرم و ممنونم از شما که این متن رو به این خوبی آماده کردید.

هادی اصلاحی
هادی اصلاحی
1 سال قبل

جیم کوییک توی حوزه خودش جزو بهترین هاست.

محسن
محسن
1 سال قبل

دوره ابرمغز رو دارید؟

جانان
جانان
1 سال قبل

کتاب صوتی بی حد و مرز جیم کوییک رو توی سایت توون از کچا میتونم دانلود کنم؟

mohsen
mohsen
1 سال قبل

یه مصاحبه از جیم کوییک توی سایت تون گذاشتین که دن لاک ازش مصاحبه می کرد، خیلی عالی بود اون، ممنونم که آموزش های این اساتید رو توی نگرش نیک برامون می ذارین، عاشقتونم

نرگس بیکشاهی
نرگس بیکشاهی
9 ماه قبل

سلام ، خسته نباشید و مرسی از سایت خوبتون .
واقعا عالی هسن، خیلی خوش حالم نه نتها ایشون شناختم بلکه با سایتتون آشنا شدم

ایمان خسروی
ایمان خسروی
14 روز قبل

زندگی جیم کوییک و نحوه مبارزه و پیروزیش بر روی چالشی که داشته واقعا تاثیرگذار هست و دوره هاش عالی هست

جدیدترین: دوره طراحی مجدد سرنوشت دکتر جو دیسپنزا

خانه
منو
×