مقاله مسئولیت پذیری ۱۰۰ درصدی

2 سال پیش
مسئولیت پذیری
Rate this post

مسئولیت پذیری ۱۰۰ درصدی

مسئولیت پذیری شخصی

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب خود یک مفهوم کاربردی را آموزش می دهد که اگر تنها همین یک مفهوم را تمرین کنید، ظرف ۲ تا ۳ سال، تغییرات بزرگی را در زندگی خواهید دید و دوستان و خانواده تان، به سختی «شمای قدیمی» را به خاطر خواهند آورد، در ادامه ی این مقاله مسئولیت پذیری را یاد خواهید گرفت.

او در هجده سالگی در سمیناری شرکت کرده بود که برای اولین بار با ایده مسئولیت پذیری شخصی آشنا شد، سخنران سمینار این پرسش را مطرح کرد:

«چند درصد از مسئولیت رابطه زناشویی به عهده شماست؟»

او بی درنگ با توجه به اینکه فکر میکرد راه های صحیح رسیدن به عشق واقعی را به خوبی می داند، پاسخ داد: «پنجاه، پنجاه» و اینطوری توجیه کرد که هر دو طرف باید مسئولیت یکسانی را در مقابل یکدیگر داشته باشند، در غیر اینصورت یک نفر حتما از پا در می آید.

شخص دیگری فریاد زد: «پنجاه و یک، چهل و نه». با این استدلال که اشتیاق شما برای انجام کار باید بیش از طرف مقابل باشد.

استاد بر روی کاغذی با حروف سیاه و بزرگ نوشت:
۱۰۰ به صفر!

مسئولیت پذیری 100 درصدی

و ادامه داد: «شما باید تمایل داشته باشید ۱۰۰ درصد بدهید و انتظار صفر درصدی در مقابل آن داشته باشید. تنها زمانی که حاضر باشید ۱۰۰ درصد مسئولیت را به عهده بگیرید تا یک رابطه را از نو بسازید، موفق خواهید شد. شاید در غیر اینصورت این رابطه همیشه در معرض آسیب از جانب فجایع مختلف است.»

اگر همیشه در هر کاری ۱۰۰ درصد مسئولیت را بپذیرید، به صورت کامل تمام انتخاب هایتان را داشته و برای هر اتفاقی که با آن مواجه می شوید، واکنش مناسبی از خود نشان خواهید داد و اعتماد به نفس تان بالاتر می رود. این گونه می توانید صاحب قدرت شوید و همه چیز به عهده خودتان است.

می توانیم تا آخر عمر صدها اگرِ دیگر برای خود بیاوریم تا مسئولیت اتفاقات ناخوشایند و مشکلاتی که در زندگی مان رخ می دهد را به گردن نگیریم، اما در نهایت متوجه می شویم که حتی یافتن مقصر هم هیچ تغییری در اوضاع به وجود نخواهد آورد، به جایی می رسیم که تنها راه حل مسئولیت پذیری ۱۰۰ درصدی در مشکلات است.

تنها کافیست روی این موضوع تمرکز کنید و مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید، خواهید دید که مردم چگونه برخلاف شما عمل می کنند. خیلی از آنها انگشت اتهام به سمت هم دراز می کنند، یکدیگر را مقصر می دانند و انتظار دارند دولت مشکلات شان را حل کند. حتی در مورد روابط زناشویی هم می گوییم این طرف مقابل است که باید خودش را تغییر دهد.

اگر شما هم تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که ترافیک را عامل دیر رسیدنتان سر کلاس بدانید، یا گفته باشید که به خاطر اوضاع مالیتان حال تان خوب نیست، هنوز مسئولیت پذیری ۱۰۰ درصد زندگیتان را به عهده نگرفته اید. مسئولیت پذیری در زندگی

شما به تنهایی مسئول کاری که می کنید، کاری که نمی کنید و حتی واکنش در برابر رخدادی که برای شما اتفاق افتاده است، هستید. این طرز فکر قدرتمند، زندگی تان را متحول می کند.

دیگر شانس، شرایط یا موقعیت، برایتان اهمیتی ندارد. دیگر مهم نیست چه کسی رئیس جمهور است، تا چه حد اقتصاد کشور بیمار است یا بقیه در مورد اینکه من چه می کنم یا چه نمی کنم چه می گویند.  چون کنترل ۱۰۰ درصدی زندگی خودتان را به عهده گرفته اید.

شما با بدست آوردنِ قدرت مسئولیت پذیری، دیگر نیازی به یافتنِ مقصر یا تغییر دیگران نخواهید داشت. دیگر تمام وقت در اختیار پیشرفت خودتان هستید و نه یافتنِ مقصر. تمام زمان شما متوجه حل مسئله می شود و نه یافتنِ چگونگی بروزِ مشکل!

هر آنچه که در زندگی مان تجربه می کنیم را خودمان به زندگی دعوت کرده ایم و قدرتی در درونمان داریم که می توانیم با درک و به کار گرفتن آن، هر آنچه را که می خواهیم وارد زندگی خودمان بکنیم.

جیم ران می گوید: «وقتی از دوران کودکی به بزرگسالی فارغ التحصیل خواهید شد که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده بگیرید.»

برای دانلود فایل PDF متن بالا روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود PDF با حجم ۱۵۰ کیلوبایت

منبع: کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب نگرش نیک
من سید محمد باقرپور هستم، قصد دارم خلاصه ای از مطالب آموزشی و مفیدی که یاد می گیرم را با شما در این سایت به اشتراک بگذارم. خیلی خوشحالم که این فرصت در این وبسایت برای من فراهم شده است.

بدون دیدگاه

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!